سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۲۱۱۷۲
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۴:۰۰
تولید تجمعی نفت میدان آذر از مرز ۱۰ میلیون بشکه فراتر رفته است و تولید روزانه این میدان مشترک تا پایان امسال به ۶۰ هزار بشکه افزایش می‎یابد.

شعارسال: حدود یک سال پیش و در اواخر سال ۹۵، برداشت نفت از میدان مشترک آذر به میزان ۱۵ هزار بشکه در روز کلید خورد و پس از گذشت حدود ۲ ماه، این رقم به ۳۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت. حالا بهزاد محمدی، مدیرعامل شرکت اویک از برنامهریزی برای راه‌اندازی ردیف نخست تأسیسات فرآورشی دائم و تحقق تولید ۶۰ هزار بشکهای نفت در این میدان مشترک تا پایان امسال خبر میدهد و میگوید: تا ۲۰ فروردین ماه امسال، بیش از ۱۰ میلیون بشکه نفت از این میدان برداشت شده است.

اجرای طرح توسعه میدان مشترک آذر با هدف تولید روزانه ۶۵ هزار بشکه نفت در چارچوب قرارداد بیع متقابل در دستور کار شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان صنعت نفت و شرکت اویک قرار گرفت و عملیات اجرایی توسعه آن به شرکت مهندسی و توسعه سروک آذر محول شد؛ میدانی که از نظر ژئوفیزیک و حفاری از پیچیده‌ترین میدان‌های نفتی به شمار میرود و از حیث شرایط و کیفیت کار با دیگر میدان‌های نفتی ایران تفاوت دارد.

محمدی در این باره در گفتوگو با روابط عمومی شرکت ملی نفت میگوید: عمق بالای مخزن و نیاز به حفاری در سازندهای مختلف نفتی و توالی لایههای پرفشار و کم فشار، عملیات حفر چاه در این میدان پیچیده را بسیار دشوار کرده است، به طوری که در حفاری این میدان و برای گذر از لایه‌ها و سازندهای مختلف زمین، از عملیات شکافت اسیدی استفاده کردهایم که یکی از روش‌های متداول و مؤثر برای افزایش تولید به شمار می‌رود. تجربیات بسیار ارزشمندی در حوزه اسیدکاری و بالاخص شکافت اسیدی کسب کردیم که این تجربیات میتواند در اجرای فاز دوم این پروژه و سرانجام دستیابی به تولید صیانتی این طرح استفاده شود.

پایان عملیات حفاری فاز نخست توسعه آذر تا شهریور

بر اساس این گزارش، نفت تولیدی در میدان مشترک آذر به تأسیسات بهره‌برداری نفت دهلران منتقل می‌شود و هماکنون با هماهنگی‌های شرکت متن به عنوان کارفرما و شرکت نفت مناطق مرکزی ایران به‌عنوان دریافت‌کننده نفت، انتقال نفت آذر از طریق ۱۲۹ کیلومتر خط لوله ۱۶ اینچی به تأسیسات بهره‌برداری دهلران انجام و از آنجا به مبادی صادراتی کشور منتقل می‌شود.

به گفته محمدی، تولید کنونی نفت در میدان مشترک آذر با فعالیت ۹ حلقه چاه، ۳۰ هزار بشکه در روز و قابل افزایش تا ۳۳ هزار بشکه است و حفاری پنج حلقه چاه دیگر در این میدان مشترک هم به پایان رسیده که به دنبال نصب تجهیزات سرچاهی و تکمیل آنها، این پنج حلقه هم آماده تولید می‌شوند و همزمان با آماده شدن ردیف نخست واحد فرآورش مرکزی (CPF) میدان آذر در مدار تولید قرار میگیرند. همچنین با پایان عملیات حفاری سه حلقه چاه دیگر تا شهریورماه امسال، فعالیت گروه اویک در بخش حفاری طرح توسعه میدان آذر، محدود به حفر یک حلقه چاه دفع پساب خواهد شد.

مدیرعامل شرکت اویک، یکی از برنامه‌های اصلی این شرکت در اجرای طرح توسعه میدان نفتی آذر را در سال ۹۷ ساخت واحد فرآورش مرکزی این طرح برشمرد و از بهره‌برداری ردیف نخست نفتی این واحد تا پیش از پایان امسال و بهره‌برداری کامل ردیف دوم نفتی آن در اوایل سال آینده خبر داد که به دنبال راه‌اندازی ۲ ردیف نفتی واحد فرآورش مرکزی، هدف تولید پایدار ۶۵ هزار بشکه نفت از میدان مشترک آذر به نتیجه خواهد رسید و سپس تأسیسات انتقال گاز این میدان نیز تکمیل خواهد شد.

پیگیری جدی مذاکرات اویک با گازپرومنفت

سال گذشته شرکت اویک با شرکت گازپروم‏نفت روسیه تفاهمنامهای با هدف توسعه میدانهای بلوک اناران در غرب کشور امضا کرد و مذاکرات این دو شرکت با جدیت پیگیری میشود. اویک به عنوان توسعه‌دهنده میدان آذر در مرحله تولید زودهنگام، امیدوار است به عنوان شرکت اکتشاف و تولید ایرانی در ادامه فرآیند توسعه این میدان مشترک در قالب قراردادهای جدید نفتی ایفای نقش کند و به این منظور ضمن امضای تفاهمنامه با شرکت روسی گازپرومنفت، جلسات مستمری برگزار کرده است.

محمدی به توان سرمایه‌گذاری این شرکت روسی و استفاده آنها از روش‌های فناوری‌محور، همچنین تجربه عملیاتی این شرکت در توسعه میدان نفتی بدرا در عراق (مشترک با میدان آذر) و افزایش ضریب بازیافت نفت در آن میدان، به عنوان مزیتهای بهرهمندی از حضور گازپرومنفت در طرح توسعه میدان آذر اشاره میکند و ادامه میدهد: با توجه به اشتراکات و تشابه ساختمانی میدانهای آذر و چنگوله، موضوع توسعه این دو میدان در چارچوب یک بسته توسعه‌ای یکپارچه روی میز شرکت ملی نفت ایران قرار دارد.

میدان نفتی آذر با حدود ۴ میلیارد بشکه ذخیره نفت درجا یکی از میدان‌های هیدروکربوری مشترک با کشور عراق است که در بلوک اناران واقع در دماغه کوههای زاگرس و در امتداد مرز ایران و عراق (در قسمت جنوب غربی ایلام) میان دو شهر مهران و دهلران قرار گرفته است.

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت شانا، تاریخ انتشار: 22فروردین1397، کدخبر: 282141: www.shana.ir


اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۳
0
0
ایران در میادین پارس جنوبی هم که با قطر مشترک است میتواند برداشت های بیشتری داشته باشد و سود خوبی را عاید خود کند
ا.ح75
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۴:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۹
0
0
سرمایه گذاری در زمینه برداشت نفت کار خوبیست ولی باید در صنعت پتروشیمی و صنایع پایین دستی هم شروع به سرمایه گذاری های جدی تری بکنیم
س.د۷۶
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین