سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
شعار حمایت از تولید چقدر واقعی است؟
احمد نعمت‌بخش بررسی کرد؛
پتروشیمی ایران تحریم‌پذیر نیست؛
صادرات پتروشیمی افزایش یافت
دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی پتروشیمی با اشاره به اینکه پتروشیمی، نفت نیست و شرایط صادرات آن متفاوت از نفت است، گفت: در سخت‌ترین شرایط نیز صادرات پتروشیمی ایران متوقف نشد و ارز پتروشیمی نیز وارد کشور شد
پرونده کرسنت در مرحله داوری است/ خواب آمریکا تعبیر نمی‌شود
بیژن زنگنه وزیر نفت در نشست علنی نوبت عصر امروز (سه‌شنبه، 3 اردیبهشت ماه) قوه مقننه و در جریان سؤال هدایت‌الله خادمی نماینده مردم ایذه و باغملک در مجلس شورای اسلامی از وزیر نفت با بیان اینکه بخش گاز درخشان‌ترین عملکرد را در حوزه صنعت نفت در کشور داشته است، گفت: در سال 91 متوسط تولید گاز 620 میلیون مترمکعب بوده که در سال 97 به 750 میلیون مترمکعب یعنی 30 درصد افزایش رسیده است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
در پی بارندگی های اخیر ؛
78درصد مخازن سد‌های کشور پر شد
بارش‌های مناسب سال آبی جاری باعث شده تا میزان ذخیره آب سد‌های کشور با رشد ۶۳ درصدی نسبت به سال گذشته به بیش از ۳۹ میلیارد مترمکعب رسیده و ۷۸ درصد از ظرفیت مخازن سد‌های کشور نیز پر شود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن :
آمادگی برای همکاری مشترک با همتایان ترکیه‌ای
علی نبیان ضمن اعلام این مطلب که سازمان ملی زمین و مسکن آمادگی برای همکاری مشترک با همتایان ترکیه‌ای خود را دارد، گفت: زمین‌هایی که در محدوده و حریم شهرها مستعد ارزش افزوده برای سازمان و مجموعه وزارت راه و شهرسازی هستند شناسایی شده اند که می‌تواند در همکاری با شرکت های داخلی و خارجی مورد استفاده قرار بگیرند.
پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک ایران و ترکیه برای مباحث مرتبط با شهرسازی
فاطما وارانک معاون محیط‌زیست و شهرسازی ترکیه در دیدار با وزیر راه و شهرسازی و شرکت در نشست تخصصی مسکن و شهرسازی، پیشنهاد تشکیل کمیته مشترک دو کشور را برای بررسی بیشتر مباحث مرتبط با شهرسازی و ساخت و ساز مطرح کرد. با موافقت وزیر راه و شهرسازی کشورمان، این کمیته‌ها در آینده نزدیک تشکیل می‌شوند و کار مشترک خود را دنبال می‌کنند.
برنامه ریزی برای تکمیل زنجیره متانول در پایین دست
هلدینگ انرژی سپهر در حال برنامه‌ریزی برای توسعه زنجیره متانول به صنایع پایین دستی پتروشیمی است و طرح توجیهی آن در حال طراحی است .
چالش سیستم مدیریتی ایران خودرو؛
بحران مالی ایران خودرو ثمره مدیریت ناکارآمد
“ماده ۱۴۱ اصلاحیه قانون تجارت مقرر می‌دارد که اگر بر اثر زیان‌های وارده حداقل نصف سرمایه شرکت از میان برود، هیات‌مدیره مکلف است بلافاصله در مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام را دعوت کند تا موضوع انحلال یا بقای شرکت مورد شور و رای واقع شود”.
شرکت‌های دولتی برای تامین سرمایه از روش‌های تامین مالی راه‌آهن الگوبرداری کنند
نوراله بیرانوند معاون تامین سرمایه و اقتصاد حمل‌و‌نقل راه‌آهن در میزگرد تخصصی تامین مالی صنعت ریلی گفت: شرکت‌های دولتی برای تامین سرمایه از روش‌های تامین مالی راه‌آهن الگو برداری کنند.
توسعه ظرفیت نیروگاهی کشور؛
برنامه ۹۸ نیروگاه‌های حرارتی
ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که ایران در جمع ۱۰کشور برتر جهان در زمینه توسعه نیروگاه‌های حرارتی است. با توجه به اهمیت این نیروگاه‌ها در تامین برق پایدار این سوال مطرح است که متولیان و سیاست‌گذاران نیرو برای توسعه نیروگاه‌های حرارتی در سال ۹۸ چه برنامه‌هایی را در دستور کار دارند؟ارزیابی‌ها نشان می‌دهد «توسعه ظرفیت نیروگاهی»، «تامین نیاز پیک» و «پرداخت مطالبات پیمانکاران و تولیدکنندگان» سه هدف‌گذاری سیاست‌گذار برای نیروگاه‌های حرارتی در سال‌جاری است. براساس برنامه‌ریزی‌ها قرار است امسال ۲۲ واحد جدید حرارتی مجموعا به ظرفیت ۳هزار و ۹۳۳ مگاوات راه‌اندازی شود. همچنین ارتقای توان علمی و رفع محدودیت‌های تولید نیروگاه‌های حرارتی موجود به ظرفیت ۴۶۱ مگاوات از جمله اقداماتی است که در راستای «توسعه ظرفیت نیروگاهی» در چارت برنامه‌ها جانمایی شده است.
قیمت‌گذاری براساس حاشیه بازار ؛
بی‌اعتنایی به آزادسازی قیمت
قیمت‌گذاری خودرو براساس فرمول ۵ درصد زیر قیمت حاشیه بازار هنوز از سوی شرکت‌های خودروساز اعمال نشده، این در شرایطی است که براساس مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت خودروسازان می‌توانستند از ابتدای بهمن‌ماه سال گذشته محصولات خود را براساس این فرمول عرضه کنند.آنچه مشخص است قیمت‌گذاری براساس حاشیه بازار می‌تواند نقدینگی مورد نیاز شرکت‌های خودروساز را تا حدودی تامین کند، حال آنکه در ظاهر نه خودروسازان اصراری به اجرای این فرمول دارند و نه وزارت صنعت شرایط را برای آزادسازی قیمت مناسب می‌داند. به این ترتیب این سوال مطرح می‌شود که اگر فضا برای اجرای قیمت‌گذاری براساس حاشیه بازار مناسب نبوده چه الزامی به اعلام زمان آزادسازی قیمت (ابتدای بهمن‌ماه سال گذشته) بوده و اگر این الزام وجود داشته، پس چرا هنوز از سوی خودروسازان عملیاتی نشده است؟
افزایش قیمت تا 22 درصد ! ؛
رکورد زنی گرانی خودرو
با افزایش 6 تا 22درصدی قیمت‌های بازار، رکورد تازه‌ای برای گرانی خودروهای تولید و مونتاژ داخلی طی 2هفته گذشته ثبت شد. بررسی قیمت 2هفته گذشته خودرو حاکی از رشد شتابان گرانی انواع خودروهای تولید و مونتاژ داخل و خودروهای خارجی در شرایطی است که شرکت‌های خودروسازی و دست‌اندرکاران صنعت خودرو از بهبود شرایط تولید و عرضه خودرو در چارچوب طرح‌های فروش فوری- نقدی خبر می‌دهند.با این شرایط قیمت انواع محصولات خانواده پژو206(انواع پژو 206صندقدار و هاچ‌بک) رشد 18 تا 20درصدی قیمت‌ها نسبت به 28اسفند‌ماه سال گذشته تا‌کنون را تجربه کرده است و در بازار خودروهای مونتاژ داخل نیز پژو2008 با رشد 22درصدی و ساندرو استپ‌وی اتوماتیک با رشد بیش از 14درصدی قیمت‌ها پرچمدار افزایش اخیر قیمت این خودروها بوده‌اند.
پراید مرز روانی ۵۰ میلیون تومان را شکست
قیمت پراید از مرز روانی ۵۰ میلیون تومان عبور کرد.
رئیس‌جمهور برای کنترل قیمت طلای سیاه با چه کسانی مذاکره کرد؟
بازار نفت همچنان تحت‌تاثیر نگرانی از سمت عرضه قرار دارد، از همین‌رو هفته گذشته نیز هرچند اندک اما شاهد افزایش قیمت این کالا بودیم. بهای نفت برنت در آخرین روز معاملات هفته کاری گذشته، به ۷۲ دلار بر بشکه بسیار نزدیک شد و رشد هفتگی ۶/ ۰ درصدی را به ثبت رساند. این چهارمین هفته متوالی بود که این نفت شاخص در مسیر افزایشی قرار گرفت. نفت‌خام آمریکا نیز ۶۴ دلار بر بشکه معامله شد و با رشد قیمت هفتگی ۲/ ۰ درصد برای هفتمین هفته متوالی افزایش یافت.
در نشست هم‌اندیشی دولت و بخش خصوصی مطرح شد؛
راهبرد سه‌گانه برای صنایع معدنی
محورهای سه‌گانه برگزاری دو همایش بزرگ معدنی در سال ۹۸ تعریف و بررسی شد. در نخستین جلسه هم‌اندیشی فعالان معدن و صنایع معدنی در مورد رویدادهای گروه رسانه‌ای دنیای اقتصاد، «صادرات»، «اکتشاف معادن» و «مواد اولیه» به‌عنوان راهبرد کلی «دهمین همایش و نمایشگاه چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن ایران با نگاهی به بازار» و «دومین همایش و نمایشگاه صنایع غیرآهنی ایران» پیشنهاد شدند. به اعتقاد فعالان و تصمیم‌سازان معدن کشور، «عدم تامین مواد اولیه»، «عدم توجه کافی به بخش اکتشاف» و «نابه‌سامانی‌ها در مقوله صادرات» از جمله چالش‌هایی هستند که سال ۹۷ را برای صاحبان معادن و صنایع سخت و پرمخاطره کردند. آنان معتقدند اگر در سال ۹۸ نتوان این دست‌اندازها را مدیریت و ساماندهی کرد، کسب‌وکارهای وابسته به بخش صنعت و معدن سال بحرانی پیش‌رو خواهند داشت.
تیراژ محصولات سواری ۳۹ درصد افت کرد؛
کارنامه تولید خودروسازان در سال۹۷
کارنامه تولید خودروسازان کشور در سال ۹۷، توسط وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر شد تا مشخص شود صنعت خودرو ایران افت ۳۹ درصدی را نسبت به سال ۹۶ به ثبت رسانده است. در کنار این خبر ناخوشایند؛ اما تولید سیتروئن C۳ (یکی از محصولات پسابرجامی) را می‌توان از جمله معدود اتفاقات مثبت خودروسازی کشور در سال ۹۷ دانست. سایپایی‌ها توانسته‌اند ۲هزار دستگاه از این محصول مشترک با سیتروئن فرانسه را طی سال گذشته به تولید برسانند.سه خودروساز بزرگ کشور در مجموع ۷۹۸ هزار و ۹۲۸ دستگاه انواع محصول سواری را به تولید رسانده‌اند، حال آنکه در سال ۹۶ موفق به ثبت تیراژی بیش از یک میلیون و ۳۱۶ هزار دستگاهی شده بودند. افت تولید ۳۹ درصدی در ۹۷ نسبت به ۹۶ در شرایطی است که تیراژ ماهانه خودروسازان طی اسفند سال گذشته و در مقایسه با بهمن‌ماه روند صعودی داشته است.
مدیرکل حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای:
ادامه واردات لاستیک با ارز 4200 تومانی/ لاستیک کالای اساسی است
مدیرکل حمل و نقل مسافر سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای اظهار داشت: لاستیک کامیون فعلا جزء کالاهای اساسی طبقه بندی شده است و فعلا واردات آن با ارز 4200 تومانی ادامه دارد.
مدیرعامل شرکت عمران پردیس:
مترو ۴ سال دیگر به پردیس می‌رسد
مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس با بیان اینکه افزایش رقم وام مسکن مهر در حد پیشنهاد است که هنوز عملیاتی نشده، گفت: برای مترو پردیس ۱۵۰۰ میلیارد تومان در لایحه بودجه ۹۸ دیده شده که طی ۴۸ ماه این پروژه به اتمام می رسد.
توان عربستان برای جایگزینی نفت ایران پس از لغو معافیت‌های تحریمی
بر اساس گزارش واشنگتن پست، وزیر امور خارجه ایالات متحده، مایک پومپئو، ممکن است در اوایل دوشنبه ۲۲ آوریل اعلام کند که ایالات متحده دیگر برای کشور‌هایی که اقدام به واردات نفت ایران می کنند، اقدام به وضع معافیت از تحریم‌های آمریکا نخواهد کرد.
ایران با چه قیمتی به عراق گاز می‌فروشد؟
در حالی ایران سومین کشور تولیدکننده گاز در جهان است که متاسفانه به دلیل مصرف ناصحیح گاز در بخش‌های داخلی امکان صادرات این حامل انرژی توسط کشورمان بسیار اندک است.
سرپرست معاونت عملیات حفاری شرکت ملی حفاری:
حفاری ۱۷ چاه‌ نفت و گاز در فروردین امسال
سرپرست معاونت عملیات حفاری شرکت ملی حفاری از حفر هفت حلقه چاه نفت و گاز در نخستین ماه امسال خبر داد.
بازگشت ۱۸۹۶ واحد تعطیل‌شده به چرخه تولید
معاون برنامه‌ریزی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از بازگشت ۱۸۹۶ واحد تعطیل‌شده به چرخه تولید خبر داد.
سهمیه‌بندی با عدالت سازگاری بیشتر دارد
طرح دوباره احتمال سهمیه‌بندی بنزین و دو نرخی شدن در حالی مطرح می‌شود که یک اقتصاددان با بیان اینکه سهمیه‌بندی بنزین با عدالت سازگاری بیشتری دارد، گفت: دولت باید بخشی از منابع حاصل از این طرح را به تقویت ناوگان حمل‌ونقل عمومی اختصاص دهد تا با استقبال بیشتر مردم از وسایل حمل‌ونقل عمومی، توان جابه‌جایی مسافر توسط این ناوگان افزایش پیدا کند
تکرار تجربه ADSL و تلفن ثابت؛
چرا اینترنت فیبر نوری موفق نشد؟
اینترنت فیبر نوری، سریع‌ترین تکنولوژی ارائه اینترنت پرسرعت است. در این تکنولوژی جریان داده بر اساس نور بوده و بنابراین قابلیت حجم انبوهی از داده‎ها را دارد. این در حالی است که در کابل‌های مسی انتقال اطلاعات مبتنی جریان برق بوده و به تبع سرعت کمی دارد. علاوه بر این، پهنای بالا و متقارن (به معنای سرعت آپلود و دانلود یکسان)، فرسودگی بسیار کمتر و عدم ایجاد اختلال در طیف وسیعی از فیبرهای نوری از دیگر مزایای این فناوری بود. اما این تکنولوژی موفق نبود. با وجود اینکه وزیر ارتباطات از شکست انحصار در بازار اینترنت فیبر نوری خبر می‌داد، اما ظاهرا سایر شرکت‌ها انگیزه کافی برای ورود در این بازار را نداشتند.
سازوکار احتمالی پرداخت تسهیلات ارزی به زنجیره خودروسازی
شیوه پرداخت تسهیلات ارزی به زنجیره خودروسازی کشور سرانجام با توافق بانک مرکزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان و قطعه‌سازان نهایی شد. بر این اساس، قرار است ۸۴۴ میلیون یورو تسهیلات ارزی، با بازپرداخت ریالی در اختیار خودروسازان و قطعه‌سازان قرار گیرد و این در حالی است که پیش‌تر، بانک مرکزی اصرار داشت زنجیره خودروسازی باید تسهیلات موردنظر را با نرخ روز ارز برگرداند.
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها -دانستنیها
نظرسنجی
تا چه حدی از عملکرد وزارت صنعت،معدن و تجارت، راضی هستید؟
هیچ
کم
متوسط
زیاد
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها
ابنیه،راه،خودرو،حمل و نقل