سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۲۹۱۸۶
تاریخ انتشار: ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۹
امروزه سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، پیشرفت قابل توجهی کرده و موجب نزدیک شدن عملکرد آنها به انسان شده است. نکته قابل توجه آن است که صدای زنانه بر سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند آشنا، مفید و غیرتهدیدکننده باشد. در چنین شرایطی کاربران با سیستم‌های تکنولوژی راحت‌تر ارتباط برقرار کرده و تعامل انسان و دستگاه را به گونه‌ای شگفت انگیز عمیق‌تر می‌کند.

شعار سال: امروزه سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، پیشرفت قابل توجهی کرده و موجب نزدیک شدن عملکرد آنها به انسان شده است. نکته قابل توجه آن است که صدای زنانه بر سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌تواند آشنا، مفید و غیرتهدیدکننده باشد. در چنین شرایطی کاربران با سیستم‌های تکنولوژی راحت‌تر ارتباط برقرار کرده و تعامل انسان و دستگاه را به گونه‌ای شگفت انگیز عمیق‌تر می‌کند. به همین دلیل نیز سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی از جمله جی.پی.اس، گوگل هوم، کورتانا و الکسا بر اساس خصوصیات و سیستم‌های زنانه برنامه‌ریزی و طراحی شده است. برخی از محققان واندیشمندان حوزه فناوری معتقدند درک پیچیدگی‌های حوزه فناوری وتکنولوژی برای مردم تا حدی سخت و مشکل است، در همین راستا زنان به دور از کلیشه‌های جنسیتی قادرند زمینه این ارتباط را سهل‌تر کنند.

 جیسون مارس (Jason Mars) مؤسس یک شرکت نرم افزاری بزرگ که صدای یک زن جوان قفقازی را به‌عنوان دستیار خود برگزیده است در این باره گفت: برای جلب مصرف‌کنندگان ناگزیریم تا تعصبات را کنار گذاشته و از ویژگی های منحصر به فرد زنان در حوزه فناوری و روباتیک استفاده کنیم. در همین حال کارل مکدورمان (Karl Mac Doran) دانشیار دانشگاه رایانه و رایانه دانشگاه هندوستان و متخصص در تعامل انسان و رایانه اقدام به جمع‌آوری اطلاعاتی کرد که نتایج آن قابل توجه بود. وی دو کلیپ مختلف با صدای یک زن و یک مرد را برای دو قشر مختلف پخش کرده و درباره نحوه ارتباط آنها با این صداها سؤالاتی را مطرح کرد. تمامی این افراد، صدای زنانه را گرم‌تر توصیف کرده و حتی بر اطمینان بخشی به آن تأکید کردند. غول های بزرگ حوزه تکنولوژی در نمونه گیری‌های خود نیز به چنین نتایجی دست یافتند. آمازون ابتدا دو صدای زنانه و مردانه را روی دستیار شخصی خود قرار داده و از تعدادی از کاربران درباره آن نظرخواهی کرد. تمامی مشتریان وکاربران صدای زنانه را ترجیح داده و ارتباط با آن را آسان توصیف کردند. مایکروسافت نیز به چنین نتیجه مشابهی دست یافته و در همین راستا دستیار شخصی خود را با صدای یک زن برگزید. بسیاری از دانشمندان علوم رایانه معتقدند با پیشرفت تکنولوژی کم کم تعصبات جنسیتی رنگ باخته و جای خود را به تساوی میان زن و مرد خواهد داد. آنها امیدوارند زنان در عرصه فناوری کنونی، جایگاه واقعی خود را یافته و موقعیتی متفاوت از امروز را برای خود رقم زنند. واقعیت این است که روبات‌ها به طور سنتی تحت سلطه مردان طراحی و ساخته می‌شوند، اما با پیشرفت کنونی هوش مصنوعی در تعامل انسان با رایانه تغییرات قابل توجهی رخ داده است که می‌توان آینده‌ای متفاوت را برای تغییر سیستم تبعیض جنسیتی در این حوزه رقم زد. در این زمینه تلاش شده است تا علم رایانه با علومی از جمله روانشناسی و علوم اجتماعی ترکیب شود. در همین راستا نیز تلاش شده است تا زنان بیشتری را نسبت به مردان جذب کنند. در این زمینه سیستم‌های خلاقانه و طراحی هوش مصنوعی با کمک گرفتن از طیف‌های مختلف احساسات زنانه می‌تواند انتخاب‌های پیش رو را تغییر داده و به جایگاه زنان در این حوزه کمک شایانی کند. با چنین رویکردی انتظار آن می رود که طی چند سال آینده، حضور زنان در تمامی حوزه‌ها و بخش‌های مرتبط با هوش مصنوعی و روباتیک افزایش یابد. این امر نیز می‌تواند به پیشرفت‌های جدید و نگرش‌های متنوع تری در نحوه ادراک و استفاده از ابزارهای دیجیتال منجر شود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از روزنامه ایران ، تاریخ انتشار ------- ، کدمطلب: 464778 ، www.iran-newspaper.com


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین