سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۲۷۵۰۱
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۲:۳۵
پرستو فروهر، اواخر فروردين در توييتي با قدرداني از صادقي نوشته بود که دادگاه براي او هفت سال حبس تعليقي داده و شاکي او هم وزارت اطلاعات بوده است. همين شکايت هم يکي از سؤال‌هاي مطرح‌شده از سوي نمايندگان مجلس از وزير اطلاعات بود که او گفت اين وزارتخانه در مقام شاکي نيست و ما اطلاعات را در اختيار دستگاه‌ها مي‌گذاريم که در اين مورد هم دستگاه قضائي اقدام کرده است

شعارسال: سه‌شنبه هفته‌اي که گذشت، کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس، ميزبان وزير اطلاعات بود تا نمايندگان در مورد برخي مسائل از او سؤال کنند و پاسخ‌هاي محمود علوي را بشنوند. از جمله بحث‌هايي که در اين جلسه در مورد آن صحبت شد، بحث ممنوع‌الخروجي پرستو فروهر و برخورد وزارت اطلاعات با مأموران خاطي بود. روز چهارشنبه محمود صادقي دراين‌باره توييت کرد: «اگرچه بحث روز برجام است، اما مايلم به اطلاع برسانم ديروز در کميسيون امنيت ملي وزير اطلاعات در پاسخ به سؤال اينجانب درباره رفتار غيرقانوني مأموران واجا با خانم پرستو فروهر اظهار كرد با مأموران خاطي برخورد شده است. قرار شد جزئيات را به کميسيون اعلام کند».

پرستو فروهر، اواخر فروردين در توييتي با قدرداني از صادقي نوشته بود که دادگاه براي او هفت سال حبس تعليقي داده و شاکي او هم وزارت اطلاعات بوده است. همين شکايت هم يکي از سؤال‌هاي مطرح‌شده از سوي نمايندگان مجلس از وزير اطلاعات بود که او گفت اين وزارتخانه در مقام شاکي نيست و ما اطلاعات را در اختيار دستگاه‌ها مي‌گذاريم که در اين مورد هم دستگاه قضائي اقدام کرده است.

آذرماه سال گذشته، نوزدهمين سالگرد قتل داريوش فروهر و همسرش بود و خانواده آنها اعلام کردند بعد از ۱۲ سال توانستند مراسم يادبود برگزار کنند، اما خبر رسيد که وزارت اطلاعات از پرستو فروهر شکايت کرده است؛ اتفاقي که با واکنش برخي نمايندگان مجلس روبه‌رو شد.

پنجم آذر سال پيش، فاطمه حسيني، نماينده تهران در مجلس، با اعلام اينکه درباره علت شکايت اين وزارتخانه از پرستو فروهر که منجر به تشکيل پرونده در دادگاه انقلاب براي او شده، طرح سؤال کرده‌اند، به ايسنا، گفت: «سؤال آقاي محمود صادقي از آقاي علوي که به امضاي من، خانم‌ها مافي، سياوشي، اولادقباد و آقاي پارسايي هم رسيده اين است که چرا وزارت اطلاعات به‌جاي رسيدگي و تعقيب و مجازات قاتل يا قاتلان مرحوم داريوش فروهر و همسرش پروانه اسکندري، از دختر ايشان که براي برگزاري مراسم بزرگداشت آنها فعاليت کرده شکايت کرده است».

علي مطهري، نايب‌رئيس مجلس، هم در يادداشتي ضمن قدرداني از نهادهاي اطلاعاتي به دليل صدور اجازه برگزاري مراسم يادبود داريوش فروهر و پروانه اسکندري، از تشکيل پرونده قضائي براي دخترشان انتقاد کرد.

او در اين يادداشت نوشت: «... مايه تعجب است که براي دختر آن دو مقتول مظلوم به‌خاطر پيگيري برگزاري مراسم يادبود پدر و مادرش در سال‌هاي گذشته، پرونده قضائي تشکيل شده است به‌جاي دلجويي از او بابت مصيبت و خسارت روحي و مادي که بر وي وارد شده. در هر نظام حکومتي ممکن است توسط مأموراني که به‌جاي کلاه، سر مي‌آورند چنين جنايت‌هايي انجام شود، اما اولا چنين اتفاقي از نظام اسلامي که سوداي عدالت و اخلاق دارد قبيح‌تر است و ثانيا مهم نوع برخورد ما با چنين اتفاقاتي است، آيا عذرخواهي و جبران خسارت کنيم يا آن را يک امر عادي و حق حکومت جلوه دهيم».

وزير اطلاعات: ما شاکي نبوديم

بالاخره سه‌شنبه هفته پيش وزير اطلاعات به کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس آمد و بنا بر آنچه نقوي‌حسيني، سخنگوي اين کميسيون، در توضيح اين جلسه گفت، وزير اطلاعات اعلام کرده که اين وزارتخانه هيچ شکايتي از دختر داريوش فروهر نکرده است. او همچنين‌ گفت خلاصه سؤال محمود صادقي از وزير اطلاعات اين بود که «چرا به‌جاي شکايت از عاملان قتل فروهر و پيگيري و مجازات آنان با طرف مقابل برخورد مي‌شود. آقاي روحاني که شعار حقوق شهروندي مي‌دهند و شما که وزير اين دولت هستيد بايد با همان ادبيات گذشته برخوردهاي لازم را داشته باشيد». وزير اطلاعات هم در پاسخ گفته بود: «اجازه برگزاري مراسم هر سال براي فروهر داده مي‌شود و هيچ‌کس متعرض به آنان نشده است، اما ديگران که به مراسم آنها مي‌آيند سوءاستفاده مي‌کنند پس طبيعي است که اقدام مي‌شود. وزارت اطلاعات در مقام شاکي نيست، ما اطلاعات را در اختيار دستگاه‌ها مي‌گذاريم، ممکن است دستگاه قضائي بر اساس اين اطلاعات اقدامات قضائي کند، اين مورد هم که دستگاه قضائي اقدام کرده بر اساس همين اطلاعات بوده و اهانت به مقدسات براي قوه‌ قضائيه مسجل شده است».

صادقي: وزارت اطلاعات گزارش خواهد داد

صادقي در اين خصوص و درباره جزئيات جلسه کميسيون امنيت ملي با وزير اطلاعات گفت: «من چند ماه پيش در مورد توقيف پاسپورت پرستو فروهر جلسه‌اي در وزارت اطلاعات داشتم که قول همکاري دادند. در اين جلسه هم آقاي وزير گفت که ما با آنها برخورد کرديم که من خواستم به صورت مکتوب اين را اعلام کنند که چه برخوردي کردند که قرار شد بعدا گزارش آن را بدهند که براي من متقاعدکننده و قابل‌قبول بود».

صادقي دراين‌باره و در مورد حکمي که براي پرستو فروهر صادر شده است با اعلان اينکه اين حکم فعلا در مرحله تجديدنظر است، عنوان کرد: «از وزير اطلاعات پرسيدم که چرا از آنها شکايت کرديد که او گفت ما شاکي نبوديم، بلکه گزارش‌هايي را در مورد برنامه‌ها و مراسم سالگرد فروهرها داده بوديم که همان باعث آن حکم شده بود و وزارت اطلاعات مسئوليتي در مورد حکم ندارد».

او افزود: «در مورد برخورد با قاتلان و آمران و مباشران فروهرها هم من اين تأکيد را داشتم که اين غده سرطاني ريشه‌کن شده يا آن گفتمان هنوز در وزارت اطلاعات وجود دارد؟ که وزير اطلاعات گفتند با آنها برخورد شده است. در اين مورد هم بناست که گزارشي به کميسيون بدهند تا در جريان آخرين مراحل قضائي و قانوني که در اين مورد صورت گرفته قرار بگيريم».

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از روزنامه شرق، تاریخ انتشار: 22اردیبهشت1397 ، کدخبر: 187207 : www.sharghdaily.ir


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین