سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۰۲۳۹۸
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۰
سخنگوی ستاد بودجه دولت گفت: در ۶ ماه امسال ۷۴۹ هزار شغل ایجاد کردیم و پیش‌بینی می‌شود، سال آینده ۸۴۰ هزار نفر وارد بازار کار شوند.

شعارسال: امیر باقری سخنگوی ستاد بودجه 97 صبح امروز در نشست خبری در محل سازمان برنامه و بودجه با اشاره به تشریح وضعیت نرخ بیکاری و اشتغال در سال آینده اظهار داشت: پیش‌بینی می‌شود سال آینده 840 هزار نفر وارد بازار کار شوند و در این بین نرخ بیکاری جوانان و فارغ‌التحصیلان حدود 20 درصد است.

وی با اشاره به اینکه در 6 ماهه امسال 749 هزار شغل ایجاد شده است، گفت: در سال 95، 616 هزار شغل و سال 94، 668 هزار شغل ایجاد شده است.

سخنگوی ستاد بودجه 97، گفت: تبصره 18 لایحه بودجه 97 کل کشور بر اساس دغدغه اشتغال شکل گرفته و این برنامه برمبنای محصول ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی است.

* کارورزی برای ۲۲۱ هزار فارغ‌التحصیل دانشگاه

وی با بیان اینکه طرح اشتغال دولت صرفاً وام دادن نیست، تصریح کرد: 221 هزار نفر در سیاست بازار کار با مدل طرح کارورزی دانشگاهی مشغول خواهند شد که تجربه نشان داده و امیدواریم 70 هزار نفر آنها جذب بازار شوند. همچنین در بحث اشتغال خرد 80 هزار نفر و طرح‌های کشاورزی از جمله گلخانه 43 هزار نفر مشغول فعالیت شوند.

* نوسازی ۱۰۰ هزار مسکن در بافت فرسوده

مدیر امور کلان سازمان برنامه و بودجه به بخش اشتغال مسکن اشاره کرد و گفت: طرح نوسازی ۱۰۰ هزار مسکن در بافت فرسوده سال آینده را پیش‌بینی کردیم که در این بخش 240 هزار نفر شاغل خواهند شد، همچنین مسکن روستایی و اجتماعی صد هزار مسکن که 50 هزار مورد برای شهر و 50 هزار مورد برای روستاها بود و 60 هزار شغل نیز از این محل ایجاد می‌شود.

* ۶۸۰۰ میلیارد تومان تسهیلات برای مسکن

سخنگوی ستاد بودجه سال 97، در مورد منابع مورد نیاز بخش مسکن، گفت: 6800 میلیارد تومان برای این بخش پیش‌بینی می‌شود که در بخش‌های مختلف از محل وجوه اداره شده سهم بانک‌ها، ودیعه مسکن دولت، صندوق توسعه ملی و سایر بخش‌ها خواهد بود. نرخ سود مسکن اجتماعی، حمایتی 5 درصد بوده و وام آن 40 میلیون تومان است.

* نوسازی ۱۵ هزار تاکسی فرسوده

وی به نوسازی ناوگان درون شهری و برون‌شهری پرداخت و گفت: 15 هزار تاکسی برای سال آینده جایگزین می‌شود و همچنین 2 هزار اتوبوس، 2 هزار ون و کامیونت، 20 هزار وانت و هزار واگن مترو پیش‌بینی شده که 22 هزار و 400 نفر نیز شغل به همراه خواهد داشت. در بخش برون‌شهری نیز تمهیداتی برای بخش‌های مختلف از جمله واگن‌های مسافری، حمل بار و اتوبوس و کامیون در نظر گرفته شده است.

باقری با بیان اینکه تمامی برنامه‌های اشتغال تبصره 18 در تعامل با مجلس خواهد بود، تصریح کرد: فضای نظارتی در بودجه 97 بهتر از سال‌های قبل است.

وی در پاسخ به برنامه اشتغال از محل اصلاح قیمت‌ها، گفت: اصلاح قیمت با توافق مجلس خواهد بود و آنچه مجلس تصویب کند، ملاک عمل است. اصلاح انرژی در بخش تولیدکننده مانند برق، گاز و امثال آن نداریم، بنابراین فکر می‌کنیم که هزینه تولید افزایش نیابد و وقتی منابع به شکل هدفمند مجدداً به تولید بازگردد، فکر می‌کنیم هزینه‌ها افزایش نخواهد یافت.

* اعتبار برخی نهادها در بودجه شفاف نیست

سخنگوی ستاد بودجه سال97 در مورد اینکه اعتبار برخی نهادها در بودجه شفاف نیست، یادآور شد: یکی از رویکردهای بودجه سال 97 شفافیت و پرداخت اعتبار به نسبت قیمت تمام شده برمبنای عملکرد است و دولت بر اساس آنها بودجه اختصاص خواهد داد. بنابراین ارقام و اعداد منابع بودجه به صورت واقعی لحاظ شده و بدون کسری است.

* ۱۴۵۰۰ طرح نیمه تمام عمرانی در اولویت

باقری در مورد پروژه‌های نیمه‌تمام گفت: منابع دولت نمی‌تواند جوابگوی طرح‌ها باشد، بنابراین تبصره 19 پیشنهاد شده تا با مشارکت عمومی، خصوصی کارها جلو برود. در همین راستا 14 هزار و 500 طرح به مجلس ارائه کردیم که 2 هزار مورد آن ملی و 12 هزار مورد استانی است، کل منابع مورد نیاز این طرح‌ها 68 هزار میلیارد تومان بوده و بخشی از آن را دولت و بخش دیگر را صندوق توسعه ملی، سهم یا آورده بخش خصوصی خواهد بود.

سخنگوی ستاد بودجه سال 97 ادامه داد: برای اینکه بتوانیم طرح‌ها را در این مدل ارائه کنیم باید جذابیت داشته باشد که نرخ‌گذاری خدمات آنها بر عهده خود بخش خصوصی خواهد بود که در چارچوب خاص انجام می‌شود. سال 95 و 96 نیز تاکنون 4 هزار طرح در قالب این مدل واگذار شده است.

باقری در مورد بحث اشتغال در تبصره 18 و مدل‌های اجرا شده در گذشته و انحراف آنها اظهار داشت: تجربه‌های ناخوشایندی از گذشته داریم، به همین دلیل روی انتخاب حوزه‌های اشتغالزا 2 سال بررسی و تحقیق صورت گرفته تا مسیری نباشد که پول در اختیار دستگاه باشد. سیستم نظارتی روی آن گذاشته شده و برداشت ما این است با روش پیشنهاد شده اتفاق نامیمون رخ نخواهد داد.

* ۷هزار میلیارد تومان برای رفع فقر مطلق

وی در مورد منابع و مصارف هدفمندی و موضوع حذف یارانه‌بگیران، گفت: یکی از برنامه‌های دولت موضوع رفع فقر مطلق بوده که 7 هزار میلیارد تومان نیز به این موضوع اختصاص داده و اکنون پرداختی‌های کمیته امداد و بهزیستی مناسب شده است و افرادی نیز که کمتر از 700 هزار تومان دریافت می‌کنند، با منابع پیش‌بینی شده به این سطح خواهیم رساند.

سخنگوی ستاد بودجه سال 97 افزود: وزارت رفاه برای شناسایی افراد نیازمند که در پوشش کمیته امداد و بهزیستی نیستند، بانک اطلاعات جامع ایرانیان راه‌اندازی کرده و از این طریق شناسایی خواهند شد.

باقری بیان داشت: قطعاً در بحث دونرخی انواع و اقسام کسب و کارها، نرخ‌ها برمبنای مدل ماشین نیز باید ایجاد شود که مشکلات خاص خود و فسادهای احتمالی را به همراه خواهد داشت.

* درآمد ۱۷.۴ هزار میلیارد تومانی افزایش قیمت حاملهای انرژی

باقری در مورد افزایش قیمت حامل‌های انرژی و درآمد 17 هزار و 400 میلیاردی طبق تبصره 18 لایحه بودجه 97، گفت: این رقم سقف منبع است که می‌تواند وجود داشته باشد، اما می‌توانیم از بودجه عمومی و عمرانی‌ها به این موضوع اختصاص بدهیم. حاصل شدن این منبع بسته به توافق دولت و مجلس دارد و حتی ممکن است در تعامل اصلاح قیمتی صورت نگیرد، بنابراین جمع‌بندی در مجلس صورت خواهد گرفت. در همین راستا مجلس از دولت خواسته تا جدول مصارف منابع این تبصره را ارائه کند، تا به صورت شفاف بررسی شود. هر چقدر هم برای ایجاد اشتغال کوچک‌تر باشد قطعاً حوزه‌های کمتری را به خود اختصاص می‌دهد.

وی در مورد دو نرخی شدن بنزین نیز گفت: این پیشنهاد در مجلس وجود دارد اما نظری نمی‌توانم بدهم قطعاً این مدل مزیت‌ها و فسادهای خاص خود را خواهد داشت در دولت خیلی بحث دونرخی دنبال نشد.

* پیشنهاد ۹۳۰ هزار تومان عیدی کارکنان دولت

باقری در مورد عیدی کارمندان در سال 97، گفت: در لایحه بودجه 930 هزار تومان پیشنهاد شده البته بستگی به تصویب هیأت وزیران دارد.

سخنگوی ستاد بودجه سال 97 در مورد اینکه لایحه بودجه 97 و افزایش قیمت حامل‌های انرژی منجر به التهاب و اجتماعات اعتراضی روزهای گذشته شده است، گفت: اینکه بودجه منجر به اعتراضات شده را قبول نداریم و فکر نمی‌کنیم که این گونه باشد که بگوییم اغتشاشات به خاطر انتقاد از بودجه سال آینده بوده است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری فارس ، تاریخ انتشار: 13 دی 1396 ، کدخبر: 13961013000219 ، www.farsnews.com

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین