سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۱۲۵۴۰
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۰۹:۳۲
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: در تلاش هستیم ۱۵۰ خوابگاه ۴۰۰ نفره در مجموع با ظرفیت ۶۰ هزار نفر، احداث کنیم.

شعار سال: محمدرضا فراهانی، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در جمع دبیران شورا‌های صنفی دانشجویان علوم پزشکی کشور با تاکید بر اینکه هیچ نهادی به مشروعیت شورا‌های صنفی در محیط دانشگاهی وجود ندارد، گفت: شورا‌های صنفی با داشتن اختیارات کامل، مطالبه‌گر خواسته‌ها و نیاز‌های دانشجویان و برطرف کننده مشکلات آن‌ها هستند. خوشبختانه شورا‌های صنفی در چند سال گذشته به خوبی به وظایف خود عمل کرده‌اند.

وی افزود: تعریف ما از خوابگاه‌های استاندار دانشجویی، خوابگاهی است که شرایط و استاندارد‌های لازم برای اسکان دانشجویان را داشته و دارای سوئیت‌های متعدد با دو اتاق باشد و هر اتاقش ظرفیت سه دانشجو را پذیرا باشد که نمونه این خوابگاه استاندارد دانشجویی، خوابگاهی است که هم اکنون در مازندران در حال احداث است و اگر اعتبار نهایی را از وزارت بهداشت دریافت کنند، در آستانه بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

فراهانی خاطرنشان کرد: برای احداث خوابگاه‌های دانشجویی، اکنون در حال تهیه متن مناقصه هستیم تا به ۱۰ منطقه خود این موضوع را اعلام کنیم. سرمایه‌گذاران در این خصوص برای همکاری اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی گفت: در متن مناقصات و مذاکرات با سرمایه‌گذاران، به آن‌ها شرایط سازه و معماری و حداکثر و حداقل مدت زمان احداث خوابگاه را مکتوب و به صورت شفاف اعلام می‌کنیم که چه افرادی حاضرند مثلا در طول مدت دو سال، چه تعداد ساختمان با شرایط ذکر شده، احداث کنند و تحویل دانشجویان دهند. برای تامین بخشی از منابع مالی این طرح‌ها، می‌توان از مبالغی که از دانشجویان به عنوان اجاره بهای خوابگاه‌ها دریافت می‌شود استفاده کرد و همچنین بخشی از آن را از طریق دانشگاه مورد نظر، صندوق رفاه یا وزارت تامین کنیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: به هر حال به صورت جدی در تلاش برای تامین اسکان دانشجویان و احداث خوابگاه‌های استاندارد دانشجویی هستیم و مراحل اداری این قضایا در حال انجام شدن است و در راستای این حرکت بزرگ، در تلاش هستیم ۱۵۰ خوابگاه ۴۰۰ نفره در مجموع با ظرفیت ۶۰ هزار نفر، احداث کنیم که البته برای این کار به طور میانگین باید برای هر منطقه، ۱۵ مناقصه انجام دهیم که اگر این مهم اتفاق بیفتد مشکل خوابگاه‌های دانشجویی برای همیشه برطرف می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه خوابگاه استاندارد و مناسب در روح و جسم دانشجویان تاثیر مستقیمی دارد، گفت: فضا‌هایی که در آن زندگی می‌کنیم به لحاظ روحی تاثیر زیادی بر ما وارد می‌کند و قطعا فضای محیطی و زندگی انسان‌ها تاثیر مستقیمی بر روح آن‌ها دارد. برخی از بیماری‌ها وجود دارد که اگر فرد بیمار فضای محیطی خود را تغییر دهد، بیماری وی برطرف می‌شود؛ از این رو تامین یک فضای استاندارد و مناسب برای اسکان دانشجویان از جمله مسائلی است که باید با دقت نسبت به آن اقدام کرد. دانشجویان باید در محیطی زندگی کنند که به لحاظ روحی و جسمی، آسیبی نبینند.

معاون وزیر بهداشت خطاب به دبیران شورا‌های صنفی گفت: شما دبیران شورا‌های صنفی می‌توانید فضای روشنی در محیط دانشگاهی ایجاد کنید تا مدیریتی هوشمند و قوی در دانشگاه‌ها ایجاد شود و نقش شما دبیران شورا‌های صنفی در رسیدن به این اهداف، کلیدی و سرنوشت‌ساز است.

وی با ابراز تاسف از اینکه در گذشته نمایندگی شورا‌های صنفی به ناحق مصادره شده بود، گفت: مسائل صنفی دانشجویان نباید دستاویز ابزار‌های سیاسی جناح‌ها و گروه‌ها شود و به عبارت دیگر نباید از طریق مسائل صنفی دانشجویان در راستای اهداف سیاسی سوء استفاده کرد.

فراهانی با تاکید بر اینکه هیچ نهادی به مشروعیت شورا‌های صنفی در محیط دانشگاهی وجود ندارد که با داشتن اختیارات کامل، مطالبه‌گر خواسته‌ها و نیاز‌های دانشجویان و برطرف کننده مشکلات آن‌ها باشد، افزود: خوشبختانه شورا‌های صنفی در چند سال گذشته به خوبی به وظایف خود عمل کرده‌اند.

معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه شورا‌های صنفی باید نماینده واقعی دانشجویان باشند، خاطرنشان کرد: همیشه تشکل‌های صنفی دارای منافعی بودند که این منافع می‌توانند در تضاد منافع دیگران باشد، اما تنها صنفی که در آن هیچ تضاد منافعی وجود ندارد و منافع عموم دانشجویان را در نظر می‌گیرد، شورا‌های صنفی هستند. به واقع نباید از کلمه شورا‌های صنفی برای نام بردن این شورا نام ببریم، چرا که واقعا هیچ گونه تقابل منافعی بین منافع دانشجویان و افراد دیگر وجود ندارد. ما این شورا را به نام شورا‌های صنفی می‌شناسیم، اما واقعا در این شورا‌ها هیچ تضاد منفعتی برای افراد وجود ندارد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشجو، تاریخ 30 بهمن 96، کد مطلب: 668133: www.snn.ir


اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۶
0
0
کلا تو همه زمینه ها به دانشجویان علوم پزشکی بیشتر میرسن
ا.ف75
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین