سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
عرضه داروهای بدون نسخه در برخی سوپرمارکت‌ها؛
هشدار وزارت بهداشت به
سخنگوی سازمان غذا و دارو نسبت به عرضه داروهای بدون نسخه و حتی برخی از داروهای اعصاب و روان در برخی سوپرمارکت‌ها هشدار داد و گفت: متاسفانه در برخی سوپرمارکت‌ها بویژه در محله‌هایی که از نظر تمکن مالی بالاترند، شاهد چنین مبحثی هستیم؛ چنین اقداماتی خلاف است و با خاطیان برخورد قضایی می‌شود.
حدود 20 درصد موارد ابتلا به اوتیسم درمان پذیر هستند
دبیر علمی کنگره سالانه انجمن علمی روانپزشکان ایران گفت: بین 10 تا 20 درصد کودکان مبتلا به اوتیسم اگر به درمان جواب بدهند ممکن است که دیگر در طیف این بیماران قرار نگیرند و درمان پذیر باشند.
حتی یک بار مصرف متانول می‌تواند منجر به مرگ شود
سخنگوی سازمان غذا و دارو در رابطه با مسمومیت‌های ناشی از مصرف مشروبات حاوی الکل متانول گفت: 3 تا 6سی‌سی مصرف الکل متانول موجب علایمی نظیر سردرد شدید، تهوع و استفراغ می‌شود و نیم سی‌سی به ازای هر کیلو گرم وزن بدن می‌تواند باعث کوری شود و اگر این میزان به یک سی‌سی به ازای وزن بدن برسد عملا ما با دوز مرگبار مواجه هستیم.
نظرات منتشره: ۵ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
در برنامه تلویزیونی مطرح شد؛
پوشش ۴۰ میلیونی بیمه سلامت
رئیس سازمان بیمه سلامت ایران،، از پوشش ۴۰ میلیونی افراد تحت پوشش بیمه سلامت در کشور خبر داد.وی گفت: در حال حاضر پوشش بیمه خدمات درمانی اجباری شد و بر اساس مرکز آمار ایران حدود ۱۰ و نیم درصد جمعیت کشور فاقد هر گونه پوشش بیمه ای هستند البته ادعای ما این است که حدود ۴۰ میلیون نفر بیمه شده داریم و تامین اجتماعی هم همین تعداد را اعلام کرده است. با این گزارش ها احتمالا جمعیت بیمه شده ما کمی بیشتر از جمعیت کشور است.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
دانستنی های سلامت؛
از اشعه سونوگرافی نترسید!
یکی از مهم‌ترین دوران زندگی خانم‌ها، بارداری به‌حساب می‌آید و بسیاری از خانم‌ها در این دوران نهایت تلاش خود را می‌کنند که بدنشان در سلامت کامل باشد تا آسیبی به فرزندشان وارد نشود. اگرچه مراقبت در این دوران مسئله‌ای مهم و ضروری است اما گاهی حساسیت و نگرانی برخی از خانم‌ها، بیش از حد می‌شود که دردسرهای زیادی را به همراه دارد؛ برای مثال وقتی پزشک برای خانم‌های باردار درخواست رادیوگرافی می‌دهد، دچار نگرانی زیادی می‌شوند؛ درحالی‌که بسیاری از این نگرانی‌ها بی‌مورد است. عبدالرسول صداقت - متخصص رادیولوژی- درباره استفاده از رادیوگرافی در دوران بارداری می‌گوید.
خلاء نظارت‌های کافی در افزایش قیمت تجهیزات رادیولوژی
کریمی گفت: با وجود اختصاص ارز دولتی به تجهیزات رادیولوژی، نبود نظارت کافی باعث افزایش قیمت این لوازم شده است.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
دستورالعمل تجویز آنتی بیوتیک ابلاغ شد
معاون وزارت بهداشت گفت: دستورالعمل سطح بندی خدمات تجویز آنتی بیوتیک به مراکز ارائه کننده خدمات درمانی ابلاغ شد.
مدیریت بیمارستان ها مستقل می شود
معاون برنامه ریزی راهبردی و هماهنگی وزارت بهداشت گفت: آیین نامه هیات امنایی شدن بیمارستان ها با عنوان مدیریت مستقل بیمارستان ها تدوین شده , بر اساس آن هر دانشگاه علوم پزشکی موظف است یکی از بیمارستان های تحت پوشش را که واجد شرایط خاص است، برای این منظور معرفی کند.
نظرات منتشره: ۲ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت در نشست خبری؛
بودجه نظام سلامت واقعی دیده شود
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت گفت: تقاضای ما از دولت و سازمان برنامه و بودجه این است که بودجه سال ۹۸ برای نظام سلامت به صورت واقعی دیده ‏شود. در شرایط فعلی باید حمایت‌مان ‏از کشور بیشتر از گذشته باشد. آن‌چه سازمان بیمه سلامت می‌تواند انجام دهد این است که بهترین خدمات سلامت با کمترین هزینه ‏ارائه شود.‏‏مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با اشاره به اهمیت مدیریت منابع در نظام سلامت گفت: باید مدیریت هزینه و ‏کنترل منابع سلامت انجام شود. همواره نگاه ما در سازمان بیمه سلامت این است که آخرین جایی که نیازمند صرفه جویی است، حوزه ‏سلامت است.
اورژانس در وضعیت اورژانس؛
کمبود نیرو و تجهیزات فرسوده در
سیف، فرسوده بودن تجهیزات اورژانس تهران را یکی از چالش‌های اورژانس دانست و گفت: از طرفی از آنجایی که تجهیزات ما اعم از آمبولانس و تجهیزات داخل آمبولانس قدیمی، پیر و فرسوده است، بر کیفیت خدمات تاثیر منفی دارد و می‌تواند رضایت مردم را هم کاهش دهد. می‌توان گفت که نزدیک به ۹۰ درصد تجهیزات اورژانس تهران فرسوده‌اند. ما از بودجه اورژانس تهران برای بازسازی این تجهیزات استفاده می‌کنیم.
​ رئیس کمیسیون اخلاق شورای عالی نظام پزشکی ؛
هجمه علیه جامعه پزشکی به مردم آسیب می‌رساند
رئیس کمیسیون اخلاق شورای عالی نظام پزشکی گفت: جایگاه جامعه پزشکی در ایران از نظر افکار عمومی مناسب است، اما به علت هجمه‌هایی که به آن می‌شود، ممکن است این اعتبار مخدوش و منجر به آسیب به مردم شود
دُمل چرکی تخلفات در سازمان نظام روانشناسی سر باز کرد؛
رد صلاحیت شده‌ای که پشت پرده ریاست می‌کند
سلامت روان ایرانی ها چگونه است؟ وقتی حال سازمان متولی روان خوب نیست، چه انتظاری داریم که مشکلات روحی و روانی مردم کشور حل شود وقتی کسی به حال بد سازمان نظام روانشناسی کشور رسیدگی نمی کند.
نظرات منتشره: ۳ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
جذب قطره چکانی پرستاران در مراکز درمانی و بیمارستانی
گزارش‌های رسیده از بیمارستان‌ها و بسیاری مراکز درمانی نشان می‌دهد که در این حوزه با کمبود نیروی کادر پرستاری مواجه هستیم، تا جایی که در برخی شیفت‌ها به دلیل نبود نیروی لازم از پذیرش برخی بیماران ممانعت به عمل می‌آید.
فوق‌تخصص بیماری‌های غدد کودکان:
درمان برخی بیماری‌های متابولیکی اقتصادی نیست
فوق‌تخصص بیماری‌های غدد کودکان با اشاره به اینکه اختصاص برخی از بودجه‌ها به بیماری‌های متابولیک ژنتیکی هرچند که عقلانی و اخلاقی است ولی اقتصادی نیست، گفت: پیشگیری از بیماری‌ها در کاهش هزینه‌ها و سلامت بیشتر جامعه باید مدنظر باشد.
در نامه ای به شرکت های دارویی مطرح شد؛
پشت پرده اختلال در تامین دارو
مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، در نامه ای به مدیران عامل شرکت های تولیدی، وارداتی و پخش دارو، خواستار توجه به نحوه عرضه دارو در سطح داروخانه های کشور شد.
5 هزار میلیارد تومان به مراکز درمانی و داروخانه ها پرداخت شد
رئیس سازمان بیمه سلامت ایران گفت: از ابتدای امسال پنج هزار میلیارد تومان به ارائه دهندگان خدمات سلامت شامل مراکز درمانی و داروخانه ها پرداخت شده است و تا 27 مهرماه نیز هزار میلیارد تومان در اختیار این مراکز قرار می گیرد
مشکل اصلی بیماران MS کمبود امکانات توانبخشی است
وزیر بهداشت، گفت: اگر ابتلا به بیماری MS در کشور، روند غیر معمولی داشته باشد، انجمن MS و معاونت های بهداشت و درمان وزارت بهداشت، گزارش خواهند داد و تصور می کنم که ابتلا به این بیماری در کشور، در حد متوسط جهانی باشد.
اهمیت واکسن آنفلوانزا برای گروه های پرخطر/توصیه به دیابتی ها
داود پیام طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری هم در این کنگره پوشش واکسیناسیون آنفلوانزا در گروه‌های پرخطر را در ایران بسیار ضعیف توصیف کرد و افزود: هیچ‌یک از افرادی که بر اثر آنفلوانزا در ایران فوت کرده اند، واکسن نزده بودند که این نشان‌دهنده اهمیت واکسیناسیون آنفلوانزا در گروه‌های پرخطر است.
خدمات سلامت روان در بیمارستان های دانشگاهی تحت پوشش بیمه است
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: به دنبال اجرای طرح تحول سلامت، بیمه های پایه از جمله بیمه سلامت، تامین اجتماعی و نیروهای مسلح، درمان های دارویی و غیردارویی روان پزشکی را تحت پوشش قرار می دهند.
گروکشی شرکت های پخش دارو ازبیماران هموفیلی
احمد قویدل، مدیرعامل کانون هموفیلی ایران، گفت: تجربه نشان داده است شرکت های پخش دارو اساسا فارغ از حوزه مسئولیت اجتماعی به اقداماتی دست می زنند که زحمات دولت را نیز به باد می دهند. کانون هموفیلی ایران خاطر نشان می نماید عدم تحویل سهمیه داروی فاکتور ۸ کانون هموفیلی توسط شرکت(...) گذشته از آنکه انعکاسی از بی تفاوتی مدیران این شرکت نسبت به حفظ سلامتی بیماران هموفیلی است، تمامی مخاطرات ناشی از عدم تامین موجودی دارو را در مرکز درمانی متعلق به این موسسه خیریه متوجه این شرکت می نماید.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت:‏
مرکز ژن درمانی در بیمارستان شریعتی تهران تأسیس می شود
رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی روز پنجشنبه در هشتمین نشست کارشناسی مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ‏ایران گفت: ساخت یک مرکز ژن درمانی کامل نیاز به 50 میلیارد تومان بودجه دارد. ‏برای این موضوع به سراغ خیرین رفتیم و در حال حاضر به فکر تاسیس 6 مرکز ژن درمانی در کل کشور هستیم .
تاثیر عارضه کم شنوایی بر زندگی کودکان
کم شنوایی مادرزادی یکی از شایع‌ترین اختلالات دستگاه شنوایی است که متأسفانه در بدو تولد بدون علائم ظاهری نمایان می‌شود. پژوهش‌ها و تحقیقات انجام شده در سال‌های اخیر نشان می‌دهد افت شنوایی نه تنها به اختلال در برقراری ارتباط منجر می‌شود بلکه می‌تواند منشأ بروز بسیاری از بیماری‌های حوزه مغز و اعصاب از جمله آلزایمر باشد.
سازمان نظام پرستاری:
کمبود ۱۲۵ هزار پرستار داریم
رئیس سازمان نظام پرستاری کشور گفت: کمبود حدود ۱۲۵ هزار پرستار در چرخه درمان و بهداشت کشور احساس می‌شود و نیاز داریم که حداقل ۳۰ هزار پرستار جدید هر سال جذب و وارد این چرخه شوند.وضعیت شغل پرستاری در کشور مطلوب نبوده و این قشر با مشکلات متعددی مواجه بوده و شرایط مناسبی در این حوزه حاکم نیست.
گرانی 3 برابری
افزایش قیمت دو تا سه برابری "بسته‌بندی" داروها، به دلیل بالا رفتن نرخ ارز که در برخی موارد نیز منجر به کمبود بسته‌بندی‌های دارو شد، یکی از دغدغه‌های این روزهای داروسازان است؛ موضوعی که وزارت بهداشتی‌ها با پیگیری دریافت سهمیه ارز دولتی برای برخی موارد جانبی دارو، به دنبال رفع آن هستند
یادداشت و دیدگاه ها
بابک زمانی / رئیس انجمن سکته مغزی:

قیمت‌ها، داروها و رؤیاها

حسین ناصری / روان‌شناس پیشگیری:

«سلامت روان» در خطر

بابک زمانی/رئیس انجمن سکته مغزی:

راه ناهموار گفت‌وگو بین پزشکان و سینماگران

عباس کبریایی‌زاده:

مشکلات دارویی و راه‌حل‌ها

درباب بازار دارويي كشور؛

دو سه كلمه حرف يواشكي

محمدعلی آرامی/متخصص مغز و اعصاب:

پزشکی فراتر از درمان بیماری

بابک زماني/ رئيس انجمن سکته مغزي؛

روز پزشك، سال ٩٧

طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
مادری که فرزندش به بیماری تیروزینمی نوع یک مبتلا است؛

چیزی به اسم آزمایش ژنتیک در ایران نداریم

کمبود برخی اقلام دارویی؛

رواج احتکار خانگي دارو

تسهیلات وزارت بهداشت برای دانشجویان خارج نشین؛

به نام دانشجو، به کام دانشگاه

مسئولان حوزه بهداشت و درمان:

شایعه بحران دارو فقط برای فروش بیشتر است

مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران:

میزان شکایت از پزشکان در حال افزایش است

وبلاگستان
خواندنیها-دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها