سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۲۰۴۸۲
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۸
سال ۱۳۹۶ که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان "اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال" نامگذاری شده، در حالی به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود که بانک پاسارگاد، کارنامه درخشانی از عمل به این آرمان والا برجا گذاشته است.

شعارسال: سال ۱۳۹۶ که از سوی مقام معظم رهبری به عنوان "اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال" نامگذاری شده، در حالی به روزهای پایانی خود نزدیک می‌شود که بانک پاسارگاد، کارنامه درخشانی از عمل به این آرمان والا برجا گذاشته است.

شالوده اقتصاد مقاومتی را می‌توان در اتکا به توانمندی‌های داخلی و رهایی از وابستگی‌های خارجی خلاصه کرد که سیستم بانکی در فراهم کردن بستر این تحرک همه‌جانبه، نقش اصلی را دارد. عملکرد این بانک در سال ۱۳۹۶ دقیقا منطبق با اهداف اقتصاد مقاومتی و رهایی از وابستگی اقتصادی است که به خوبی می‌توان برنامه‌ریزی تولیدمحور و اقدام اشتغال‌زا را در آن مشاهده کرد.

بانک پاسارگاد با تمرکز بر حوزه نفت و گاز و صنایع معدنی که از بخش‌های مورد تاکید در سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری هستند، ضمن توسعه ظرفیت تولید محصولات پایین دستی، فرصت اشتغال مولد را برای هزاران نفر از جوانان کشور فراهم کرده است.

اقدامات مالی این بانک در سال‌های پیش نیز همگام با حمایت از طرح‌های عمرانی صنایع کوچک و بزرگ، زمینه اشتغال بیش از ۳۰۰ هزار نفر را فراهم کرده بود. اما امسال دامنه این پشتیبانی، با ارائه ۵۰۱ هزار میلیارد ریال تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی فراگیرتر شد و رونق بیشتری در طرح‌های صنعتی و معدنی کشور ایجاد کرد.

نگاهی به عملکرد بانک پاسارگاد در سال جاری نشان می‌دهد که حداقل ۸۵.۳۰ درصد از تسهیلات اعطایی به بخش صنعت، ۲۴.۳۵ درصد به بخش خدمات، ۴۵.۲۸ درصد به بخش بازرگانی، ۵۵.۴ درصد به بخش مسکن و مابقی به بخش‌های کشاورزی و صادرات پرداخت شده که همگی جزو بخش‌های مولد و اشتغال‌زا هستند.

همچنین پرداخت ۱۱ هزار و ۳۲۵ میلیارد ریال تسهیلات به بنگاه‌های کوچک و متوسط از سوی بانک پاسارگاد برای افزایش بنیه تولیدی بخش صنعتی و کشاورزی و کمک به تامین ابزار کار، اقدام شایسته‌ای است که به حفظ اشتغال قبلی و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید در این قبیل بنگاه‌ها کمک کرده است.

از میان هزاران طرح اقتصاد مقاومتی که در سال جاری شامل دریافت تسهیلات اعتباری این بانک شده‌اند، می‌توان به برنامه‌های هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) اشاره کرد که منجر به ایجاد حداقل ۱۵ هزار فرصت شغلی مستقیم و بیش از ۱۵۰ هزار فرصت شغلی غیرمستقیم در محروم‌ترین استان‌های کشور شده است.

این هلدینگ معدنی در سال جاری با اتکا به تسهیلات بانک پاسارگاد، ۳۵پروژه معدنی و صنایع معدنی را محقق ساخته است. این هلدینگ موفق شده برنامه تولید ۲۴ هزار تن فرو سیلیسیم خود را به مرحله نهایی برساند و ۸۰ درصد از تولید فروسیلیس کشور را بومی‌سازی کند تا با استفاده از این ماده اولیه مهم بخش عمده برنامه افزایش ۲.۴ میلیون تنی تولید فولاد ایران را محقق سازد.

هم‌اینک ۲۵ درصد از تولید فولاد و ۲۰ درصد از نیاز صنایع فولادی ایران به فروسیلیس در اختیار هلدینگ توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) است که مستقیما با تسهیلات اعطایی بانک پاسارگاد تولید می‌شود.

هلدینگ معدنی میدکو با استفاده از این تسهیلات تاکنون ۴ کارخانه تولید کنسانتره سنگ آهن در شهرهای زرند و سیرجان به ظرفیت ۸ میلیون تن، ۳ کارخانه تولید گندله سنگ آهن به ظرفیت ۵.۷ میلیون تن، ۲ کارخانه تولید فرو سیلیس به ظرفیت ۲۴ هزارتن، کارخانه تولید کک متالورژی به ظرفیت ۸۰۰ هزارتن مورد بهره‌برداری قرار داده است.

این مجموعه معدنی برنامه تولید یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن کنسانتره زغال سنگ را در دو کارخانه دنبال می‌کند که یکی از کارخانه‌ها قبلا به بهره‌برداری رسیده و کارخانه دوم تا نیمه اول سال ۱۳۹۷ به بهره‌برداری می‌رسد.

میدکو همچنین تاکنون ظرفیت تولید ۱۲ هزارتن لوله مسی را در کشور ایجاد کرده و تا تیر ۱۳۹۷ تولید کاتد مسی در این مجموعه به ۵۰ هزار تن در سال می‌رسد.

هلدینگ معدنی مذکور همچنین برنامه تولید ۵۰۰ هزار تن آهک و دولومیت را تا تیر ماه ۱۳۹۷ پیگیری می‌کند.

از سوی دیگر احداث کارخانه تولید ۲۲ نوع آنزیم‌های صنعتی با ظرفیت ۱۵۰۰ تن در سال با تسهیلات ۲۵ هزار میلیارد ریالی بانک پاسارگاد در کنار طرح ۳ میلیون تنی توسعه تولید ورق گرم نورد عریض در این مجموعه برای هزاران نفر از جوانان استان های محروم جنوب شرق کشور ایجاد اشتغال کرده است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایسنا، تاریخ انتشار: 20 بهمن 1396، کدخبر: 96122011253، www.isna.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین