سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۰۴۲۳۹
تاریخ انتشار: ۲۴ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۵
چند ماه پیش مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر دادند که برخی امور غیر حاکمیتی همچون بیمه بیکاری به مراکز کاریابی بخش خصوصی واگذار می‌شود که هم‌اکنون این برون سپاری خدمت در چهار استان قزوین، تهران، سمنان و البرز به صورت پایلوت در حال انجام است و با تفویض این اختیار از سوی وزارت کار به کاریابی‌ها، فرآیند تشکیل پرونده که در گذشته به نسبت میزان بیکاران متقاضی دریافت‌کننده بیمه بیکاری و اندازه شهر، بین یک هفته تا ۵ ماه به طول می‌انجامید، اخیراً به طور متوسط به ۳ روز کاهش پیدا کرده است.

شعار سالچند ماه پیش مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر دادند که برخی امور غیر حاکمیتی همچون بیمه بیکاری به مراکز کاریابی بخش خصوصی واگذار می‌شود که هم‌اکنون این برون سپاری خدمت در چهار استان قزوین، تهران، سمنان و البرز به صورت پایلوت در حال انجام است و با تفویض این اختیار از سوی وزارت کار به کاریابی‌ها، فرآیند تشکیل پرونده که در گذشته به نسبت میزان بیکاران متقاضی دریافت‌کننده بیمه بیکاری و اندازه شهر، بین یک هفته تا ۵ ماه به طول می‌انجامید، اخیراً به طور متوسط به ۳ روز کاهش پیدا کرده است.

به گزارش «ایران»، «تشکیل پرونده»، «ثبت نام مشاوره شغلی»، «معرفی به فنی‌وحرفه‌ای»، «نهضت سواد آموزی(برای افراد کم سواد)، «حضور و غیاب هفتگی» و «معرفی به کار و به کارگماری» 6 مرحله ای است که برای معرفی مقرری بگیران بیمه بیکاری به بازار کار انجام می شود.

محمد اکبرنیا، مدیرکل دفتر هدایت نیروی کار و کاریابی‌های وزارت کار نیز پیش از این اعلام کرد، جویندگان کار و کارفرمایان به‌عنوان متقاضیان نیروی کار دو عامل مهم و تعیین‌کننده در بازار کار به شمار می‌روند و نحوه ارتباط مؤثر و کارآمد آنها با یکدیگر نیازمند آگاهی از فرصت‌های موجود در بازار کار است. از طرفی بیشترین تعداد مقرری بگیران در تهران هستند و هدف از واگذاری بیمه بیکاری به کاریابی‌ها این است که وقتی فرد بیکار می‌شود از طریق مراجعه به مراکز کاریابی زمینه اشتغال مجدد وی به وجود آید. البته افرادی که مشمول بیمه بیکاری می‌شوند باید دوره‌های آموزش‌ اشتغال مجدد را در کاریابی‌ها بگذرانند تا شرایط برای حضور دوباره آنها در بازار کار فراهم شود.

رئیس کانون کاریابی‌های کشور، با اشاره به فرآیند جدید دریافت بیمه بیکاری پس از تفویض این اختیار در ۴ استان به کاریابی‌ها گفت: عملیات جست‌و‌جوی شغل برای این افراد انجام می‌شود.

بابک هاشمی‌پور با اشاره به وضعیت نامناسب اقتصادی کاریابی‌ها گفت: به دلایل مختلفی از جمله رکود در تولید، تقاضای نیروی کار از سمت کارفرما به کاریابی‌ها کاهش پیدا کرده؛ به‌طوری که در سال‌جاری، این تقاضا حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد نسبت به‌مدت مشابه سال گذشته، کاهش داشته است.

وی ادامه داد: از سوی دیگر، بخش قابل توجهی از کارفرمایان در پی جذب افراد دارای مهارت و باسابقه با پرداخت حداقل حقوق مصوب هستند؛ درحالی که بخش عمده تقاضای کشور، در بخش افراد بیکار بدون سابقه است؛ علاوه بر این برای افراد باسابقه، دریافت حداقل حقوق توجیه اقتصادی ندارد و به همین دلیل شغل‌های کم کیفیت و غیرمرتبط با مهارت یا رشته تحصیلی خود را به شغل‌های با دریافت حداقل حقوق ترجیح می‌دهند.

رئیس کانون کاریابی‌های کشورگفت: در کل کشور، ۸۰۰ دفتر کاریابی داخلی و ۱۳۰ دفتر کاریابی خارجی فعالیت می‌کنند یا زیان ده هستند.

وی با بیان اینکه طبق پیش‌بینی‌های انجام شده، هر کاریابی باید در شهرهای کوچک به ۵۰ تا ۶۰ بیکار در ماه مشاوره شغلی ارائه دهد که هزینه این مشاوره به ازای هر نفر ۱۸ هزار تومان است، گفت: این میزان در حال حاضر ۵ نفر و حداکثر ۱۰ نفر است. همچنین در شهرهای بزرگ، درحالی که برآورد ما ثبت‌نام بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ فرد بیکار در کاریابی‌ها در هر ماه است، اما این تقاضا بیش از ۱۵ تا ۲۰ نفر نیست.

رئیس کانون کاریابی‌های کشور ادامه داد: در صورتی که متقاضی پس از مشاوره شغلی، از طرف کاریابی جذب بازار کار یا به اصطلاح «به کارگماری» شود، ۵۰ درصد از حقوق پایه ماه نخست وی باید به کاریابی مربوطه به‌عنوان حق‌الزحمه پرداخت شود؛ اما این در بسیاری از مواقع در خوشبینانه‌ترین حالت، یک سوم حقوق پایه از طرف فرد به‌کارگمارده شده پرداخت می‌شود.

فرآیند مراجعه به کاریابی‌ها برای دریافت بیمه بیکاری

رئیس کانون کاریابی‌های کشور در پاسخ به سؤالی درباره چگونگی مراجعه به کاریابی‌ها برای دریافت مقرری بیمه بیکاری گفت: در چهار استانی که در مرحله اول، بیمه بیکاری به کاریابی‌های آنها تفویض شده، ابتدا متقاضی به یکی از دفاتر کاریابی منتخب استان مراجعه می‌کند که می‌تواند نام و آدرس این دفاتر منتخب را از اداره کار دریافت کند.

وی با بیان اینکه متقاضیان باید مدارک شناسایی و گواهی شغلی مبنی بر اینکه پیش از این شاغل بوده‌اند را ارائه کنند، گفت: البته در پی آن هستیم تا سامانه کاریابی‌ها به سامانه‌های وزارت کار و سازمان تأمین اجتماعی متصل شود تا صرفاً با وارد کردن کد ملی، تمام اطلاعات شغلی متقاضی دریافت شود و نیازی به دریافت مدارک نباشد؛ اما تا اجرای این طرح، متقاضی باید تمام مدارک را با خود به همراه داشته باشد.

هاشمی‌پور افزود: پس از مراجعه، برای فرد متقاضی برقراری بیمه بیکاری، پرونده تشکیل می‌شود که این فرآیند کاملاً الکترونیکی خواهد بود. پس از این اقدام، پرونده فرد متقاضی برای تأیید به مراجع ذیربط ارجاع داده می‌شود که در هر مرحله، فرآیند از طریق پیامک به فرد اعلام می‌شود. رئیس کانون کاریابی‌های کشور ادامه داد: پس از برقراری بیمه بیکاری، مرحله جست‌و‌جوی شغل و به‌کارگماری فرد مقرری‌بگیر توسط کاریابی آغاز می‌شود؛ به طوری که در این بخش، ۶ فرآیند پیش‌بینی شده است.

وی ادامه داد: در مرحله اول، فرد به لحاظ میزان دانش و مهارت مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و اگر تشخیص داده شد که باید سواد فرد ارتقا یابد، وی به نهضت سواد آموزی معرفی می‌شود؛ همچنین اگر فرد به لحاظ سواد و دانش مورد پذیرش بود؛ اما مهارت لازم را برای ورود به بازار کار نداشته باشد، متناسب با علاقه‌مندی و نیاز بازار کار، به مراکز آموزش فنی و حرفه‌ای معرفی خواهد شد. هاشمی‌پور با بیان اینکه در مرحله بعد و در طول دریافت بیمه بیکاری، فرد مدام مورد پایش قرار می‌گیرد تا در صورت اشتغال، بیمه بیکاری وی حذف شود، گفت: در طول دریافت مقرری بیمه بیکاری، تمام تلاش کاریابی‌ها برای به‌کارگماری این افراد به کار گرفته خواهد شد تا سریعاً جذب بازار کار شوند.

نیم نگاه

در صورتی که متقاضی پس از مشاوره شغلی، از طرف کاریابی جذب بازار کار یا به اصطلاح «به کارگماری» شود، ۵۰ درصد از حقوق پایه ماه نخست وی باید به کاریابی مربوطه به‌عنوان حق‌الزحمه پرداخت شود

در چهار استانی که در مرحله اول، بیمه بیکاری به کاریابی‌های آنها تفویض شده، ابتدا متقاضی به یکی از دفاتر کاریابی منتخب استان مراجعه می‌کند که می‌تواند نام و آدرس این دفاتر منتخب را از اداره کار دریافت کند.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازسایت خبری روزنامه ایران ، تاریخ انتشار ----، کدمطلب:453838، www.iran-newspaper.com


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین