سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۲۱۳۷۱
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۵
سیاست ارز تک نرخی در بازار با نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی آغاز شده است اما آیا این نرخ در صرافی ها موجود است؟
شعارسال: معاون اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه مردم به‌ویژه تولید کنندگان، وارد کنندگان و صادرکنندگان نگران نباشند زیرا دولت تمامی مصارف ارزی کشور را با نرخ 4200 تومان تأمین می‌کند، تصریح کرد: تنش‌های چند هفته اخیر در بازار ارز دلیل اقتصادی نداشت و نرخ 4200 تومان برای دلار بر اساس محاسبات در 21 فروردین امسال است و در آینده بر اساس محاسبه تورم داخلی و خارجی، بانک مرکزی ممکن است نرخ جدیدی در نظر بگیرد.

نهاوندیان با اشاره به اینکه از این پس بانک ها عهده‌دار همه مبادلات ارزی کشور خواهند شد و از عملیات صرافی‌های غیرمجاز به‌طور رسمی جلوگیری می‌شود، عنوان کرد: زیر پا گذاشتن مقررات بانک مرکزی از این پس جرم تلقی می‌شود زیرا برای اجرای سیاست‌های جدید در بازار ارز؛ همه دستگاه‌های اجرایی، قضایی، امنیتی و انتظامی کنار هم قرار گرفته‌اند.

این درحالی است که اقتصادی که بازار ارزش مدت ها به هم ریخته و آشفته بود از سه شنبه نرخ دلار در اقتصاد ایران تک ‌نرخی شد،بر این اساس قیمت تک نرخی دلار 4200 تومان از سوی بانک مرکزی اعلام شد و البته در جریان اعلام نرخ‌های بانکی از سوی بانک مرکزی، نرخ یورو ۵۱۷۳ تومان اعلام شد.

 با توجه به همه این اتفاقات و وعده دلار 4200 تومانی دولت پس از گذشت سه روز از وعده خود مبنی بر عرضه دلار 4200 تومانی، دلار با این نرخ به بازار تزریق نشده است و بسیاری از صرافان خصوصی و حتی دولتی از خرید و فروش ارز در روزهای گذشته خودداری کرده اند و در بازار آزاد نیز خرید و فروش ارز به ندرت صورت گرفت و دلار تا سقف  5700 تومان و یورو تا سقف ۶۳۰۰ تومان معامله می‌شد.

در این بین تکلیف بسیاری از دانشجویان، بازرگانان و توریست ها که نیاز اساسی به دلار دارند چیست؟ طی گزارش میدانی خبرنگار خبرگزاری موج دلار 4200 تومانی در بازار وجود ندارد و با توجه به اعلام رسمی معاون اول رییس جمهوری که هر شخصی دلار را بالاتر از نرخ اعلامی خرید و فروش کند به عنوان قاچاق با او برخورد خواهد شد حال این افراد که نیاز ضروری به دلار دارند باید چه کاری انجام دهند؟

توجه به این نکته ضروری است که روز پنج شنبه بازار ارز در شرایط عادی نیمه تعطیل است که با توجه به شرایط به وجود آمده در این چند روز عملا می توان صرافی ها را در روز پنج شنبه تعطیل لحاظ کرد و شنبه نیز به دلیل مبعث رسول اکرم (ص) تعطیل رسمی می باشد؛ بنابراین فردای اعلامی دولت برای عرضه دلار 4200 تومانی حداقل 6 روز به طول انجامید.

این تاخیر اعتماد مردم به وعده های دولت مخصوصا در زمان بحران را سلب خواهد کرد.


شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازخبرگزاری موج  ، تاریخ انتشار: 23فروردین 1397، کدخبر:  ۲۲۳۴۳۶ ،www.mojnews.com

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین