سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۰۱۶۷۵
تاریخ انتشار: ۱۰ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۲
عضو هیئت رئیسه خبرگان رهبری و نماینده ولی فقیه در استان مرکزی با اشاره به ماجرای تشکیل هیئت بررسی نتایج انتخابات ۸۸ گفت: ادعای تقلب در سال۸۸ اساساً مبنایی نداشت.

شعار سال: آیت الله قربانعلی دری نجف‌آبادی متولد 1324 در نجف‌آباد اصفهان، نماینده ولی فقیه در استان مرکزی و امام جمعه اراک و نماینده مردم تهران و عضو هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری بوده که در طول فعالیت خود پیش و پس از انقلاب اسلامی نقشی مؤثر و فعال داشته است.

وی نماینده مجلس دوم، مجلس چهارم و مجلس پنجم شورای اسلامی، نماینده مجلس خبرگان رهبری، وزیر اطلاعات و نیز دادستان کل کشور بوده است که از دیگر سمت‌های آیت الله دری نجف‌آبادی باید به مواردی همچون امام جمعه شهرکرد با حکم امام راحل(ره)، دبیرکل گزینش کشور و عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام و امامت جمعه موقت شهر ری اشاره کرد.

آیت الله دری نجف‌آبادی در دوره فتنه 88 دادستان کل کشور بوده که در جریان حوادث 88 از سوی رهبر معظم انقلاب به‌عنوان عضو هیئت بررسی حوادث منصوب شد.

در آستانه حماسه نهم دی خبرنگارخبرگزاری تسنیماستان مرکزی در مصاحبه‌ای تفصیلی با "آیت الله دری نجف‌آبادی" علل وقوع فتنه88، نقش جریانات مختلف در فتنه88 و همچنین اقدامات هیئت بررسی حوادث را به گفت‌وگو نشست.

بخش نخست گفت‌و‌گوی خبرنگاران تسنیم با آیت الله دری نجف‌آبادی پیرامون فتنه88 و اتفاقات و حوادث آن سالدر زیر می‌آید:

تسنیم:جنابعالی در آن زمان دادستان کل کشور بودید، اقدامتان در آن زمان چه بود؟

آیت‌الله دری نجف‌آبادی:من که دادستان کل بودم با دفتر مقام معظم رهبری تماس گرفتم و عرض کردم که اجازه بدهید من با آقایان صحبت کنم، من از طرف خودم نمی‌خواهم صحبت کنم بلکه می‌خواهم از طرف شما مأذون باشم، گفتند که "ما با آنها اتمام حجت کردیم و هرچه را می‌باید، به آنها گفتیم".

من به‌عنوان دادستان کل که سابقه آشنایی با این آقایان را داشتم درصدد بودم که با آنها صحبت کنم و بگویم که "شما با این کارها کشور را به‌هم نریزید و آرامش و امنیت را حفظ کنید"، نظام هم در آن شرایط با رأفت و بزرگواری عمل کرد.

آقایان سراج و ذبحی هم به‌عنوان نمایندگان و معاونان دادستانی کل در ایام انتخابات حضور داشتند و من نیز به‌عنوان عضو داور در تبلیغات انتخابات مرکب از وزیر کشور، رئیس صدا و سیما و دادستان کل حضور داشتم.

بنابراین این شرایط کاملاً روشن است، آقایان وارد انتخابات شدند و باید کاملاً به قواعد پایبند می‌بودند، در چهل سال گذشته در همه انتخابات بر مبنای این روش عمل شد.

در دوره سوم انتخابات مجلس شورای اسلامی که من هم حضور داشتم اعتراضات زیادی مطرح شد اما به هر کیفیت امام(ره) نماینده‌ای انتخاب کردند و مسئله فیصله پیدا کرد.

چنین اعتراضاتی نه در حد کلان و ملی اما به هر صورت در سطح تهران و شهرستان‌ها وجود داشته اما داور نهایی بر جریان انتخابات نظارت و قضاوت می‌کرد و ماجرا تمام می‌شد.

در جریان فتنه 88 آنها ادعای تقلب کردند و بدترین تهمت‌ها را به نظام زدند، چراکه مسئله درباره شیوه انتخابات نبود بلکه آنها مدعی بودند که در آرا تقلب انجام شده است.

تفاوت آرا حدود 10 میلیون رأی بود حتی تفاوت آرا با بعضی از نامزدهای دیگر مثل "آقای کروبی" قابل مقایسه نبود به‌طوری که "آقای کروبی" نه در سال 88 و نه انتخابات قبلی آرای قابل توجهی نداشت، بنابراین ادعای تقلب اساساً مبنایی نداشت.

تسنیم:درباره هیئت بررسی مجدد آرا در سال88 توضیح دهید؟

آیت‌الله دری نجف‌آبادی:هیئتی پنج شش نفری باحضور آقایان حدادعادل، افتخار جهرمی، رحیمیان و ابوترابی و بنده به‌عنوان دادستان کل تعیین و بنا شد که این هیئت تعدادی از آرا را مجدداً بررسی کند.

تسنیم:چه‌اقداماتی این هیئت انجام دادو نتیجه اقدامشان چه بود؟

آیت‌الله دری نجف‌آبادی:ما ده درصد از صندوق‌های تهران را به‌صورت رندومی بررسی کردیم و واقعاً تفاوتی نبود و برای این هیئت ابهامی باقی نماند که تعداد آرای 24 میلیونی نفر اول و 14 میلیونی نفر دوم درست است.

حتی اگر فرض را هم بر این بگذاریم که در صندوق‌ها ده درصد هم تقلب شده باشد، این ده درصد که در سرنوشت انتخابات تأثیری نمی‌تواند بگذارد.

این هیئت بعد از بررسی‌ها و در پی تمدید مهلت مجدد برای بررسی به همین جمع‌بندی رسیدیم و نظر خودمان را به شورای محترم نگهبان و مسئولان ذی‌ربط دادیم.

تسنیم:آیا در روند بررسی صندوق‌ها تغییری هم اتفاق افتاد؟

آیت‌الله دری نجف‌آبادی:آقایانی که مدعی تقلب بودند و شاید از قبل هم لشکرکشی کردند و یا گفتند که "خوابمان برده بودو به‌یک‌باره رأی ما را خوردند و بردند" و یا از قبل خود را پیروز مطلق انتخابات می‌دانستند ظاهراً هیچ مبنایی برای اثبات ادعای خود نداشتند.

بنابراین تقلب به این معنا که خدای نکرده ده میلیون رأی به صندوق‌ها ریخته شده یا صندوق‌ها از قبل پر شده یا جابه‌جا شده مبنایی نداشت.

تسنیم:آیا از سازمان و نهادها هم استعلام گرفته شد؟

آیت‌الله دری نجف‌آبادی:از استانداران، فرمانداران، هیئت‌های اجرایی، هیئت‌های نظارت، سپاه، نیروی انتظامی و امنیتی هم که پرسیدیم، کسی نگفت که 24 میلیون رأی دروغ است، بنابراین در مسئله رأی، شمار آرا و رأیی که مردم به صندوق‌ها ریخته بودند هیچ تردیدی در اصل مسئله نبود.

تسنیم:تأثیر فتنه 88 در کشور و روند جاری کار کشور چه بود و تحلیل شما چیست؟

آیت‌الله دری نجف‌آبادی:ادعای تقلب از سوی سران فتنه در سال88 ظلم بزرگی به کشور، نظام، مردم، رأی‌دهندگان و مجریان بود.

حالا در ابتدا ممکن است کسی نسبت به انتخابات اعتراضی داشته باشد، می‌تواند اعتراض خود را از مسیر قانونی طی کند، اما اینکه کشور را برای مدت هشت ماه دچار آسیب و چالش کنند و دشمنان نظام جمهوری اسلامی هم باعث تحریک شوند و بعدها به این اختلافات دامن بزنند و از آن به‌عنوان انقلاب مخملی یاد کنند ظلمی غیر قابل گذشت و اغماض است.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازخبرگزاری تسنیم ، تاریخ انتشار 9دی 96، کدمطلب:1613456، www.tasnimnews.com


اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین