سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۰۷۹۲۶
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۹:۰۷
وزیر نیرو با تاکید بر ضرورت تدوین برنامه‌های سازگار با کم‌آبی کشور گفت: امسال بر اساس گزارش‌ها در ۵۰ سال اخیر خشک‌ترین سال بوده است.

شعار سال: رضا اردکانیان در دیدار با آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی اظهار کرد: امسال تاکنون سال نسبتاً خشک‌تری را به نسبت ۵۰ سال گذشته طی کرده‌ایم و در چهار ماه گذشته از سال آبی میزان نزولات نسبت به سال گذشته ۳۰ درصد کمتر شده است البته سال گذشته نسبتاً خشک بود، اما به نظر تا پایان زمستان ۲۰ درصد کاهش نزولات خواهیم داشت.

وزیر نیرو ارتباط گسترده با وزارت‌خانه‌های دیگر، سازمان‌های دولتی و غیردولتی و مردم در زمینه مدیریت مصرف را مورد توجه قرار داد و افزود: مدیریت عرضه را باید در دستور کار قرار دهیم و در این دوران منابع محدود و تقاضا افزایش یافته و دوران مدیریت مصرف و تقاضا است.

شیوه‌های مصرف آب متناسب با جامعه اسلامی نیست
وی با تاکید بر اینکه از این پس خشکسالی را نباید به عنوان حادثه‌ای غیرمترقبه قلمداد کنیم، تصریح کرد: برنامه‌های ما به عنوان سازگاری با کم‌آبی باید تدوین شود و شرط اول توفیق در این زمینه همکاری همه جانبه در سطح سازمان‌های دولتی و بیرون از دولت است.

وزیر نیرو گفت: اگرچه در این دوران به دنبال تأمین منابع جدید هستیم، اما کار اصلی این است که چگونه آب را مدیریت کنیم؛ ما عیب بزرگی داریم که بدمصرفی است؛ اصلاً شیوه‌های مصرف ما متناسب با جامعه اسلامی نیست و حجم مصرف در بخش شرب و کشاورزی و صنعت متناسب با الگو‌های مصرف متعارف و استاندارد‌ها نیست.

اردکانیان بیان کرد: در زمینه مدیریت مصرف و اصلاح الگو‌های مصرف قدم‌های خوبی برداشته شده و برنامه‌های مشترکی را با وزارت جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت و سازمان حفاظت محیط زیست طراحی کردیم تا در استان‌های مختلف نسخه‌های ویژه بپیچیم.

وی گفت: به عنوان مثال در یک شهر اولویت را در استفاده از پساب‌ها قرار دهیم چراکه منابع زیادی در این بخش داریم که می‌توانیم با تصفیه و بازچرخانی در بخش‌های کشاورزی و صنعت استفاده کنیم؛ یا در جا‌هایی با تغییر الگوی کشت به سمت کشاورزی کم‌آب برویم.

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه در برخی شهر‌ها تأمین معیشت جایگزین برای کشاورزان با تغییر الگوی کشت هستیم تا جمعیت خالی نشود، افزود: سعی داریم در برخی از این شهر‌ها با استفاده از انرژی‌های خورشیدی بستری را برای کاهش استفاده از منابع آب فراهم کنیم.

تلفات ۲۵ درصدی آب به خاطر فرسودگی شبکه‌های آب کشور
وی تمرکز بر کاهش هدررفت آب در شبکه‌های شهری را مورد توجه قرار داد و تصریح کرد: به لحاظ فرسودگی شبکه‌های آب خصوصاً در شهر‌های بزرگ ۲۵ درصد تلفات داریم؛ آبی که از سد رها می‌شود مشخص بوده و آب کنتور‌های منازل نیز مشخص است و با این تراز‌ها میزان هدررفت مشخص می‌شود؛ برخی سعی دارند این هدررفت را آب به حساب نیامده عنوان کنند، اما واقعیت این است که بخشی از این تفاوت ناشی از تلفات در شبکه است.

اردکانیان گفت: برای انتقال، استحصال و تصفیه آب میلیارد‌ها تومان هزینه می‌شود که باید در انتقال آن دقت داشته و تلفات شبکه را کاهش دهیم.

وی با تاکید بر اینکه در کشور‌های پیشرفته نیز تلفات آب وجود دارد، گفت: در این بخش سعی داریم با استفاده از سرمایه‌گذاری‌های بخش خصوصی مشکلات را کاهش دهیم.

هزینه سالانه هزاران میلیارد برای ساخت نیروگاه جهت تامین حداکثر ۲۰۰ ساعت برق
وزیر نیرو با اشاره به اقدامات صورت گرفته در بخش برق تصریح کرد: اولویت در این زمینه مدیریت مصرف و تقاضا است؛ از این پس باید سعی کنیم به همان اندازه که از احداث نیروگاه هزار مگاواتی خوشحال می‌شویم از کم کردن هزار مگاوات توان در زمان پیک خرسند شویم؛ در شرایطی هستیم که هزاران میلیارد سالانه برای ساخت نیروگاه هزینه شود تا حداکثر ۲۰۰ ساعت در سال نیاز ما در پیک تأمین شود.

وی اضافه کرد: ۵۵ هزار و ۴۰۰ مگاوات قله مصرف برق در سال گذشته بوده و اگر بخواهیم این رشد را بررسی کنیم برای دوره ۱۵۰ تا ۲۰۰ ساعته پیک مصرف نیروگاه‌های زیادی بسازیم.

اردکانیان با تاکید بر اینکه با استفاده از گروه‌های مرجع و مردم باید این مصرف را کاهش دهیم، تصریح کرد: دستگاه‌هایی وجود دارد که می‌توان برق را در مواقع غیرپیک ذخیره کرد و در مواقع پیک مصرف کرد و به همین خاطر وارد عرصه‌ای شده‌ایم که بیش از گذشته به اعتماد و ارتباط با مصرف‌کننده در بخش‌های مختلف نیازمند هستیم و با تجدید سازمان خود را آماده این امر می‌کنیم.

وی گفت: وزارت نیرو همیشه به عنوان مجموعه فنی و مهندسی معرفی شده است، اما امروز باید بر روی مدیریت عرضه و تقاضا کار کنیم که در این حوزه ارتباط مردم با مجموعه وزارت نیرو ضروری است.

دستگاه‌های مسئول باید موضوع آب را موضوعی واحد و مشترک بدانند
وزیر نیرو همچنین در دیدار آیت‌الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید، با اشاره به شرایط نامساعد بارش باران در کشور با تاکید بر اینکه صرفه‌جویی به عنوان اصلی همیشگی باید بیشتر مورد توجه باشد، خاطرنشان کرد: در بخش شرب هرچند رقم مصرف به نسبت بخش کشاورزی محدودتر است، اما به لحاظ محدودیت برای تامین آب شرب در شهر مصرف صحیح بسیار مهم است و در بخش کشاورزی موضوع جدی‌تر است و امیدواریم با همکاری دستگاه‌های مسئول هم در دولت هم در بخش خصوصی بتوانیم اقداماتی شایسته در زمینه مدیریت صحیح مصرف آب انجام دهیم.

وزیر نیرو با بیان اینکه در سال‌های پر آب نیز نیازمند اصلاحات دامنه دار در زمینه الگوی کشت و محل کشت هستیم، افزود: کشور خشک و نیمه خشکی هستیم و باید همواره نسبت به مصرف آب حساس باشیم.

تامین غذای کشور و مصرف شایسته آب در گرو باهم کار کردن است
وی کم‌آبی را پدیده‌ای مستمر برای کشور دانست و افزود: دانش امروز و تجربه ما در کشور خصوصا در سال‌های دور اینگونه است که اگر با هم کار کنیم خواهیم توانست هم غذای کشور را تامین کنیم هم آب را به نحو شایسته مصرف کنیم.

وی ارتباط معنی‌دارتر وزارت نیرو با مصرف کنندگان را ضروری خواند و افزود: در دوران مدیریت تقاضا و مصرف هستیم؛ در دوران‌های دور بیشتر دوران مدیریت تامین و عرضه بود، اما امروز دوران مدیریت تقاضا و مصرف است و باید برای استفاده بهتر از امکانات موجود برنامه‌ریزی کنیم.

وی اظهار کرد: میزان زیادی پساب در کشور در اختیار است که می‌توان با تصفیه سالم مجدد از آن‌ها استفاده کرد و فناوری روز به گونه‌ای است که چندبار می‌توان آب را مورد استفاده قرار داد؛ در دنیای امروز حتی فاضلاب نیز از ادبیات جهانی حذف شده و دانش بشری به حدی رسیده که می‌شود که از رنگ‌های مختلف آب استفاده کرد.

وزیر نیرو شیرین کردن آب شور دریا‌ها را مورد توجه قرار داد و گفت: دسترسی وسیعی به آب‌های آزاد داریم که می‌تواند منبع جدیدی برای ما باشد و کم کردن هدررفت آب‌های شهری نیز در دستور کار ما است.

وی با تاکید بر اینکه ۲۵ درصد منابع آب به دلیل فرسودگی سیستم آبرسانی هدر می‌رود خاطرنشان کرد: در موضوع کشاورزی که اصلی‌ترین بخش مصرف است قطعا نمی‌توانیم روال قبل را ادامه دهیم و نوع کشت باید براساس آب موجود باشد تا با تلفات کمتر کشت موثرتری داشته باشیم که همه این‌ها علاوه بر فناوری و منابع مالی نیازمند ارتقاء سطح همکاری بین دستگاه‌های مسوول و مصرف کنندگان است.

اردکانیان افزود: اینجاست که نقش حلقه واسط یعنی گروه‌های مرجع که می‌توانند ارتباط مردم را سامان‌دهی کنند بسیار تاثیرگذار است.

نقش تعیین‌کننده ارتباط، مفاهمه و همکاری جمعی در شرایط کم آبی
وی بیان کرد: زمانی که شرایط کم‌آبی برقرار است بیش از اینکه پول و فناوری پیچیده کمک کار باشد ارتباط، مفاهمه و همکاری تعیین کننده است؛ ما در دوره‌ای هستیم که دستگاه‌ها و ارتباطات جمعی نقشی تعیین کننده برای مدیریت آب خواهند داشت و سعی داریم با تدوین و انتشار به موقع اطلاعات لازم به گروه‌های مرجع از جمله ائمه جمعه و جماعات و نمایندگان مجلس، این سازمان را توسعه داده و بتوانیم سال‌های آینده را به شکل پایدارتری پشت سر بگذاریم.

وزیر نیرو گفت: به جای مقابله با خشکسالی به سمت سازگاری با کم‌آبی پیش رویم و بپذیریم که اقلیم گرم و خشکی داریم و با مدیریت آب شرب هم معیشت کشاورزان را تامین کنیم با راه‌حل‌های مختلفی، چون تغییر شغل و هم به سمت استفاده از انرژی‌های پاک و نو برویم.

وی ادامه داد: در بخش برق نیز وضعیت مشابهی داریم و در مقایسه با کشور‌های دیگر دنیا و سطح تولید و رشد اقتصادی کشور، مصرف بالایی داریم؛ ما می‌توانیم تا حدود یک سوم مصرف فعلی را کاهش دهیم و کماکان در همین سطح از رفاه و آسایش قرار داشته باشیم که این امر مستلزم درک عمومی از مساله است.

اردکانیان خاطرنشان کرد: سالانه هزاران میلیارد صرف ساخت نیروگاه می‌شود که بتوانیم یک تا دو محدوده پیک زمانی را مدیریت کنیم در صورتی که با مدیریت مصرف می‌توان این هزینه‌ها را در بخش‌های دیگر مورد استفاده قرار داد و این امر نیازمند مسوولیت مشترک مردم بوده تا مدیریت مصرف داشته باشیم.

امسال بر اساس گزارش‌ها در ۵۰ سال اخیر خشک‌ترین سال بوده است
وزیر نیرو در دیدار حجت‌الاسلام و المسلمین سیدجواد شهرستانی نماینده آیت الله العظمی سیستانی اظهار داشت: امسال بر اساس گزارش‌ها در ۵۰ سال اخیر خشک‌ترین سال بوده است و از ابتدای مهرماه با گذشت چهار ماه از سال آبی سال ۹۶ مشکلات زیادی داشته‌ایم و امیدواریم باران رحمت بر مردم ما نازل شود.

وی با تاکید بر اینکه ما این خشکی را به عنوان فرصت تلقی داشته تا به نحوه مصرف این ماده حیاتی بیشتر بپردازیم، گفت: امیدواریم با برنامه‌ریزی بهتر بتوانیم از این منبع به نحو مناسب‌تری استفاده کنیم.

وزیر نیرو گفت: در عرصه آب و برق جامعه ما مصرف زده است و متناسب با منابع محدودی که در اختیار داریم مصرف نمی‌کنیم چرا که در ۵۰ سال گذشته سیر نزولات کاهش داشته و جمعیت افزایش پیدا کرده است.

وی تصریح کرد: با اینکه مصرف افزایش داشته باید دقت کنیم، که آب را چگونه مصرف می‌کنیم؛ مصرف شرب اولویت خود را دارد و دولت وظیفه خود می‌داند که به هر نحو منابع لازم را تأمین کند، اما در بخش کشاورزی نیازمند تغییرات جدی هستیم؛ استفاده از الگوی کشت مناسب و آبیاری بهینه باید در اولویت باشد و اینجا نیازمند همکاری دولت و مردم هستیم و در این زمینه نقش گروه‌های مرجع حیاتی است.

نقش برجسته روحانیت در بیان واقعیت و محدودیت‌های آب کشور

اردکانیان گفت: ما دست یاری به سوی تمام گروه‌های مرجع در جامعه که از یک سو مورد اعتماد مردم و از سوی دیگر مطلع از واقعیات و محدودیت‌ها و شرایط و اقتضائات حاکم بر کشور هستند دراز می‌کنیم؛ خصوصاً نقش روحانیت در این زمینه چشم‌گیر است و موقعیت ویژه‌ای در افکار عمومی دارند و امیدواریم با این همکاری دوران سازگاری با کم‌آبی را آغاز کنیم.

وی افزود: بحث ما بحث مقابله با خشکسالی‌های کوتاه نیست و ما باید در این سرزمین شرایطی سازگار با شرایط اقلیمی را در پیش گرفته و بپذیریم آنچه که بر ما نازل شده و در اختیار ما است چنانچه صحیح مورد استفاده قرار گیرد و براساس فناوری‌های روز باشد مشکل کمتری به وجود خواهد آمد.

وی بیان کرد: ما باید نسبت به استفاده از پساب، افزایش استفاده از تکنولوژی در این زمینه حساس باشیم.

نباید به مساله آب کشور به صورت بخشی نگاه شود
وزیر نیرو با تاکید بر اینکه دستگاه‌های مسئول، موضوع واحد آب را نباید تقسیم کرده و به صورت بخشی نباید به آب نگاه شود، گفت: مساله آب مشترک است و نهاد‌های مختلف کشور مشترکا باید در این زمینه برنامه‌ریزی داشته باشند؛ آب ذاتاً مساله چند انضباطه است و نباید در یک دستگاه خلاصه شود و به همین خاطر جلسات منظمی داشته‌ایم و توفیقات خوبی حاصل شده و سرخط پروژه‌های مشترک تعریف شده است.

وی اذعان کرد: پروژه‌های مشترک را سعی داریم به زودی آغاز کنیم که اساس آن بهتر مصرف کردن منابع موجود است، ما در دهه‌های گذشته هم فرصت داشتیم به این معنا بپردازیم، اما تأمین آب‌های جدید ما را از این مساله غافل کرده است.

ضرورت ایجاد سطح بالایی از مفاهمه با مصرف‌کنندگان آب
اردکانیان ایجاد سطح بالایی از مفاهمه با مصرف‌کننده را در جامعه ضروری دانست و تصریح کرد: نقش استانداران در این زمینه جدی است و نمایندگان دولت باید تمام دستگاه‌ها را حول این هدف مشترک گرد هم آورند.

وزیر نیرو گفت: باید برنامه‌های سازگاری با کم‌آبی باید تدوین شود و شرط اول توفیق در این زمینه همکاری همه جانبه در سطح سازمان‌های دولتی و بیرون از دولت است.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشجو، تاریخ 13 بهمن 96، کد مطلب: 664226: www.snn.ir


اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
بی آب
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۳۰ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۴
0
0
واقعا خیلی خبر ترسناکیه باید ترسید ...ن.ف۸۳
سارا
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۶
0
0
من شنیدم با جنگ جئومتریک روبرو هستیم و با باردار کردن و خالی کردن ابر ها دارن ورود ابر های باران زا به کشور رو مختل میکنن بعضی از کشواری دیگ ایا این راسته؟ ا.ف75
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۳
0
0
خدا بای اینکه هوای مارو داشته باشه هوای خارجی ها رو بیشتر داشته
ن.ف83
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین