سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۱۵۶۳۲
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۴
مدیرکل پدافند غیرعامل خراسان‌رضوی گفت: خراسان‌رضوی هوشمندانه و با خرد جمعی توان پاسخگویی به همه تهدیدات را دارد.

شعار سال: «ابوالفضل احمدی» با حضور در دفتر این خبرگزاری در خصوص چشم‌اندازها و اهداف سند راهبردی پدافند غیرعامل، اظهار کرد: در افق 1400، استان خراسان‌رضوی استانی پیشرو و الگودهنده به سایر استان‌ها ترسیم شده، استانی که دارای سامانه دفاعی هوشمند است و هوشمندانه و با خرد جمعی توان پاسخگویی به همه تهدیدات را دارد.

وی ادامه داد: برای رسیدن به این افق هنوز چهار سال فرصت باقی و بازی در میدان پدافند غیرعامل توسط بازیگران اصلی این حوزه امکان‌پذیر است. بازیگران اصلی و زیرساخت پدافند غیر عامل مردم و در لایه بالاتر دستگاه‌ها هستند. سهم مشارکت دستگاه‌ها در برنامه‌های پدافند غیر عامل افزایش یافته است. از طریق استقرار یک نظام برنامه‌ریزی همه دستگاه‌ها ترغیب و تشویق شده‌اند به سوی این‌که برای هر سال برنامه و اقدامات اجرایی خود را تدوین کنند. تا سال گذشته هیچ نظام برنامه‌ریزی در حوزه پدافند در استان وجود نداشت.

احمدی با بیان این‌که ایده‌آل این است که 100درصد دستگاه‌های استان هر سال برای سال بعد خود برنامه داشته باشند، تصریح کرد: اکنون در مجموع 90 دستگاه در سطح استان شناسایی شده که 64 دستگاه در اولویت یک بوده است. 57 دستگاه از مجموع 90 دستگاه وارد چرخه نظام برنامه‌ریزی در حوزه پدافند غیرعامل شدند و در رنکینگ میان این دستگاه‌ها، دستگاه‌های زیرساختی استان که یکی از آن‌ها برق است، اکنون در رتبه یک طبقه‌بندی قرار گرفته‌اند. برق، گاز و آب 100درصد اهداف مورد انتظار سال 96 را پوشش دادند.

مدیرکل پدافند غیرعامل خراسان‌رضوی با اشاره به این‌که تهدید و پاسخگویی به تهدیدات سیال است، تصریح کرد: هیچ زمانی در پدافند غیرعامل نمی‌توان پاسخ 100درصد به تهدیدات داد، چون تهدیدکننده جلوتر از فردی است که دفاع می‌کند اما پدافند غیر عامل در استان خراسان‌رضوی به صورت دانش پایه در حال مدیریت است. یکی از فرصت‌های بسیار قوی ما، اشراف کامل استاندار در این حوزه است.

وی ادامه داد: استان در مسیر اصلی پدافند قرار گرفته است. بیش از 60 درصد دستگاه‌های استان وارد چرخه پدافند شده و برنامه دارند. در سالی که گذشت این مشارکت دستگاه‌ها نسبت به سال گذشته سبب تغییر رویکرد از عرضه‌محوری به تقاضامحوری شد و دستگاه‌ها به سمت ما آمدند. اکنون در 10 ماهه امسال، مانور رزمایش 202 درصد رشد داشت که خود دستگاه‌ها به صورت خودجوش انجام دادند.

احمدی با بیان این‌که یکی از شرایطی که می‌تواند ما را مدام در مقابل تهدیدها آماده نگه دارد، مانور است، در ادامه افزود: 142 رزمایش برگزار شده که در سال گذشته 47 رزمایش بوده است. کارگاه‌های آموزشی در استان 604 درصد افزایش داشته، 324 کارگاه آموزشی در طی 10 ماه برگزار شده که سال گذشته 46 کارگاه بوده است. 105 نمایشگاه برگزار شده که نسبت به سال گذشته با 208 درصد رشد همراه بوده است.

وی خاطرنشان کرد: برگزاری نمایشگاه پدافند دشوار است. دانشگاه فردوسی امسال یکی از بهترین نمایشگاه‌ها را در هفته پدافند غیر عامل برگزار کرد. امسال تقریباً همایش‌های تخصصی 64 درصد رشد کرد. اینها بخشی از اقدامات خودجوش دستگاه‌ها بود که شیب آن رو به افزایش است.

احمدی ادامه داد: شرکت شهرک‌های صنعتی در چهار ماه از جایگاه 26 به 20 رسید و جزو شش دستگاه برتر شد. اگر برای شرکت شهرک‌های صنعتی تهدیدی رخ دهد و بتوانند واکنش سریع نشان دهند و خدمات اضطراری به مردم قطع نشود، این پایداری استان را رقم می‌زند.

مدیرکل پدافند غیرعامل خراسان‌رضوی با بیان این‌که حوزه‌های پدافند کاملاً متنوع است، گفت: پدافند دو روی یک سکه است. در یک روی سکه بحث زیرساخت‌های موجود، لایه ایمنی و امنیت و پدافند غیرعامل وجود دارد که چتر کلی بر روی آن‌هاست. روی دیگر سکه وضعیت وقوع تهدید است. یکی از تهدیدهای موجود در استان، تهدیدات زیستی و مباحث بیوتروریستی است و می‌توان گفت جزو استان‌های پیشروی کشور در حوزه پاسخگویی به شرایط و تهدیدات زیستی هستیم.

احمدی در خصوص جابه‌جایی برخی ساختمان‌ها در مشهد در راستای اهداف پدافند غیرعامل، تصریح کرد: مقوله ساختمان به‌عنوان یک جزء از اجزای تقریباً 40 گانه حوزه پدافند آن بخشی است که ما به لحاظ آئین‌نامه و مقررات در آن پیشرو هستیم. موضوع مبحث 21 مقررات ملی ساختمان پدافند غیرعامل است. ما با انبوهی از ساختمان‌های ایجاد شده در طول سال‌های متعدد مواجه هستیم که چنین مقررات و آئین‌نامه‌ای وجود نداشته و اجرا شده است. این ساختمان‌ها دارایی‌های شخصی مردم هستند.

وی ادامه داد: سه سال است که از عمر آئین‌نامه جدید پدافند غیرعامل می‌گذرد و این‌که چه میزان از آن اجرا می‌شود جای تأمل دارد. اکنون ساختمان خاصی که به جابه‌جایی نیاز داشته باشد، وجود ندارد. موضوع دارایی‌های همتراز و موازی نیز برای برخی از زیرساخت‌های حیاتی و کلیدی که منحصر به فرد هستند، مطرح است. این به‌عنوان یک راهبرد در سند استان وجود دارد که دارایی‌های منحصر به فرد باید در سطح استان شناسایی شوند و در طرح‌های توسعه به فکر یک سامانه موازی و جایگزین برای آن‌ها باشند.

مدیرکل پدافند غیرعامل خراسان‌رضوی گفت: نامه‌ای را به شهرداری ابلاغ و درخواست کردیم که همراه با سازمان نظام مهندسی کمیته‌ای را تشکیل دهند و این کمیته به مسائلی توجه کند که در چند ساختمان بزرگ چون پلاسکو و برج سلمان اتفاق افتاد. ساختمان‌های اصلی و کلیدی حساس شهر را به کمک آتش‌نشانی، مدیریت بحران و پدافند غیرعامل شناسایی کنند و با ممیزی فرصت‌هایی به آن‌ها داده شود که اصلاحاتی را انجام دهند. شاید این موارد بیشتر در مواجهه با تهدیدات جاری مثل مسائل ایمنی و امنیت لحاظ باشد.

احمدی در خصوص برنامه‌های پدافند غیرعامل برای سال جدید، افزود: برای سال آینده بهینه‌سازی در نظام برنامه‌ریزی انجام گرفته و برنامه‌های سال 97 در سه کلاس طبقه‌بندی شده است. طبقه اول برنامه‌های عمومی هستند که مشمول همه دستگاه‌ها و فرمانداری‌های استان یعنی 128 عضو شورای اداری استان می‌شوند که در این میان، 14 برنامه عملیاتی طراحی شده است. رزمایش، مانور، همایش‌های تخصصی و طرح پاسخ به شرایط اضطرار در این طبقه قرار می‌گیرد. برنامه این لایه تدوین و مراحل تصویب آن انجام شده و در این هفته به دستگاه‌ها ابلاغ می‌شود.

وی افزود: لایه دوم برنامه‌های تخصصی است. 11 کارگروه تخصصی در شورای پدافند غیرعامل وجود دارد که تا فروردین 97 فرصت دارند. این کارگروه‌ها باید میان یک تا سه برنامه تخصصی ویژه خود را تا فروردین تهیه کنند و پس از تایید شورای پدافند غیرعامل به دستگاه‌ها ابلاغ شود. دامنه شمول این دستگاه‌ها عام نیست و ممکن است خاص شماری از دستگاه‌های عضو این کارگروه‌ها باشد.

مدیرکل پدافند غیرعامل خراسان‌رضوی ادامه داد: لایه سوم برنامه‌های خاص است که توسط خود دستگاه‌ها و فرمانداری‌ها تولید می‌شود. اعضای شورای اداری تا فروردین‌ماه فرصت دارند که برنامه‌های خاص خود را برای سال 97 تدوین و برای استان ارسال کنند. برای سال 96 امتیازبندی و رتبه‌بندی دستگاه‌ها تنها متمرکز بر برنامه‌های اعلام شده توسط استان بود اما در سال 97 امتیاز میان این سه لایه تقسیم می‌شود.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از وبسایت خراسان ما، تاریخ 20 اسفند 96، کد مطلب: 96122011042: www.khorasanema.irاخبار مرتبط
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۵
0
0
دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان یک دانشگاه پیشرفته در کشور نقش زیادی در زمینه اموزش فرهنگ پدافند غیر عامل داره و این پژوهش و کارگاه ها اقدامات بسیار خوبی در این راهه
س.د۷۶
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین