سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۲۵۲۱۳
تاریخ انتشار: ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۵
«سر چارلز بلگریو» برای اولین بار در مقاله ای مبنی بر اینکه «خلیج فارس همان دریایی که به خلیج عربی مشهور است»، با این شیطنت زمینه ای را فراهم می کند تا افرادی مانند عبدالکریم قاسم و یا جمال عبدالناصر که اختلافات سیاسی با محمدرضا پهلوی داشتند در سخنرانی های خود از واژه خلیج عربی استفاده کنند.
شعارسال: دکتر عبدالکریم مشایخی در رابطه با واژه «خلیج فارس» و مستندات تاریخی موجود بر آن به جام جم آنلاین گفت: مردم ایران بویژه بوشهر «خلیج فارس» را به عنوان یکی از نمادهای ملی و میهنی همراه با باورهای ژرف دینی و الهی در قلب خود پاس داشته و آن را چون پاره تنشان در مقابل بدخواهان حراست می کنند تا این آبراه بین المللی همچنان قلب ملت ایران در اعصار تاریخ خروش بماند.

وی در ادامه گفت: با نگاهی گذرا به اسناد موجود اعم از نقشه ها و مستندات تاریخی که از یونانیان و اقوام ملیت های دیگر به دست ما رسیده، درمی یابیم این آبراه استراتژیک با نام های مختلفی مانند «سینوس پرسیکوس» در تاریخ از آن نام برده شده که ریشه کلمه پرسیکوس به پارسی بودن این آبراه بشارت دارد.

مشایخی متذکر شد: قدمت نام خلیج فارس آن چنان دیرینه است که جای هیچ گونه شک و تردیدی را باقی نمی گذارد. این پهنه آبی در تمام متون عربی، دریای فارس یا خلیج فارس نامیده شده است هرچند تلاش هایی برای جعل آن از سوی استعمار با هدف ایجاد ریشه اختلاف و دشمنی بین جمهوری اسلامی و کشورهای همسایه عربی انجام شد اما مستندات تاریخی و حقوقی بسیاری وجود دارند که گواه نام این دریای نیمه بسته تحت عنوان خلیج فارس هستند.

رییس بنیاد ایرانشناسی شعبه بوشهر خاطرنشان کرد: خلیج فارس دارای اهمیت فوق العاده از لحاظ استراتژیک، سیاسی و اقتصادی از دیرباز در طول تاریخ و در عصر امروز داشته و دارد و به مثابه یک راه آبی از آغاز تاریخ موقعیت برجسته سیاسی داشته است و به نوعی خاستگاه تمدن های بزرگ خاور باستان و با پیشینه ای چند هزار ساله است.

به گفته وی، «سر چارلز بلگریو» برای اولین بار در مقاله ای مبنی بر اینکه "خلیج فارس همان دریایی که به خلیج عربی مشهور است"، با این شیطنت زمینه ای را فراهم می کند تا افرادی مانند عبدالکریم قاسم و یا جمال عبدالناصر که اختلافات سیاسی با محمدرضا پهلوی داشتند در سخنرانی های خود از واژه خلیج عربی استفاده کنند.

مشایخی اظهار داشت: این تغییر و تحولاتی که در زمینه این آبراه بوجود آمده است، بر میگردد به زمان های گذشته و اختلافات بین رژیم پهلوی دوم و اعراب. در سال های اخیر برخی از کشورهای کرانه جنوبی خلیج فارس مانند امارات متحده عربی یا سعودی ها روی این مسئله تبلیغات زیادی می کنند و سعی دارند در منابع و اسناد خودشان از واژه خلیج عربی استفاده کنند در حالی که تمام دنیا این آبراه را به عنوان خلیج فارس یا دریای پارس می شناسند.

رییس بنیاد ایرانشناسی شعبه بوشهر گفت: ما در کرانه شمالی خلیج فارس که از خرمشهر و خوزستان شروع شده و تا چابهار و سیستان و بلوچستان ادامه دارد در این فاصله قسمت های مرتبط با استان بوشهر بیش از 700 کیلومتر مرز مشترک با این آبراه داریم و نکته قابل تامل اینجاست که ایران در 4 مرحله از تاریخ معاصر در زمان محمدعلی شاه، دوره دوم در زمان ناصرالدین شاه، دوره سوم در زمان محمدعلی شاه در جریان استبداد صغیر و بالاخره در دوره چهارم در زمان جنگ جهانی اول 1332 تا 1336 میلادی انگلیسی ها به دلیل اختلافاتی که بر سر هرات داشتند چهار بار نیروهای خود را از طریق آبراه خلیج فارس به بندر بوشهر اعزام کردند اما مردم غیور و دلیر این خطه در مقابل تجاوز می ایستند. همچنین در جنگ دوم در زمان ناصرالدین شاه سرهنگ باقرخان تنگستانی و فرزندش احمدخان با 400 نیرو از آبراه خلیج فارس دفاع کردند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: ایران در رابطه با آبراه خلیج فارس 3 شهید بین المللی دارد. شهید احمدخان تنگستانی، رئیس علی دلواری و شهید نادر مهدوی که این سه تن در دفاع از آبراه خلیج فارس جان خود را از دست دادند. در عصرهای مختلف تاریخی مردمی که در این خطه زندگی می کنند برای پاسداشت این آبراه که برایشان حیاتی‌ست تا پای جان هم ایستاده و دفاع کردند.


شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته ازسایت خبری تحلیلی  الف، تاریخ انتشار10 اردیبهشت 97، کدخبر: 3970210031 ،www.alef.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین