سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۱۷۱۴
تاریخ انتشار: ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۵
کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا تلاش می‌کنند تا با انجام مانورهای نظامی کره شمالی را تحریک کنند و در این پروسه کره شمالی هم شدیدا با این رزمایش‌ها مخالف است.
شعار سال: ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی در نظر دارند تا یک جنگ پیروز را با کره شمالی آغاز کنند؛ حال آنکه این کشور پتانسیل‌های بالقوه و بالفعل نظامی برای پاسخ به هرگونه حمله نظامی را دارد و این موضوع را در دهه 50 میلای ثابت کرده است.

در اصلی‌ترین روزنامه کره شمالی آمده است، شرایط به مرحله‌ای رسیده که آمریکا و کره جنوبی در رزمایش مشترک جرات پیدا کرده، رهبری انقلابی ما را هدف بگیرد. ما این مساله را بیش از این تحمل نمی‌کنیم و چنین رزمایش‌هایی اعلام جنگ آشکار هستند.

کره شمالی تهدید کرد که تجهیزات نظامی آمریکا در منطقه شرق آسیا و همچنین تجهیزات آمریکا را در داخل خاک خودش، به خاکستر تبدیل می‌کند. کره شمالی تهدید کرد در صورت تلاش کره جنوبی و آمریکا برای براندازی نظام کره شمالی، پیونگ‌یانگ اقدام به حمله پیشگیرانه می‌کند.
"توان موشکی کره شمالی"
موضوعی کاملا ویژه بوده که در سه گانه‌های موشکی "تائپودونگ-موسودان-نودانگ" خلاصه می‌شود که برد آن ها در حالت کلی بین 1300 تا 4 هزار کیلومتر می‌باشد.

**موشک "نودانگ"

یکی از موشک های مهم ارتش کره شمالی ، "نودانگ (Nodong)" (یا "نودونگ") بوده که توانمندی هایی در مورد اصابت قرار دادن اهداف تا سطح 1300 کیلومتر را دارد که البته این موشک همواره در بخش نیروهای موشکی راهبردی این کشور جایگاه ویژه ای دارد.

در اوایل دهه 90میلادی گزارش‌های زیادی منتشر شد که نشان می‌داد کره شمالی در حال توسعه موشک‌هایی بابرد1000-1300 کیلومتر است و این موشک در رسانه های غربی به نام "نودونگ" مشهور شد.

سایت "میسایل تریت (Missile Threat)" درباره موشک "نودانگ" عنوان داشت: " نودانگ" یک موشک زمین به زمین میان برد با سوخت مایع بوده که طراحی آن بر پایه حمله به مراکز تجمعی صورت گرفته و ظرفیت موشک نودانگ به صورتی است که توانایی حمله به شهرها، فرودگاه‌ها و زیرساخت‌های اساسی را دارد.
این سایت ادامه داد: "نودانگ" نسخه‌ای جدید از موشک "اسکاد
C " بوده که البته شباهت‌هایی هم به موشکهای " R21 " ارتش فدراسیون روسیه نیز دارد و البته گزارش‌هایی نیز وجود دارد مبنی‌بر اینکه کره شمالی از دانشمندان روسی و چینی نیز برای طراحی این موشک استفاده کرده است.
سایت
"میسایل تریت (Missile Threat)" تصریح کرد: موشک "نودانگ" کره شمالی دارای 1300 کیلومتر برد بوده و تخمین‌ها نشان می‌دهد که این موشک خطای اصابتی معادل 2 هزار متر را دارد.
این سایت یادآور شد: "نودانگ"
یک موشک ساخت کره شمالی بوده که بیش از 16 متر طول و 136 سانتی متر قطر دارد و وزن سر جنگی آن 1200کیلو گرم بوده و انواع کلاهک‌ها را اعم از متعارف و غیر متعارف می‌تواند حمل کند و از سال 1994 در خدمت نیروی موشکی کره شمالی بوده و البته ایده‌های اولیه ساخت آن به سال 1980 بازمی‌گردد.

سایت "میسایل تریت (Missile Threat)" درباره سازو کار صادرات این موشک نوشت: که تعدادی از موشک‌های "نودانگ" برای صادرات تولید شده و پروژه موشک "نودانگ" تاکنون برای فروش به پاکستان بوده است.

گزارش "رامسفلد" وزیر دفاع وقت آمریکا در سال 1998 حاکی از آن بود که کره شمالی بسیار در ساخت موشک "نودانگ" غافلگیر کننده عمل کرده و احتمالا صدها موشک از این نوع در پایگاه‌های کره شمالی مستقر شده است.

این موشک با برد اصابت مذکور می‌تواند ژاپن و برخی از پایگاه های نظامی آمریکا در "اقیانوس آرام" را هدف قرار بدهد. منابع امنیتی آمریکایی موشک های کره شمالی را مورد بررسی قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که برخلاف اظهارات کاخ سفید، موشک های کره شمالی نه تنها می توانند پایگاه های نظامی آمریکا در منطقه را مورد هدف قرار بدهند بلکه قادرند هدف هایی در خاک آمریکا را نیز مورد حمله قرار دهند.

ارتش کره شمالی قصد دارد تا برد موشک های زمین به زمین "نودانگ" را افزایش دهد و این موشک می تواند پس از بهینه سازی ویژگی هایی در برد و دقت اصابت داشته باشد و شاید برد آن تا 500 کیلومتر افزایش یابد. البته موشک های جدید "نودانگ بی" و پس از آن "موسودان" بردهای تا 4 هزار و 500 کیلومتر نیز دارند و نسخه های جدید موشک های کره شمالی (منهای "تائپودونگ" که موشک قاره پیما به حساب می‌آید) هستند.

** موشک "موسودان"

"موسودان" یک موشک "سطح به سطح" میانبرد بوده که توانمندی مورد اصابت قرار دادن اهداف آمریکا در جزیره گوام را دارند. کارشناسان نظامی یادآور می‌شوند که سامانه‌های موشکی "موسودان" سیار هستند و به راحتی و در کوتاهترین زمان ممکن می‌توانند دوباره در مناطق استراتژیک مستقر شوند.سایت "میسایل تریت (Missile Threat)" در مورد موشک "موسودان" گزارش داد: این موشک ساخت کره شمالی بوده و دارای 12 تا 19 متر طول (بسته به مدل موشک)، قریب به 2 متر قطر، وزن کلی 19 تا 26 تن و ‌برد 2400 تا 2500 کیلومتر است.

این سایت ادامه داد: این یک "موشک سطح به سطح زمین پایه (Surface to Surface Missile)" بوده که در سال 2003 کره شمالی نسبت به توسعه این موشک از "آر 27 (R-27)" روسی و شلیک آن از طریق زیردریایی مبادرت ورزیده است.

سایت "میسایل تریت (Missile Threat)" با اشاره به اینکه موشک " موسودان" نام‌های دیگری همچون "میریم"،‌ "نودانگ" و "بی‌ام 25" را دارد، عنوان داشت: گزارش‌ها نشان می‌دهد در سال 2005 ، 18 فروند از این موشک تولید شده است.

این سایت با تاکید بر خصوصیات و قابلیت‌های منحصر بفرد موشک "موسودان" نوشت : کره شمالی در سال 2006 موشک "اسکاد سی (Scud C)" را آزمایش کرده و این در حالی است که به نظر می‌رسد این یک موشک "موسودان" بوده است ( منظور این است که آزمایش موشک مذکور انجام شده و تست موشک "اسکاد" صورت نگرفته).


روزنامه واشنگتن پست (Washington Post) در خصوص موشک "موسودان" می‌نویسد: این موشک با نام BM-25 و هم‌چنین با نام‌های Taepodong، Nodang،Rodong-B و Mirim شناخته شده است که یک موشک بالستیک میان برد (Intermediate-range Ballistic Missile) است که برای اولین بار در رژه نظامی در اکتبر 2010 در جشن ملی این کشور نشان داده شده است.
در خصوص اطلاعات کلی این موشک واشنگتن پست
(Washington Post) اضافه کرد: این موشک با طول 12 متر و قطر بیش از 1 متر و سر‌جنگی متعارف یا بعضا هسته‌ای و با وزن سر‌جنگی 1000 تا 1250 کیلوگرم و با سوخت مایع، هدایت اینرسی (Inertial Guidance) است که2000 تا 4500 کیلومتر برد موثردارد و وزن کلی آن 19 تا 26 تن است که توسط لانچر Maz-Based روی سکو برای شلیک می‌رود.
اين موشک همچنين در صورت حمل بار سبک احتمالا می تواند به اهدافي در چهار هزار کيلومتری نيز برسد و بنابراين از لحاظ تئوری قادر است جزيره
"گوام" را در "اقيانوس آرام" که سه هزار و سيصد و هشتاد کيلومتر تا کره شمالي فاصله دارد و شش هزار سرباز آمريکايي در آنجا مستقر هستند هدف قرار دهد.
دیوید رایت دانشمند ارشد و کارشناس مسائل نظامی در مقاله‌ای با عنوان "میزان برد تخمین زده شده موشک‌های موسودان"
تصریح کرد: با فرض بر اینکه این موشک‌ها توسعه پیدا کرده باشند و براساس تکنولوژی پیشرفته باشد از طیف میانبرد از 3300 تا 4400 کیلومتر پیشنهاد شده است که می‌تواند نسبت به برد خود سرجنگی آن بین 500 تا 1000 کیلوگرم باشد.

** موشک "تائپودونگ"

"تائپودونگ 2( Taepodong 2)" یک موشک "سطح به سطح زمین پایه" بوده که ساخت کشور کره شمالی است. این موشک تلفیقی از تکنولوژی موشک ماهواره بر "اونها" و موشک‌های زمین به زمین "رودونگ" و "تائپودونگ 1" است.

البته کلاس‌های مختلف موشک "تائپودونگ (Taepodong)" بین 5 تا 10 هزار کیلومتر برد دارند و با سوخت مایع پیمایش می‌کنند و البته آمریکا معتقد است این موشکها در آزمایش‌های ابتدایی بالستیک نبودند.


صاحب‌نظران معتقدند موشک "تائپودونگ" در صورت بهینه‌سازی و حمل یک سرجنگی سبک می‌تواند بردی بیش از 10 هزار کیلومتر داشته باشد و قلب آمریکا یعنی "واشنگتن" را هدف قرار دهد و البته برخی تحلیل‌ها اینگونه است که می‌گوید موشک "تائپودونگ 2" نهایتا به سواحل غربی ایالات متحده آمریکا می‌رسد.

طبق گزارش ها، موشکی که کره شمالی آن را "یونها-3" می‌نامد، احتمالاً پیشرفته‌ترین نسخه موشک «تائپودونگ» این کشور می‌باشد. "پیونگ‌
یانگ" اعلام کرده که یک ماهواره ناظر بر زمین به نام "کوانگ میونگ سانگ-4" را در مدار قطبی قرار داده است.

دیلی بیست در این زمینه نوشت: به احتمال زیاد، ممکن است اینکه این ماهواره در حال چرخیدن به دور زمین است، یک تله و فریب باشد زیرا در سال 2012، بعد از آخرین آزمایش موشک دور برد، کره شمالی اعلام کرد که یک ماهواره ارتباطی را به فضا فرستاده ؛ اما تاکنون هیچ سیگنالی از سوی این ماهواره کشف نشده است.

در گزارش دیلی بیست آمده است: تا بحال، دوربردترین موشک کره شمالی هرگز یک سلاح نبوده است. این موشک‌ برای انتقال، گردآوری، سوخت‌گیری و آزمایش قبل از پرتاب به چندین هفته زمان نیاز دارد. محاسبات اینگونه بوده است که آمریکا در یک محیط جنگ، به زمان زیادی برای تخریب سکوی پرتاب روی زمین نیاز دارد. دیلی بیست ادامه داد: "تائپودونگ (Taepodong)" را می‌توان به سادگی قبل از آنکه پرتاب شود، مورد هدف قرار داد؛ اما زمانیکه به نزدیکی فضا برسد، بسیار ترسناک می شود. این موشک بردی دارد که می‌تواند در بیش از نیمی از قاره آمریکا، گودی ایجاد کند؛ اگر کلاهک آن هسته‌ای باشد و بر فراز آمریکا منفجر شود.

البته یک اعتقاد دیگر هم درباره برد این موشک وجود دارد که بسته به نوع سوختی که مصرف می‌کند و ظرفیت‌های داخلی آن می‌تواند بردی معادل 9000 کیلومتر با سرجنگی 500 کیلوگرم داشته باشد. در حالت کلی بردی که برای خانواده موشک‌های "تائپودونگ (Taepodong)" رسانه‌های خارجی مطرح کرده‌اند ، 4200 تا 6200 مایل بوده و اگر هر مایل را 1.6 کیلومتر محاسبه کنیم، برد این موشک بین 6500 تا بیش از 9 هزار کیلومتر خواهد بود.

البته وزن سرجنگی یک پارامتر بسیار مهم در برد این موشک خواهد بود. موشک "تائپودونگ2" در جولای 2006از مجتمع "تونگا" ازمایش شده و در آوریل سال 2012 با یک شلیک موفق ماهواره‌ای را به مدار زمین مستقر کرد.


موشک کلاس "تائپودونگ 2" با برد تقریبی 10 هزار کیلومتر در صورت بهینه‌سازی و حمل سرجنگی سبک تا 500 کیلوگرم و قطر بیش از 2 متر وزن 65 تا 80 تن و سرعت بیش از 7 تا 8 هزار متر بر ثانیه و هدایت اینرسی دارای قدرت تخریب بالایی است.

سایت "میسایل تریت (Missile Threat) " درباره موشک "تائپودونگ 2" نوشت: این موشک ساخت کره شمالی دارای تعدادی وسیع از اسامی همچون "ماکتوسان 2"، "اونها" و ... بوده و دارای قابلیت‌های منحصر بفردی است.

این سایت با اشاره به اینکه این موشک زمین به زمین از دسته" موشک‌های قاره‌پیما" طبقه‌بندی شده است، عنوان داشت: این موشک با طول بیش از 30 متر قطر بیش از 2 متر، وزن 64 هزار و 300 کیلوگرم و وزن سرجنگی 1000 تا 1500 کیلوگرم و سوخت سه مرحله‌ای، بردی معادل 4 تا 8 هزار کیلومتر دارد.
کره شمالی به عنوان یک کشور بسیار بسته در حوزه فناوری های نظامی تاکنون اجازه نداده اطلاعات زیادی از ساز و کار تولید موشک در این کشور منتشر شود ؛ اما شواهد نشان می‌دهد این کشور صدها موشک برد بلند و میانبرد در اختیار دارد که می تواند یک بازدارندگی نسبی در شبه جزیره کره برای خود ایجاد کند.
کره شمالی با موشک های
"موسودان" و "تائپودونگ" می‌تواند منافع راهبردی آمریکا را در "گوام" و مرزهای کره شمالی و حتی سواحل غربی این کشور به صورت جدی هدف قرار دهد و آزمایش موشک غول پیکر "تائپودونگ" این موضوع را ثابت کرده است.

با اندکی تلخیص و اضافات، برگرفته از باشگاه خبرنگاران جوان، تاریخ انتشار: 6 اسفند 1394، کد مطلب: 5514357، www.yjc.ir

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین