سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۲۷۴۳۹
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۴
حتما شما هم در اطراف خود کودکانی را دیده اید که در هر جمعی قرار می گیرند به اصرار پدر و مادر خود شروع به شمارش اعداد به انگلیسی می کنند ، شعر می خوانند و به شما نشان می دهند که در حال یادگیری زبان دوم هستند . اما به راستی بهترین سن برای یادگیری زبان دوم چه سنی است ؟

شعارسال: بهترین سن یادگیری زبان دوم برای کودکان چیست ؟

چرا یادگیری زبان دوم مهم است ؟

آموزش زبان در سنین مختلف چه تفاوت هایی دارد ؟

سن یادگیری زبان دوم برای کودکان

حتما شما هم در اطراف خود کودکانی را دیده اید که در هر جمعی قرار می گیرند به اصرار پدر و مادر خود شروع به شمارش اعداد به انگلیسی می کنند ، شعر می خوانند و به شما نشان می دهند که در حال یادگیری زبان دوم هستند . اما به راستی بهترین سن برای یادگیری زبان دوم چه سنی است ؟

یادگیری زبان دوم برای بسیاری از خانواده ها از اهمیت بالایی برخوردار است . در دنیای امروزی چند زبانه بودن و مخصوصا تسلط بر زبان انگلیسی یکی از نیازهای اساسی جوامع پیشرفته و در حال توسعه است . زبان انگلیسی به عنوان زبان بین المللی این امکان را فراهم می سازد که فرد بتواند با تمام دنیا در ارتباط باشد .

مهارت در زبان دوم عملکرد حافظه ی شما را بهبود می بخشد ، مغز را ورزش می دهد و شما را برای تمرکز و تقویت مهارت حل مسئله به چالش می کشد .

روانشناسی کودک ادعا می کند افرادی که بیش از یک زبان صحبت می کنند ، خلاق تر از افراد یک زبانه هستند .

تقویت روابط اجتماعی کودک از طریق زبان دوم

غالبا با یادگیری یک مهارت جدید ، اعتماد به نفس بیشتری در فرد شکل می گیرد و چون یادگیری زبان دوم یکی از مهارت های انسان به شمار می رود ، در افزایش اعتماد به نفس نقش مهمی دارد ؛ به عبارتی دیگر یادگیری زبان دوم علاوه بر دانش زبانی ، موجب پیشرفت و بهبود در توانمندی های فردی کودکان می شود .

یادگیری زبان در سنین پایین علاوه بر آموزش زبان ، نقش مهمی در تقویت ارتباطات اجتماعی کودک دارد ، کودک نه تنها در ارتباط با بچه ها ارتباط بهتری خواهد داشت ، بلکه می تواند باعث پیشرفت کلی عملکرد کودک در بقیه دروس مدرسه هم شود .

یادگیری زبان در سنین کودکی باعث تحریک و رشد نورون های جدید می شود و ارتباطات این سلول های عصبی به اندازه ای قوی می شود که یک موتور بی قضاوتی با ارزش را در ذهن کودکان پرورش می دهد .

بهترین سن یادگیری زبان دوم برای کودکان

در مورد یادگیری زبان دوم در میان روانشناسان و همینطور زبانشناسان اختلاف نظر وجود دارد و سن دقیقی برای شروع یادگیری زبان به عنوان بهترین سن یادگیری زبان دوم وجود ندارد . هر کس با توجه به دیدگاه های خود درباره ی رشد زبان یک ملاک برای سن ورود به یادگیری زبان دوم را مد نظر قرار می دهد ؛ اما همگی بر این باورند که بهترین سن یادگیری زبان دوم زمانی است که کودک هنوز در زبان مادری خود پیشرفت چندانی نداشته است .

برخی از والدین این نگرانی را دارند که ممکن است یادگیری زبان دوم در روند یادگیری زبان مادری اختلال ایجاد کند ، در صورتی که زبانشناسان بر خلاف این تصور ادعا می کنند کودکی که در حال یادگیری زبان دوم است به دلیل به کار گرفتن ذهن کودک در استفاده از ترجمه ها و معانی کلمات و ساختار جملات ، گویی زبان مادری را دو بار می آموزد .

بزرگترین مزیت سن یادگیری زبان دوم برای کودکان در سنین پایین

بزرگترین مزیت یادگیری زبان دوم در سنین پایین ، شکل گیری لهجه ی فرد است . کودکانی که آموزش زبان را از سنین ابتدایی تر آغاز می کنند لهجه ای مشابه با افراد بومی آن زبان دارند و به همین جهت برخی از زبانشناسان ادعا می کنند که هرچه آموزش زبان دوم در کودکان زودتر شروع شود بهتر است .

گرچه برخی از متخصصان به شدت اعتقاد دارند که یادگیری زبان در کمتر از پنج سالگی به دلیل تفاوت های دستوری در دو زبان مختلف می تواند منجر به عقب افتادن در مرحله ی تکلم ، اختلال و بی نظمی فکری کودک شود . این دسته از متخصصان بهترین سن یادگیری زبان را از اوایل نوجوانی یعنی حدود ۱۱ تا ۱۳ سالگی می دانند ، زیرا کودک در این سن بر زبان مادری خود کاملا مسلط است و از طرفی انگیزه ی بیشتری برای یادگیری زبان دارد .

اثر منفی دو زبانه بودن

آسیب های آموزش دو زبانه بودن در مراحل ابتدایی زیاد مشخص نمی شود ، اما با گذشت زمان و در هنگام ورود به مدرسه خودش را نشان می دهد . این کودکان که از سنین خیلی کم آموزش زبان دوم دیده اند ممکن است مشکلاتی از نظر گفتاری داشته باشند و در درک دروس دچار برخی اشکالات شوند و همین امر متخصصان را برآن داشت تا سنین بالاتری را به عنوان بهترین سن یادگیری زبان در نظر بگیرند .

آموزش زبان دوم متناسب با سن کودکان

بدیهی است که آموزش و یادگیری زبان به روش های مختلفی صورت می گیرد . اما آن چیزی که اهمیت دارد این است که بدانیم تنوع روش های آموزشی تا حد زیادی به سن فراگیران بستگی دارد . هنگامی که یادگیرنده کودک است ، یادگیری زبان دوم باید به مثابه ی یک تفریح برای کودک قلمداد شود ، استفاده از تصاویر ، شکل ، موسیقی و .. می تواند آموزش زبان دوم را برای کودک لذت بخش کند . هنگامی که یادگیرنده در سن نوجوانی است می توان از روش های انتزاعی تر استفاده کرد و آموزش را به حالت رسمی تر تبدیل کرد .

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت هیرو، تاریخ انتشار: 19آذر1396 ، کدخبر: - : www.heiroo.com


اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۶
0
0
یادگیری زبان دوم باعث پویایی ذهن میشود
ن.ف83
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین