سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۱۵۷۱۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۲:۲۴
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: ایرانی ها سالی دوبار به پزشک عمومی مراجعه می کنند.

شعارسال: ایرج حریرچی در آخرین نشست خبری سخنگوی وزارت بهداشت در سال 96،درباره تصویب نهایی بودجه ٩٧ گفت:5.5 درصد از بودجه کل کشور مربوط به وزارت بهداشت است. در بودجه امسال مصارف عمومی دولت ١١ درصد رشد داشته است. در سال آینده بودجه دانشگاه ها ١٩ درصد رشد کرده و بودجه بيمه سلامتي با رشد ٨درصدي همچنان دچار كمبود است.

وی در مورد مصرف کالری در کشور گفت متوسط انرژی و کالری مواد غذایی بیشتر از سطح طبیعی است. دریافت کالری ایرانیان در حال حاضر ٣ هزار و ٥٠ کیلو در شبانه روز است که متوسط ان برای زنان ٢ هزار و مردان ٢٣٠٠ است.ایرانیان ٤٠ درصد بیشتر از میانگین طبیعی کالری دریافت می کنند.

وی در مورد نحوه پرداخت های وزارت بهداشت به بیمارستان ها و مراکز طرف قرار داد، گفت: از سال ٧٤ بخش بهداشت و درمان با تاخیر در پرداخت همراه بوده است. تاخیر پرداخت بیمه‌ها و خرج از آینده مشکل ما در ٢٠ سال اخیر است.

سخنگوی وزارت بهداشت در مورد مراجعه ایرانی ها به بیمارستان، گفت: هر ایرانی در سال ٢ بار به پزشک عمومی مراجعه می کند. مراجعه به متخصص بیشتر از کشور‌های مجاور است.

وی ادامه داد:تجویز هر چیزی به نام دارو از جانب هر کسی جز پزشک ممنوع است. همچنین مکمل‌های غیر قانونی قاچاق محسوب شده و مصرف آن عوارض سویی دارد. جنس قاچاق، تقلبی بوده و مشکل آفرین است.

حریرچی در مورد اقتصاد مقاومتی در وزارت بهداشت گفت: این وزارتخانه درسال‌های اخیر، کشور را مستقل و بی نیاز در خدمات بهداشتی و دارویی مستقل کرده است و اقتصاد مقاومتی را به مرحله اجرا رسانده است. علیرغم تحریم‌های موجود، صادر کننده کادر پزشکی هستیم و در ملزومات پزشکی و تجهیزات تقریبا خودکفا هستیم و با وجود کاهش قیمت نفت، عملکرد رو به فزاینده‌ای داشته ایم. یکی از زمینه‌های مهم اشتغال در جهان به سلامت توجه می‌کند. در ایران تلاش شده با تاسیس بیمارستان‌های جدید و بخش خصوصی اقدامات زیادی انجام شده است. نگهداری از افراد سالمند، بیمار و معلول می‌تواند سازماندهی شود و بایدحمایت شود.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، به دلایل متعددی، چون کمبود پزشک عمومی و متخصص فعال در کشور و مشکل در برخی زیر ساخت‌ها روبرو هستیم. این در حالی است که توان مردم در مراجعه به بخش خصوصی بسیار کم است. بیمه در تمام خدمات فقط سهم خود از قیمت دولتی را تحت پوشش قرار می‌دهد.

حریرچی تاکید کرد: باتوجه به عدم توانایی ٨٠ درصد مردم در پرداخت هزینه‌های بیمه ای، زیرساخت‌های تکریم بیماران فراهم شده و از ١٥ درصد قبل از طرح تحول میزان پزشک متخصص فعال در بخش دولتی را افزایش داده ایم. یکی از مهمترین اقدام در اصلاح اعتباربخشی در نظر گرفته ایم ایمنی بیمار و تکریم انهاست است، ٥٠ درصد تخت‌های بیمارستانی تجهیز و اصلاح شده و بهبود تمامی شرایط برای بیماران را در نظر گرفته ایم. کسانی که در رشته‌های پزشکی فعال هسند باید دلسوز مردم باشند و با مردم تعامل داشته باشند که مستلزم استعداد اولیه و رسیدن به هم افزایی در آموزش است.

وی در مورد هزینه درمان کارگران گفت:ما هزینه‌های کارگران را در مراکز ملکی تامین اجتماعی رایگان کرده و در بخش دولتی پرداختی ازجیب مردم کاهش داشته است. در مقاطعی سارمان تامین اجتماعی بودجه بهداشت و در مان را برای جای دیگر هزینه کرده است. هزینه‌های سازمان‌های تامین اجتماعی هم افزایش یافته است. جلسه روز گذشته در باره نحوه اجرای تعرفه جدید بوده است که طبق مصوبه شورای عالی بیمه مصوب شد سازمان نظام پزشکی یه نمایندگی از دیر خانه شورای عالی بیمه و توافق ذی نفعان ویرایش بعدی را بدون ایجاد بار مالی جدید برای مردم، دولت و سازمان‌های بیمه گر تدوین و ارایه کند.

حریرچی در مورد انتقادات وزیر بهداشت از خودروسازان، گفت: عامل سوم مرگ و می‌در جوانان تصادفات است. یکی از عوامل مهم اجتماعی در سلامت، خودرو است که با حوادث، آلودگی و کیفیت رضایت مردم تاثیر گذار است. مانمی توانیم وارد خودروسازی شویم.

وی در مورد ایام عید و پزشکان بیمارستان ها، گفت:مشکل اصلی در ایام تعطیلات نوروزی رسیدگی به بیماران اورژانس نیست. مشکل مردم بیماری‌های عفونی و بستری بیماران است که، چون اکثر بیمارستان‌های خصوصی نعطیل است به بخش اورژانس دولتی مراجعه می‌کنند. بیمارستان‌های بخش خصوصی باید باید با توان کار کنند و ٥٠ درصد خدمات در مانی را ارایه دهند.

وی در مورد مخالفت با طرح تحول سلامت، اظهار کرد: هر کار بزرگی مخالفینی هم دارد. طرح تحول سلامت به بهانه‌ای برای حمله به وزارت بهداشت تبدیل شده است.مجلس و قوه قضاییه در مورد طرح تحول راضی هستند ولی برای حمله به دولت هم از این طرح استفاده می‌کنند. به طور کلی این طرح عملکرد خوبی داشته است.

حریرچی در مورد طب سنتی،گفت:تامین سلامت مردم کار سختی است و باید اولویت‌هایی را به آن اختصاص داد.طب پیشرفت‌های خود را دارد و باید سود اخلاقی و دینی نیز در ان رعایت شود.برخی کتب منشا اظهارات طب، جعلی است.بعضی منافع اقتصادی هم مطرح شده است که با افراد با طب رایگان، نسخه‌های نجومی تجویز می‌کنند و این با اصل اهداف پزشکی و خدمت به مردم مغایر است.

وی به موضوع سزارین اشاره کرد و افزود:برخی موضوعات باید صرف نظر از تعصبات رسیدگی شود و حرمت دین و عقاید مردم حفظ شود.برخی اعمال پزشکی مانند سزارین را در طب پزشکی مشکل دار می‌دانند که باید تبادلات نظر و حکم‌های شرعی را در برخی اعمال پزشکی انجام داد.

سخنگوی وزارت بهداشت در مورد قیمت دارو در سال آینده گفت: سبد دارویی کنترل می شود. قیمت سبد دارویی علی رغم تورم و قیمت ارز بالا نرفته است و کاهش قابل توجهی در دارو‌های خارجی و برند داشته ایم. این در حالی است که در برخی موارد هزینه‌های نیروی انسانی و مواد تولید امکان افزایش هزینه وجود دارد.

                                                                           

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری  میزان، تاریخ انتشار 21اسفند 1396، کدخبر:404723 ،www.mizanonline.com

اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۰:۵۶ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۲
0
0
هنوز با اون جامعه آرمانی خودمون فاصله های بسیاری داریم ؛ خانواده های درآمد متوسط دارند کم کم به خط فقر نزدیک تر میشوند
ا.ح75
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین