جمعیت سالمندی تهران 2 برابر میانگین کشوری
مدیرکل بهزیستی استان تهران اعلام کرد؛

جمعیت سالمندی تهران 2 برابر میانگین کشوری

مدیرکل بهزیستی استان تهران با بیان این‌که جمعیت سالمندی در استان تهران دو برابر استان‌های دیگر است، گفت: 13 هزار و 900 سالمند در استان تهران پشت نوبت دریافت خدمات هستند.
مهم‌ترین عوامل ایجاد فشار روانی در سالمندان؛

"تورم" در صدر فشارهای روانی سالمندان

مرکز ملی افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) مهم‌ترین عوامل ایجاد فشار روانی بر سالمندان کشور را در سال‌های ۱۳۹۲ و ۱۳۹۴ مورد بررسی قرار داده که برخی از این عوامل طی این سال‌ها پررنگ‌تر شده و باعث شده‌اند درصد بیشتری از سالمندان تحت تأثیر آن‌ها قرار گیرند.
«۲۶ سال آینده جمعیت ایران سالمند می‌شود»
سیدحسن موسوی چلک :

«۲۶ سال آینده جمعیت ایران سالمند می‌شود»

سیزده میلیون جوان ایرانی از سن ازدواج عبور کرده‌اند و تمایل به ازدواج و تشکیل خانواده در بین آنها هر سال کمتر می‌شود و این عدم تمایل به تشکیل خانواده در سال‌های آینده باعث پیر شدن جمعیت و تبعات بعدی آن بر جامعه می‌شود.
جمعیت سالمندان به هفت درصد جمعیت کل کشور رسیده است
حیدرعلی عابدی:

جمعیت سالمندان به هفت درصد جمعیت کل کشور رسیده است

درصد بالایی از سالمندان ایران به عنوان سالمندان موفق شناخته می‌شوند به این معنی که می‌توانند امور خود را پیگیری کنند و نیاز به بستری شدن ندارند. اما افرادی که نیاز به بستری شدن دارند گاهی باید هزینه‌ها سنگینی را تقبل کنند که چاره‌اندیشی برای کم کردن این هزینه‌ها در کنار مراقبت صحیح، موضوع و رسالت وزارت بهداشت و درمان است.
سالمند آزاری رتبه سوم از خشونت های خانگی
رئیس اورژانس اجتماعی کشور اعلام کرد؛

سالمند آزاری رتبه سوم از خشونت های خانگی

سوء‌رفتار با سالمند و سالمندآزاری پدیده‌ای است که به روایت آمار دو درصد از خشونت‌های خانگی جامعه ایرانی را به خود اختصاص داده است. این پدیده در شرایطی اتفاق می‌افتد که تا سال 1425 از هر سه نفر ایرانی یک نفر در گروه سالخوردگان قرار خواهد گرفت. از این رو توجه به آن ضروری به نظر می‌رسد.دکتر رضا جعفری مدیر اورژانس اجتماعی کشور در این باره به «ایران» می‌گوید: سالمند آزاری یکی از مهمترین مقوله‌ها در حوزه آسیب‌های اجتماعی و همچنین اورژانس اجتماعی است. در حقیقت سالمند آزاری بعد از کودک آزاری و همسر آزاری رتبه سوم خشونت‌های خانگی را به خود اختصاص داده است.
نقش خاطره گويي در کاهش احساس تنهايي سالمندان
يک روانشناس تاکيد کرد؛

نقش خاطره گويي در کاهش احساس تنهايي سالمندان

مرضيه صبحاني، کارشناس ارشد روانشناسي باليني با بيان اينکه خاطره گويي در دوران سالمندي به کاهش احساس تنهايي در دوران سالمندي کمک مي کند، گفت: خاطره گويي يک روش روان شناختي و در واقع، نوعي فراخواني گذشته است و مي تواند براي افراد سالمند جذاب باشد
آمارهای ترسناک از وضعیت کهنسالی ایران
بررسی ابعاد جمعیت در ایران ؛

آمارهای ترسناک از وضعیت کهنسالی ایران

از دهه ۷۰ به بعد سیاست‌های کنترل جمعیت به صورت گسترده‌ای در کشور عملیاتی شد؛ در اثر تداوم این سیاست‌ها، نرخ جمعیت ایران به زیر نرخ جانشینی رسید؛ با وجود تجدید‌نظر در سیاست‌های تنظیم خانواده، هنوز هم نرخ جمعیت به حد جانشینی نرسیده‌ است!
سالمندی، مهمترین معضل جامعه ایران در ۳۰ سال آینده
بر اساس اعلام مرکز آمار ایران؛

سالمندی، مهمترین معضل جامعه ایران در ۳۰ سال آینده

در ۳۰ سال آینده مهمترین معضل جامعه، سالمندی است که اگر اکنون به فکر نباشیم دچار مشکلات زیادی می‌شویم.داریوش فرهود در مورد چالش‌های سالمندی بیان کرد: امروز به دلیل بالا رفتن امید به زندگی و کاهش میزان زاد و ولد در کشور‌های توسعه یافته و درحال توسعه، پدیده سالمندی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.
آموزه‌های کشور مالزی برای تحقق شهر دوستدار سالمند
شهروندان سالخورده در مالزی؛

آموزه‌های کشور مالزی برای تحقق شهر دوستدار سالمند

تعداد شهروندان سالخورده در مالزی در 20 سال گذشته بین سال‌های 1970-1991 از 546 هزار نفر در سال 1970 به 1،03 میلیون نفر رسید. بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده برآورد می‌شود جمعیت سالمند در 20 سال آینده به 3.4 میلیون نفر برسد. در این نوشتار درصدد هستیم شهر دوستدار سالمند در مالزی را مورد بررسی قرار دهیم.
۳