سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۲۸۴۶۰
تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۷
ایران، در بررسی های جهانی فائو بالاترین آمار مصرف آب کشاورزی را به خودش اختصاص داده است.

شعار سال: ایران از نظر مصرف آب خانگی در جایگاه سیزدهم قرار دارد. این در حالی است که مردم ایران مصرف آب چندانی ندارند و بخش مهم آب در بخش اتلاف آب در شبکه است و به همین دلیل مدیریت آب در بخش کشاورزی مهمترین موضوع در این حوزه مهم به حساب می آید .

طبق آمارهای موجود، راندمان آبیاری در ایران 40 درصد است هر مترمکعب آب در ایران 930 گرم ماده خشک تولید می‌کند و این در حالی است که در دنیا به‌طور متوسط با همین میزان آب 230 کیلوگرم ماده خشک است. سهم کشاورزی از آبهای زیر زمینی 49 میلیارد متر مکعب است که باید آن را به 25 میلیارد متر مکعب کاهش داد تا بتوان انیدی به نجات منابع زیر زمینی داشت.

مصرف آب در کشورمان 96 میلیارد متر مکعب است و ما حدود 80 درصد از آب کشورمان را مصرف می‌کنیم، این اتفاق عجیبی است که تنها در کشور ما رخ می دهد و کشورهایی مانند آمریکا و اسپانیا و هلند تنها بین 21 تا 25 درصد از منابع آبی خود استفاده می کنند و این در شرایطی رخ داده می دهد که آنها منابع آبی غنی تری نسبت به ما دارند.

با وجود اینکه بیش از 90 درصد مصرف آب در کشورمان مربوط به بخش کشاورزی می‌باشد ولی میزان بهره‌وری آب تنها 30 درصد است.

در حال حاضر 170 هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور وجود دارد و 298 دشت از 609 دشت کشورمان بیلان منفی دارند که نشانگر بحران ویران‌کننده‌ای در منابع آبی کشور است و از طرفی 60 درصد آب مورد نیاز در بخش کشاورزی از منابع آب زیرزمینی تأمین می‌شود و برداشت آب اضافی از چاه‌ها رقم بالایی را به خودش اختصاص داده است .

92 درصد مصرف آب در بخش کشاورزی در مقایسه با آمارهای جهانی بسیار بالا است زیرا این رقم به طور متوسط در جهان 70 درصد است و این میزان حتی در برخی از کشورها به 50 درصد هم کاهش پیدا کرده است و این اهمیت مدیریت درست آیب را در این کشورها نشان می دهد .

در مصرف آب روزانه و شرب نیز ایرانی ها جزو پر مصرف ها هستند به طوری که یک ایرانی دو برابر یک اروپایی و 1.5 برابر آمریکایی آب شرب مصرف می کند .

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت تحلیل بازار کشاورزی، تاریخ انتشار 2 مرداد 96، کد مطلب: 1396181764، www.iranagrimarket.ir


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین