سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
pic
۱۵۰ میلیون دلار بودجه به پروژه‌های آبخیزداری یافت
آقایی گفت: با پیگیری های صورت گرفته ۱۵۰ میلیون دلار بودجه اختصاصی در سال ۹۸ به پروژه‌های منابع طبیعی و آبخیزداری اختصاص یافت.
قانون اجرا شود ۱۱ میلیون خودروی فرسوده اجازه تردد ندارند
معاون حقوقی پلیس راهور ناجا گفت: اگر ماده ۸ قانون هوای پاک اجرا شود ۱۱ میلیون خودروی فرسوده اجازه تردد ندارند.در موضوع ماده ۴ آیین‌نامه ماده ۸ قانون هوای پاک موضوع تغییر سن فرسودگی خودروها تا دو سال در صورت نصب فیلتر یا کاتالیست مطرح بود که در این خصوص رضا رجبی، کارشناس دفتر حمل و نقل عمومی به‌عنوان نماینده وزارت کشور از سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور اظهار کرد: طی دو جلسه‌ای که با نماینده پلیس راهور و سازمان محیط زیست توسط وزارت کشور برگزار شد، پیش‌نویس موضوع افزایش سن فرسودگی برای خودروهای دیزلی دارای فیلتر و خودروهای عمومی دارای کاتالیست تهیه شده ولی هنوز این موضوع نهایی نشده است.
رئیس سازمان جهادکشاورزی خوزستان خبر داد؛
تولید ۱۶ میلیون تن محصول کشاورزی
رئیس سازمان جهادکشاورزی خوزستان گفت: این استان برای نخستین‌بار به تولید ۱/ ۱۶ میلیون تن محصولات کشاورزی دست یافته است.کیخسرو چنگلوایی از افزایش یک میلیون تنی محصولات کشاورزی این استان در مدت یک سال خبر داد و افزود: این استان با تولید ۱/ ۱۶ میلیون تن محصولات کشاورزی شامل تولیدات باغی، زراعی، دامی، شیلاتی و زنبور عسل، قطب کشاورزی کشور است. وی با اشاره به جایگاه خوزستان در بخش کشاورزی کشور اظهار کرد: ۱۳۷ نوع محصول به دلیل تنوع اقلیمی در خوزستان تولید می‌شود و ۵/ ۱۳ درصد تولیدات کشور به خوزستان اختصاص دارد. رئیس سازمان جهادکشاورزی خوزستان سرانه تولید محصولات کشاورزی این استان را ۳۴۰۰ کیلوگرم اعلام کرد و گفت: سرانه کشور ۱۴۹۰ کیلوگرم است. وی با بیان اینکه خوزستان هفت سال پیاپی نخستین تولیدکننده و گندم خریداری شده در کشور بوده است، افزود: ۸/ ۱میلیون تن گندم در استان تولید و ۴/ ۱ میلیون تن از کشاورزان خریداری شده است که نسبت به چهار سال گذشته ۹۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.
حجتی: مرغ با نرخ مصوب 11500 تومان عرضه می شود
وزیر جهاد کشاورزی با اعلام اینکه قیمت گوشت مرغ از دیروز رو به کاهش گذاشته است، گفت: انتظار می رود این محصول با قیمت سازمان حمایت از مصرف کنندگان یعنی هر کیلوگرم 11 هزار و 500 تومان عرضه شود.
واردات ۲۰۰ هزار راس دام زنده؛
آیا حباب قیمت گوشت در شب عید ۹۸ می‌ترکد؟
مسئولان بر این باورند که با افزایش واردات دام زنده و گوشت قرمز، قیمت گوشت داخلی در بازار شب عید با روند کاهشی روبرو خواهد شد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
رئیس سازمان محیط زیست عنوان کرد:
حل مشکل پسماند شمال تا سه سال آینده
معاون رئیس‌جمهور در سفر به آستارا با بیان این‌که درست نیست که منطقه زیبای شمال را غرق در پسماند رها‌ سازیم، بر حل این مشکل طی سه سال آینده ابراز امیدواری کرد.
بارش برف و باران در محورهای ۹ استان کشور/ ترافیک در گرمدره
نادر رحمانی درباره وضعیت ترافیکی و جوی جاده‌های کشور اظهار کرد: درحال حاضر ترافیک در آزادراه تهران- کرج محدوده گرمدره و آزادراه کرج- قزوین محدوده پایانه شهید کلانتری تا پل فردیس نیمه‌سنگین است؛ از طرفی بار ترافیکی در محور شهریار- تهران، شهر قدس- تهران و پاکدشت- تهران پرحجم گزارش شده است و به‌طور کلی ورودی‌های پایتخت با بار ترافیکی مواجه است.
از سوی سازمان امور اراضی اعلام شد:
شرایط احداث اتاق نگهبان و کارگر در باغ
رئیس سازمان امور اراضی در نامه ای خطاب به روسای سازمان های جهاد کشاورزی استان ها،شرایط احداث اتاق کارگری و نگهبانی در باغات را ابلاغ کرد.
علت اصلی گرانی گوشت تقاضای شدید عراقی‌ها به گوسفند تازه است
دبیر کل اتاق بازرگانی مشترک ایران و عراق گفت: هفته‌ای ۵۰ هزار گوسفند وارد کشور می‌شود که برای هزینه هر گوسفند برای ترانزیت هوایی ۸۰ دلار (حدود یک میلیون تومان) است. این در حالی است که ترانزیت زمینی از کشور‌های منطقه در حدود ۲ تا ۴ دلار است و نمی‌دانم چرا پشتیبانی امور دام در حالی که دام زنده در کشور‌های آسیای میانه مانند قزاقستان کیلویی ۲ دلار است، از رومانی و هوایی وارد می‌کنیم؟
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
تاکنون یک واگذاری به تعاونی‌ها به شکل اجاره به شرط تملیک و پیمان مدیریت ارایه نشده است
رییس کمیسیون کشاورزی در صنایع غذایی اتاق تعاون ایران تاکید کرد: در زمینه طرح‌‌های نیمه‌‌تمام و قابل واگذاری هم متاسفانه دولت در واگذاری‌‌ها تنها به فکر فروش است در حالی که در اصل ۴۴ هم اشکال مختلفی ذکر شده است. در ماده ۱۸ قانون بخش تعاون هم به همین نکته اشاره شده است اما تاکنون یک واگذاری هم به شکل اجاره به شرط تملیک و پیمان مدیریت ارایه نشده است.
مدیر ملی ستاد مقابله با گرد و غبار:
همکاری ایران و چین برای مقابله با گرد و غبار
مدیر ملی ستاد مقابله با گرد و غبار سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در تلاش برای همکاری با چین در زمینه مقابله با گرد و غبار هستیم که امیدواریم تا پایان سال جاری محقق شود.
قاچاق گوشت قرمز از مرز کردستان عراق
واردات اخیر دام از رومانی تاثیری بر کاهش قیمت گوشت و سبد معیشتی مردم نداشته و میزان تقاضا برای خرید گوشت قرمز و اخیرا مرغ به دلیل گرانی آن کم شده است.
حسینعلی حاجی دلیگانی هشدار داد؛
نقش عربستان در خروج دام مولد از ایران
نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس گفت: جلسه ویژه ای در موضوع خروج دام مولد از کشور با حضور وزیر اطلاعات، وزیر جهاد کشاورزی، وزیر کشور و نیروی انتظامی تشکیل شود، چرا که مردم سردرگم هستند.
لزوم مدیریت آب در بخش کشاورزی؛
زمین‌های کشاورزی 90 درصد آب مصرفی را می‌بلعد
آمارها نشان می‌دهد در شرایطی که فقط ۱۲ درصد مساحت ایران زیر کشت می‌رود، بیش از ۹۰ درصد آب مصرفی کشور به بخش کشاورزی اختصاص دارد که بخشی از آن تلف هم می‌شود. این در حالی است که میانگین بازدهی آب مصرفی بخش کشاورزی در ایران ۴۰ درصد کمتر از متوسط استاندارد جهانی است.بخش عمده کشاورزی ایران معیشتی است و نزدیک به ۹۲ درصد از زمین‌ها در روستاها خرده مالکی و متوسط است. به عبارت دیگر بیش از ۹۴ درصد از اقتصاد روستایی در ایران وابسته به کشاورزی و دامپروری سنتی و به‌طور عمده معیشتی است که با معیارهای اقتصادی و صنعتی امروزه دنیا فاصله بسیاری دارد. از سوی دیگر و بنا بر اعلام وزارت نیرو، در حال حاضر قیمت دریافتی بابت تأمین آب‌بهای کشاورزی از آب زیرزمینی به‌عنوان یکی از نهاده‌های کشاورزی تقریباً رایگان و در مورد آب سطحی حداکثر سه درصد هزینه تأمین آن است.
تامین 82 درصد انرژی غذایی مردم از تولیدات داخل است
عباس کشاورز روز دوشنبه در آیین تجلیل از بهره برداران نمونه بخش کشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: در برخی محصولات از جمله گندم سه سال است که به خودکفایی رسیده ایم. وی یادآور شد: سال جاری 13 میلیون تن و سال قبل 12.6 میلیون تن گندم در کشور تولید شد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
واردات گوسفند نژاد خوکی واقعیت دارد؟
درحالی برخی با انتشار فیلمی از یک حیوان عجیب، شایعه واردات گوشت این حیوان به ایران مطرح می‌کنند که قیمت گوشت این نژاد نادر خوکی بیش از 1،700،000 تومان است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
کباب کوبیده زیر ۱۵ هزار تومان کباب نیست؛
رستوران‌داران گوشت دولتی نگرفتند
گوشت مورد نیاز برای طبخ کباب کوبیده کیلویی ۷۴ هزار تومان است؛ برای کباب ۲۰۰ گرمی، تنها باید ۱۵ هزار تومان گوشت مصرف شود؛ پس کباب کوبیده‌ای که با قیمت‌هایی پایین‌تر از این رقم عرضه می‌شود، کیفیت ندارد.
معاون اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد؛
ذخیره کالاهای اساسی در انبارها برای چند ماه آینده
معاون امور اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه ذخایر کالاهای اساسی در انبارها برای چند ماه آینده تامین شده است، گفت: بیش از ۹۰ درصد تقاضای ما برای ارز مورد نیاز توسط بانک مرکزی پاسخ داده شده است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
شکر دولتی برای کارخانجات شیرینی و شکلات توزیع می شود
دبیر انجمن صنفی صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات گفت: با هماهنگی شرکت بازرگانی دولتی و انجمن شیرینی و شکلات، شکر به قیمت دولتی آماده توزیع برای کارخانجات است.
توضیحاتی شعارگونه در خصوص پرواز گوسفندها
ایران برای نخستین بار گوسفند زنده وارد کرده است و حالا پرواز گوسفندهای زنده خارجی به ایران، حواشی و شوخی‌های بسیاری را از سوی کاربران فضای مجازی به دنبال داشته است.
فناوری بیولوژیک راه کشاورزی پایدار را هموار می‌کند
یک شرکت دانش بنیان توانسته برای نخستین بار با به کارگیری فناوری بیولوژیک راه را برای کشاورزی پایدار هموار کند.مدیرعامل این شرکت دانش بنیان درباره نمونه خارجی محصولات تولیدی این شرکت گفت : محصول مهم تولید شده توسط این شرکت در سطح دنیا جدید بوده و قیمت مصرف کننده آن یک پنجم رقیب اسپانیایی خود است که خود این موضوع به جلوگیری از خروج ارز و حمایت از تولید داخل کمک می کند .به گفته وی محصولات تولید شده توسط این شرکت در حال حاضر در تمامی استان های ایران دارای نماینده رسمی توزیع بوده و در حال استفاده است .
سدهای خوزستان ۴۴۵ درصد افزایش ورودی آب داشتند/ زاینده رود همچنان تشنه است
سرپرست گروه بهره برداری از سدهای کشور با بیان اینکه چاه نیمه‌ها در سیستان و بلوچستان و سد دوستی در خراسان رضوی به ترتیب ۴۷ و ۱۵ درصد کاهش ورودی آب داشته اند، گفت: ۸۹ درصد مخزن سد زاینده رود کماکان خالی است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
خبر برکناری رئیس سازمان شیلات تکذیب شد؛
رشد ۴۳ درصدی تولید محصولات شیلاتی در پنج سال اخیر
وزارت جهاد کشاورزی ضمن تکذیب خبر برکناری رئیس سابق سازمان شیلات ایران اعلام کرد: تغییر رئیس سازمان شیلات ایران که از مدیران شایسته و جانباز سرافراز ۷۰ درصد وزارت جهاد کشاورزی است به خاطر تشدید بیماری بر اثر خدمات شبانه روزی در پنج سال اخیر بوده و در مدت مدیریت وی در پنج سال اخیر سازمان شیلات به توفیقات چشمگیری دست یافته و تولید محصولات شیلاتی کشور بیش از ۴۳ درصد رشد داشته است.
۵۰۷میلیون دلار محصولات شیلات در سال ۹۶ صادر شد
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تولید محصولات شیلاتی بعد از انقلاب ۴۰ برابر رشد داشته است، می‌گوید صادرات محصولات شیلاتی از ۱۱ میلیون دلار در سال ۵۷ به ۵۰۷ میلیون دلار در سال ۹۶ رسیده است.
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
کینوآ، گیاهی لوکس برای ثروتمندان؛

خواص و میزان کشت خاویار گیاهی در کشور

مسئولان به مناسبت پنجم اسفند، روز مهندس مطرح کردند؛

تولید پایدار با تقویت مهندسی کشاورزی

گفت و گو با سید مهدی هاشمی؛

خرید علوفه به جای حبس

لزوم نظارت دقیق مسئولین بر بازار؛

گوسفندها واقعاً قاچاق می‌شوند؟

وضعیت صنعت زنبورداری در کشور ؛

ایران جزو 3 کشور برتر دنیا در تولید عسل

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خوی عنوان کرد؛

صنعتی‌سازی راهبردی برای توسعه اقتصاد روستا

بودجه بیمه کشاورزی افزایش یابد؛

بودجه در نظر گرفته شده برای صندوق بیمه کشاورزی

نقد و بررسی
بی‌توجهی به معادن نمک شورترین دریاچه جهان؛

بحران نمکی دریاچه ارومیه

خروج دام‌های مولد در سایه نبود نظارت!؛

افسار گرانی و قاچاق، بر گردن دام زنده

نقدی بر عملکرد عیسی کلانتری:

محیط‌زیست، بازیچه سیاست شده است

پاس گل قانونی به زمین‌خواران؛

چطور می‌توان جلوی زمین‌خواری را گرفت؟

هوشنگ ماهرویان:

رکورددار تخریب طبیعت

رأی پرونده یوزپلنگ «قاچاق‌شده»؛

صیانت یا خیانت به میراث طبیعی؟

پای مدیریت مصرف آب می لنگد؛

فریب بارندگی‌ها را نخوریم

وبلاگستان
خواندنیها و دانستنیها
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
محیط زیست
سایر حوزه ها و موارد