سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۲۳۰۲۲
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۴
وضعیت نامطلوب کشاورزی استان اصفهان به خاطر نبود ذخایر آبی مناسب از یک سو و نقش مهم ذخایر آبی سد زاینده رود برای تأمین آب شرب مردم اصفهان از سوی دیگر موجب شد تا در جلسه اخیر شورای عالی امنیت ملی، موضوع آب اصفهان محوز جلسه باشد.

شعار سال: سد زاینده رود منبع اصلی تأمین آب شرب استان اصفهان است. منابع آبی سد زاینده رود بیشتر از سرشاخه های این رودخانه در کوهرنگ سرچشمه می گیرد. در مدت گذشته از سال آبی جاری 516 میلیمتر بارش در کوهرنگ داشته ایم که این میزان در مدت مشابه سال آبی قبل یکهزار و 234 میلیمتر بود. این آمار از کاهش بیش از 60 درصدی بارش ها در سرشاخه اصلی زاینده رود حکایت دارد.

سد زاینده‌رود با حجم مخزن یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب، در حال حاضر فقط 156 میلیون مترمکعب ذخیره آبی دارد؛ به‌عبارتی حدود 88 درصد از مخزن این سد خالی است. بهمن ماه سال گذشته (حدود 2 ماه پیش) میزان ذخیره سد به حدود 10 درصد (132 میلیون مترمکعب) رسیده بود.

وضعیت ذخایر نامطلوب سد زاینده رود در 6 ماهه اخیر موجب شد تا کشاورزان اصفهانی نتوانند همچون سالهای قبل، از منابع آبی این رودخانه برای کشت و زرع خود استفاده کنند. این موضوع سبب شد تا برای رساندن صدای مددخواهی خود، چند بار شاهد راهپیمایی هایی از سوی کشاورزان اصفهانی به خصوص کشاورزان شرق این استان باشیم.

وضعیت نامطلوب کشاورزی استان به خاطر نبود ذخایر آبی مناسب از یک سو و نقش مهم ذخایر آبی سد زاینده رود برای تأمین آب شرب مردم اصفهان از سوی دیگر موجب شد تا در جلسه اخیر شورای عالی امنیت ملی، موضوع آب اصفهان محوز جلسه باشد.

مصوبات جلسه اخیر شورای عالی امنیت ملی در خصوص مسائل آبی استان اصفهان ( که از زبان موسوی لارگانی رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان مطرح شده) بدین شرح است:

* شورای تأمین سه استان (اصفهان، یزد، چهارمحال و بختیاری) درخصوص رفع مشکلات جلسات هم اندیشی داشته باشند.

* باغات اصفهان حفظ شود حتی اگر قرار شد با تانکر به باغات آبرسانی شود از خشک شدن حتی یک درخت جلوگیری به عمل آید.

* شیرین سازی و انتقال آب از دریا به عنوان یک پروژه طولانی مدت برای حل مشکل آب استان اصفهان مورد بررسی قرار گیرد.

* موانع اجرای پروژه تونل سوم کوهرنگ برطرف شده و این پروژه هر چه سریعتر فعال شود.

* 40 درصد از مصرف آب صنعت، 10 درصد از مصرف آب شرب و 15 تا 20 درصد از حجم آب انتقالی به یزد کاهش یابد.

* بررسی ظرفیت های باران زایی و بارورسازی ابرها در دستور کار قرار گیرد.

شرایط ویژه کم‌آبی و خشکسالی امسال که در نیم قرن اخیر بی‌سابقه بوده و همچنین رویه مصرف آب در کشور که با هیچ منطقی نمی‌توان مصرف بی‌رویه و غیربهینه آب در بخش‌های شرب، کشاورزی، صنعت و آبیاری شهری را توجیه کرد، خبرگزاری تسنیم را بر آن داشت تا با بررسی جزئیات بحران آبی کشور نسبت به ترسیم دقیق شرایط موجود و آینده اقدام کند و با پژوهش در این زمینه و بهره‌گیری از نظرات مدیران مسئول و کارشناسان خبره، در قالب پرونده "بحران آب ایران" راهکارهایی عملی برای اصلاح امور به‌منظور رفع تنش‌ها و رسیدن به شرایطی که مدیریت بهینه تأمین و مصرف آب را در کشور شاهد باشیم، ارائه کند.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری تسنیم ، تاریخ انتشار 29 فروردین 97، کدمطلب: 1703123 ، www.tasnimnews.com


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین