سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۲۷۱۳۶
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۶
بخش عمده اثرگذاری تحریم‌ها مرهون اتاق جنگ اقتصادی آمریکا یعنی وزارت خزانه‌داری است. یکی از مدیران ارشد این نهاد می‌گوید: برای قرار دادن ایران در تنگنا و سخت­‌تر کردن شرایط برای این کشور، به حضور کامل FATF نیاز است.

شعار سال: بخش عمده اثرگذاری تحریم‌ها مرهون اتاق جنگ اقتصادی آمریکا یعنی وزارت خزانه‌داری است. یکی از مدیران ارشد این نهاد می‌گوید: برای قرار دادن ایران در تنگنا و سخت­‌تر کردن شرایط برای این کشور، به حضور کامل FATF نیاز است. رهبر معظم انقلاب در 10 اردیبهشت 97 فرمودند: امروز برای دشمنان ما جنگ اقتصادی مطرح است. اتاق جنگ آمریکا علیه ما وزارت خزانه‌داری آمریکا است. این سخنان رهبر معظم انقلاب در هفته گذشته درباره اتاق جنگ اقتصادی آمریکا، نشان‌دهنده اهمیت وزارت خزانه‌داری آمریکا در جنگ اقتصادی است. اما اتاق جنگ آمریکا در این روزها چه اثری بر تصمیمات کلان کشور ما می­‌گذارد؟ این اتاق جنگ چه نقشی در موضوع مطرح این روزهای مجلس شورای اسلامی، یعنی قوانین مرتبط با FATF دارد؟ برای پاسخ به این سوال لازم است درک صحیحی از نقش اتاق جنگ آمریکا در شکل­‌گیری ساختمان تحریم‌ها و فشارهای FATF بر ایران داشته باشیم.

نقش اتاق جنگ آمریکا در شکل­‌گیری ساختمان تحریم‌ها

وزارت خزانه‌داری آمریکا ساختار تحریم‌های بانکی و غیر بانکی را ایجاد کرده و به واسطه این ساختار، تحریم‌های اقتصادی را اعمال می‌کند. این اتاق جنگ برای ایجاد ساختمان تحریم‌ها، تلاش بسیار زیادی کرده است؛ به عنوان مثال دیوید کوهن، معاون اطلاعات مالی و مبارزه با تروریسم وزارت خزانه‌داری آمریکا که به عنوان معمار تحریم‌های ایران شناخته می‌شود، در سال‌های اوج تحریم ایران یعنی 90 و 91 سفر‌های زیادی به کشورهای مختلفی مانند ژاپن، کره جنوبی، چین، روسیه، ترکیه، انگلیس، آلمان و امثال آن‌ها داشته است. کوهن در این سفرها، به واسطه ابزارهای مختلف تطمیع، تهدید و تنبیه این کشورها را برای اجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران توجیه کرد. همچنین کوهن در سال‌های 92 و 93 برای اطمینان از اجرای تحریم‌ها به کشورهای آسیایی و اروپایی سفر کرد. وزارت خزانه‌داری اهداف تحریمی را شناسایی کرده و آنان را در لیست تحریمی SDN قرار می‌دهد و متخلفان را جریمه می‌کند. با مجموعه این اقدامات، فضای ناامن اقتصادی برای اهداف تحریمی آمریکا به وجود آمده است؛ بنابراین می‌توان گفت که بخش عمده اثرگذاری تحریم‌ها مرهون اتاق جنگ اقتصادی آمریکا یعنی وزارت خزانه‌داری این کشور است.

نقش اتاق جنگ آمریکا در نهاد FATF و فشارهای این نهاد بر ایران

گروه ویژه اقدام مالی (FATF) ادعا می‌کند که یک گروه مستقل فنی، کارشناسی و غیر سیاسی است که فارغ از مسائل سیاسی، برای ارتقای استانداردهای ضد پول‌شویی عمل می‌کند؛ اما شواهد زیادی در اظهارات آمریکایی‌­ها وجود دارد که نشان‌دهنده نقش و اثرگذاری اتاق جنگ آمریکا یعنی وزارت خزانه‌داری در FATF است. نقش ویژه FATF در فضای بانکی بین‌المللی، تولید و انتشار اطلاعات بانکی (یعنی شفافیت) است. آمریکا برای تحریم اهداف خود، از این شفافیت استفاده می‌کند؛ به‌عنوان مثال دیوید کوهن، معمار تحریم‌های ایران، در رابطه با نقش شفافیت در موفقیت تحریم‌ها می‌گوید: موفقیت تحریم‌های آمریکا بستگی عمیق به شفافیت بانکی دارد. از طریق جمع‌آوری اطلاعات کلیدی، افرادی که در نهایت از تراکنش‌های بانکی بهره می‌برند، شناسایی می‌شوند. به این دلیل، شفافیت بانکی هسته اصلی مأموریت وزارت خزانه‌داری است. خوان زاراته، معاون مدیریت مبارزه با تروریسم و جرایم مالی در وزارت خزانه‌داری آمریکا، برای تبیین بهتر جایگاه FATF در فشار بر ایران، می‌گوید: برای قرار دادن ایران در تنگنا و سخت­‌تر کردن شرایط برای این کشور، به حضور کامل FATF نیاز است. موافقان FATF در ایران، در توجیه اجرای برنامه اقدام FATF استدلال می‌کنند که برای خروج ایران از انزوای اقتصادی در جهان، باید استانداردهای آن را اجرا کنیم؛ اما زاراته نظر دیگری دارد. وی در این زمینه می‌گوید: برای این­که ایران از نظام مالی منزوی شود، لازم است FATF برای تأیید قضاوت­‌هایی پیرامون نظام مالی ضد پول‌شویی و مبارزه با تروریسم مداخله کند. یعنی از نظر زاراته، همکاری ما با FATF باعث انزوای بیش‌تر ایران خواهد شد. این افسر اتاق جنگ اقتصادی، همچنین درباره نقش آمریکا در FATF می‌گوید: دنی گلاسر و چیپ پونسی، دو دیپلمات برجسته در فضای مالی جهانی و متخصص در بحث مبارزه با پول‌شویی از سوی ایالات متحده مسئول راه‌اندازی دوباره فرایند FATF قدیمی شدند تا کشورهای مشکل‌دار را در لیست سیاه جای دهند. وی درباره نقش آمریکا در فشارهای FATF به ایران می‌گوید: گلاسر و پونسی یک فرآیند مطمئن را در درون نظام FATF گنجاندند که رژیم ایران را تحت نظارت‌­های دقیق قرار می‌داد، نه فقط با استفاده از استانداردهای ضدپول‌شویی، بلکه با استانداردهای مقابله با گسترش سلاح‌های کشتار جمعی و استانداردهای مبارزه با تأمین مالی تروریسم که وزارت خزانه‌داری پس از حمله 11سپتامبر اصرار بر قرار دادن آن‌ها در FATF داشت. سخنان فوق به خوبی نشان می‌دهد که آمریکا برای دقیق‌تر شدن تحریم‌ها نیاز بسیار زیادی به اجرای استانداردهای FATF در ایران دارد و اتاق جنگ اقتصادی (وزارت خزانه‌داری) از FATF به عنوان یک بازوی قدرتمند در این راستا استفاده می‌کند.

نقش FATF در تصمیمات کلان ایران

دو روز گذشته سه لایحه «اصلاح قانون مبارزه با پول‌شویی»، «رد لایحه اصلاح قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم» و «بررسی لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین‌المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم» در دستور کار مجلس شورای اسلامی بود که دیروز از دستور خارج شد. نمایندگان باید توجه داشته باشند که این سه لایحه در راستای اجرای برنامه اقدام FATF است و تصویب آن به معنای کمک مجلس شورای اسلامی به اتاق جنگ اقتصادی آمریکا برای هدف قرار دادن دقیق نهادها و شرکت­‌های ایرانی خواهد بود. در صورت تصویب این لوایح، نمایندگان مجلس برخلاف رهنمودهای رهبری و در راستای خواست اتاق جنگ اقتصادی آمریکا حرکت می‌کنند.

حسن رمضانی

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه سبزینه، تاریخ انتشار 19 اردیبهشت 97 ، کد مطلب: 43869، www.sabzineh.org


اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین