سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۰۰۹۸۸
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۷
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اعلام اینکه حساب بانکی کسانی که متقاضی یارانه هستند، بررسی می‌شود، گفت: ۴۰هزار میلیارد تومان پول یارانه را به افرادی دادیم که تفاوتی در زندگی آنها ایجاد نکرده و با این کار بی‌عدالتی و فقر بین‌نسلی را دامن زده‌ایم.

شعارسال : علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حضوردر گفت‌وگوی ویژه خبری گفت: نیازمندان از دریافت یارانه حذف نمی‌شوند.

ربیعی افزود: طبق تعریف بانک جهانی ایران دارای فقر مطلق نیست. فقر مفهوم ذهنی است و احساس فقر با این موضوع متفاوت است و در مجموع فقرای شهری با فشار بیشتری موضوع فقر را تحمل می کنند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: فقر در حقیقت پایه‌های مادی و مقایسه‌ای دارد و در دنیا با شاخص‌های مختلف فقر را اندازه‌گیری می‌کنند. باید به این نکته توجه کنیم که فقر شدید و فقر مطلق دو موضوع متفاوت هستند. اگر سفره‌ها از کالری تهی باشند در واقع فقر شدید اتفاق افتاده است. کنار فقر درآمدی، فقر چندبعدی را مدنظر قرار داده‌ایم و در برخی نقاط فقر زیرساختی نیز داریم و شاید نتوانسته‌ایم زیرساخت را به رفاه گره بزنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ابرازاینکه "در خصوص شناسایی افراد نیازمند مجموعه‌ای از توانایی‌های افراد را اندازه‌گیری می‌کنیم"، گفت: ما در گذشته سیاست‌های رفاهی هدفمند نداشته‌ایم و کنار آن سیاست‌های رفاهی مصرفانه را در دستور کار قرار دادیم و در بخشی از این اقدام‌ها 40 هزار میلیارد تومان پول هدفمندی را به افرادی دادیم که تفاوتی در زندگی آنها ایجاد نکرده و اثرگذاری معنی‌داری نداشته است،با این کار بی‌عدالتی و فقر بین‌نسلی را دامن زده‌ایم.

وی اظهار کرد: در بودجه امسال برنامه‌های حوزه فقر و اشتغال را گنجانده‌ایم و باید بگوییم که به حوزه محدود کردن فقر مطلق با اجرای این برنامه‌ها نزدیک خواهیم شد. در حال حاضر اطلاعات رفاهی ایرانیان برای ارزیابی افراد به‌صورت شفاف در اختیار ما قرار گرفته است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: برنامه‌های حوزه کاهش فقر مبتنی بر سه لایه است؛ لایه اول شامل افرادی است که هیچ وقت توانمند نمی‌شود و به حمایت مداوم نیاز دارند. در لایه دوم، افراد به‌طور مکمل مورد حمایت قرار می‌گیرند. در لایه پایانی، مبنای کار، ایجاد فرصت اشتغال و توانمندسازی افراد است.

وی ادامه داد: در لایه اول حداقل دستمزد فرد شاخص قرار می‌‌گیرد و از آن به‌عنوان حمایت کف اجتماعی یاد خواهد شد به‌گونه‌ای که یک خانواده 5نفره در این لایحه حدوداً 700هزار تومان دریافت میکنند. در لایه دوم تا کف اجتماعی، افراد مورد حمایت قرار می‌گیرند و در لایه سوم همان‌گونه که گفته شد، افراد را با مباحث اشتغال به توانمندسازی نزدیک و به‌مرور از لایه‌بندی خارج می‌کنیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان این‌که "بر اساس نظریه توانمندسازی در حوزه فقر پیش می‌رویم"، اظهار کرد: افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و زنان سرپرست خانوار و برخی افراد در دهستان‌ها، بیماران خاص، گروه‌های نیازمند برای دریافت یارانه مورد شناسایی قرار خواهند گرفت.

ربیعی گفت: اگر امروز حرف از هر اقدامی در جهت کسب منافع بیشتر از هدفمندی می‌زنیم، مردم باید بدانند که نه‌تنها افراد نیازمند از هدفمندی حذف نخواهند شد، بلکه توانمندی این افراد در لایه‌های یادشده در دستور کار قرار می‌گیرد. در بخشی از این طرح‌ها، کودکانی که در هزار روز ابتدای زندگی آن پروتئین کافی دریافت نمی‌کنند، مورد رصد و حمایت قرار خواهند گرفت.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: میزان افراد حذف‌شده از یارانه‌ها با هماهنگی مجلس شورای اسلامی بررسی و اعلام خواهد شد. با توجه به اینکه برنامه نظام سلامت دهک‌های میانی را در برنامه حمایتی قرار داده است، قطعاً ادامه طرح تحول سلامت به‌دلیل اینکه اراده دولت است ادامه پیدا خواهد کرد.

وی افزود: در برنامه طبقه‌بندی انجام‌شده در طبقه میانی فاصله‌ها پر می‌شود. بر اساس برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده این برنامه‌ها کاملاً قابل اجراست. پایگاه رفاهی اطلاعات ایرانیان ابزار مناسبی است و می‌توان در جهت شناسایی افراد طبقات مختلف برنامه حذف فقر از داده‌های این پایگاه کمک گرفت.

ربیعی گفت: در شناسایی افراد در ابتدا به‌سراغ حسابهای بانکی آنها نمی‌رویم و این تأکید رئیس جمهور محترم است. اما ممکن استحساب بانکی کسانی که درخواست دریافت یارانه داشته باشند، مورد بررسی قرار گیرد. در بسیاری از استان‌ها در حوزه فقر آموزشی بسیار عالی عمل شده است.

*صندوق رفاه اجتماعی صرفاً توزیع‌کننده پول نخواهد بود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخشی دیگر گفت: سازمان هدفمندی یارانه در واقع سازمان توزیع منابع بود، ولی در صندوق رفاه اجتماعی که در آینده نزدیک شکل خواهد گرفت، سیاست‌های فقرزدایی اجرایی می‌شود و همه منابع رفاهی در این محل تجمیع و براساس سیاست‌های فقرزدایی هزینه خواهد شد.

ربیعی اعلام کرد: این سیاست‌های رفاهی و فقرزدایی هستند که بیش از هر چیز دیگری در این صندوق‌ها مورد توجه قرار خواهند گرفت. به‌شرط تصویب تشکیل صندوق رفاه اجتماعی، معاونت رفاه و امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ساختارهای موجود در حوزه رفاه ترکیب خواهد شد و صندوق رفاه اجتماعی به‌وجود خواهد آمد.

*برنامه دولت برای اشتغال حمایتی و اشتغال فراگیر

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در خصوص برنامه‌های اشتغال دولت گفت: اشتغال حمایتی و اشتغال فراگیر را در برنامه‌ها به‌طور جدی مد نظر قرار داده‌ایم.

وی ادامه داد: مبالغ مورد نظر در حوزه حمل‌ونقل، بافت‌های فرسوده و سایر حوزه‌های اشتغالزا صرف خواهد شد. اشتغال‌زایی در حوزه حمل‌ونقل ضمن این‌که گرایش رفاهی دارد و با توسعه حمل‌ونقل شهری، رفاه شهروندان نیز افزایش می‌یابد، گرایش محیط زیستی هم دارد و موجب تلطیف هوای شهرها و بهبود محیط زیست می‌شود.

ربیعی تأکید کرد: ما معتقدیم، با پاشیدن پول اشتغال ایجاد نمی‌شود. در برخی دیدگاه‌های سنتی، باور این است که اگر رونق تولید را داشته باشیم، افزایش اشتغال را تجربه خواهیم کرد. اما تجربه دنیا نقاط ضعف این دیدگاه را نشان داده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار کرد: برای بهبود فضای کسب‌وکار باید سیاست‌های مداخله هدفمند در بازار اشتغال همانند تجربیات دیگر کشورها را مورد استفاده قرار دهیم. باید برای هر رسته کاری و شغلی یک خروجی صادرات و در مجموع 10 شرکت صادرات ایجاد کنیم. در حوزه بهداشت و درمان در سال جاری حدود 50 هزار شغل ایجاد کرده‌ایم و همچنین در حوزه آی‌سی‌تی حدود 140 هزار شغل را در کارنامه داریم.

ربیعی یاد آورشد: در دوران پس از رکود مشاغل غیررسمی افزایش پیدا کرده است، به‌گونه‌ای که تا پایان شهریور 350 هزار دفترچه اول تأمین اجتماعی را صادر کردیم. تا کنون حدود 45 کارشناس بین المللی در حوزه مباحث اشتغال را به ایران آورده و از تجربیات و دانش آنها در حوزه برنامه‌ریزی اشتغال استفاده کردیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به طرح‌های اشتغال حمایتی که در آنها دولت بخشی از دستمزد یا حق بیمه سهم کارفرما را تقبل می‌کند، گفت: طرح کارورزی که مورد نقد غیرمنصفانه واقع شد، یکی از همین طرح‌های حمایتی اشتغال بود. در این طرح، فردی کارورز پس از فراگیری مهارت‌های شغلی بعد از مدتی معین وارد بازار کار می‌شود و این طرح به مباحثحق بیمه و اشتغال دایم متصل می‌شود.

* با ادغام صندوق‌ها مخالفم

ربیعی با اعلام اینکه مشکلات صندوق‌های بازنشستگی صرفاً مختص ایران نیست، گفت: طی سال‌های گذشته تحولات جمعیتی، افزایش امید به زندگی و سالمندی جمعیتی را داشته‌ایم،در همین حال، در سالیان متمادی سیاست‌های حمایتی را با سیاست‌های بیمه‌ای پیوند زدیم که این خود عاملی برای دامن زدن به مشکلات صندوق‌های بازنشستگی در کشور بوده است،بنا به این دلایل، نسبت جمعیت شاغل به مستمری‌بگیر کاهش یافته و تعادل منابع و مصارف تأمین اجتماعی به‌هم خورده است،در این میان، فقط سازمان تأمین اجتماعی در چنین شرایطی قرار ندارد.

ربیعی تصریح کرد: باید این نکته را مد نظر داشته باشیم که با درایت لازم و با برنامه‌ریزی‌های تخصصی در حوزه رفاه و صندوق‌های بیمه‌ای این مشکلات قابل حل خواهد بود. در مجموع با ادغام صندوق‌های بازنشستگی مخالف هستم و بنده ایده 4 صندوق را مطرح می‌کنم، در فرصتی مقتضی تشریح خواهم کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ابرازاین‌که بسیاری به‌جای تحلیل‌گری تحلیل‌بری می‌کنند، گفت: دولت‌ها تمایل ندارند صندوق‌ها را اصلاح کنند، چون اتخاذ چنین تصمیم‌هایی تلخ است. اما دولت آقای روحانی وارد این حوزه‌ها شده است،به همین دلیل باید عملکرد دولت‌های یازدهم و دوازدهم را در طولانی‌مدت تحلیل و قضاوت کرد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم، تاریخ انتشار: 6 دی 1396، کدخبر: 1612717 ، www.tasnimnews.com

اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
روستایی زحمت کش
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۳ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
0
0
اینا که حقوقشون چند میلیونه چه میفهمن از حال فقیر حاشیه نشین و روستایی که نفری 45تومن میشه تمام پولی که میتونه بگیره و یکم نون داشته باشه....هی

ا.ف75
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین