سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۲۲۳۹۱
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۷
همزمان با برنامه عراق برای توسعه فعالیت‌های کشف نفت و گاز در مرزهای مشترک با ایران، مجوز برگزاری 14 مناقصه جدید اکتشاف نفت و گاز کشور با هدف کشف 30 میلیارد بشکه نفت درجا توسط شرکت نفت صادر شد.
شعارسال: ایران با در اختیار داشتن حدود 157 میلیارد بشکه ذخایر قابل برداشت نفت خام و 34 تریلیون مترمکعب ذخایر قابل برداشت گاز طبیعی جهان (بدون در نظر گرفتن ذخایر نا متعارف) بزرگترین دارنده مجموع ذخایر هیدروکربوری جهان است.

بر اساس آخرین گزارش بانک جهانی که چند روز قبل منتشر شد، ایران بدون کشف میادین جدید نفت و گاز طبیعی دست کم برای 155 سال آینده نفت برای تولید در اختیار دارد و این درحالی است که عمر ذخایر نفت عربستان حدود 80 سال تخمین زده شده است.

همزمان با مرور حجم ذخایر هیدروکربوری جهان بر اساس آخرین اعلام سازمان زمین شناسی آمریکا (USGS)، ایران از حیث برخورداری از ظرفیت‌های اکتشافی، پس از عراق و روسیه در رتبه سوم جهان قرار دارد و شرکت ملی نفت ایران ضریب موفقیت حفاری چاه‌های نفت و گاز در کشور را حدود 60 درصد تخمین می زنند، به عبارت دیگر به ازای حفاری هر سه حلقه چاه اکتشافی دو حلقه به کشف ذخایر تجاری نفت و گاز منجر می‌شود.

ایران در طول برنامه پنجم توسعه 13 میدان و مخزن گاز و 12 میدان و مخزن نفت خام در مجموع با 30 میلیارد بشکه ذخایر درجای نفت خام و 128 تریلیون فوت مکعب ذخایر درجای گاز طبیعی کشف کرده که اهداف اکتشاف نفت و گاز به صور کامل محقق شده است.

از سوی دیگر در قالب اجرای برنامه ششم توسعه هم قرار است با حفاری 41 حلقه چاه اکتشافی و تحدیدی خشکی و دریایی در مجموع 30 میلیارد بشکه ذخایر درجای نفت خام و 70 تریلیون فوت مکعب ذخایر درجای گاز طبیعی در ایران کشف شود.

علاوه بر این برای تحقق این هدف اکتشافی در کنار حفاری چاه های جدید اکتشافی، انجام هفت هزار کیلومتر مربع لرزه نگاری دو بعدی و 6 هزار کیلومتر مربع لرزه نگاری سه بعدی در دستور کار شرکت ملی نفت ایران قرار گرفته است.

*مجوز برگزاری 14 مناقصه اکتشاف نفت و گاز صادر شد

به گزارش فارس، با ابلاغ برنامه جدید اکتشافات نفت و گاز در قالب برنامه ششم توسعه، وزارت نفت عراق اخیرا مناقصاتی به منظور کشف میادین جدید نفت و گاز با اولویت مناطق مرزی با ایران را برگزار کرده که شرکت های بین المللی برای حضور در این مناقصات اعلام آمادگی کرده اند.

همزمان با برگزاری مناقصات جدید اکتشاف نفت و گاز عراق، شرکت ملی نفت ایران هم مجوز برگزاری 14 مناقصه جدید اکتشافی را در قالب 14 بلوک صادر کرده که پیش بینی می شود بخشی از این مناقصات در سال 97 برگزار شوند.

«سید صالح هندی» مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در تشریح مهمترین برنامه های اکتشاف نفت و گاز ایران اعلام کرده است مصوبه‎‎ واگذاری مسئولیت برگزاری مناقصات ۱۴ بلوک اکتشافی نفت و گاز از سوی هیئت مدیره شرکت ملی نفت برای مدیریت اکتشاف شرکت نفت صادر شده و به این منظور کارگروهی تشکیل دادهایم.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران، تاکید کرد: بنابراین این مناقصه‌ها امسال از سوی مدیریت اکتشاف شرکت نفت کلید میخورد.

بر این اساس از طرح خلیج فارس با اولویت کشف نفت، طرح اکتشافی دشت آبادان با اولویت اکتشاف نفت به ویژه در بخش جنوبی، طرح اکتشافی کپهداغ به منظور کشف گاز در شمال شرق کشور و طرح های دزفول شمالی و دزفول جنوبی (بخشی از مناطق نفتخیز تا کناره های مرز غربی کشور) با تاکید بر کشف گاز برای تزریق در میدان های نفتی و میادین مرزی مشترک در غرب کشور به عنوان محورهای اولویت دار اکتشافات جدید نفت و گاز در ایران نام برده می شود.

از سوی دیگر در راستای شتاب دهی به پروژه های کشف نفت و گاز در ایران، دیروز مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت ایران با هدف تامین ۲ دستگاه دکل حفاری خشکی HP۲۰۰۰ و خدمات جانبی برای هشت حلقه چاه اکتشافی، همچنین بهرهمندی از خدمات لوله مغزی سیار برای ١٠ عملیات در ٢ چاه اکتشافی در خلیج فارس، با شرکت ملی حفاری ایران به عنوان برنده مناقصه، ۲ قرارداد همکاری امضا کرد.

 

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس ، تاریخ انتشار: 28فروردین 1397، کدخبر:  13970128000750،www.farsnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۹
0
0
باید سازمان بازرسی به صورت شفاف و علنی بیاد و بر این مناظرات نظارت کنه
ا.ف75
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین