عقب‌ماندگی یک میلیون و ۳۳۳ هزار تومانی سبد معاش بازنشستگان
مشکلات معیشتی بازنشستگان؛

عقب‌ماندگی یک میلیون و ۳۳۳ هزار تومانی سبد معاش بازنشستگان

علی دهقان‌کیا معتقد است؛ تنها راه بهبود معیشتِ بازنشستگان، افزایش عادلانه مستمری‌هاست و طرح‌های ناکارآمدِ صدقه‌ای مثل بسته حمایتی نمی‌تواند مشکلات بازنشستگان را حل کند.وی با بیان اینکه از میانه آذر شروع به واریز بسته حمایتی به حساب بازنشستگان تامین اجتماعی کردند و قرار است یک نوبت دیگر تا پایان سال، این بسته واریز شود، می‌گوید: بسته حمایتی ۲۰۰ هزار تومانی به کار بازنشسته نمی‌آید و هیچ گرهی از زندگی او باز نمی‌کند. حتی اینکه قرار است یکبار دیگر تا پایان سال وایز شود، قطعی نیست و ممکن است به بهانه نبود بودجه، این واریزِ مجدد صورت نگیرد.
مسکن سالمندان در مالزی
بهاره فلاحی/ دکتری سیاست‌گذاری مسکن دانشگاه پوترای مالزی (UPM):

مسکن سالمندان در مالزی

مسائل مربوط به مسکن مناسب برای افراد سالخورده در مالزی، باید با توجه به فرهنگی که در مالزی وجود دارد، شناسایی و موردبررسی قرار گیرد؛ بنابراین، این نوشتار به دنبال شناسایی مسائل مربوط به مسکن برای سالمندان در مالزی با توجه به برنامه سیاست‌گذاری‌های اجتماعی در این کشور است.
دوری از انزوا با تقویت روابط اجتماعی سالمندان
محمدرضا افشار:

دوری از انزوا با تقویت روابط اجتماعی سالمندان

سالمندی دوره جدیدی از زندگی است که اقتضائات این دوران می‌طلبد برای ارتقای سطح سلامت و بهبود معیشت و زندگی، توقعات و انتظارات این قشر برای رسیدن به یک رفاه نسبی مورد توجه قرار گیرد. با روند رو به رشد جمعیت سالمندان در بعضی از کشورهای جهان، از جمله ایران، موضوع سالمندی و مسائل و مشکلات مربوط به آنان از اهمیت فزاینده‌ای برخوردار شده است.
شرایط صدور کارت
طرح کارت منزلت ویژه شهروندان؛

شرایط صدور کارت "منزلت"

طرح کارت منزلت ویژه شهروندان برای ارایه تخفیف 90 درصدی کارت‌های الکترونیک مدت‌دار مترو و اتوبوس تنها به کسانی تعلق می‌گیرد که دارای 65 سال سن و بیشتر باشد.
زندگی که به نیمه می‌رسد، پوچی زنگ خانه را می‌زند
برویم پیاده‌روی؟

زندگی که به نیمه می‌رسد، پوچی زنگ خانه را می‌زند

بحران میانسالی چه مشخصاتی دارد؟ ستیا می‌گوید در شکل‌های متفاوتی بروز می‌کند: گاهی فرد احساس می‌کند زندگی‌اش تهی است؛ گاهی فردْ غصه‌دارِ گزینه‌هایی می‌شود که زمانی در برابرش گشوده بودند ولی دیگر از دست رفته‌اند. از نظر خیلی‌ها، بحران میانسالی حاوی اندیشۀ مرگ و فناپذیری است
جمعیت سالمندان کشور ۳۰ درصد افزایش می‌یابد
معاون وزیر بهداشت:

جمعیت سالمندان کشور ۳۰ درصد افزایش می‌یابد

معاون وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر، در کشورهای با درآمد بالا، افزایش امید به زندگی عمدتاً به دلیل کاهش مرگ و میر افراد مسن‌تر است. این تغییرات در همه کشورها رخ می‌دهد و این روند تأثیرات قابل توجهی بر ساختار جمعیت دارد. در ایران در سال ۲۰۱۶، ۹,۲۸ درصد جمعیت ۶۰ سال و بالاتر بودند. سازمان بهداشت جهانی برآورد می‌کند که تا سال ۲۰۵۰ یعنی ۳۲ سال دیگر، این میزان به بیش از ۳۰ درصد جمعیت خواهد رسید.
تأثیر شبکه های اجتماعی در بهبود زندگی سالمندان
افزایش امید به زندگی سالمندان؛

تأثیر شبکه های اجتماعی در بهبود زندگی سالمندان

بهبود سطح کیفیت زندگی در جهان و افزایش امید به زندگی، رشد چشمگیر طول عمر مردم جهان را به‌دنبال داشته است و همین موضوع زندگی سالمندان را در کانون توجه قرار داده است.
فصل باشکوه زندگی؛ دوران سالمندی
به وقت پختگی؛

فصل باشکوه زندگی؛ دوران سالمندی

گابریل گارسیا مارکز بزرگ، معتقد است که زندگی، یعنی خاطراتی که داریم. البته بیراه هم نمی‌گوید. در هر سن و سالی که ایستاده‌ایم، تلقی ما از زمان‌ها و اتفاق‌های طی شده و به وقوع پیوسته، تنها خاطراتی هستند که در حافظه ما شکل گرفته‌اند. پس خاطرات، می‌شوند زندگی‌های ما. سن که بالاتر می‌رود، به مرور خاطرات هم پررنگ‌تر می‌شوند. یک تعریف ناقص هم هست که می‌گوید، وقتی خاطرات شما، مهم‌تر از آینده شما شدند، یعنی که رشد شما متوقف شده و احتمالاً به ایستگاه پیری رسیده‌اید. خیلی‌ها هم، وقتی که سن‌شان بالا می‌رود، به دو علت شروع به واکاوی گذشته و زیر و رو کردن خاطرات‌شان می‌کنند. یا برای اینکه این خاطرات و زندگی‌ها را حفظ کرده و نگه دارند. یا برای اینکه با بار روانی سنگین آینده، مقابله به مثل کنند. اینجا روایت‌هایی می‌خوانیم در ستایش یا نکوهش همین دوران؛ دوران سالمندی و پیری.
وضعیت سالمندی جمعیت ایران تا 33 سال آینده
ایران پیر 1430؛

وضعیت سالمندی جمعیت ایران تا 33 سال آینده

جمعیت سالمندان ایرانی تا 1430 به بیش از ۳۰ درصد کل جمعیت کشور می‌رسد؛ یعنی در آن سال از هر سه نفر ایرانی یک نفر سالمند است. درحال‌حاضر این آمار یک به 11 نفر است. بر این اساس، در سال 1430 درصد جمعیت سالمند در ایران از میانگین جهان و آسیا بیشتر خواهد بود. سالمندان پرتعدادی که آن سال را تجربه خواهند کرد، متولدان دهه 60 هستند.
۵