سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۰۴۰۹۳
تاریخ انتشار: ۲۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۷
شاخص کیفیت هوا در شهر زابل با قرار گرفتن به روی عدد ۵۰۰ حاکی از شرایط بسیار خطرناک در این منطقه است.

شعارسال: بررسی نقشه‌های کیفیت هوا در سراسر کشور نشان دهنده این است که در حال حاضر هوا در شهر زابل در استان سیستان و بلوچستان به نسبت سایر نقاط کشور وضعیت بسیار بدتری را دارد.

شاخص کیفیت هوا در این شهر اکنون به روی عدد ۵۰۰ قرار دارد. در این شرایط، کیفیت هوا خطرناک گزارش می‌شود.

در حال حاضر، هوا در شهر تبریز در استان آذربایجان شرقی نیز ناسالم گزارش شده است.

میزان ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون در هوای تبریز عدد ۱۷۸ را نشان می‌دهد. در این شرایط، هوا برای تمام گروه‌های جامعه حساس است.

علاوه بر تبریز، در خرم آباد استان لرستان نیز شاخص کیفیت هوا، ناسالم گزارش می‌شود. میزان ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون در هوای این شهر، ۱۵۹ است.

شاخص کیفیت هوا در ایستگاه خیام مشهد در استان خراسان رضوی نیز نشان دهنده آن است که کیفیت هوا در آستانه قرار گرفتن در شرایط بسیار ناسالم قرار دارد. میزان شاخص کیفیت هوا اکنون در این ایستگاه به روی عدد ۱۹۹ قرار دارد.

در استان تهران نیز کیفیت هوا ناسالم برای گروه‌های حساس گزارش شده است. شاخص اکنون به روی عدد ۱۳۰ قرار دارد.

در این شرایط توصیه می‌شود که گروه‌های حساس جامعه از جمله زنان باردار، کودکان، سالمندان و بیماران قلبی و ریوی از تردد‌های غیر ضروری در سطح شهر خودداری کنند.

شاخص کیفیت هوا، طی ۲۴ ساعت گذشته در شهر تهران ۱۳۱ بوده است.

بررسی ایستگاه‌های کنترل کیفیت هوا در شهر تهران، نشان دهنده آن است که در حال حاضر هوا در منطقه ۱۵ تهران به نسبت سایر نقاط آلوده‌تر است. شاخص کیفیت هوا در این منطقه اکنون به روی عدد ۱۶۰ قرار دارد. دومین منطقه آلوده پایتخت، به ایستگاه پیشوا اختصاص یافته است. در محدوده این ایستگاه نیز میزان ذرات معلق کمتر از دو و نیم میکرون موجود در هوا به روی عدد ۱۵۴ قرار گرفته است.

اعداد شاخص کیفیت هوا چه معنایی دارند؟

محدوده این شاخص بین صفر تا ۵۰۰ متغیر است. هر چه شاخص بالاتر باشد، هوا آلوده‌تر و اثرش بر سلامتی بیشتر است. مثلا شاخص ۵۰ نشان دهنده هوای پاک با اثری خیلی کم بر سلامت عموم مردم است، اما شاخص ۳۰۰ نشان دهنده‌ی وضعیت هوای اضطراری است.

شاخص ۱۰۰ عمدتا نشان دهنده مقدار مجاز آلاینده‌ها طبق استاندارد‌های ملی است و این مقداری است که برای حفاظت از سلامت عمومی تعیین می‌شود. مقادیر زیر ۱۰۰ معمولا قابل قبول فرض می‌شوند، اما با عبور شاخص از ۱۰۰، کیفیت هوا ابتدا برای گروه‌های حساس و سپس به تدریج برای همه ناسالم خواهد شد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری دانشجو ، تاریخ انتشار: 21 دی 1396 ، کدخبر: 659187 ، www.snn.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین