سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۲۰۴۲۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۴
سفرهای نوروزی تا چه اندازه به اقتصاد کشور کمک کرده است؟ روزهایی که کشور تعطیل بود و مردم در سفر، چه تعداد شغل از این فرصت بهره‌مند شدند؟ آیا نوروز تعطیل، توانست با بهره‌گیری از فرصت گردشگری به بهبود معیشت جامعه ایرانی کمک کند؟

شعار سال: 17میلیون و 800هزار سفر تا دوازدهم فروردین‌ماه جاری در کشور انجام شد و براساس آمارهای منتشر شده 63میلیون اقامت نفر شب در کل کشور به ثبت رسیده است. علاوه بر این آمار، 100میلیون بازدید از جاذبه‌های گردشگری کشور نیز ثبت شد. حالا این پرسش مطرح است که این آمارها تا چه اندازه بر معیشت و بهبود رفاه عمومی در کشور مؤثر بوده است؟
براساس استانداردها هر 16گردشگر داخلی یک شغل ایجاد می‌کنند. با درنظر گرفتن این آمار اگر هر گردشگر تا 12فروردین‌ماه 5/2شب در استان‌ها و شهرهای مختلف کشور اقامت کرده باشد می‌توان گفت تا روز 12فروردین‌ماه جاری نزدیک به 25میلیون ایرانی در داخل کشور به سفرهای نوروزی رفته‌اند و باید معادل یک‌میلیون و 562هزار و 500شغل موقت در نوروز ایجاد کرده باشند.

همچنین اگر کمترین هزینه‌کرد این تعداد گردشگر را روزانه 100هزار تومان درنظر بگیریم می‌توان گفت رقمی بیش از 6هزار میلیارد تومان معادل 2/1میلیارد دلار در کمترین حالت در تعطیلات نوروزی از سوی گردشگران به اقتصاد کشور تزریق شده و همه بخش‌های صنعت گردشگری، جوامع بومی و محلی و پشتیبانان سفر و مشاغل فعال در نوروز را بهره‌مند کرده است.

713هزار شغل پشتیبان مسافران نوروزی


محمد محب خدایی، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور و رئیس ستاد هماهنگی خدمات سفر برای یافتن آمار مشاغل درگیر با سفر و گردشگری در طول تعطیلات نوروز می‌گوید: برآورد ما این است که با توجه به حجم سفرهای انجام شده در کشور 713هزار پشتیبان‌کننده سفر در ایران مشغول به‌کار بودند که سهم هر استان کشور رقمی معادل 20هزار شغل فعال در تعطیلات نوروز 97می‌شود و این مشاغل در چرخه پشتیبان‌کننده سفر اعم از هتل، رستوران، راهنمای گردشگری، تور اپراتور و فعالان ستاد هماهنگی خدمات سفر بودند. با احتساب آنچه رئیس ستاد هماهنگی خدمات سفر گفته است، به‌طور تخمینی سفرهای نوروزی در کمترین حالت رقمی معادل هزار میلیارد تومان به چرخه مشاغل نوروزی تزریق کرده‌اند و با درنظر گرفتن سهم دو هزار شغل درگیر در چرخه گردشگری و پشتیبان‌کننده سفر نوروزی در هر استان، سهم مشاغل هر استان از درآمد گردشگری نوروزی بیش از دو میلیارد تومان است.


گردشگری جایگزینی مناسب برای نفتی جهان است و در ردیف سومین صنعت مهم جهان پس از نفت و خودرو قرار دارد.


این صنعت توانسته است در کمترین تخمین در 13روز ایام نوروزکه ایران در تعطیلات کامل نوروزی به‌سر می‌برد بیش از شش هزار میلیارد تومان، معال یک‌میلیارد و 200میلیون دلار به اقتصاد کشور و جوامع بومی و محلی و پشتیبان‌کنندگان سفر تزریق کند.

بی‌جهت نیست که درآمد صنعت گردشگری با درآمد نفت مقایسه می‌شود و اگر قیمت هر بشکه نفت در بازارهای جهانی 60دلار باشد می‌توان گفت که گردشگران نوروزی رقمی معادل 20میلیون بشکه نفت تنها در تعطیلات نوروزی به چرخه گردشگری کشور وارد کرده‌اند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه همشهری، تاریخ انتشار 15 فروردین 97، شماره: 10693


اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۰
0
0
این ها اگر به جای سفر های خارجی این پول هارا در کشور خودمان خرج کنند کلی به اقتصاد کشور میشود کمک کرد
ا.ح75
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین