سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۲۱۷۹۷
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۳
مجتبی ذوالنور:توییتر حساب و کتاب و مشخصات دارد. من که حساب توییتر داشته باشم، شناسنامه دارم و می توانم مسئولیت بپذیرم، ولی گروه ها در فضای مجازی این گونه نیستند. هر کمکی از دست من بربیاید برای رفع فیلتر توییتر انجام خواهم داد، ولی تا وقتی رفع فیلتر نشده از آن استفاده نخواهم کرد؛ چون به قانون کشور پایبندم.

شعارسال:مجتبی ذوالنور:توییتر حساب و کتاب و مشخصات دارد. من که حساب توییتر داشته باشم، شناسنامه دارم و می توانم مسئولیت بپذیرم، ولی گروه ها در فضای مجازی این گونه نیستند. هر کمکی از دست من بربیاید برای رفع فیلتر توییتر انجام خواهم داد، ولی تا وقتی رفع فیلتر نشده از آن استفاده نخواهم کرد؛ چون به قانون کشور پایبندم.

مجتبی ذوالنور، نماینده مجلس ، توضیحاتی درباره علت فیلترینگ تلگرام و البته علت مخالفتش با فیلترینگ توییتر ارائه داد.

شما صحبتی کرده بودید مبنی بر اینکه تا ۲۰ روز آینده تلگرام فیلتر می شود؛ از این صحبت ها این طور برمی آید که شما موافق فیلترینگ تلگرام هستید، درست است؟

با توجه به تبعات فعالیت پیام رسان هایی که سرورها، مسئولان و مدیرانشان در داخل ایران نیستند و هیچ پایبندی و تعهدی نیز به قوانین کشور ندارند، در نتیجه فعالیت شان می تواند برای منافع ملی و مردم مشکل ساز باشد.

در چه زمینه ای می تواند مشکل ساز باشد؟

در همه ابعاد. مثلا تلگرام با خلق پول مجازی، از طریق فروش بیت کوین، در مدت کوتاهی حدود یک میلیاردو ۷۰۰ میلیون یورو از داخل کشور سرمایه جذب کرد.

اما قبل از بحث پول مجازی نیز زمزمه های فیلترینگ تلگرام شنیده می شد.

آن ملاحظات دیگری بوده است. حالا اگر «گرام» را جایگزین «بیت کوین» کنند، با توجه به حجم فراخوان هایی که اتفاق خواهد افتاد، اتفاقی خطرناک تر از موسسات مالی رخ خواهد داد. موسسات مالی در حوزه داخلی هستند و از دستگاه های ذی ربط می توان توقع داشت که کاری کنند؛ اما در حوزه پول های مجازی که سرورها و مدیرانش داخل کشور نیستند، نه مردم راهی برای دسترسی به آنها دارند و نه مسئولان.

فکر نمی کنید اطلاع رسانی و آگاهی سازی دراین باره بهتر از فیلترینگ باشد؟

اطلاع رسانی و آگاه سازی سر جای خودش. درباره مواد مخدر هم می توانیم همین کار را کنیم؟

این موضوع با مواد مخدر فرق دارد!

چه فرقی دارد؟ درباره دزدها هم بیاییم اطلاع رسانی کنیم و پلیس را منحل کنیم؟ شما جلوی بچه چاقو و آب جوش بگذارید و بگویید خوب نیست... .

یعنی مردم مانند بچه هستند؟

خیر؛ من چنین چیزی نمی گویم؛ ولی پدر و مادر در مقابل بچه مسئولیت دارند. باید وظیفه شان را درست انجام دهند.

اما تفاوتی که هست، این است که بچه متوجه خطرات احتمالی نمی شود.

چه کسی می گوید؟! گاهی بچه از پدر و مادر نیز بیشتر متوجه می شود.

اما من و شما که آب جوش روی خودمان نمی ریزیم!

چرا نمی کنیم؟! پدر و مادر مسئولیت دارند. من سوال می کنم؛ چرا امروز مردم یقه بانک مرکزی را می گیرند؟ به چه عنوان؟ یک فردی در موسسه مالی پول اینها را خورده و رفته.

چون مردم فکر می کردند که مجوز دارند یا تحت نظارت بانک مرکزی هستند و ... .

مجوز داشته باشند؛ مردم هم عقل، فهم و درک داشتند. حرفشان این است که چرا جلوی کسی را که فاقد صلاحیت بوده، نگرفته اید؟ امروز می گوید تلگرام فاقد مجوز است و پول مردم را می برد، پس من می بندمش. وظیفه مسئولیتی باید انجام شود. این توهین به شعور مردم نیست و با اطلاع رسانی هم حل نمی شود؛ شما هم مغلطه نکنید (با خنده).

آیا مشکل با فیلترینگ حل می شود؟ مثلا توییتر فیلتر است ولی این همه کاربر دارد. خود شما هم گویا به تازگی حساب کاربری باز کرده اید.

ابتدا بگویم آن حسابی که به نام من درست شده، جعلی است؛ من هیچ حساب توییتری ندارم و تا زمانی که توییتر مجاز نشود، از آن استفاده نخواهم کرد.

اما خیلی از مقامات رسمی و بلندپایه کشور حساب توییتری دارند.

خب هستند؛ اما من خودم را می بینم. چون توییتر مجاز نیست، استفاده نکرده ام و و حساب توییتری هم ندارم. هروقت مجاز شد، حتما استفاده می کنم؛ اما من که آن حرف ها را می زنم، معتقدم توییتر باید رفع فیلتر شود و آزادش کنیم.

چه فرقی دارند؟

چون توییتر حساب و کتاب و مشخصات دارد. من که حساب توییتر داشته باشم، شناسنامه دارم و می توانم مسئولیت بپذیرم، ولی گروه ها در فضای مجازی این گونه نیستند. هر کمکی از دست من بربیاید برای رفع فیلتر توییتر انجام خواهم داد، ولی تا وقتی رفع فیلتر نشده از آن استفاده نخواهم کرد؛ چون به قانون کشور پایبندم.

تلاشی هم در این راستا داشتید؟

بله با وزیر ارتباطات.

اما وزیر ارتباطات در فیلتر و رفع فیلتر نقش زیادی ندارد.

اگر نیاز باشد با قوه قضائیه و شورای عالی امنیت ملی و هرجا لازم باشد رایزنی خواهم کرد؛ چون به این موضوع معتقدم و پیگیری می کنم.

با معاون دادستان و کمیته تعیین مصادیق صحبتی کرده اید؟

هنوز نه، ولی آمادگی دارم و حمایت می کنم.

شعارسال با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت الف ، تاریخ انتشار 25فروردین 96، کد خبر: 3970124204، www.alef.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین