سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۲۵۷۰۶
تاریخ انتشار: ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۶
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد تمرکز بر مسایل اجتماعی و تغییر رفتار جوامع محلی از نقاط قوت پروژه همکاری برای احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی» است.
شعارسال:رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد تمرکز بر مسایل اجتماعی و تغییر رفتار جوامع محلی از نقاط قوت پروژه همکاری برای احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی» است.

به گزارش روابط عمومی سازمان محیط زیست، سند فاز پنجم همکاری مشترک برنامه عمران ملل متحد، سازمان حفاظت محیط زیست و حمایت دولت ژاپن تحت عنوان پروژه «همکاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی» روز دوشنبه (۱۰ اردیبهشت ماه) به امضای عیسی کلانتری، معاون رئیس‌‌جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و نماینده مقیم سازمان ملل متحد در ایران رسید.

کلانتری با بیان اینکه وضعیت حال حاضر دریاچه ارومیه، نتیجه مدیریت نامناسب منابع آبی حوزه آبریز، سدسازی و برداشت‌های بی‌رویه از منابع آبی است، از همکاری‌های دولت ژاپن برای احیای این اکوسیستم مهم آبی تقدیر کرد.

وی تمرکز پروژه «همکاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی» روی مسایل اجتماعی و تلاش برای جلب مشارکت مردم را یکی از مهمترین نقاط قوت آن دانست و اظهار داشت: چنین فعالیت‌ها و اقداماتی، نیازمند صرف زمان و هزینه زیادی است و از این رو بسیار دشوار است.

معاون رئیس‌جمهور به علاقه‌مندی ایران برای جلب حمایت‌های مالی و معنوی بین‌المللی برای احیای دریاچه ارومیه اشاره و تصریح کرد: دولت ایران عزم جدی برای احیای دریاچه ارومیه به عنوان یکی از مهم‌ترین اکوسیستم‌ها و پهنه‌های آبی خود دارد.

الگوسازی مشارکت جوامع محلی در ۱۱۰ روستای حوزه آبریز دریاچه ارومیه

حمید ظهرابی، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این مراسم با اشاره به برخی نتایج مثبت پروژه «همکاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی» از ادامه همکاری دولت ژاپن و ایران برای احیای دریاچه ارومیه ابراز خرسندی کرد.

وی با بیان اینکه به دنبال اجرای این پروژه تاکنون ۱۱۰ روستا از سه هزار روستای حوزه آبریز دریاچه ارومیه تحت پوشش پروژه قرار گرفته است، ابراز امیدواری کرد: تداوم همکاری‌های ملی و بین المللی منجر به احیای دریاچه ارومیه شود.

همکاری بیش از ۱۱ هزار نفر از جوامع محلی و کشاورزان حوضه آبریز دریاچه ارومیه برای احیای دریاچه

ابوالفضل آبشت، مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران در این مراسم با ارائه گزارش نتایج و دستاوردهای اجرای فازهای پیشین پروژه تصریح کرد: ارتقای مسئولیت‌‌پذیری اجتماعی و جلب مشارکت جوامع محلی درجهت احیای دریاچه ارومیه یکی از اهداف مهم این پروژه است و در همین راستا تا کنون بیش از ۱۱ هزار نفر از جوامع محلی و کشاورزان حوضه آبریز دریاچه ارومیه در اجرای این پروژه همکاری کرده‌اند.

وی نتایج و خروجی‌های مثبت و موفقیت‌‌آمیز پروژه احیای دریاچه ارومیه را نتیجه همکاری بین بخشی میان نهادهای مختلف ملی و بین‌المللی از جمله دولت ژاپن، برنامه عمران ملل متحد، سازمان جهاد کشاورزی، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان آب منطقه‌ای، سازمان‌های مردم نهاد و جوامع محلی در دو استان آذربایجان غربی و شرقی دانست.

۱۳۰ روستا تحت پوشش پروژه مشارکت جوامع محلی در احیای دریاچه ارومیه

هیرویاسو کوبایاشی، سفیر دولت ژاپن در ایران از دیگر حاضران در این مراسم بود که با اشاره به شروع همکاری دولت‌های ایران و ژاپن برای احیای دریاچه ارومیه پس از مذاکره رئیس‌جمهور و نخست‌‌وزیر کشور ژاپن در سال ۲۰۱۳ خاطرنشان کرد: تعداد روستاهای تحت پوشش پروژه «همکاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی» از ۱۱۰ روستا به ۱۳۰ روستا افزایش خواهد یافت.

گفتنی است، پروژه «همکاری در احیای دریاچه ارومیه با الگوسازی مشارکت جوامع محلی در استقرار کشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی» بر اساس تعاملات متقابل انجام شده میان دولت‌های ایران و ژاپن برای همکاری در زمینه های محیط زیستی همچنین به دلیل شرایط بحرانی دریاچه ارومیه از سال ۲۰۱۴ آغاز شد.

ارتقای سطح اطلاعات و درک جوامع محلی از نقش مهمی که در استفاده از روش‌های کشاورزی پایدار و احیای دریاچه ارومیه دارند، گسترش کشاورزی پایدار در ۱۳۰ روستای حوضه آبریز دریاچه ارومیه برای کاهش مصرف آب و نهاده‌های شیمیایی و بسیج اجتماعی به منظور انجام اقدامات احیایی دریاچه ارومیه و حفاظت از تنوع زیستی اهداف این پروژه است.

این پروژه با اختصاص بودجه ۴ میلیون دلار توسط دولت ژاپن در چهار سال گذشته اجرا شده است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری پانا ، تاریخ انتشار 12 اردبیهشت 97 ، کد خبر: 818383 ، www.pana.ir

اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین