سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۲۶۵۶۱
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۶
حدود ۹۰ درصد کودکان شش ساله ایرانی دچار پوسیدگی دندان هستند و به طور متوسط پنج دندان شیری پوسیده دارند.

شعار سال: دکتر خوشنویسان دندانپزشک و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس مرکز همکاری سازمان بهداشت جهانی، در آستانه برگزاری همایش سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران گفت: موضوع سلامت دهان و دندان ابعاد وسیعی دارد؛ در تعریف سازمان بهداشت جهانی، فردی به طور کامل سالم تلقی می‌شود که از نظر فیزیکی، روحی، اجتماعی در سلامت کامل باشد. به عبارت دیگر، اگر فردی از تمام جهات سالم باشد، اما دهان و دندان‌های سالمی نداشته باشد، این شخص طبق تعریف، فرد سالمی محسوب نمی‌شود.

وی افزود: بر اساس آمار کشوری سال ۱۳۹۱ میزان شیوع پوسیدگی دندان در کشور ما بسیار بالا بوده و به یک اپیدمی تبدیل شده است، حدود ۹۰ درصد کودکان شش ساله دچار پوسیدگی دندان‌های شیری هستند. در این گروه سنی کودکانی که هیچ مشکلی در دهان خود ندارند فقط حدود ۱۲ درصد هستند و بقیه افراد سلامت کامل دندان‌ها را ندارند.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: اگر شاخص بین‌المللی سلامت دهان برای کودکان ۱۲ ساله را در نظر بگیریم، آمار پیمایش کشوری ما در سال ۹۱ نشان می‌دهد که ۲۷ و چهار دهم درصد از این کودکان دندان پوسیده ندارند، اما با گذشت سه سال، حدود ۲۷ درصد از این دندان‌های سالم دچار پوسیدگی می‌شوند، به نحوی که فقط چهار دهم درصد از نوجوانان ۱۵ ساله دارای دندان‌های سالم هستند.

وی افزود: این آمار همچنین نشان می‌دهد که با افزایش سن، به علت کمبود آگاهی و بی توجهی به مراقبت‌های فردی لازم، اغلب دندان‌ها یکی پس از دیگری دچار پوسیدگی می‌شوند.

خوشنویسان گفت: آمار ملی نشان می‌دهد که وضع سلامت دهان در افراد سالمند به مراتب بدتر شده به نحوی که به طور متوسط از ۳۲ دندان، حدود ۲۵ دندان سالمندان کشور پوسیده و یا کشیده شده است، به نحوی که بیش از ۵۰ درصد افراد سالمندان کشورمان دچار بی دندانی کامل می‌باشند.

وی افزود: اگر ما هیچ مداخله‌ای نکنیم، این مشکلات پیوسته در سطح جامعه افزایش خواهد یافت و شاخص بی دندانی کامل را بیش از پیش افزایش خواهد داد. البته مسأله به اینجا هم ختم نمی‌شود، زیرا بیماری‌های دهان دارای ارتباط مستقیم با بیماری‌های سیستمیک بوده و از این طریق بار بیماری‌های دهان را تا ۲۰ برابر افزایش می‌دهد.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: بر اساس پژوهش‌های انجام شده اگر فردی دچار بیماری‌های دهان به خصوص بیماری‌های لثه شود، ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی، ریوی، کلیوی، ارتریت روماتویید و در خانم‌های باردار خطر زایمان زودرس و تولد نوزاد کم‌وزن می‌تواند افزایش یابد؛ بنابراین با اهمیت دادن به سلامت دهان و انجام مراقبت‌های فردی لازم، می‌توان بخش قابل توجهی از تخت بیمارستان‌ها را خالی کرد، به عبارت دیگر سرمایه گذاری در بخش ارتقاء سلامت دهان بسیار با ارزش و مقرون به صرفه است، اما متأسفانه برخی از بخش‌های مهم آن تا کنون مغفول مانده است.

دکتر خوشنویسان گفت: حدود دو سال است که در کشور ما طرح تحول سلامت دهان در دست اجراست و امیدواریم از این طریق بتوانیم خدمات مناسبی را در راستای ارتقاء سلامت دهان و به تبع ان ارتقای سلامت عمومی کل افراد جامعه ارائه دهیم.

وی افزود: امید است در همایش سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران که از روز ۲۷ تا ۲۹ تیر در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود، کلیه استادان و همکاران به هر نحو ممکن بر اساس مسؤولیت‌های حرفه ایی نقش مؤثرتری در امر پیشگیری از بیماری‌های دهان ایفا کنند و زمینه ارتقاء سلامت در جامعه را در قالب همکاری‌های بخش خصوصی با بخش دولتی یا Public Private Partnership را بیش از پیش هموار کنند.

همایش سلامت دهان انجمن دندانپزشکان عمومی ایران در روز‌های ۲۷ تا ۲۹ تیر در هتل المپیک تهران برگزار خواهد شد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری صدا و سیما، تاریخ انتشار 16 اردیبهشت 97 ، کد مطلب: 2120713، www.iribnews.ir


اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین