سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۲۷۵۱۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۳:۴۲
رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه بیش از ۶۰ درصد از کودکان استان تهران اتباع خارجی هستند، گفت: از میان دیگر کودکان کار باقی مانده (۴۰ درصد) ۶۰ درصد از آنان نیز متعلق به خارج از استان تهران هستند.
شعارسال: انوشیروان محسنی بندپی در مراسم معارفه سرپرست بهزیستی استان تهران با بیان اینکه اگر کودکان کار و خیابانی بیش از سه بار پذیرش شوند به آن معناست که خانواده صلاحیت نگهداری‌اش را ندارد، افزود: در حال حاضر ۲۶ هزار کودک در مراکز شبه خانواده که عمدتا غیردولتی هستند نگهداری می‌شوند. پیشنهاد می‌کنیم مسئولیت نگهداری کودکان کار و خیابانی که خانواده‌شان صلاحیت نگهداری از آنان را ندارند به سازمان بهزیستی واگذار شود تا آنها نیز در کنار کودکان حاضر در مراکز شبه خانواده از آموزش و مراقبت بهره‌مند شوند.

وی در ادامه تاکید کرد: با توجه به اینکه ۶۰ درصد از کودکان کار و خیابان اتباع بیگانه هستند مذاکراتی را با وزیر امور خارجه انجام داده‌ایم تا این کودکان به کشورشان باز گردانده شوند؛ چرا باید چهره کشور به دلیل این کودکان مخدوش شود؟ و ما تصور کنیم آنها بچه‌های ایران هستند؟.

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه از میان ۳۶ هزار معتاد متجاهر در کشور وجود دارد، ۱۴ تا ۱۵ هزار نفر از آنان در تهران هستند، اظهار کرد: برای رسیدگی به این معتادان طرح «الگوی موردی» به معنی پیگیری جداگانه وضعیت هر کدام از آنها در دستور کار قرار دارد، همچنین موضوع شناسایی این معتادان بر اساس اسکن عنبیه آنها مطرح شده است.

وی با تاکید بر واگذاری ۹۳ درصدی تصدی سازمان بهزیستی به خارج از این سازمان و سازمان‌های مردم نهاد کشور اظهار کرد: این اقدام به دلیل همت و نیت خداپسندانه سازمان‌های مردم نهاد و تلاش آنها برای توسعه خدمات اجتماعی به وجود آمده است. یکی از اهداف انقلاب اسلامی برقراری عدالت اجتماعی بوده و سازمان بهزیستی به عنوان تخصصی‌ترین سازمان به دنبال کاهش نابرابری‌های مختلف در جامعه است تا افراد کم برخوردار به چرخه زندگی اجتماعی برگردند.

رئیس سازمان بهزیستی در ادامه با تاکید بر اینکه شرایطی فراهم شده تا از همه ظرفیت‌های قوه مجریه، مقننه و قضاییه برای محقق کردن اهداف سازمان بهزیستی استفاده شود، اظهار کرد: سامانه ثبت الکترونیکی طلاق یکی از برنامه‌هایی است که با قوه قضاییه پیگیری شده است و بر اساس آن افراد به جای ثبت طلاق خود در سامانه قوه قضاییه ابتدا مشاوره‌های تخصصی دریافت می‌کنند. همچنین راه اندازی دادگاه درمان مدار از دیگر برنامه‌های این سازمان و قوه قضاییه بوده است. به طوریکه نگاه ما به معتادان به عنوان یک مجرم به بیمار بودن این افراد تغییر کرده است.

وی با اشاره به همکاری قوه مقننه با سازمان بهزیستی نیز گفت: مجلس به سازمان بهزیستی کمک کرده است تا در سال جاری شاهد بیشترین افزایش حقوق پرسنل سازمان بهزیستی در سطح اعتبارات این سازمان باشیم. در شرح وظایف این دستگاه نسبت به دستگاه‌های دیگر شاهد اختلاف ۳۰ درصدی حقوق پرسنل این سازمان هستیم و پیشنهاد می‌کنیم تا مجلس نسبت به ترمیم حقوق این پرسنل زحمت کش توجه ویژه‌ای داشته باشد. امیدواریم این اقدام برای ۲۲ هزار پرسنل این سازمان هر چه سریعتر انجام شود.

بندپی با تاکید بر اینکه برای اولین بار بحث سلامت اجتماعی جای خود را در برنامه ششم توسعه باز کرده است و نام سازمان بهزیستی بیش از ۳۵ هزار بار به عنوان متولی سلامت اجتماعی در این برنامه مطرح شده است تصریح کرد: در ماده ۷۵ قانون برنامه ششم توسعه نیز پر کردن پرسشنامه غربالگری پیش از ازدواج برای پیشگیری از معلول زایی پیش بینی شده است.

به گفته وی، در سال گذشته سرانه هر پرسنل بهزیستی بین ۵۲۰ تا ۵۵۰ هزار تومان تعریف شده که تلاش می‌کنیم این میزان را در سال ۹۷ افزایش دهیم. سازمان بهزیستی رتبه اول بین ۴۳ دستگاه را در عملکرد اجرایی در حوزه اجتماعی به دست آورده و در ارزیابی عملکرد ادارات کل استان‌ها در سال ۹۶ نیز ۲۴ اداره کل سازمان بهزیستی رتبه اول را کسب کردند.

به گزارش ایسنا در بخش دیگری از این نشست محمدعلی وکیلی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی پیشنهاد کرد وظایف نهادهای حمایتی در حوزه اجتماعی تجمیع شوند.

وی با بیان اینکه هر چه در حوزه اجتماعی عملکرد واقعی‌تری داشته باشیم می‌توان به عنوان یک تجربه به آن افتخار کرد، افزود: با وجود فاصله بین عنوان‌های اولیه خوشبختانه کارنامه قابل قبولی در حوزه ماموریت‌های سازمان بهزیستی دیده می‌شود. این نماینده مجلس با اشاره به اینکه یکی از ماموریت‌های سازمان بهزیستی فرهنگسازی در جامعه است، اظهار کرد: با استفاده از ظرفیت فرهنگسازی می‌توان ماموریت‌های این سازمان را تسهیل کرد. اگر موانع برای فرهنگ امدادرسانی در جامعه برطرف شود نیز نیاز به استمداد از دولت از بین می‌رود.

به گفته وکیلی برخی از خیرین به دلیل وجود این نهادهای حمایتی احساس می‌کنند دیگر نیازی به حضورشان نیست، در حالیکه بهزیستی باید فرهنگ امدادرسانی را در زندگی ایرانیان ساری و جاری کند.

در بخش دیگری از این نشست نیز اصغر باقری سرپرست سابق سازمان بهزیستی استان تهران با اشاره به وجود ۲۵۰۰ شریک اجتماعی سازمان بهزیستی، گفت: فعالیت این شرکای اجتماعی باعث ایجاد ۱۱ هزار و ۵۰۰ شغل در استان تهران شده است و سازمان بهزیستی با استفاده از این ظرفیت توانسته است تا از فرصت‌ها بهترین استفاده را ببرد.

وی در ادامه تاکید کرد: اگر ۹۰ درصد سازمان یا کشوری نتوانسته است پویا باشد به دلیل مدیران آن است. بسیاری از مدیران هستند که مانع پیشرفت یک سازمان یا کشور می‌شوند.

باقری همچنین تصریح کرد: اگر وضعیت کودکان کار و خیابان در استان تهران بحرانی نیست به دلیل همکاری تیم مدیریت استان تهران است. همچنین رفع موانع و مقررات و آسان گیری نیز به این مسئله کمک کرده است.

در بخش پایانی این نشست داریوش بیات نژاد، سرپرست جدید سازمان بهزیستی استان تهران نیز با اشاره به وجود ۱۹ هزار معلول، ۲۵ هزار زن سرپرست خانوار و ۲۷ هزار معلول پشت نوبتی تصریح کرد: ظرفیت بالای پایتخت، مراکز خصوصی قدرتمند، همکاری دستگاه‌های ملی و وجود خیران ارزشمند باعث شده است تا ظرفیت بالایی برای کار کردن در استان تهران ایجاد شود.

وی یکی از مهمترین اصول فعالیت خود را برقراری رفاه در کنار کرامت و عزت پرسنل سازمان بهزیستی عنوان کرد و گفت: بخش وسیعی از مدیران توانمند کشور کسانی بودند که پیش از این در تهران مدیریت کردند.


شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته ازسایت خبری تحلیلی   تابناک، تاریخ انتشار: 22اردیبهشت 1397 ، کدخبر:  ۷۹۸۴۴۵،www.tabnak.ir

اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۰۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۴
0
0
این نشون دهنده وجود مافیای کودکان کار هسات که وظیفه اطلاعات و ناجاست که با شناسایی این باند ها رو منهدم کنن
ا.ف75
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین