سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۰۰۹۹۲
تعداد نظرات: ۶ نظر
تاریخ انتشار: ۰۷ دی ۱۳۹۶ - ۰۱:۳۵
با اینکه من درخواستم را قبل از فرا رسیدن پایان پنج سال به دانشگاه ارسال کردم و آنها موظف بودند این درخواست را به هیأت عالی جذب ارسال کنند، این اتفاق نیفتاد و پرونده من بایگانی شد تا بعد از پانزده ماه خودشان آن درخواست تغییر وضعیت من را بررسی کرده و رأی به قطع همکاری بدهند!

شعارسال: از روز گذشته تا کنون، یکی از اساتید دانشکده مهندسی عمران دانشگاه علم و صنعت در اعتراض به آنچه اخراج غیرقانونی از دانشگاه و عدم تمدید قرار دادش عنوان می کنند، رو به روی ساختمان اصلی وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری تحصن کرده است؛ استادی که ریاست دانشگاه، اخراجش را کاملاً قانونی عنوان و خودش این اتفاق را سیاسی تفسیر می کند.

 چند سالی است، با تشکیل هیأت عالی جذب در کشورمان، وظیفه جذب و معرفی استاد به دانشگاه ها و نیز پیگیری تبدیل وضعیت آنها بر عهده این نهاد گذاشته و دانشگاه ها برای جذب استاد صرفاً به اعلام نیاز محدود شده اند؛ اتفاقی که جدا از محاسن و معایبی که می تواند داشته باشد به یک رویه قانونی تبدیل شده و همه اساتید باید خود را با قوانین این نهاد هماهنگ کنند.

به رغم اینکه بیشتر دانشگاه های سراسری کشور با شکل گیری هیأت عالی جذب خود را متعهد به اجرای قوانین مصوب این نهاد در امر فرایند جذب استاد کرده اند و جداگانه فرایندی برای جذب ندارند، به تازگی یکی از اساتید دانشگاه علم و صنعت با برپایی تحصنی چند روزه که رو به روی ساختمان وزارت علوم انجام داده است، ادعایی مخالف رویه کلی موجود دارد.

این استاد دانشگاه که دکتر سعیدرضا مسّاح نام دارد، استاد اخراجی مقطع دکترای یکی از دانشگاه های کشور آمریکاست که در دهه 80 با موافقت وزارت علوم با تبدیل وضعیت خارج به داخل ادامه تحصیل خود در مقطع دکترا را در دانشگاه علم و صنعت طی می کنند و با اخذ مدرک دکترا در فراخوان جذب هیأت عالی جذب شرکت می کند.

پس از گذشت پنج سال از حضور این استاد در دانشگاه علم و صنعت و زمانی که بر اساس قانون بررسی مجدد صلاحیت او برای تمدید و یا تبدیل وضعیت باید انجام می شد، شرایط به گونه ای پیش می رود که در نهایت هیأت امنای دانشگاه از ادامه همکاری با وی صرف نظر می کنند و حکم اخراجش صادر می شود.

این استاد دانشگاه در رابطه با وضعیت علمی خود و مشکلی که برایش به وجود آمده است،  گفت: بر خلاف برخی گمانه ها که من را یک استاد سفارشی معرفی می کنند، من از طریق فراخوان جذب قانونی که همه ساله توسط هیأت عالی جذب برگزار می شود، تقاضای خود را برای استادی اعلام کردم و با حضور در مصاحبه تخصصی و تیز عمومی توانستم در بین دیگر داوطلبان بالاترین نمره را کسب کنم.

مساح ادامه داد: بر اساس قانون اساتیدی که جذب دانشگاه ها می‌شوند، باید پس از گذشت پنج سال از زمان جذب دوباره صلاحیتشان بررسی شود و در این زمان اگر استانداردهای علمی کافی را نداشته باشند با آنها قطع همکاری می شود و اگر امتیازهای علمی آنها بالاتر باشد در مورد ارتقای آنها از استادیاری به دانشیاری تصمیم گیری می شود.

وی افزود: با اینکه من درخواستم را قبل از فرا رسیدن پایان پنج سال به دانشگاه ارسال کردم و آنها موظف بودند، این درخواست را به هیأت عالی جذب ارسال کنند، این اتفاق نیفتاد و پرونده من بایگانی شد تا بعد از پانزده ماه خودشان آن درخواست تغییر وضعیت من را بررسی کرده و رأی به قطع همکاری بدهند!

مسّاح در پاسخ به این که گویا رئیس دانشگاه علم و صنعت اعتقاد دارد، کارشان قانونی است و دیوان عدالت اداری نیز رأی را به نفع دانشگاه داده، گفت: این حرف دروغ است. رئیس دانشگاه به رأی بدوی دیوان عدالت اداری اشاره می کند و این درحالی است که رأی تجدیدنظر به نفع من صادر شد. ضمن اینکه من می خواهم از شما بپرسم متخصص نظر دادن در مورد مسأله ای به این مهمی و تخصصی یک قاضی است یا هیأت عالی جذب که رسالتش بررسی همین مسائل است؟ چرا رئیس دانشگاه به نظر و رأی هیأت عالی جذب استناد نمی کند؟

این استاد دانشگاه در پاسخ به پرسش دیگری که در رابطه با علت این اختلاف و تلاش برای اخراج او صورت گرفته است، نیز تصریح کرد: من عضو بسیج اساتید و از نظر سیاسی اصولگرا هستم. جدا از موضوعات علمی من در دانشگاه آزادانه حرف های سیاسی و عقاید خودم را نیز می‌زنم که احساس می کنم این مسأله برای مسئولان دانشگاه رضایت بخش نبوده است.


 جدا از اظهارنظرهای این استاد اخراجی دانشگاه علم و صنعت، سرپرست معاونت ارزشیابی هیأت عالی جذب نیز اواخر شهریورماه و در قالب نامه ای مکتوب خطاب به رئیس دانشگاه علم و صنعت به مواردی اشاره می کند که جز موضوع سلیقه و علت اخراج با بقیه ادعاهای این استاد دانشگاه همخوانی دارد.

در این نامه که به امضای غلامرضا لطیفی رسیده، تأکید شده است که بر خلاف مواد 10 و 12 آیین نامه ارتقاء پرونده وی در دانشگاه بایگانی می شود و پس از پانزده ماه تأخیر و به دنبال گزارش بازرسان ویژه وزارت علوم بررسی وضعیت وی آن هم در دانشگاه و نه هیأت جذب انجام می شود.

در این نامه همچنین تأکید شده است که وظیفه جذب و لغو پیمان اعضا به طور خاص به هیأت اجرایی جذب سپرده شده است و از این رو تمسک به نظر هیأت امنای و هیأت رئیسه دانشگاه برای اخراج این استاد وجاهت قانونی ندارد. بر اساس اعلام نظر هیأت عالی جذب، تخلف دانشگاه در رابطه با این استاد فراتر از این است و مسئولان دانشگاه علم صنعت نه تنها امتیازهای علمی کسب شده او را اعلام نکرده است، بلکه روش محاسبه آنها نیز وجاهت قانونی ندارد.

به نامه هيأت عالي جذب كه خطاب به رئيس دانشگاه علم و صنعت نوشته شده است، بايد نامه ضياء هاشمي سرپرست سابق وزارت علوم را نيز افزود، در اين نامه نيز موضوع تبديل وضعيت اين استاد از پيماني به رسمي آزمايشي مورد تأكيد قرار گرفته است.

به نامه بالا مي توان نامه سرپرست سابق وزارت علوم يعني ضياء هاشمي را نيز اضافه كرد كه در نامه خود خطاب به رئيس دانشگاه علم و صنعت خواسته بود، شرايط استخدامي دكتر مساح از پيماني به رسمي آزمايشي تغيير كند.

بنا بر مطالب بالا، اکنون وضعیت این استاد دانشگاه در فرایندی عجیب و پیچیده قرار گرفته است و رسیدگی به آن با وجود مخالفت های پیاپی ریاست دانشگاه با ادامه همکاری او در این دانشگاه اختلاف ها را میان هیأت عالی جذب و هیأت رئیسه دانشگاه تشدید کرده است.

آنچه فارغ از شرایط این استاد باید به آن اشاره کرد و برای سرانجام عادلانه این ماجرا انتظار داشت، تمکین همه مسئولان درگیر با این موضوع به مر قانون است؛ قانونی که حتی اگر اشکالاتی داشته باشد برای همه یکسان است و نمی توان بر آن تفسیر و سلیقه شخصی را وارد کرد.


شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته ازپایگاه خبری تحلیلی  تابناک، تاریخ انتشار: 6دی 1396 ، کدخبر:   ۷۵۸۸۹۶،www.tabnak.ir

اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۲
0
0
شعار شایسته سالاری چندین ساله که در حد شعار باقی مونده
ا.ف75
ناشناس
United Kingdom
۲۲:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۵
0
0
ایشون هیچ گناهی چون عقیده ی شخصی اش ندارد ، چرا به وضع ایشان رسبدگی نمیکنید
ا.ح75
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۲۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۴
0
0
واقعا ایدوارم روزی برسه که هیچ کس بخاطر عقاید سیاسیش از کارش برکنار نشه
ا.ف75
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۹
0
0
واقعا با نظر دوستمون موافقم ای کاش که اون روز برسه
ا.ف75
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۹
0
0
بعد بگید بریم از پیام رسان داخلی استفاده کنیم تا سلیقه سیاسی مون بیشتر لو بره
ن.ف83
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۲۲ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۱
0
0
ا.ف75
انقدر از اینا تو ایران داریم که تیتر شدن همچین چیزی برام زیاد جذاب نبود واقعا
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین