سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
یک جنین شناس مطرح کرد؛
سودجویی در تعیین جنسیت فرزند
یک جنین شناس، گفت: افراد سودجویی وجود دارند که روش هایی را برای تعیین جنسیت به زوجین پیشنهاد می‌دهند که پایه علمی ندارد و میزان موفقیت این روش ها با بارداری طبیعی تفاوتی ندارد.رئیس پژوهشگاه و مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا، خاطرنشان کرد: در این میان افراد سودجویی هم وجود دارند که روش هایی را برای تعیین جنسیت به زوجین پیشنهاد می‌دهند که پایه علمی ندارد و میزان موفقیت این روش ها با بارداری طبیعی تفاوتی ندارد.
۳۵ هزار میلیارد تومان اعتبارات بهداشت و درمان در سال ۹۸
ایرج حریرچی، در خصوص تامین بودجه سال ۹۸ حوزه سلامت، افزود: ٣۵ هزار میلیارد تومان، کل اعتبارات بهداشت و درمان در بودجه سال آینده است که از این مبلغ حدود ٢٢ هزار میلیارد تومان مربوط به دانشگاه‌ ها است که حدود ۴۶٠هزار نفر پرسنل دارد و این مبلغ، هزینه امور جاری بهداشت، هزینه امور جاری بیمارستان‌ها و درمان و حقوق پرسنل را در برمی‌ گیرد. به جز این مبلغ، هزینه پزشک خانواده، کاهش نرخ دارو، مابه التفاوت نرخ ارز، کمک به سیاست های جمعیتی، مالیات بر ارزش افزوده و اعتبارات طرح تحول سلامت نیز وجود دارد.
جلوگیری از شیوع ایدز در گرو افزایش آگاهی‌ جامعه است
حبیب‌الله برهانی ظهر امروز در سمینار عملی ایدز که در دانشگاه آزاد اسلامی واحد بردسیر برگزار شد با بیان عوامل مؤثر و راه‌های انتقال ویروس ایدز گفت: جلوگیری ازشیوع ایدز در گرو افزایش آگاهی‌های جامعه است.
هشدار انجمن داروسازان نسبت ؛
بحران نقدینگی در سیستم دارویی کشور
رئیس انجمن داروسازان ایران ضمن هشدار نسبت به بحران نقدینگی در سیستم دارویی کشور، تاثیر تحریم‌های آمریکا در چرخه تامین دارو را متذکر شد و گفت: اینکه گفته می‌شود تحریم‌های آمریکا، دارو را شامل نمی‌شود، صحیح نیست.ضیا با اشاره به مشکلات بانکی و موانع ناشی از تحریم در نقل و انتقال پول و کاهش تمایل فروشندگان شرکت‌های خارجی برای معامله به دلیل ریسک‌های موجود، گفت: برخی دخالت‌های دولتی در بخش خصوصی و در تامین دارو یکی از مشکلات مهم این حوزه است
دکترفرزادفر عنوان کرد؛
شش استان رکورددار دیابت در کشور
رئیس مرکز تحقیقات بیماری‌های غیرواگیر پژوهشگاه علوم غدد ومتابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: براساس تحقیقات انجام شده استان های یزد، سمنان، خوزستان، گلستان، البرز و مازندران بالاترین شیوع دیابت در کشور را دارند.فرزادفر با اشاره به اینکه افزایش سن احتمال ابتلا به دیابت را بیشتر می‌کند، بیان داشت: دیابت ارتباط نزدیکی با چاقی دارد و باتوجه به اینکه افراد چاق در این مناطق بیشتر هستند، شاهد افزایش بیشتر دیابت در این استان‌ها هستیم.
ریاست نظام پزشکی در غیاب فاضل با کیست؟
تابستان سال ۹۶ بود که ایرج فاضل با کسب ۲۰۱ رأی به ریاست سازمان نظام پزشکی منصوب شد اما استعفای ناگهانی رئیس سازمان نظام پزشکی به بهانه بازنشستگی در حال رخ داد که سرنوشت کرسی ریاست این سازمان مهم با ابهام مواجه است.
ویروسی که سالانه یک میلیون نفر را در جهان می‌کشد
ویروس هپاتیت B سالانه به مرگ حدود یک میلیون نفر از مردم جهان منجر می‌شود و سرطان یا سیروز کبدی بیشترین آمار مرگ و میر را به خود اختصاص می‌دهد. ویروس هپاتیت B از طریق خون و ترشحات بدن منتشر می‌شود و به سلول‌های کبد آسیب می‌زند.
روحیه پزشک‌سالاری یا مقابله با سلبریتی‌ها؟
کارشناسان اعتیاد: آنچه مهناز افشار گفت درست است!
دکتر آذرخش مکری، درمانگر اعتیاد و استاد روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گوید سازمان بهداشت جهانی و بسیاری از محققان و سازمان های مردم نهاد در جهان کمپین، عرضه نالوکسان برای جلوگیری از مرگ معتادان را پیگیری می کنند
تهدید معیشت آزمایشگاهیان؛
ایجاد شبکه آزمایشگاهی «دستوری» نمی شود
نایب رئیس انجمن علمی پاتالوژی ایران، نسبت به برخی سیاستگذاری های آزمایشگاه مرجع سلامت، انتقاد کرد.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
معاون ستاد پیشگیری و مبارزه با قاچاق مطرح کرد؛
سهم ۳ میلیارد دلاری قاچاق کالا‌های سلامت محور
عبدالله هندیانی معاون ستاد پیشگیری و مبارزه با قاچاق در کارگاه پیشگیری و مبارزه با قاچاق کالا‌های سلامت محور در کارگاه پیشگیری و مقابله با قاچاق و تقلب کالاهای سلامت محور با بیان اینکه قاچاق کالا‌های سلامت محور سالیانه بیش از ۳ میلیارد دلار است، گفت: این رقم ۲۵ درصد از اقتصاد پنهان را به خود اختصاص می‌دهد.
هزینه سالانه بهداشت و درمان یک خانوار؛
خانواده‌ها چقدر هزینه بهداشت و درمان می‌کنند؟
بررسی ها نشان می دهد که متوسط هزینه سالانه بهداشت و درمان یک خانوار در سال ۹۶ برای مناطق شهری و روستایی کشور به ترتیب ۱۷.۴ و ۲۱.۱ درصد نسبت به سال ۹۵ افزایش داشته است.
مدیرکل بیمه سلامت استان تهران تشریح کرد:
شرایط دریافت دفترچه رایگان بیمه سلامت
مدیرکل بیمه سلامت استان تهران ضمن اشاره به قرارداد ۱۰۴ بیمارستان و حدود سه هزار پزشک با بیمه سلامت در تهران، چگونگی حذف دفترچه چند بیمه‌ای‌ها در جهت رفع همپوشانی‌های بیمه‌ای را تشریح کرد.
سیاست های هلال احمر در حوزه داوطلبی نیازمند پوست اندازی است
دبیرکل جمعیت هلال احمر گفت: مسیر فعالیت های داوطلبانه در این جمعیت به انحراف رفته و سیاست های هلال احمر در این حوزه نیازمند پوست اندازی است.
چند نفر خارجی برای درمان به ایران آمده‌اند؟
پیش‌بینی شده ایران تنها از «گردشگری سلامت» ۷ میلیاد دلار درآمد می‌تواند به‌دست آورد؛ بخشی که بیشترین سودش گویا تا به حال نصیب دلال‌ها شده است.
سازمان برنامه و بودجه دیدگاه نامناسبی به حوزه بهداشت و درمان دارد
رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: سازمان برنامه و بودجه دیدگاه نامناسبی نسبت ‏به حوزه بهداشت و درمان دارد و باید این دیدگاه سیاسی کنار گذاشته شود.
مدیرکل دفتر اسکان بشر سازمان ملل متحد در ایران:
بسیاری از بیمارستان‌های کشور با مقررات ۱۰ تا ۱۲ سال پیش ساخته شده است
مدیرکل دفتر اسکان بشر سازمان ملل متحد در ایران گفت: با پیشرفت علم، مقررات ساخت بیمارستان تغییر می‌کند، اما بسیاری از بیمارستان‌های کشور با مقرراتی که حدود ۱۰ تا ‏‏۱۲ سال پیش تدوین شده، ساخته شده است.
درخواست مدیرعامل سازمان انتقال خون برای مدیریت خون بیمار در بیمارستان‌ها
مدیرعامل سازمان انتقال خون با تاکید بر لزوم اجرای مباحث مربوط به مدیریت خون بیمار در بیمارستان‌های کشور، گفت: باید توجه کرد که شانس ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی در کسانی که خون دریافت می‌کنند، حدود پنج برابر افزایش می‌یابد.
سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد؛
کاهش مصرف لبنیات در تهران
سخنگوی وزارت بهداشت ضمن اشاره به وضعیت بودجه‌ای وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت در لایحه بودجه ۹۸، در عین حال برای چندمین بار نسبت به کاهش مصرف شیر و لبنیات در کشور و همچنین تهران تحت تاثیر افزایش قیمت آن، هشدار داد.
اضافه شدن ۱۰۰۰ دستگاه دیالیز برای بیماران کلیوی تا پایان سال
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت، با بیان اینکه توزیع‌ دستگاه‌های دیالیز در کشور نامتوازن است، گفت: قرار است طی سه سال آینده حدود ۳۰۰۰ دستگاه دیالیز جدید به ظرفیت دیالیز خونی در کشور اضافه شود.
بیشتر معلولیت ها با مشاوره پیش از فرزندآوری قابل پیشگیری است
رئیس انجمن علمی مامایی گفت: برخی معلولیت‌ها قبل و حین بارداری غیرقابل تشخیص یا پیشگیری است اما بیشتر آنها را می‌توان با یک مشاوره ساده مامایی شناسایی کرد و افراد پرخطر را برای غربالگری‌های پیشگیرانه به متخصصان ارجاع داد.
رئیس سازمان نظام پزشکی استعفا کرد؛
اما و اگرهای استعفای رئیس سازمان نظام پزشکی
با انتشار اخباری در فضای مجازی درباره کناره گیری رییس سازمان نظام پزشکی و دلیل آن، یک مقام آگاه گفت: ایرج فاضل امروز پنجشنبه به دلیل اجرای قانون منع بکارگیری بازنشستگان از سمت خود استعفا داد.
قیمت دارو امسال 9 درصد افزایش یافت
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: داروهای بیماران خاص و برخی شیرهای خشک رژیمی و خاص را درب منازل تحویل می‌دهیم؛ چراکه عرضه آنها در داروخانه ممکن است باعث سوء استفاده برخی افراد شود.
نظرات منتشره: ۱ نظرات غیر قابل انتشار: ۰   درصف انتشار: ۰
سخنگوی سازمان انتقال خون؛
59 درصد اهداکنندگان خون مستمر هستند
سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: در هشت ماهه امسال 58،9 درصد اهداکنندگان خون در کشور، اهداکنندگان مستمر (با سابقه حداقل دو بار اهدای خون در سال) بوده اند.
پلاتین‌های دست دوم در اینترنت؛
شکسته‌بندی با قیمت زیر بازار
هر روز که قیمت‌ها در بازار بالاتر می‌رود سبد معیشت مردم نیز کوچک‌تر می‌شود و شاهد آگهی‌های بیشتر و عجیب‌تری از اجناس دست دوم هستیم یکی از این آگهی‌ها مربوط به وسایل پزشکی دست دوم است.افرادی با گران شدن تجهیزات ارتوپدی، پلاتین‌های دست دوم خود را برای فروش در سایت دیوارآگهی کرده‌اند و برخی از بیماران به دلیل ناتوانی اقتصادی به خرید پلاتین دست دوم رو آورده‌اند؛ این آگهی‌ها این روزها در دسته بندی آرایشی بهداشتی و درمانی سایت‌های فروش اینترنتی یافت می‌شود.
یادداشت و دیدگاه ها
طنز و کاریکاتور
گفتگو و گزارش
رییس مرکز رشد و نوآوری دانشگاه علوم پزشکی ایران:

استفاده از اینترنت اشیا در حوزه سلامت منجر به کاهش هزینه خدمات می‌شود

به مناسبت روز جهانی ایدز؛

ایدز؛ بیماری خاموش اما خطرناک

یادداشت محمد شریعتمداری؛

ایدز و برنامه استراتژیک ملی

نقد و بررسی
وبلاگستان
خواندنیها-دانستنیها
نظرات وگلایه ها
نکته ها و گاف ها