سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۰۱۶۳۱
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۴
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با بیان اینکه سرانه مطالعه کتاب در ایران در روز دو دقیقه و در هفته هفت دقیقه است، گفت: باید با گسترش فضای کتاب‌خوانی به جبران این ضعف و نقص کمک کنیم چراکه دانش بشری تنها از طریق مطالعه و اندوخته قابل اکتساب است و مسیری دیگری ندارد.

شعار سال: اشرف بروجردی روز سه شنبه در مراسم افتتاح کتابخانه مرکزی دانشگاه الزهرا (س) افزود:

کتابخانه ملی محل طرح و ارائه تفکر و نظرات اندیشمند است و از همه متفکران دعوت می‌کنیم تا در کتابخانه ملی به بیان اندیشه‌ها خود بپردازند.

وی افزود: کتابخانه ملی محل تضارب آرا است و همه متفکران و منتقدان آنان برای بحث می‌توانند از همه امکانات موجود کتابخانه ملی بهره ببرند.

بروجردی با اشاره به اینکه کتاب و کتاب‌خوانی و نوشته و نوشتن در دین مبین اسلام بارها و بارها مورد تکریم قرار گرفته است، گفت: معجزه دین ما کتاب قرآن است و این اهمیت امر مکتوب را نشان می‌دهد.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی خاطرنشان کرد: در قرآن کریم به قلم و آنچه می‌نگارد قسم یاد شده که اهمیت نگاشتن، حفظ و نشر دانش بشری را نشان می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه امروز کتابخانه‌ها حافظه بشری هستند و آثار چندین هزار ساله تمدن بشر در آن‌ها حفظ می‌شود، گفت: محافظت از دانش بشری در قالب اسناد و کتاب به یک سرمایه ملی تبدیل‌شده است که کشورها به این جمع‌آوری و حفاظت مباهات می‌کنند.

بروجردی افزود: در کشور به غیر سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران دو سه نهاد دیگر نیز به دنبال حفظ نسخه های خطی و میراث ملی و بشری هستند و کتابخانه ملی افتخار حفاظت از 38 هزار نسخه کتاب خطی را دارد.

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی انتشار دانش را یکی از مهم‌ترین اقدامات فرهنگی دانست و گفت: کتابخانه محل انتشار دانش است و باید برای ایجاد این فضا به دانشگاه الزهرا و دکتر ملانظری تبریک گفت.

وی افزود: کتابخانه ملی برای برگزاری و برپایی نشست‌ها و کارگاه‌های مشترک با دانشگاه الزهرا و دیگر دانشگاه و نهادهای علمی و پژوهشی آمادگی کامل دارد.

**افتراق خانواده و وابستگی جوانان به فضای مجازی به مرحله‌ نگران کننده ای رسیده است

بروجردی یکی از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی امروز را جدایی نسل‌ها و حتی افراد خانواده از هم دانست و گفت: افتراق خانواده و وابستگی جوانان به فضای مجازی به مرحله‌ای رسیده است که باید راهکاری جدی برای آن اندیشید، قطعاً یکی از این راه‌حل‌ها گسترش فرهنگ کتاب‌خوانی و بهره‌مندی از کتاب است. وی تاکید کرد: کتاب‌خوانی در خانواده عامل گفت و گوی جمعی است و این عامل خود در ارتباط و انتقال دانش بشری موثر است.

بروجردی به سابقه تدریس خود در دانشگاه الزهرا (س) در سال های دهه 70 اشاره و خاطرنشان کرد: این دانشگاه موقعیت ممتازی در جهان دارد چرا که تماماً زنانه و تجربه‌ای خاص است و امیدواریم برای جامعه زنان موجب توفیقات بیشتر و اثربخشی باشد.

مراسم افتتاح کتابخانه مرکزی دانشگاه الزهرا (س) بعد از ظهر امروز، پنجم دی ماه با حضور اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی، مهناز ملانظری رئیس دانشگاه الزهرا و جمعی از استادان و دانشجویان این دانشگاه برگزار شد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از وبسایت روزامه، تاریخ 5 دی 96، کد مطلب: 5511524: www.roozame.com


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین