سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۲۷۱۷۰
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۶
شهر تهران در آستانه انتخاب شهردار است. این وظیفه مهم طبق قانون بر عهده نمایندگان شورای شهر تهران قرار دارد تا از میان گزینه‌های معرفی‌شده، نفر برگزیده را به وزارت کشور معرفی کنند. تهران، پایتخت کشور است و اداره شهرداری آن از نظر تعداد وظایف، عمق وظایف و سازمان‌های زیرمجموعه آن با دیگر شهرهای کشور و حتی خاورمیانه قابل مقایسه نیست.

شعار سال: شهر تهران در آستانه انتخاب شهردار است. این وظیفه مهم طبق قانون بر عهده نمایندگان شورای شهر تهران قرار دارد تا از میان گزینه‌های معرفی‌شده، نفر برگزیده را به وزارت کشور معرفی کنند. تهران، پایتخت کشور است و اداره شهرداری آن از نظر تعداد وظایف، عمق وظایف و سازمان‌های زیرمجموعه آن با دیگر شهرهای کشور و حتی خاورمیانه قابل مقایسه نیست.

از این جهت، شایسته است فردی از قوی‌ترین مدیران با تجربه کشور که دارای دیدگاه کلان اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است، مدیریت سازمان شهرداری را به عهده گیرد و از تیم‌های تخصصی برای اداره این نهاد کلان استفاده کند. آنچه با عنایت به بدهی ۵۲ هزار میلیارد تومانی شهرداری و تدوین برنامه سوم شهر تهران بیشتر رخ می‌نمایاند، توجه به رویکرد اقتصادی شهردار منتخب است. ناکارآمدی مالیه شهر و توسعه‌نیافتگی اقتصادی شهر تهران با تاکید بر وجهه اجتماعی آن بزرگ‌ترین دلایلی است که اهمیت توجه به رویکرد اقتصادی شهردار منتخب را نشان می‌دهد. آن طور که شهروندان تهران و برنامه‌ریزان شهری تشخیص دادند سه مساله مهم شهر تهران، آلودگی زیست محیطی، ناکارآمدی شبکه حمل‌ونقل و بی‌عدالتی در شهر است. حل این مسائل در کنار اصلاح ساختار اداری شهرداری، انضباط مالی، حرکت به سمت درآمد‌های پایدار، اتمام پروژه‌ها و جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی همگی در چارچوب رویکرد اقتصادی شهردار جای می‌گیرد. ضمن تاکید بر نحوه سیاست‌گذاری شورای شهر تهران، انتخاب رویکرد اقتصادی شهردار در امر اجرا نقش اساسی خواهد داشت. پیشنهاد نگارنده است که شهردار منتخب برخوردار از رویکرد اقتصاد آزاد در تصمیم‌گیری باشد و استفاده از فرصت‌های بخش خصوصی و مشارکت شهروندان در تصمیم‌گیری‌ها، کاهش اتکا به فروش دارایی شهری و ایجاد درآمد از محل خلاقیت و نوآوری شهری و شفافیت در دارایی‌ها، بدهی‌ها و درآمدها و هزینه‌ها را به‌عنوان مصداق‌های اقتصاد آزاد در برنامه خود لحاظ کند. تصمیم‌گیری‌های سخت مدیریت شهری در واقعی ساختن خدمات شهری و تشخیص و وصول عوارض‌های شهری که رویکرد آن توسعه انسانی و اجتماعی شهر برای شهروندان باشد. می‌طلبد که فرد منتخب اعتقاد به اقتصاد بخش خصوصی داشته باشد. آن را در برنامه پیشنهادی خود به شورا به شفافیت بیان کند و در سوابق وی این رویکرد آزمون شده باشد.

برخورداری از رویکرد علمی به اقتصاد، بیش از هر چیز توان شهردار را برای تدوین ساختار‌های مدیریت مالی شهری، حکمرانی شهر و محاسبه سهم دولت ملی در هزینه‌های شهر تهران را می‌سنجد.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت روزنامه دنیای اقتصاد، تاریخ انتشار 19 اردیبهشت 97 ، کد مطلب: 3385620، www.donya-e-eqtesad.com


اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۲:۴۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۷
0
0
این انتخاب شهردار هم برای تهران داره خیلی طولانی تر میشه
ا.ح75
محسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۷
0
0
تهران مدت هاست از وجود یک شهردار خوب بی بهره بوده است متاسفانه
ا.ح75
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین