سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۰۴۱۵۸
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۷
مسئولان شهرداری امیدوارند با آغاز فعالیت کمیته جدید، میزان تخلفات در اجرای نمای مصوب کاهش یابد.

شعار سال: کمیته اجرای نمای ساختمان به‌عنوان دومین کمیته بعد از تصویب نما، تشکیل شده و قرار است چگونگی اجرای نمای تصویب شده در کمیته اول را، تحت نظارت قرار دهد. حمید موسوی، مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران از آغاز فعالیت این کمیته تا یک‌ماه دیگر در مناطق 22گانه خبر می‌داد.

کمیته دوم در راه است

تا ماه‌ها بعد از آغاز فعالیت کمیته‌نما همچنان برخی سازندگان، ضوابط تعیین شده برای نما را رعایت نکرده و بر افزوده شدن تأییدیه نما به دیگر مراحل ساخت انتقاد داشتند. این رویه با ادامه فعالیت کمیته‌ها و تلاشی که برای فرهنگسازی‌ آن به اجرا درآمد، بعد از گذشت دو سال به سمت‌وسوی مطلوبی گرایش پیدا کرد تا جایی که برخی مالکان و سازندگان، خود خواستار بررسی طرح نما در کمیته‌ها شده و برای حضور در جلسات بررسی، ابراز علاقه‌مندی کردند. بررسی آماری اداره کل معماری و ساختمان شهرداری نیز نشان داد به مرور میزان رعایت و به کارگیری برخی ضوابط و پیشنهادها در طراحی نما افزایش یافته است. افزایش آمار نماهای بررسی شده، افزایش به کارگیری آجر، کاهش استفاده از سنگ در برخی مناطق، گرایش به سمت المان‌های معماری ایرانی و... ازجمله این نشانه‌ها بود.

گزارش‌ها و نظرخواهی روزنامه همشهری از طراحان، سازندگان، بنگاه داران و... نیز نشان می‌دهد که علاقه‌مندی بخشی از شهروندان، آهسته آهسته از خانه‌هایی با نمای کلاسیک و رومی و سنگی به سمت نمای ترکیبی یعنی به کارگیری متناسب و هماهنگ سنگ، آجر، ‌طرح چوب و... سوق پیدا کرده است. اما آن‌چیزی که همچنان به‌عنوان مشکل در نمای ساختمان‌ها به شمار می‌رفت، عدم‌اجرای دقیق نمای تصویب شده در کمیته‌ها بود. برخی مالکان، سازندگان و طراحان بعد از تصویب و در زمان اجرا، بخشی از نما را به دلخواه خود تغییر می‌دهند. سال گذشته در جلسه شورای امن یا همان شورای امور مهندسان ناظر که به تخلف‌های مهندسان ناظر رسیدگی می‌کند، عملکرد خلاف یکی از این مهندسان در مورد نمای ساختمان بررسی و با وی برخورد قانونی شد.

حالا قرار است کمیته دومی برای جلوگیری از تخلفات در اجرای نما تشکیل شود تا تمام مراحل نما از ابتدا تا پایان کار را تحت نظارت قرار داده و شهرداری را در مقابل عمل انجام شده و نمای پایان‌یافته خلاف، قرار ندهد. حمید موسوی مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران در گفت‌وگو با همشهری از شروع فعالیت کمیته اجرای نما، ‌تا یک‌ماه دیگر خبر می‌دهد و می‌گوید: دستورالعمل جدید برای شهرداران نواحی و روسای ادارات شهرسازی نواحی و دبیران کمیته‌ها ابلاغ و دوره‌های آموزشی برگزار شده تا کمیته‌های اجرایی با بهترین عملکرد فعالیت خود را آغاز کنند.

تلاش برای ایجاد وحدت رویه در عین توجه به بافت پیرامون

یکی از موضوعاتی که در دستورالعمل جدید ابلاغ شده به مناطق مورد تأکید قرار گرفته، تلاش برای ایجاد وحدت رویه در مناطق و جلوگیری از مسئله‌ای است که موسوی آن را آرای متناقض می‌نامد. در دستورالعمل جدید حدود منطقی و استاندارد مصالح انتخابی و نوع آنها، رنگ نما و... مشخص شده تا نظر کارشناسان براساس سلیقه شخصی نباشد. هرچند که مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تأکید می‌کند که بافت منطقه، نمای پیرامونی و انسجام بصری نیز در تصمیم‌گیری نهایی توسط کارشناسان و استادان کمیته‌ها دخیل و مؤثر خواهد بود.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه همشهری، تاریخ انتشار 21 دی 96، شماره: 3898


اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین