سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۱۹۳۲۹
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۱۳ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۱
خوب یا بد تا پایان فرودین 1397 تلگرام فیلتر خواهد شد و این در ادامه تلاش نافرجام چند ماه پیش است. حالا آیا پیام رسان داخلی ایتا (Eitaa)، بستری که شاید اصلی ترین گزینه جایگزین تلگرام باشد می تواند گزینه خوبی باشد؟ در ادامه همراه باشید تا مقایسه پیام رسان داخلی ایتا (Eitaa) با تلگرام را داشته باشیم.

شعار سال: مدت زیادی است که ما در ایران مانند قومی کوچ نشین از این پیام رسان به آن پیام رسان کوچ می کنیم! از ویچت تا وایبر تا تلگرام و این آخری ادامه دار ترین آن بود. دلایل رشد تلگرام در کشور ما موارد متعددی است و یکی از آن ها را می توان تنها این دانست که تلگرام شبه شبکه اجتماعی ای دارای خدمات مناسب برای کسب و کارها بود که در ایران دسترسی به آن محدود نشده بود. حالا گویا خوب یا بد تا پایان فرودین 1397 تلگرام فیلتر خواهد شد و این در ادامه تلاش نافرجام چند ماه پیش است. حالا آیا پیام رسان داخلی ایتا (Eitaa)، بستری که شاید اصلی ترین گزینه جایگزین تلگرام باشد می تواند گزینه خوبی باشد؟ در ادامه همراه باشید تا مقایسه پیام رسان داخلی ایتا (Eitaa) با تلگرام را داشته باشیم.

برای عنوان این مقایسه تلگرام نارنجی را انتخاب کرده ایم که در ادامه دلیل آن را کاملا متوجه خواهید شد. تا کنون آشنایی مختصری با پیام رسان داخلی ایتا (Eitaa) داشته ایم و دسترسی های ایتا را بررسی کردیم، اجازه بدهید به بررسی رابط و تجربه کاربری و امکانات این دو برنامه بپردازیم.

بررسی دسترسی پیام رسان ایتا (Eitaa)

مقایسه پیام رسان داخلی ایتا (Eitaa) با تلگرام

مقایسه پیام رسان داخلی ایتا (Eitaa) با تلگرام

مقایسه پیام رسان داخلی ایتا (Eitaa) با تلگرام

مقایسه پیام رسان داخلی ایتا (Eitaa) با تلگرام

مقایسه پیام رسان داخلی ایتا (Eitaa) با تلگرام

از همان لحظه اول بوی تلگرام می دهد! از صفحه آغازین برنامه بگیرید تا وارد کردن شماره، تایید آن، منوی چت ها، تنظیمات و همه و همه کپی تلگرام است! ما خیلی علاقه مند به استفاده از لفظ کپی نیستیم اما به تصاویر بالا نگاه کنید و چند تفاوت را در آن ها پیدا کنید! خیلی دشوار است و شاید برخی کمی جا به جا شده باشند!

از نظر رابط و تجربه کاربری ایتا یک کپی تمام عیار از تلگرام است. موضوعی که شاید سروش آن را نداشته باشد اما حداقل تلاش آن ها برای ارایه یک محصول کمی متفاوت تر، تحسین برانگیز تر از یک کپی تمام عیار است. البته قطعا اگر بنا بر جایگزینی باشد که خب این پیام رسان به دلیل شباهات فراوان با تلگرام می تواند بهتر در میان کاربران جا بیفتد. جالب اینکه در سایت ایتا از این به عنوان یک نقظه قوت یاد شده است!

کپی بودن رابط و تجربه کاربری ایتا از تلگرام جایی اوج می گیرد که می خواهید یک کانال بسازید و تصویر بالا که دقیقا متعلق به تلگرام است، در ایتا هم ظاهر می شود! حداقل زحمت نارنجی کردن این را نیز می کشیدید! در ادامه توجه شما را به تشابهات دیگر در رابط کاربری و تجربه کاربری ایتا با تلگرام دعوت می کنیم، برای تشخیص راحت تر، رنگ نارنجی ایتا است!

اما از نظر امکانات چه تفاوت هایی وجود دارد؟ خب باید گفت کانال که یکی از اصلی ترین درخواست های کاربران تلگرامی است اینجا وجود دارد و تمام قوانین آن شبیه به آن چیزی که در تلگرام دیدیم. سوپر گروه ها اینجا نیز وجود دارند ولی تعداد اعضای آن ها 5000 نفر است که در تلگرام 100 هزار نفر بود!

امکاناتی که در تلگرام وجود دارد اما پیام رسان ایتا آن ها را ندارد از قرار زیر است:

پیام محرمانه (Secret Chat)

پیام محرمانه یکی از موارد است که کاملا غیر قابل ردیابی عنوان می شود و امنیت بسیار بالایی دارد. تلگرام این سرویس را ارایه می کند اما متاسفانه و به دلایل نامشخص پیام رسان ایرانی ایتا (Eitaa) امکان ارسال پیام محرمانه را فعلا ندارد.

قابلیت تماس و اطلاعات مختصر درباره خود (Bio)

با توجه به فیلتر بودن قابلیت تماس تلگرام در ایران می توان انتظار داشت که پیام رسان ایتا نیز آن را نداشته باشد اما نبود Bio که می تواند برای خیلی از کاربران مفید واقع شود در ایتا قابل درک نیست. همچنین اینجا نیز نبود گزینه Secret Chat دیده می شود.

مدیریت چند حساب کاربری درون برنامه اصلی

مدیریت چند حساب کاربری درون برنامه اصلی یکی از توانایی های مفید تلگرام است که متاسفانه در پیام رسان ایتا وجود ندارد. این قابلیت برای کاربرانی که چند حساب کاربری دارند واقعا مفید است اما متاسفانه فعلا در ایتا پیش بینی نشده است. تلگرام نیز چند ماه پیش این قابلیت مفید را اضافه کرده بود.

ارسال موقعیت مکانی در لحظه (Live Location)

از قابلیت های مفید تلگرام که آن هم به تازگی اضافه شده بود، قابلیت به اشتراک گذاشتن موقعیت مکانی در لحظه بود که آن را با عنوان Live Location می شناسیم. پیام رسان ایتا این قابلیت را ندارد که می تواند در برخی موارد برای پیدا کردن دوستان یا اطمینان خاطر موقعیت آن ها بسیار کاربردی است.

ارسال پیام ویدیویی

در تلگرام علاوه بر ارسال پیام صوتی می توانید پیام ویدیویی نیز ارسال کنید. این کار با یک بار تپ کردن روی آیکون میکروفون و تبدیل آن به آیکونی شبیه به آیکون اینستاگرام (!) انجام می شود اما ایتا چنین قابلیت را ندارد.

استیکر ایتا

استیکر یکی از قابلیت های ویژه تلگرام است که طرفداران زیادی دارد. ایتا نیز به نظر می رسد که در حال اضافه کردن این قابلیت به پیام رسان خود هست اما هنوز استیکری برای استفاده در آن وجود ندارد. همچنین ارسال و دریافت GIF یا همان تصویر متحرک نیز فعلا در ایتا پشتیبانی نمی شود.

مقایسه پیام رسان داخلی ایتا (Eitaa) با تلگرام

قابلیت چت با خود و ارسال یا پاسخ دادن سریع پیام ها خوشبختاه از تلگرام به ارث برده شده است و اینا از آن ها پشتیبانی می کند. همچنین ایتا (Eitaa) کاملا ابری است و اگر شما بخواهید این برنامه پاک کنید و دوباره نصب کنید، هیج مشکلی وجود ندارد. یک ضعف که در وارد شدن مجدد به حساب کاربری روی دستگاه دیگر وجود دارد این است که پیام درون برنامه ای به دستگاهی که در حاضر در آن حساب لاگین است فرستاده نمی شود و این می تواند مسبب سو استفاده باشد. درباره ابری بودن همچنین آن ها ادعای فضای ابری نامحدود را نیز دارند.

نسخه دسکتاپ ایتا (Eitaa) نیز کاملا کپی تلگرام است، آنقدر کپی است که فقط لوگو تلگرام را برداشته و لوگو خود را گذاشته است، حتی وکتور اطراف آن را تغییر نداده اند!

متاسفانه فیلد برخی از قابلیت ها کاملا کپی شده است که شاید اصلا در پیام رسان داخلی ایتا (Eitaa) حتی حضور ندارد. مثلا امکان امکان پیش نمایش لینک ها چت محرمانه (Secret Chat) که حتی در ایتا وجود ندارد، در بخش تنظیمات دیده می شود:

و یا فیلد امکان بررسی سشن های فعال (اینکه حساب کاربری شما روی چه دستگاه هایی فعال است) یا امکان اضافه کردن رمز دو مرحله، فقط و فقط در این برنامه کپی شده است اما از عملکرد خبری نیست! برای مثال وقتی تلاش می کنید که رمز دو مرحله ای را فعال کنید، با خطای زیر مواجه می شوید:

همچنین قابلیت دسته بندی اطلاعات به اشتراک گذاشته شده در هر چت که در تلگرام به نام Share Media می شناختیم، در نسخه موبایل ظاهرا وجود دارد اما همیشه در حال Loading است و در نسخه دسکتاپ به کل وجود ندارد.

از نظر فنی و پشتیبانی سخت افزاری نیز ایتا از امروز که ما آن را بررسی کردیم و کمی ترندی تر هم ظاهر شده است، شاهد در حال اتصال بودن به سرور به صورت مکرر است که این نشان از ضعف در این بخش دارد. باید دید آیا این بستر یا بسترهای مشابه می توانند پاسخگوی حداقل 40 میلیون کاربران داخلی باشند؟

به صورت کلی پیام رسان ایتا (Eitaa) سعی دارد تا با ظاهری آشنا برخی از امکانات مفید تلگرام را که گاها فقط ماکت آن در برنامه وجود دارد (!) ارایه کند و به این صورت به چشم کاربران تلگرام طور تر (!) باشد. این کپی که صفتی به جز "بی شرمانه” برای آن مناسب نیست با ضعف زیرساختی که دارد خیلی بعید است بتواند کاربران را به خود جلب کند مگر با زور فیلترینگ!

نظر شما چیست؟ فکر می کنید این نمونه داخلی بتواند حرفی برای گفتن داشته باشد؟ پیام رسان داخلی ایتا (Eitaa) یا تلگرام نارنجی (!) را چطور می بینید؟

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت ترنجی، تاریخ انتشار 11 فروردین 97، کد مطلب: - ، www.toranji.ir


اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۵:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۳
0
1
سلام درست میگید ایتا امکانات کمی داره خب تلگرام هم امکانات خیلی کمی داشت که کم کم به آن ها افزوده شد. در مورد کپی بودن چین هم اکثرا با کپی های خوب تونست بازار رو به دست بگیره البته ما ایرانی ها جنس های به درد نخورشون رو می‌خریم. البته تا حالا که خوب بوده روش سرمایه گذاری هم بشه عالی میشه
طرفدار ایتا
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۴
0
1
یکی نیست به تحلیلگر مسخرتون بگه تلگرام اول هیچی نداشته بعد چند سال همینجوری بروز شده تا همه امکانات پیدا کرده ایتا هم تا شش ماه دیگه کاملا بروز میشه این نسخه کی ازمایشی هست نسخه اصلی شاید خیلی امکانات داشته باشد
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۱/۱۶
1
0
این دفعه مردم کوچ نخواهند کرد ؛ نمیتوانید جلوی مردم بایستید ؛ فضای کشور را با سانسور نمیشود محدود کرد باید راه های دیگری امتحان شود
ا.ح75
محمد
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۰
0
0
بعضی از افراد انتقاد و اعتراض می کنند و می گویند که ایتا کپی تلگرام است . اما ما همین را می خواهیم که ایتا دقیقاً کپی تلگرام باشد . اصلاً خود تلگرام باشد با نامی دیگر .
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین