سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۲۷۶۳۱
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۹
معاون منابع آب سیستان گفت: در سال ۱۳۹۷ وضعیت مخازن و آورد رودخانه هیرمند آن چیزی که از تصاویر ماهواره ای که از حوزه آبریز هیرمند گرفته شده نشان می دهد که بالغ بر ۴۰ درصد از نظر پوشش آبگیری، مخزن کمبود دارد.

شعار سال: در حالی سیستان در چند ساله اخیر با خشکسالی و طوفان های شن روبرو بوده است که این روز ها نبود آب در منطقه سبب از بین رفتن بسیاری از مشاغل و در کنار آن آلودگی زیست محیطی شده به طوری که زابل لقب آلوده ترین شهر جهان را به خود گرفت.

امسال نیز سیستان چون سال های گذشته سال ابی بدی را تجربه کرد به طوری که تنها بخش اندکی از اراضی منطقه به زیرکشت گندم رفت و همین بخش اندک نیز به دلیل نبود آب با خشکی مواجه شد و محصول نهایی نه تنها قابل مصرف برای انسان بلکه حتی برای دام نبود.

آنچه مسلم است اگر روند نبود آب همچنان در سیستان به همین منوال پیش رود به طور حتم روزهای سخت تری برای مردم این منطقه در پیش خواهد بود.

علی میرشکار معاون منابع آب سیستان در این خصوص به اوشیدا گفت: در سال ۱۳۹۷ وضعیت مخازن و آورد رودخانه هیرمند آن چیزی که از تصاویر ماهواره ای که از حوزه آبریز هیرمند گرفته شده نشان می دهد که بالغ بر ۴۰ درصد از نظر پوشش آبگیری، مخزن کمبود دارد.

وی افزود: بارندگی امسال در منطقه تنها ۱۳/۶ میلی متر بوده و رودخانه عملا آوردی نداشته است در حالی که با توجه به حقه آبه و پروتکل باید کشور افغانستان سهمیه آب را هر آنچه اندک تخصیص دهد‌.

میرشکار بیان کرد: مکاتبات متعددی با وزیر امور خارجه، وزیر نیرو و معاونین در ارتباط با بحث پیگیری حق آبه انجام شده است.

وی اذعان کرد: در ابتدای سال ابی و زراعی ۹۶ و۹۷ نشست کارگروه آب کشاورزی برگزار شد که در یک مرحله آب برای کشت وکشاورزی رها سازی شد و بقیه مراحل آبی منوط بر این شد که رودخانه هیرمند اب بیاورد اما متاسفانه ابی وارد منطقه نشد و مشکلاتی برای کشاورزان ودامداران به وجود آمد.

معاون منابع آب سیستان تصریح کرد: وضعیت مخازن به طور مستمر بررسی می شود که طبق آمار واصله در این چندسال، امسال سومین سالی است که شرایط آبی و ترازی بدترین شرایط را در این ۲۰ سال خشکسالی داشته است؛ همان طور که در سال های ۸۰ و۸۱ نیز همین شرایط وجود داشت امسال نیز همان شرایط تکرار شده است.

میرشکار تاکید کرد: با توجه به کم آبی موجود انتظار می رود با همت و مشارکت مردم، مدیریت آب به بهترین نحو انجام شود تا مشکلی به وجود نیاید.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از شبکه اطلاع رسانی راه دانا ، تاریخ انتشار 22 اردیبهشت 97، کدمطلب:1361773، www.dana.ir


اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۹
0
0
باید بییایم و پوشش فضای سبز و جنگل دست کاشت متناسب با اب و هوای منطقه در سیستان ایجاد کنیمتا شرایط بهبود پیدا کنه
ا.ف75
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۱
0
0
آلوده ترین شهر جهان الان سیستانه؟؟؟؟
ا.ف75
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین