سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۰۲۶۰۶
تاریخ انتشار: ۱۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۷
قسمت‌های امن برای پناهگیری در نقاط مختلف خانه هم چون آشپزخانه، حمام، توالت، راهرو، اتاق‌ها و سالن را پیدا و به سایر افراد خانواده معرفی کنید.

شعار سال: با توجه بهزلزله 5.2 ریشتریکه لرزش‌های قوی آن درتهران و البرزاحساس شد، تمامنیروهای امدادی و خدماتیو کمک‌رسان به مدت 16 هفته برایوقوع یک زلزلهاحتمالی دیگر آماده باش هستند و بهتر است خانواده‌ها نیز با بررسی خطرات موجود در خانه به ایمن‌سازی آن بپردازند.

چه باید کرد؟

لوسترها و کلیه چراغ‌ها و روشنایی‌ها را به سقف ثابت و محکم کرده، تمام قفسه‌ها و کابینت‌های آشپزخانه را به دیوار پیچ کنید.

اجسام تزئینی بزرگ، سنگین و شکستنی را از طبقات بالایی ویترین‌ها و کمدها پایین بیاورید و در قفسه‌های دردار قرار دهید.

تختخواب‌ها را از وسط اتاق خواب و کنار پنجره‌ها و دیوارهای خارجی به سمت دیوارهای داخلی خانه انتقال دهید و به دیوار بچسبانید.

تابلوها و آینه‌ها را دور از تختخواب، صندلی و محل نشستن افراد آویزان کنید.

سیم‌کشی‌های معیوب و فرسوده و نشتی اتصالات گاز را برطرف کنید، چرا که باوقوع لرزش‌هااحتمال آتش سوزی وجود دارد.

از محکم بودن آبگرمکن به دیوار و کف اطمینان حاصل کنید.

هر گونه شکاف عمیق را در سقف یا فونداسیون خانه تعمیر کنید و در صورت وجود آسیب و شکاف ساختمانی در خانه با یک کارشناس مشورت کنید.

قسمت‌های امن برای پناهگیری در نقاط مختلف خانه همچون آشپزخانه، حمام، توالت، راهرو، اتاق‌ها و سالن را پیدا و به سایر افراد خانواده معرفی کنید.

به تمامی اعضای خانواده خود بیاموزید در زمان بروز حوادث بخصوص زلزله، جریان گاز و آب و برق را قطع کنند.

در منزل هفته‌ای یکبار به تعیین و مکان‌یابی نقاط ایمن و خطرات موجود در خانه بپردازید.

بیشتر افراد هنگام فرار از خانه آسیب دیده‌اند. اگر در طبقات همکف و اول ساختمان هستید با شروع لرزش زمین از خانه خارج شوید و اگر در طبقات فوقانی یا برج‌ها ساکن هستید در مکان‌های امن خانه پناه بگیرید و چند دقیقه پس از توقف لرزش‌ها ساختمان را ترک کنید. اغلب برج‌ها در برابر زمین لرزه‌های قوی مقاومت نسبتا خوبی دارند.

در تمام مدت پس از زلزله به طور مداوم اخبار را از طریق رسانه‌های موثق پیگیری کنید.

در حوادث و بلایای طبیعی، سازمان‌های کمک‌کننده به خانواده‌ها جمعیتهلال احمر،آتش‌نشانی،اورژانس و پلیسخواهند بود.

پیش از بروز زلزله اصلی به سبب شروع حرکات صفحات زمین برای خروج انرژی، احتمال وقوع پیش‌لرزه و پس از بروز زمین لرزه قوی به دلیل بازگشت این صفحات به حالت اولیه، احتمال بروز پس لرزه‌های کوچک و پراکنده وجود دارد.

ترس از زلزله باعث اختلال در قدرت تصمیم‌گیری می‌شود. پس نترسید و به خدا توکل کنید.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازباشگاه خبرنگاران جوان ، تاریخ انتشار 14دی 96، کدمطلب:۶۳۸۷۱۴۲، www.yjc.ir


اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین