سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۲۷۹۳۹
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۰۴:۵۵
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام ضمن تشریح رتبه علمی ایران در بیست سال اخیر اعلام کرد: از مجموع علم تولید شده توسط پژوهشگران ایران سهم حوزه مهندسی برق و الکترونیک با ۹.۳ درصد بالاترین میزان قرار دارند.

شعارسال: دکتر محمدجواد دهقانی، سرپرست ISC در مراسم اختتامیه بیست و ششمین کنفرانس مهندسی برق ایران که در دانشگاه صنعتی سجاد در مشهد مقدس برگزار شد گفت: اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی (Web of Science (WOS نشان می‌دهد که مدارک ثبت شده و تولید علم پژوهشگران کشور در فاصله زمانی ۱۳۹۶-۱۳۷۶ (۱۹۹۷-۲۰۱۷) یعنی در ۲۰ سال اخیر دائم در حال افزایش بوده و بطور متوسط دارای رشد ۲۱.۴۵ درصدی است.

وی ادامه داد: این در حالی است که میزان رشد متوسط سالانه در دنیا برابر با ۴.۱ و برای کشورهای اسلامی برابر با ۱۳ است. بر همین اساس ایران در سال ۲۰۱۷ میلادی تاکنون در میان کل کشورهای دنیا رتبه ۱۶ و در میان کشورهای اسلامی جایگاه اول را دارد.

دهقانی اظهار کرد: همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد که میزان رشد تولیدات علمی در حوزه‌های موضوعی مختلف متفاوت بوده است. در این میان حوزه مهندسی برق و الکترونیک دارای رشد ۲۲.۱۸ درصد بوده و بالاترین میزان مشارکت تولید علمی کشور در حوزه برق و الکترونیک با بیش از ۹.۳ درصد از کل تولیدات علمی کشور بوده که این میزان بیش از یک و نیم برابر متوسط تولید علم جهان در همین حوزه است.


مهندسی برق و الکترونیک بالاترین سهم تولید علم پژوهشگران در کشور

سرپرست ISC گفت: در بازه زمانی ۲۰۱۷-۱۹۹۷در جهان به طور کلی ۴۰۷۷۶۷۳۲ مدرک در (Web of Science (WOS ثبت شده که ۲۵۱۰۲۱۳ مدرک در رشته مهندسی برق و الکترونیک برابر با ۶.۱ درصد کل مدارک ثبت شده خواهد بود.

وی افزود: تحلیل‌های انجام شده نشان می‌دهد که در ۲۰ سال اخیر متوسط رشد سالانه دنیا در حوزه مهندسی برق و الکترونیک ۵.۶ درصد است. حوزه‌های موضوعی برتر دیگر در دنیا عبارت از مهندسی مواد، بیوشیمی (مولکولار بیولوژی)، شیمی و فیزیک کاربردی بوده که سهم تمام این حوزه‌ها از کل تولیدات علمی زیر چهار درصد است.

دهقانی عنوان کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران مجموعا در سال ۱۳۷۶ تنها ۹۸۰ مدرک در پایگاه WOS ثبت کرده بود که این میزان به بیش از ۵۱ هزار مدرک در سال ۹۶ رسیده است که افزایش بیش از ۵۰ برابری را نشان می‌دهد.

به گفته وی ایران در ۲۰ سال اخیر (۱۳۷۶-۱۳۹۶) با متوسط رشد سالانه ۲۱.۴۵ بالاترین نرخ رشد را در دنیا داشته است. همچنین مجموع تولید علم کشور برابر با ۳۷۶۱۸۶ مدرک بوده که از این میزان ۳۵۱۰۴ مدرک در حوزه مهندسی برق و الکترونیک بوده است، بنابراین ۹.۳ درصد از کل تولید علم کشور در این حوزه است.

دهقانی خاطرنشان کرد: در حوزه مهندسی برق و الکترونیک در سال ۱۳۷۶ تنها ۷۴ مدرک توسط پژوهشگران کشور ثبت شده بود که این میزان به بیش از ۴ هزار مدرک در سال ۹۶ رسیده و این امر افزایش ۵۴ برابری را نشان می‌دهد و از این رو رشد متوسط رشد سالانه در این حوزه موضوعی در ۲۰ سال اخیر برابر با ۲۲.۱۸ بوده است که بیش از ۴ برابر متوسط رشد سالانه دنیا در همین حوزه موضوعی است.

وی افزود: تحلیل‌های انجام شده نشان می‌دهد که تعداد کل سهم ایران از کل علم در حوزه مهندسی برق و الکترونیک ایران از کل تولید علم این حوزه در دنیا برابر با ۱.۴ درصد است در حالی که سهم ایران در کل تولید علم دنیا ۰.۹۸ درصد بوده است.

وی با بیان اینکه رتبه بین‌المللی کشور در تولید علم در دنیا در این ۲۰ سال ۲۳ بوده در حالی که در حوزه برق و الکترونیک رتبه ۱۶ دارد، گفت: همچنین در ۲۰ سال اخیر، از مجموع علم تولید شده توسط پژوهشگران ایران سهم حوزه مهندسی برق و الکترونیک با ۹.۳ درصد بالاترین میزان و نیز سایر حوزه‌ها از جمله شیمی، مهندسی مواد و مهندسی شیمی هر کدام به سهم زیر ۵ درصد در رتبه‌های بعد قرار دارند.

مهندسی برق و الکترونیک بالاترین سهم تولید علم پژوهشگران در کشور


مهندسی برق و الکترونیک بالاترین سهم تولید علم پژوهشگران در کشور

بر‌اساس این گزارش دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی برتر کشور با بیشترین تولیدات علمی در حوزه مهندسی برق و الکترونیک شامل دانشگاه صنعتی شریف، تهران، صنعتی امیر کبیر، علم و صنعت ایران و دانشگاه صنعتی خواجه نصیر‌الدین طوسی هستند.

سهم دانشگاه‌های برتر کشور در تولید علم در حوزه مهندسی برق و الکترونیک به ترتیب دانشگاه صنعتی شریف ۱۲.۳ درصد، دانشگاه تهران ۱۱.۵ درصد، صنعتی امیر کبیر ۱۰.۹ درصد، علم و صنعت ۸.۶ درصد و خواجه نصیر الدین طوسی ۵.۳ درصد است.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری آنا ، تاریخ انتشار: 24 اردیبهشت 1397، کد خبر: 388966، www.ana.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها و دانستنیها
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
0
0
برق و الکترونیک از باقی رشته ها نو تر است و کار های زیادی برای انجام دادن هنوز دارد
ا.ف75
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۲:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۵
0
0
به همین خاطر هم هست که تو این رشته تعداد بیکار ها بیشتره دیگه
ا.ف75
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۲/۲۸
0
0
بدترین رشته مهندسی در ایران همین مکانیک هست که هیچ آینده شغلی ای در خودش نداره
ا.ح75
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین