سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
در سومین روز از بررسی لایحه بودجه سال ۹۸؛
تعیین سقف معافیت‌مالیاتی حقوق و دستمزد
مجلسی‌ها در سومین روز از بررسی جزئیات لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور، یکی از تبصره‌های درآمدی این لایحه را به تصویب رساندند که تکلیف مالیات سال آینده حقوق و دستمزد کارکنان دولتی و غیردولتی را روشن می‌کند. بند الف تبصره ۶ لایحه بودجه که به موضوع مالیات حقوق و دستمزد می‌پردازد و دیروز هم نمایندگان پیشنهادهای متعددی را برای اعمال تغییرات در آن مطرح کردند، حاوی چند نکته است؛ نخستین نکته این بند، تعیین سقف معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد است. براساس آنچه در مجلس به تصویب رسید، حقوق و درآمد کارکنان دولتی و غیردولتی تا سقف ماهانه ۲ میلیون و۷۵۰ هزار تومان از پرداخت مالیات معاف شد. این معافیت مربوط به «حقوق»، «مزایا» و «کارانه» کارکنان دولتی و غیر‌دولتی است.
برآورد «سبد معیشت» کمیته دستمزد بررسی شد؛
چتر فراگیر برای حمایت از کارگران
بحث دستمزد سال آینده کارگران درحالی پیش می‌رود که با وجود افزایش هزینه‌ها، امکان افزایش حقوق متناسب با رشد سطح هزینه‌ها می‌تواند تهدیدی برای آینده شغلی بخشی از این جامعه باشد. از این رو برخی پیشنهاد می‌کنند با توجه به سهم دولت در هزینه‌های غیرنقدی سبد معیشت بهتر است با بازنگری در روش توزیع، یارانه‌های ارزی در قالب سیاست دلار ۴۲۰۰ شکل نقدی بگیرد؛ زیرا کالاهای تحت پوشش دلار ۴۲۰۰ به هدف اصابت نمی‌کند و قیمت‌گذاری بخش عمده‌ای از این کالاها با نرخ ارز بالاتری صورت می‌گیرد.
بر اساس حروف الفبا صورت می گیرد؛
پرداخت عیدی بازنشستگان تأمین اجتماعی
جزئیات پرداخت عیدی بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی بر اساس حروف الفبا اعلام شد.بر همین اساس، بازنشستگانی که حرف اول نام خانوادگی آنها ج، ز، ژ، ص، ض شروع می‌شود نیز امروز عیدی خود را از سازمان تأمین اجتماعی دریافت می‌کنند. بازنشستگانی که مستمری آنها از بانک رفاه کارگران است و نام خانوادگی آنها با حروف ب، ت، پ، ث و چ شروع می‌شود نیز عیدی خود را در روز 4 اسفند دریافت خواهند کرد.
درجلسه علنی امروز مجلس مطرح شد؛
مجلس به افزایش قیمت خودروها ورود پیدا کند
رییس مجلس شورای اسلامی به کمیسیون صنایع و معادن مجلس ماموریت داد تا به موضوع افزایش قیمت خودرو در هفته‌های اخیر ورود پیدا کند.بهروز نعمتی در جلسه علنی نوبت صبح امروز (پنج‌شنبه) در تذکری بیان کرد: در روزهای اخیر قیمت برخی خودروها به شدت افزایش پیدا کرده است و مجلس شورای اسلامی نیز تصمیم خاصی در این خصوص نگرفته است.
دستور روحانی برای تخصیص ۱۰۰۰ میلیارد تومان به سهامداران پدیده را دیده‌ام
نائب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: نامه‌ای که حاکی از دستور آقای رئیس جمهور برای تخصیص یک هزار میلیارد تومان برای پرداخت به سهامداران شرکت پدیده شاندیز است را دیده‌ام.علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تکذیبیه رئیس دفتر رئیس جمهور درباره دستور حسن روحانی برای اختصاص یک هزار میلیارد تومان برای جبران خسارت سهامداران موسسه پدیده شاندیز، اظهار داشت: رئیس دفتر رئیس جمهور این موضوع را تکذیب کرده است در حالی که بنده این نامه را دیده‌ام و چنین نامه‌ای وجود دارد.
گزینه‌های ریاست سازمان مالیاتی
ابهام در سرنوشت نهاد بزرگ درآمدزا
۳ماه از روی کار آمدن وزیر اقتصاد می‌گذرد و همچنان دو بال اصلی تأمین مالی کشور که باید این روزها از تمرکز و حضور فعالانه برخوردار باشند با سرپرست اداره می‌شوند.
آقای رئیس‌جمهور! اصلاح شرایط، شدنی و بسیار آسان است
عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: فساد و منافع و نفوذِ صاحب قدرت باعث این شرایط است؛ مبارزه با فساد به‌لحاظ اجرایی کار بسیار آسانی است، به‌شرط اینکه بخواهید! خدا شاهد است در عرض دو ماه می‌شود اصلاح کرد.حسین صمصامی، سرپرست اسبق وزارت اقتصاد، و عضو هیئت علمی دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه شهید بهشتی، از چهره‌های شناخته‌شده و صاحب‌نظر در حوزه کلان اقتصاد و نیز حوزه بانکداری است. وی در برنامه «چوب‌خط» شبکه افق سه‌شنبه 30 بهمن 97، حاضر شد و به نقد صریح عدم اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی و همچنین شرایط موجود اقتصاد و ارائه راهکارهای برون‌رفت از این شرایط پرداخت.
اگر مردم صبح زود در صف نایستند، چیزی در بازار باقی نمی ماند
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با پیشنهاد تخصیص کوپن ارزاق کارگری برای ترمیم دستمزد گفت: اگر مردم صبح زود در صف نایستند، چیزی در بازار باقی نمی ماند.
سهم هر نیروی کار در تولید ناخالص داخلی ۶۴ میلیون تومان است
رئیس سازمان ملی بهره وری با بیان اینکه بهره‌وری نیروی کار در کل اقتصاد به ازای هر نفر ۶۴ میلیون تومان است، گفت: در سال ۹۸، با پژوهشگاه انرژی، به موضوعات بهره‌وری انرژی ورود می‌کنیم.
مدیر قالیبافی رییس سازمان امور مالیاتی می شود؟
شنیده‌ هاحاکی از آن است سید مناف هاشمی مدیر حامی قالیباف! یکی از گزینه‌های مطرح برای ریاست سازمان امور مالیاتی کشور است.
شورای عالی انقلاب فرهنگی جای دستور دادن نیست/ رئیس جمهور انتقادپذیر نیست
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: یکی از مشکلاتی که با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، این است که مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی برای امضا به دفتر رئیس جمهور می‌رود، اما بیرون نمی‌آید و اجرا نمی‌شود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
نشد یکبار خصوصی‌سازی شود و کسی نگوید فساد شده است
معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: امروز هرکس بخواهد درباره اقتصاد ایران صحبت کند یکی از عیوب آن را دولتی بودن اقتصاد می داند، اما نشده است که یک خصوصی سازی در ایران انجام شود و کسی نگوید فساد شده است.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
پرونده بدهی میلیاردی شهرداری به کجا رسید
عضو سابق شورای شهر تهران با اشاره به عدم اجرای برنامه‌های شهرداری تهران که منابع بودجه‌ای آن در سال جاری دیده شده اما عملیاتی نشده است، پشت‌پرده ادعای بدهی ۵۴ هزار میلیارد تومانی شهرداری تهران را تشریح کرد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
پرونده کرسنت هم‌چنان در حال تورق است؛
روایت زنگنه از کرسنت
پرونده کرسنت هم‌چنان در حال تورق است و هر از چند گاهی برخی افراد فصل جدیدی به آن اضافه می‌کنند؛ یک روز نرخ جدیدی را به‌عنوان جریمه ایران مطرح می‌کنند و یک روز حضور فردی را باعث وارد شدن خسارت به ایران در پرونده کرسنت می‌دانند. اتفاقاتی که زیر سایه سکوت وزارت نفت در جریان است و وزیر نفت اعلام کرده اگر رأی صادر شود، می‌توانیم حرف‌هایمان را بگوییم.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
42 هزار میلیارد تومان اعتبار متفرقه در لایحه بودجه
بررسی لایحه بودجه ۹۸ نشان می‌دهد از ۴۲هزار میلیارد تومان اعتبارات متفرقه لحاظ‌شده در لایحه، فقط ۴هزار میلیارد تومان به یارانه‌ها تعلق دارد و همچنین اعتبارات متفرقه نهادهای خاص با کاهش ۱۰۰درصدی، صفر شده است.
جولان اشخاص در هیئت‌مدیره شرکت‌های پتروشیمی با عضویت همزمان
با بررسی صورت‌های مالی و اطلاعات منتشرشده در سامانه اطلاع‌رسانی ناشران(کدال) توسط ۲ شرکت پتروشیمی آبادان و نفت پاسارگاد با مورد جالبی روبه‌رو می‌شویم؛ درحالی‌که یک شخص عضو هیئت‌مدیره شرکت پتروشیمی آبادان است طی حکمی به‌عنوان یکی از اعضای هیئت‌مدیره شرکت نفت پاسارگاد معرفی می‌شود.
شکایت نوبخت از نمایندگان امضاکننده نامه به رئیس جمهور درباره درآمدهای نفتی
نمایندگان مجلس از شکایت نوبخت از امضاکنندگان نامه به رئیس جمهور درباره درآمدهای نفتی خبر دادند.
دولت نسبت به اصلاح ساختار بودجه توجه کند
یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به نامه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبری به موضوع طرح شده در این نامه مبنی بر ضرورت برطرف کردن عیوب اقتصادی بویژه وابستگی بودجه به نفت پرداخت.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
لابی سنگین پزشکان در مجلس برای فرار از شفافیت درآمد و دادن مالیات
نمایندگان مجلس بخصوص اعضای کمیسیون بهداشت و درمان، ۹ پیشنهاد برای حذف یا اصلاح دو مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس با موضوع مالیات پزشکان مطرح کرده اند که احتمالا برخی آنها در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
طرح اصلاح قانون ممنوعیت به‌کارگیری بازنشستگان یک عقبگرد است
یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی درباره طرح اصلاح قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان گفت: به نظر می رسد این طرح شتاب زده تهیه شده است و هدف آن به جای اصلاح قانون فعلی، خنثی کردن مصوبه کمیسیون تلفیق یعنی الحاقیه ۴ تبصره ۱۲ در خصوص تعریف سال و سن بازنشستگی است.
ضرورت پاسخگویی وزارت نیرو و مجلس برای دوباره کاری در مطالعه یک طرح؛
تخصیص اعتبار برای مطالعه یک طرح رد شده، هدر رفت بودجه ملی است
در بررسی بودجه سال جدید چشم مان به تخصیص اعتبار برای مطالعه طرحی می خورد که قبلا بررسی و رد شده و اینروزها با اعلام موافقت دولت حسن روحانی با آن، دوباره بر سر زبان ها افتاده است. مطالعه "طرح شیرین سازی و انتقال آب دریاس خزر به کویر مرکزی ایران". حالا کارشناسان بر این گمان هستند که این تخصیص اعتبار و دوباره کاری، هدررفت بودجه ملی در این شرایط نابسامان اقتصادی است و متولیان و دست اندرکاران باید درباره ان پاسخگو باشند.
رییس شیلات برکنار شد؛ صید کشتی‌های چینی ادامه دارد!
صید کشتی‌های ترال چینی بالاخره باعث شد وزیر جهاد کشاورزی، رئیس سازمان شیلات را برکنار کند. با اینهمه هنوز موضوع صید بی‌رویه در خلیج فارس و دریای عمان پایان نپذیرفته است.
تلاش دولت برای احیای وزارت بازرگانی دلایل سیاسی دارد که من مخالفم
رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران ضمن مخالفت با تفکیک مجدد وزارت صنعت، معدن و تجارت و احیای وزارت بازرگانی گفت: کشور از تفکیک این وزارتخانه نه تنها سودی نمی برد، بلکه این اقدام زیان‌ها و هزینه‌های را به کشور تحمیل خواهد کرد.
وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت:
تفکیک مجدد وزارت صنعت به مصلحت نیست
وزیر اسبق صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه مصلحت نیست که راه رفته را دوباره بازگردیم و مجددا وزارت صنعت، معدن و تجارت تفکیک شود، گفت: اگر نابسامانی در نظام صنعت یا بازار داریم ارتباطی به ادغام و تفکیک نهادهای دولتی ندارد.
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها-دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها