سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۲۵۵۸۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۰:۲۵
در میان افرادی که در طول سال‌های اخیر لباس مقدس معلمی را به تن کردند، هستند کسانی که با اقداماتشان ماندگار و یادماندنی شدند.

شعارسال: روز معلم که فرا میرسد همه یاد این جمله پرکاربرد می‌‌افتند که «معلمی شغل انبیاست» اما مگر معلمی چیزی غیر از این است. چه کسی است که با فکر کردن به معلمانی که خواندن و نوشتن به ما آموختند، حال خوبی پیدا نکند؟

ارزش معلم، مدرس، آموزگار، استاد، دبیر و هرآنچه که بخواهیم آن‌ها را بنامیم آن قدر بالاست که نظر بسیاری از شعرا هم را به خودش جلب کرده است. از سعدی، مولوی و سنایی گرفته تا بیدل دهلوی، هلالی جغتایی و ایرج میرزا از این پیشه دوست داشتنی به نیکی یاد کرده اند.

در این میان شاید بوده باشند کسانی که لقب معلم را یدک بکشند و به اشتباه در این منصب قرار گرفته باشند. اما تعداد آنان اندک هستند.

همین یک هفته پیش، اتفاقی در یکی از روستاهای توابع خوزستان رخ داد که کام معلمان را تلخ کرد. پدر یکی از دانش آموزان روستای دهکده حمیدیه خوزستان با معلم مدرسه فرزندش درگیر و به وی آسیب رساند.

در مقابل این اتفاق تلخ اما یادآوری اقدامات فداکارانه معلمان ایرانی در طول سال‌های اخیر خالی از لطف نیست.

* معلمی که به فرمول شهادت دست یافت

مجید عسگری معلم کامپیوتر و ریاضیات هنرستان شهدای چهارمردان قم که سابقه 23 سال تدریس داشت، ششم آذر سال گذشته در هفتمین روز حضورش در سوریه در سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) به شهادت رسید

معلمانی که ماندگار شدند

هرچند به جز شهید مدافع حرم مجید عسگری، نام دو شهید مدافع حرم دیگر نیز که پیشه معلمی داشتند به چشم می خورد.شهدایی که البته بازنشسته بودند. به این ترتیب این معلم ریاضی،لقب اولین معلم شاغل و شهید مدافع حرم را به خود اختصاتص داده است
.

* معلمی که زیر آوار ماند تا دیوار انسانیت پابرجا بماند

نام حمیدرضا گنگو زهی معلم بلوچ، چند وقت پیش جاودانه شد. زمانی که دانش‌آموزان در حیاط مدرسه روتک مشغول بازی بودند و در کنار دیوار نمناک کنار مدرسه چند دانش‌آموز نشسته‌بودند، او متوجه لرزش دیوار می‌شود و با تمام توان جان دانش‌آموزان را نجات می‌دهد. اما خود در زیر آوار می‌ماند.

معلمانی که ماندگار شدند

پس از درگذشت حمیدرضاگنگوزهی معلم سیستان و بلوچستانی،کاربران شبکه‌های اجتماعی با هشتگ «معلم فداکار بلوچی» از او یاد کردند.

* معلمی که موی سرش را به خاطر دانش‌آموزش تراشید

محمدعلی محمدیان معلم پایه دوم دبستان شیخ شلتوت شهر مریوان کردستان زمانی که یکی از دانش‌آموزان کلاس به دلیل داشتن بیماری سرطان و به هنگام مصرف داروی بیماریش تمامی موهای سرش ریخت و از بین رفت موهای خود را تراشید. پس از این هم‌دردی محمدیان سایر دانش‌آموزان هم موهای سرشان را تراشیدند.

معلمانی که ماندگار شدند

این اقدام فداکارانه معلم کردستانی، بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان پیدا کرد.

* آموزش حتی به دانش آموز ممنوع‌الملاقات

انتشار این تصویر از اقدام ارزشمند یک معلم ایرانی بازتاب زیادی در شبکه های اجتماعی و رسانه های معتبر از جمله دیلی میل انگلیس داشته است. دانش آموزی که به بیماری سرطان مبتلاست در بیمارستان بستری شده و معلم وی هر روز به او سر می زند. از آنجایی که دانش آموز ممنوع الملاقات است معلم بر روی زمین نشسته و از طریق تلفن و از پشت پنجره اتاق به وی درس می دهد.

معلمانی که ماندگار شدند

* معلم کوچکترین مدرسه

عبدالمحمد شعرانی که سال‌ها پیش با ایجاد وبلاگ مدرسه روستای کالو، بُعد زیبایی از عشق معلمی را به نمایش گذاشت، یکی از معلمان ایرانی است که شهرت جهانی پیدا کرد. او 10 سال پیش زمانی که سربازمعلم بودعنوان «کوچکترین مدرسه جهان» را به نام مدرسه خودش کرد.

معلمانی که ماندگار شدند

البته وی چند وقت پیش درباره آخرین وضعیتش عنوان کرد: چند سالی است که دیگر در مدرسه کالو تدریس نمی‌کنم و به اداره کل آموزش و پرورش منتقل شده‌ام. بچه‌ها بزرگ شده‌اند و مدرسه دیگر دانش‌آموز ابتدایی ندارد. وبلاگ هم دیگر کارکرد سابق خود را از دست داده و از وبلاگ نویسی به شبکه‌های دیگر کوچ کرده‌ام و اکنون در مورد کارهای جدیدم در اداره سلامت اداره کل آموزش و پرورش بوشهر و یا در مورد خاطرات قدیم می نویسم.

* حس مسئولیت‌پذیری با کمر شکسته

معلمانی که ماندگار شدند

خیلی از اتفاقات خوب را نباید فقط خارج از تهران دنبالشان گشت، معصومه خوش کام، معلم تهرانی پس از عمل جراحی دیسک کمر با وجود تجویز پزشک برای استراحت مطلق، با تخت بیمارستان به کلاس درس رفت تا دانش‌آموزانش از درس عقب نمانند.

* 5 سال تدریس خصوصی رایگان

معلمانی که ماندگار شدند

مرتضی اصغری معلم فداکار اهل اهر آذربایجان شرقی نزدیک 5 سال برای تدریس به خانه علی دانش آموزش که دچار بیماری رماتیسم بود رفت و این‌گونه جلوه‌ای دیگر از فداکاری را به جوانان آموزش داد.

* احساس سوختن به تماشا نمی‌شود

روز 18 بهمن 76 ساعت 11 صبح، در مدرسه روستای «بیجارسر» در شفت گیلان، بر اثر وزش باد شدید، بخاری کلاس دوم آتش گرفت و منجر به آتش سوزی کلاس شد. حسن امیدزاده بچه‌ها را یکی یکی بیرون آورد. پس از آن به علت بسته شدن در، به سختی توانست خودش از کلاس بیرون بیاید. امیدزاده در جریان این حادثه بشدت مجروح شد و شدت جراحات وارده بحدی بود که 17 مرتبه تحت عمل جراحی قرار گرفت.

معلمانی که ماندگار شدند

آقای امیدزاده سرانجام در 28 تیر 1391، در سن 58 سالگی در اثر عوارض و عواقب ناشی از سوختگی، در بیمارستانی در شهرستان فومن درگذشت.

* غرق شدن در دریای معرفت

کاظم صفرزاده معلم فداکار لرستانی برای نجات جان دانش‌آموز خود به همراه 3 نفر از دانش‌آموزانش در سیلاب استان لرستان گرفتار شد و از دنیا رفت.

معلمانی که ماندگار شدند

پیکر این معلم فداکار 12 آبان 1393 و پس از 20 روز در سیلاب به جای مانده و در 35 کیلومتری خرم آباد پیدا شد.

* معلمی که سوخت تا حادثه شین‌آباد تکرار نشود

معلم مشگین شهری سال 95 با مهار آتش، دانش آموزان را نجات داد. این معلم فداکارباعث شد تا آتش سوزی در مدرسه شهید کاتب روستای حماملو مشگین شهر مهار و از آسیب رسیدن به دانش آموزان جلوگیری شود.

این حادثه براثر نقص فنی سیستم سوخت رسانی بخاری نفتی در کلاس درس به وقوع پیوست و معلم فداکار علی‌رضا ساقی بلافاصله اقدام به مهار آتش کرد. با سرعت عمل آقای معلم همه دانش آموزان به موقع از کلاس درس خارج شدند و خوشبختانه به هیچ کدام از دانش آموزان آسیبی نرسید و از تکرار حادثه وحشتناک شین آباد که در 15 آذر ماه سال 91 رخ داد و 37 دانش آموز دختر و پسر در آتش سوزی بخاری کلاس درس سوختند جلوگیری کرد.

معلمانی که ماندگار شدند

* نجات 6 دنش آموز در مدرسه کانکسی

امیر صادقی معلم 50 ساله در 16 دی 1393 جان 6 دانش‌آموزش را نجات داد. این معلم در روستای ساطی از توابع شهرستان مشگین شهر بود که متوجه شد در اثر طوفان شدید، مدرسه کانکسی روستا در حال تخریب است؛ وی پس از نجات جان دانش‌آموزانش سقف کانکس روی او فرو ریخت و در نهایت مردم روستا معلم فداکار را از زیر آوار سقف کلاس نجات دادند.

معلمانی که ماندگار شدند

* معلمان که قربانی تروریسم شدند

در طول این سال‌های اخیر نیز بودند معلمانی که ترور شدند؛ جواد نوروزی معلم پایه ششم شهرستان راسک سیستان و بلوچستان که 26 فروردین ماه 1393 هنگام رفتن به محل کار به ضرب 5 گلوله توسط راکبان موتور سیکلت به شهادت رسید یک نمونه از آن‌ها است.

معلمانی که ماندگار شدند

محمد اسلامی که 5 آبان 1391در هنگام بازگشت از مدرسه در منطقه سرباز سیستان و بلوچستان به شهادت رسید. رضا سرگزی وعیسی شهرکی‌زاد هم دیگر معلمانی بودند که در راه آّبادانی کشور مورد حملات تروریستی قرار گرفتند.

* معلمانی که با مالشان جهاد کردند

نمونه‌های بسیاری را می‌توان پیدا کرد که معلمان برای هزینه درمان و یا تحصیل دانش‌آموزان خودشان دست به کار شدند اما تعدادی از آن‌ها بیشتر در رسانه‌ها بازتاب داشته است ماننداحسان موسوی معلم فداکار کرمانی که تمام پس انداز 4 ساله خود به همراه جواهرات همسر و مادر خود را برای هزینه مداوای پای دانش‌آموزش فروخت یاکاظم جعفری که برای تأمین هزینه‌های درمان دانش‌آموز بیمارش که به سرطان مبتلا بود حتی از رفتن به سفر حج هم گذشت. می‌توان به این لیست ثریا مطهرنیا و فرخنده جعفری هم اضافه کرد.

معلمانی که ماندگار شدند

* معلمی که دل و جام به دریا زد

فاطمه مولوی معلم دبستان شهید ثانی روستای تکه از توابع شهرستان نهاوند نی در سال 95 در اقدامی شجاعانه جان دانش‌آموزش را که به داخل آب افتاده بود، نجات داد و پس از مدتی، خود نیز با تلاش فراوان از رودخانه خارج شد.

معلمانی که ماندگار شدند

* معلمی که جان 40 دانش‌آموزش را نجات داد

«زهرا مافی شورستانی» معلم باسابقه قزوینی در یکی از نیمه شب‌های سرد و زمستانی شهر معلم‌کلایه منطقه الموت شرقی استان قزوین، جان 40 دانش‌آموز دبیرستان شبانه‌روزی فاطمیه را از مسمویت شدید حاصل از استنشاق گاز نجات داد .

معلمانی که ماندگار شدند

خانم مافی بعنوان یکی از 13 منتخب دومین جشنواره جلوه‌های معلمی تقدیر شد.

* تدریس زندگی حتی پس از مرگ

برخی معلم‌ها حتی پس از مرگ هم منشا خیر بودند و با رفتنشان به انسانهای دیگر زندگی بخشیدند. مانندالهه خطیب معلم که با رضایت‌نامه اهداء عضو خودش و رضایت اعضای خانواده‌ وی، 12 عضو بدنش به 12 بیمار نیازمند اهداء شد.

به این لیست می‌توان محمدحسن محمدی، محمد فتاحی،شکر علی فرزاد و ابوالقاسم راستگو را هم که با اهدای اعضای بدنشان به جوانان درس زندگی آموختتند را هم اضافه کرد.

البته قطعا معلمان فداکاری بسیار دیگری در سراسر کشورمان وجود داشته و دارند که نامشان در این گزارش از قلم افتاده، ضمن عذرخواهی از آنان طلب اجر از پیشگاه الهی برایشان داریم.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری فارس، تاریخ انتشار: 12 اردیبهشت 1397، کدخبر: 13970211000111، www.farsnews.com

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۵
0
0
معلمانی که مهم تر از درس مدرسه به بچه ها درسس زندگی رو اموختند معلمانی هستند هم مار و الگو گرفته از انبیا
ا.ف75
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین