سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۰۴۳۳۶
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۷
در مباحث آموزشی بازار سرمایه دریافتیم که برای سرمایه گذاری در هر دارایی باید سه عامل را کنار هم دید و با توجه به جمع آن ها و تطبیق آن بر شرایط شخصیتی و مالی خودمان، بهترین گزینه را برای سرمایه گذاری انتخاب کنیم.

شعار سال: روزنامه خراسان در مطلبی در شماره امروز خود به قلم غیاثی آورده است:

این سه عامل عبارت است:1- بازدهی انتظاری 2- ریسک3- نقدشوندگی. در اینجا هشت بازار مناسب سرمایهگذاری را از نظر این سه عامل مقایسه میکنیم.

دلار:بازار ارز، پرنوسان و پرریسک است. عوامل متعددی برروند آتی قیمت انواع ارز اثر میگذارد؛ از روابط سیاسی و آینده برجام تا عملکرد اقتصاد ملی (صادرات و واردات) و سیاستهای بانک مرکزی درباره ارز تک نرخی، ارزش پول ملی، تورم و تقویت صادرات.در یک حالت خوشبینانه چنان چه دلار تا یک سال آینده به پنج هزار تومان برسد، بازدهی سرمایهگذاری در آن کمتر از 15 درصد خواهد بود که به ریسکهایش نمیارزد. مگر آن که جهشی ارزی در راهباشد که احتمال آن بسیار اندک است.

مسکن :متوسط قیمت مسکن در پایتخت در آذر 96 نسبت به آذر 95 حدود 15 درصد رشد کرده است. عوامل موثر برقیمت مسکن در آینده:1- سیاستهای دولت در بافت فرسوده و مسکن اجتماعی و نحوه اجرایی شدن آن 2- رشد اقتصادی و قدرت خرید مردم 3- جدیت دولت در اجرای قوانینی چون مالیات برخانه خالی و.... با توجه به افزایش تقاضا از محل صندوق یکم و... برای خرید مسکن و همچنین افزایش قیمت تمام شده انتظار این است که طی سال آتی نیز متوسط قیمت به همین اندازه یا بیشتر رشد کند. البته مشکل مثل ارز همگن نیست و آن چه گفته شد مربوط به متوسط واحدهای معامله شده بود؛ واحدهای بزرگ و لوکس متقاضی کمی دارند و رشد قیمت کمتری هم خواهند داشت.

سکه :عوامل تاثیرگذار برقیمت سکه به مراتب بیشتر از ارز است. چرا که طلا علاوه براثرپذیری مستقیم از نوسانات نرخ ارز به اونس جهانی نیز وابسته است. اونس جهانی هم به عوامل بسیاری وابسته است؛ از جنگ و درگیری در کشورهای آفریقایی یا آزمایشهای موشکی کره شمالی تا عملکرد اقتصاد چین و نرخ بهره در آمریکا.با توجه به ثبات اونس جهانی در سطح 1300 دلار، حمایت ترامپ از تولید در آمریکا و عملکرد بورسهای آسیایی، در صورت نبود تنش یا ناآرامی در جهان، چشم انداز اونس جهانی نشان از افزایش چشمگیر ندارد. بنابراین اکنون که سکه در بالاترین نرخهای تاریخی خود -حدود یک و نیم میلیون تومان- معامله میشود، نمیتوان چشم انداز رشدی بیشتر از رشد احتمالی دلار برای سکه قائل بود.

سپرده بانکی:نرخ سود سپرده بانکی هم اکنون 15 درصد است و جزوکم ریسکترین گزینههای سرمایهگذاری محسوب میشود. البته چنان چه تجربه سالهای قبل، نشان داد، ریسک سپرده صفر نیست. به خصوص بانکهایی که نرخ سود بالاتری را پیشنهاد میکنند، حتما با ریسک بالاتری مواجهند. در واقع نرخ سود بیشتر پیشنهادی، پاداش ریسکی است که سپردهگذار تحمل میکند و چشم براحتمال نکول داراییاش میبندد.با توجه به اظهارات مسئولان دولتی و بانک مرکزی، احتمال کاهش نرخ سود بانکی طی یک سال آتیکم نیست. بنابراین بازدهی سپردهگذاری طی یک سال آتی را به طور متوسط باید کمتر از 15 درصد در نظر گرفت.

فرابورس :فرابورس طی یک سال گذشته رکورد شکسته و به سطح هزار واحد رسیده و در عمل بیشترین بازدهی را بین بازارهای مالی ثبت کرده است. البته بازار فرابورس از نظر ریسک همگن نیست. نمادهای بازارهای اول و دوم مثل بورس شفافند اما نمادهای بازار پایه، اگرچه نوسانات بالاتر و احتمال سودآوری بیشتر دارند اما هم ریسک بالاتری دارند و هم احتمال توقف طولانی مدت و حبس نقدینگی در آنها بیشتر است.در صورت تداوم قیمتهای جهانی در سطوح فعلی و بهبود عملکرد اقتصادی کشور، احتمال تکرار بازدهی 20 درصد در سال آتی هم وجود دارد.

اوراقبا درآمد ثابت:اگر تحمل ریسک بازار سهام در بورس و فرابورس را ندارید، میتوانید سراغ اوراق با درآمد ثابت بروید؛ همان طور که هفته قبل معرفی کردیم، این اوراق از نظر سود و ریسک متنوعاند؛ ریسک اوراق بدهی دولتی (مثل اسناد خزانه و...) صفر است اما اوراق بدهی شرکتها یا اوراق مشارکت شهرداریها و... اگرچه ریسک نکول بسیار کمتری دارند اما مثل اوراق دولتی نیستند. سود آنها هم بین 14.5 تا 23 درصد است. برخی سود ماهیانه یا سه ماهه پرداخت میکنند و برخی تعهد سود ندارند و بازدهی آنها صرفا از محل افزایش قیمت تا سررسید ایجاد میشود.با توجه به کاهش نرخ سود بانکی، نرخ سود اسمی و واقعی این اوراق هم کاهش یافته است و احتمالا طی یک سال آتی بین 15 تا 22 درصد بازدهی نصیب سرمایهگذاران بکنند.برای خرید این اوراق کافی است یک کد بورسی بگیرید و انواع اوراق را بررسی کنید و بخرید.

صندوق سرمایه گذاری:صندوقهای سرمایهگذاری هم که انواع مختلفی دارند طی یک سال گذشته 5تا 38 درصد بازدهی داشتهاند و متوسط بازدهی آنها 17 درصد بوده است. این صندوقها انواع مختلفی همچون سرمایهگذاری در سهام، درآمد ثابت، مختلف و قابل معامله دارند که هر کدام شرایط مخصوص به خود دارد.برای سرمایهگذاری در آنها میتوانید از طریق بازار سرمایه یا کارگزاریها یا بعضا بانکها (درباره صندوقهای وابسته به بانک ها) اقدام کنید. سهام برخی صندوقها هم در بورس قابل خرید و فروش است.

بورس:اما بورس که در یک سال گذشته یعنی از اواسط دی ماه 95 تا اواسط دی ماه 96 حدود 22 درصد بازدهی (بر اساس شاخص کل که نشاندهنده بازده نقدی و قیمتی است) نصیب سهامداران کرده است، باز هم چشم انداز مثبتی دارد؛ البته ریسک بالاست و سهام شرکتها و گروههای مختلف مشابه به هیچ وجه همگن نیستند. با توجه به روند قیمتهای جهانی، نرخ دلار و قیمت فعلی سهام شرکتهای مختلف، به نظر میرسد در گروههای مسکن، فلزات، پتروشیمی، قند و ماشین آلات هنوز هم سهمهایی پیدا میشوند که میتوانند بازدهی قابل توجهی طی یک سال آتی نصیب سهامداران کنند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تحلیلی خبرآنلاین، تاریخ 21 دی 96، کد مطلب: 745047: www.khabaronline.ir


اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین