سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۱۰۴۰۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۲:۵۵
مدیر دفتراستانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: مشکل اصلی پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه کمبود منابع مالی است.

شعارسال: مدیر دفتراستانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: مشکل اصلی پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه کمبود منابع مالی است.

فرهاد سرخوش ، با اشاره به آغاز فعالیت پروژه های ستاد احیای دریاچه ارومیه از سال 94 در 27 راهکار با همکاری 6 دستگاه اجرایی افزود: با مطالعات انجام شده نقشه راه 10 ساله ای برای احیای دریاچه ارومیه تنظیم شد که متاسفانه عدم تامین منابع مالی در برنامه زمانبندی شده باعث تاخیر در اجرای پروژه های احیای دریاچه ارومیه شده و اعتبارات به موقع محقق نشده است که این عامل مهمی در عدم به بهره برداری رسیدن پروژه های احیای دریاچه ارومیه شده است.

وی با بیان اینکه از زمان تشکیل ستاد احیا تاکنون متاسفانه هیچ پروژه آبرسانی به دریاچه ارومیه بدلیل عدم تخصیص اعتبارات کافی به مدار بهره برداری نرسیده است گفت: بدلیل محقق نشدن پیشرفت ریالی برای تزریق به پروژه های آبرسانی دریاچه، دستگاهها ی اجرایی نمی توانند کار را به موقع به اتمام برسانند و تاکنون تنها 46 درصد پیشرفت ریالی از محل صندوق توسعه ملی و 40 درصد نیز از محل ماده 10 و 12 محقق شده است.

وی با بیان اینکه پروژه هایی که اعتبار آنها از محل ماده 10 و 12 تامین می شود به کندی پیش می رود افزود:طبق برنامه بایستی 850 میلیارد تومان از محل ماده 10 و 12 به حوزه آبریز دریاچه ارومیه تزریق می شد که تنها 200 میلیارد تومان در آبان ماه سال جاری تخصیص یافته که مابقی نیز در 2 مرحله دیگر تخصیص می یابد.

وی با بیان اینکه هیچ ردیف اعتباری برای دریاچه ارومیه در سال 97 مشخص نشده است گفت: برای رفع کمبود منابع مالی دولت استفاده از 3 هزار میلیارد دلار فایناس خارجی را مصوب کرده که در صورت محقق شدن و تامین مالی پروژه های ستاد احیا با سرعت بیشتری پیش می روند.

مدیر دفتراستانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با بیان اینکه مجموع اعتبارات تخصیصی به حوزه آبریز دریاچه ارومیه تا به امروز 2 هزار و 226 میلیارد تومان بوده تصریح کرد: از این میزان یک هزار و 24 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی در پروژه آبهای مرزی ، سد سیلوه و کانی سیب هزینه شده و یک هزار و 200 میلیارد تومان از محل ماده 10 و 12 تزریق شده است که برای تثبیت ریزگردهای در منطقه و انجام برخی زیرساختها هزینه شده است.

وی با بیان اینکه پروژه کانی سیب تا به امروز 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و بی وقفه در حال اجراست، یادآور شد: تاکنون 17 کیلومتر از حفاری تونل انجام شده، 35 کیلومتر کانال کشی شده است و 2 دستگاه TBM در سه شیفت کاری در حال حفاری هستند که طبق برنامه زمانبندی شده تا پایان سال 98 به اتمام می رسد.

سرخوش با اشاره به اینکه پروژه های ستاد احیا متفاوت از سایر پروژه های عمرانی هستند و باید بدون وقفه پیش روند و به مرحله بهره برداری برسند تصریح کرد: چنانچه آبرسانی به دریاچه ارومیه مستمر انجام نشود شرایط دریاچه ارومیه وخیم تر می شود که تبعات آن بسیار بیشتر از حد تصور است.

وی با انتقاد از تصور اینکه ستاد احیا در انجام وظایف خود عدول کرده و تاکنون بازخوردی نداشته یادآور شد: لایروبی رودخانه ها و سردهنه ها، تامین اعتبار لازم برای اجرای طرح انتقال آب با لوله ، آبیاری قطره‌ای، نصب دایک ها و ایجاد بستری برای تسفیه فاضلاب و مهارریزگردها که جزو نیازهای ذاتی استان بوده توسط ستاد احیا انجام شده تا زیر ساخت های لازم برای تثبیت و احیای در یاچه فراهم شود.

مدیر دفتراستانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به تراز 1270.38 متری دریاچه ارومیه در 24 بهمن و کاهش 21 سانتی متری دریاچه نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزود: بدلیل کاهش بارندگی ها در سال جاری و افزایش تبخیر دما حجم آب دریاچه به یک میلیارد و 25 میلیون مترمکعب رسیده است.

سرخوش در خصوص همکاری ژاپن در راستای احیای دریاچه ارومیه افرود: شرکت ژاپنی فاز مطالعاتی دریاچه ارومیه را انجام می دهد تا میزان آب ورودی، خروجی و بارندگی ها را تخمین و شرایط تسریع در بهبود وضعیت دریاچه از حالت بحرانی فراهم شود.

مدیر دفتراستانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به طرح پیشنهادی دانشگاه ارومیه برای فازبندی دریاچه و رد آن از سوی ستاد مرکزی احیای دریاچه ارومیه گفت: با مطالعات انجام شده این طرح در مناطقی که بحران ریزگرد نمکی نداشته باشد امکان اجرایی شدن داشت و با وجود شرایط دریاچه با فازبندی بخشی از آن و بی آبی بخش های دیگر بستر دریاچه، موجب بلند شدن ریزگرد نمکی در مناطق مختلف می شد و امکان مهار وجود نداشت، در صورتی که در شرایط فعلی رطوبت موجود در بستر دریاچه مانع از بلند شدن طوفان‌های نمکی در منطقه است.

وی در خصوص پیشنهاد صادرات مواد معدنی موجود دریاچه و استفاده از منابع مالی حاصله در حل مشکلات اعتباری پروژه های احیای دریاچه ارومیه خاطر نشان کرد: براساس مطالعات انجام شده مواد معدنی موجود در بستر دریاچه کم بوده و صرفه اقتصادی برای استخراج ندارد.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا، تاریخ انتشار: 25 بهمن 1396، کدخبر: 96112514313 ، www.isna.ir

اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
United States
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۲۶
0
0
منابع ابی ما حتی در زمینه ای که بتونه اب شرب مردم رو هم تامین کنه داره به مشکل میخوره حتی
ا.ف75
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین