سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
ماجرای شرکت‌های زیرمجموعه هیئت امنای ارزی
معاون سابق توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت گفت‏: هیئت امنای ارزی یک شرکت با عنوان آوا پزشک داشت که فقط سرنگ می‌ساخت و دیدیم که باید از این ظرفیت بیشتر استفاده کنیم. در نتیجه این شرکت به یک هلدینگ تبدیل و دو دسته شرکت ایجاد شد.صدرالسادات اظهار داشت: در حوزه اجتماعی، آوا هنر و در حوزه عمرانی نیز آوا عمران ایجاد شد. همچنین در آن زمان بحرانی در حوزه پرستاری وجود داشت و در نتیجه شرکتی درست کردیم که خودش تامین نیرو کند که در حال حاضر بیش از ۱۰ هزار پرستار و نیروی تخصصی دارد و به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ارائه خدمت می‌کند. این شرکت نیز در قالب آوا پزشک ایجاد شد.
مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو ؛
بازار تجهیزات پزشکی کشور 2 میلیارد و 500 میلیون دلار ارزش دارد
مدیرکل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: حوزه تجهیزات پزشکی بازار بزرگی در ایران دارد و حدود ‏‏2 میلیارد و 500 میلیون دلار ارزش دارد که 700 میلیون دلار آن مربوط به تولیدات داخلی است.‏وی بیان کرد: 25 محصول پزشکی برای اولین بار در کشور تولید شدند و این نشان می‌دهد که حرکت تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی رو به ‏جلو، مثبت و امیدوارکننده است. با توجه به تحریم‌ها و اینکه وابستگی ارزی به این وسیله کمتر می‌شود، نوساناتی که به واسطه ارز ‏خواهیم داشت به این شکل کمتر می‌شود.‏
تحصیلات عالی نمی‌تواند مانع از بیماری ذهنی شود؛
تأثیر تحصیلات بر مغز مانند تأثیر ورزش بر ماهیچه‌هاست
نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که تحصیلات عالی نمی‌تواند از بروز زوال عقل جلوگیری کند.
انجمن داروسازان تهران:
ذخیره داروخانه‌ها به ۲ ماه رسید
دبیر انجمن داروسازان تهران گفت: داروخانه‌ها قبلا آزاد بودند هر میزان از هر فرآورده دارویی را برای ۶ ماه تا یک سال ذخیره کنند، اما در پی مشکلات و کمبود‌های دارویی اخیر اکنون برای تا دو تا سه ماه آینده می‌توانند ذخیره داشته باشند.
۷۵ هزار میلیارد بودجه سلامت، نمی‌تواند تکافوی قانون جامع پرستاری باشد
نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: با توجه به اینکه در حوزه بهداشت و درمان ۱۰ درصد افزایش بودجه داشتیم اما این ۷۵ هزار میلیارد بودجه سلامت، نمی‌تواند تکافوی قانون جامع پرستاری باشد.
تعرفه های پزشکی باید به صورت منطقی و متناسب با نرخ تورم افزایش یابد
عضو کمیسیون بهداشت مجلس با بیان اینکه تعرفه های پزشکی باید به صورت منطقی و متناسب با نرخ تورم افزایش یابد، گفت: سازمان نظام پزشکی باید در تعیین تعرفه ها دخالت داشته باشد.
نباید نگران شفاف سازی بود؛
ماجرای انتشار آمارنامه دارویی ایران
دست اندرکاران حوزه سلامت کشور معتقدند که آمار و ارقام در حوزه دارو، توانسته خیلی از مشکلات را مرتفع کند، بگونه ای که می توان کمبودها و ذخایر دارویی را رصد کرد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
۱۰ درصد مردم دچار مشکلات ناشی از دیابت هستند
رئیس انجمن دیابت گفت: دیابت ام‌الامراض است و به‌طور متوسط ۱۰ درصد مردم جامعه با آن درگیر هستند.
احتمال بروز موج دوم آنفلوآنزا تا فروردین
معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت از فروکش کردن موج اول آنفلوآنزا در کشور خبر داد و گفت: با ادامه سرما در اسفند و فروردین ماه نیز ممکن است یک موج کوتاه دیگر هم از این بیماری داشته باشیم.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
رئیس سازمان انرژی اتمی:‏
ایران به 15 کشور رادیودارو صادر می کند
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ایران یکی از کشورهای پیشتاز و پیشرو در غرب آسیا در تولید رادیودارو و توسعه ‏رادیوداروهای جدید است و اکنون رادیوداروهای تولید داخل به 15 کشور مانند مصر، هند، پاکستان، عراق، لبنان، سوریه و ‏برخی کشورهای اروپایی صادر می‌شوند.‏
دوشغله بودن پزشکان از نظر قانونی مشکل دارد؛
پزشکان موظف به پرداخت مالیات هستند
نایب‌رئیس مجلس با تاکید بر اینکه همه باید مالیات را به درستی و متناسب با درآمدهای خود بدهند گفت: در دنیا این پذیرفته شده است که هیچ گروه شغلی نباید فرار مالیاتی داشته باشد و این امر، پزشکان و سایر اقشار جامعه را هم شامل می‌شود.
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت با اشاره به آمار ابتلا به سرطان در مردان و زنان ایرانی، جزییات برنامه تشخیص زودهنگام سرطان را تشریح کرد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
وزارت بهداشت بر تخلف بهداشتی دو برند اسنک تأکید دارد
سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به اظهاراتی مبنی بر تکذیب تولید اسنک از ذرت حیوانی، گفت: گزارش مبسوط نمونه‌های تست شده از مواردی که از ذرت حیوانی در تولیدشان استفاده کرده بودند، آماده است و موارد آلودگی میکروبی و حتی بعضاً آلودگی شیمیایی یا موارد دیگر هم در آن مشاهده شده که موارد تفصیلی آن ارائه می‌شود.
سیگار جان 25 درصد ایرانیان را تهدید می کند
سیگار یکی از انواع دخانیات است که توانسته در میان افراد مختلف جامعه طرفداران بسیاری برای خود دست و پا کند تا جایی که آمارها از افزایش کارخانه‌های تولید سیگار در کشور طی سال های اخیر خبر می‌دهد و این به معنای افزایش تقاضا برای استعمال سیگار است. متخصصان اما معتقدند افراد سیگاری به همراه سیگارهایشان سلامتی خود را دود می‌کنند. چراکه سیگار عامل ابتلا به بسیاری از بیماری‌های بدخیمی‌ همچون انواع سرطان‌ها محسوب می‌شود. در میان بیماری‌های مرتبط با مصرف سیگار، بیماری برونشیت مزمن(COPD) بیش از سایر بیماری‌ها خودنمایی می‌کند. چرا که علم ثابت کرده سیگار تا 95 درصد در بروز این بیماری مؤثر است. برای آشنایی بیشتر با این بیماری با دکتر سید علی جواد موسوی، فوق تخصص ریه به گفت‌و‌گو نشسته‌ایم که در زیر می‌خوانید.
معاون پژوهشی مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی تهران ؛
ایران گواهی مهار تراخم سازمان جهانی بهداشت را دریافت کرد
معاون پژوهشی مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی تهران از موفقیت ایران در مهار بیماری تراخم و دریافت گواهی تصدیق مهار تراخم از سوی سازمان جهانی بهداشت (WHO) خبر داد.
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد؛
اجرای پزشکی خانواده و توقف سی تی اسکن‌های غیرضروری
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: توقف انجام سی تی اسکن‌های غیرضروری در حوزه بهداشت و درمان با اجرای کامل طرح پزشکی خانواده امکان پذیر است.نماینده مردم خالخال و کوثر در مجلس ادامه داد: بسیاری از ام ار آی و اسکن‌هایی که برای بیماران تجویز می‌شود غیر ضروری است. یعنی بیمار برای طی پروسه درمانی به آن نیازی ندارد، بنابراین برای کنترل این نوع از تجویزها الزامی است که فکر اساسی برای کنترل هزینه‌ها، راهنماهای بالینی و پزشکی خانواده کنیم تا بتوان هزینه‌های حوزه بهداشت و درمان را ساماندهی کرد.
محمدرضا بختیاری مطرح کرد؛
کمبود کیت آزمایش‌های تشخیص طبی
عضو هیئت مدیره انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی گفت: آزمایش‌های تشخیص طبی با کمبود کیت تشخیصی مواجه شدند، این موضوع بر کیفیت کار آزمایشگاه‌ها تاثیر می‌گذارد و نشان می‌دهد که ادعای برخی تولیدکنندگان کیت تشخیصی درست نبوده است.وی بیان کرد: ‏آزمایشگاه‌های تشخیص طبی در گذشته بیشتر معرف‌های مورد نیاز برای انجام آزمایش‌ها را خودشان به صورت دستی می‌ساختند، اما ‏با پیشرفت علم و تکنولوژی، روش‌های دستگاهی و اتوماتیک جایگزین شده است. این دستگاه‌ها به کیت‌های آزمایشگاهی نیاز دارند. ‏آزمایشگاه‌ها به این ترتیب نیازمند کیت‌های تجاری شدند و تا وقتی این کیت‌ها به صورت منظم و با قیمت متعارف برای آزمایشگاه‌ها ‏تامین شود، مشکلی وجود ندارد.‏
حرکت کشورها به سمت پوشش همگانی سلامت
حرکت به سمت پوشش همگانی سلامت نیاز به تقویت سیستم‌های سلامت در همه کشورها دارد و ساختارهای محکم برای ‏تامین بودجه در این حوزه الزامی است.‏وقتی مردم مجبور هستند بیشتر هزینه‌های خدمات سلامت را از جیب خود بپردازند، افراد آسیب پذیر نمی‌توانند به بسیاری از ‏خدمات مورد نیاز خود دست یابند و در چنین شرایطی حتی ثروتمندان هم در صورت وقوع حادثه یا بیماری‌های طولانی مدت ‏در معرض مخاطرات مالی قرار می‌گیرند. تجمیع صندوق‌ها از محل منابع مالی اجباری مانند مشارکت اجباری بیمه، می‌تواند ‏ریسک‌های مالی حاصل از بیماری را بین مردم پخش کند.‏
کمک ۱۱۰ میلیون دلاری صندوق جهانی سل، مالاریا و ایدز به ایران طی ۱۲ سال اخیر
قائم مقام وزیر بهداشت در امور بین الملل گفت: صندوق جهانی مبارزه با سل، ایدز و مالاریا برای مبارزه با این سه بیماری تشکیل شده و ایران طی 12 سال گذشته نزدیک به 110 میلیون دلار از اعتبارات و کمک‌های این صندوق استفاده کرده است.
تاکید مجدد وزارت بهداشت بر تخلف بهداشتی دو برند اسنک
سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به اظهاراتی مبنی بر تکذیب تولید اسنک از ذرت حیوانی، گفت: گزارش مبسوط نمونه‌های تست شده از مواردی که از ذرت حیوانی در تولیدشان استفاده کرده بودند، آماده است و موارد آلودگی میکروبی و حتی بعضاً آلودگی شیمیایی یا موارد دیگر هم در آن مشاهده شده که موارد تفصیلی آن ارائه می‌شود.
به منظور جلوگیری از کمبود دارویی صورت گرفت؛
عرضه داروهای بیماران خاص به صورت سهمیه‌ای
رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اختصاص ارز دولتی برای داروهای بیماران خاص، گفت: برای جلوگیری از قاچاق معکوس این داروها و ایجاد کمبود، داروهای این بیماران به صورت سهمیه‌ای عرضه می‌شود.
بزرگترین هلدینگ درمانی- بیمارستانی تامین اجتماعی ؛
میلاد سلامت تامین اجتماعی 18 میلیارد زیان دید
در حال حاضر، 99 درصد هلدینگ تازه تاسیس شرکت میلاد سلامت تامین اجتماعی، متعلق به سازمان تامین اجتماعی بوده و یکی از مسئولیت‌های آن راهبری بیمارستان‌های ملکی تأمین اجتماعی است.گفته میشود که در سال مالی مورد گزارش، یک دستگاه خودرو به نام مدیر عامل هلدینگ خریداری شده که تا زمان گزارش، مالکیت آن به نام شرکت مذکور منتقل نشده است. زیان خالص شرکت میلاد سلامت تامین اجتماعی در خردادماه سالجاری به عدد 17040593527 ریال بوده که زیان عملیاتی آن هم به رقم 20252845791 ریال رسیده است.!
بیش از ۵۰ درصد رستوران‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کشور درجه 2 هستند
رئیس اداره بهداشت مواد غذایی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت با اشاره به اینکه بیش از ۵۰ درصد رستوران‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های کشور درجه دو هستند، گفت: تشدید نظارت بر اغذیه فروشی‌ها و رستوران ها از اسفندماه آغاز می‌شود.
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت:
سیمای سرطان، میزان شیوع این بیماری در کشور را به صورت روزانه مشخص می‌کند
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت گفت: به کمک سامانه «سیمای سرطان» می‌توان به صورت شفاف و روزانه از میزان شیوع و مراجعه بیماران سرطانی به مراکز تشخیصی و درمانی کشور اطلاع داشت و سیاست‌گذاری هوشمندانه ای برای کنترل سرطان انجام داد.
یادداشت و دیدگاه ها
بابك زماني/رئيس انجمن سكته مغزي:

«افق نگاه» و كارِ وزارت

حمید خواجه‌پور/ کارشناس و تحلیل‌گر حوزه سلامت:

فاکتور دوم برای سلامت تغذیه

محمد فاضلی/عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی:

اصلاحات ضروری در بخش سلامت

یادداشتی به قلم دکتر بابک خطی؛

چه کسی NGO مرا جابجا کرده‌است؟

چالش های طرح تحول سلامت؛

بيماري از شما، درمان از ما!

وحيد رواقي/استادیار سلامت جامعه دانشکده دندان‌پزشکی دانشگاه بیرمنگام، انگلستان:

فلوراید، چاره‌ای برای دوران ناچاری

دکتر بهروز صادقی؛

پزشکان دفترچه پر کن!

یادداشت دکتر مهران قسمتی‌زاده؛

بوی خوش صندوق!

طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها-دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها