سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۲۹۳۰۶
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۰
شاید باورش سخت باشد ولی بیش از 50سال است که مردم روستای بره مل چشم انتظار تکمیل پلی هستند که نیمه جانش را هم آب برد ولی بنا به گفته مردم روستای بره مل در ردیف پروژه های تمام شده دولتمردان ثبت شده است.

شعار سال: شاید باورش سخت باشد ولی بیش از 50سال است که مردم روستای بره مل چشم انتظار تکمیل پلی هستند که نیمه جانش را هم آب برد ولی بنا به گفته مردم روستای بره مل در ردیف پروژه های تمام شده دولتمردان ثبت شده است.

این روزها که کم کم به فصل طاقت فرسای گرمای سوزان و به اصطلاح خرما پزان مناطق گرمسیری کهگیلویه وبویراحمد نزدیک می شویم هنوز هستند مردمانی که با عشق در محیط های روستایی با داشت حداقل امکانات زندگی می کنند.


روستای بره مل از توابع بخش مرکزی شهرستان لنده و در فاصله 34کیلومتری شهرلنده واقع شده است که برابر سرشماری های سال 96 بیش از 161خانوار دارد که هنوز از داشتن برخی امکانات از جمله داشتن جاده مناسب دسترسی محروم است.


این روستا از جمله روستاهای شهرستان لنده می باشد که برعکس همه روستاهایی که در حال خالی شدن از سکنه هستند در حال مهاجرت معکوس هستند و این را می توان در همین سرشماری سال 96به عینه احساس کرد.


علی محمد شکری از ساکنین روستای بره مل در گفت و گو با خبرنگار خبرلنده گفت: بیش از 40سال است که چشم انتظار زیرسازی و آسفالت روستای بره مل هستیم که سال به سال و انتخابات به انتخابات وعده های داده شده رنگ می بازد و از تحقق فاصله می گیرند.

وی افزود: پل رودخانه شور سال های سال است که نیمه کاره به حال خود رها شده است و جالب است و همان نیمه جانش را هم آب با خود برد و در همین زمستان امسال اگر شجاعت و همت مردم روستای قیام نبود 5سرنشین یک خودرو را آب با خود برده بود، جالب است که این پل در زمره پروژه های تمام شده راه و شهرسازی می باشد.


این فرهنگی ساکن روستای بره مل تصریح کرد: چندین پل کوچک در مسیر روستا فقط و فقط به همت جوانان روستا با انتقال چندین لوله بزرگ صورت گرفت که همین مسئله خطر سقوط خودروها را دو چندان کرده است.

وی تاکیدکرد: خسارات واردشده به کشاورزان در همین بارندگی های ماه گذشته باعث از بین رفتن تمام محصولات کشاورزی مردم این حوزه شده است و عملا چراگاه های دامی نیز از بین رفته است.


شکری گفت: یکی دیگر از عمده مشکلات زمین های کشاورزی ما که هرکجا می خواهیم زمین های پدری و اجدادی خود را توسعه دهیم منابع طبیعی تذکر می دهد که این قسمت جزء منابع ملی است این در حالی است که ما بیش از 300سال است که کشت و زرع می کنیم.


سعید معتمد یکی دیگر از جوانان فرهنگی روستای بره مل اظهارکرد: یکی از مهمترین مولفه های توسعه و پیشرفت جوامع روستایی داشتن راه مناسب جهت تسریع در خدمات به روستانشینان است که بیش از 40سال است مردم این روستا همچنان چشم انتظارهمت مسئولین هستند.

وی افزود: بارها و بارها از نزدیک شاهد از دست دادن جوانان این روستا بر اثر خرابی جاده روستای بره مل و داغدار نمودن همه روستا بوده ایم.

این شهروند بره ملی تصریح کرد: روند مهاجرت به روستای بره مل برعکس همه روستاهای خالی از سکنه در حال مهاجرت معکوس می باشد که نیازمند توجه ویژه دولتمردان به این روستا است.


وی تاکیدکرد: پل ورودی روستای بره مل و پل رودخانه دره شوری سال های سال است که چشم به همت مسئولان راه و شهرسازی دوخته اند و در این سال ها جز وعده هیچ چیزی عاید مردمان این روستا و روستاهای دلیک، لارب، چلی و تنگ راسکون نشده است.


کردم اله داراب زاده یکی دیگر از شهروندان روستای بره مل اظهارکرد: از وضعیت اعتباراتی کشور آگاه هستیم ولی وقتی می بینیم در فلان روستای شهرستان دیگر زیر و آسفالت در درب منزل یکی یکی آنان کشیده شده است چرا در روستاهای ما این گونه نباشد اگر اعتبار نیست برای همه نیست واگر برای آنان هست چرا برای ما نیست.

وی افزود: در روستاهای چلی، لاورب ، تنگ راسکون، بره مل هرکدام از روستانشینان یکی از قطب های دامداری با داشتن بیش از هشتصد تا یک هزار راس دام هستند که اگر راه مناسب داشته باشند دسترسی به بازار نیز بیشتر دارند و علاوه بر تامین نیازهای اولیه مردم شهرستان نیاز گوشتی سایر شهرستان های استان را تامین می کنند.


این شهروند بره ملی در ادامه گفت: ما به وعده های مسئولان همواره اعتماد داریم ولی مسئولان نیز باید به وعده های که می دهند جامه عمل بپوشانند.

پرویز ابراهیم پور یکی دیگر از شهروندان این روستا گفت: عمده ترین مطالبه مردم روستاهای بره مل، چلی ، لارب، تنگ راسکون و دلیک بحث زیرسازی و آسفالت جاده های این روستاها و نکته دیگر رفع مشکلات آب آشامیدنی روستای دلیک است.


در ادامه نیز عادل مرادی بخشدار مرکزی لنده، ضمن قدردانی از صبر و حوصله مردم روستاهای بخش مرکزی به خصوص حوزه قیام گفت: انصافاً مردمان این بخش تواقعات چندانی ندارند به خصوص مردم روستاهای چلی، لارب، بره مل، دلیک و سایر روستاها چرا که داشتن راه مناسب از مهمترین اولویت های یک روستا است.

وی افزود: یکی از عواملی که باعث رغبت مسئولان به ارائه خدمات بیشتر به مردم در روستاها می شود همین میل به بازگشت یا همان مهاجرت معکوس به روستاها است.

بخشدار مرکزی لنده تصریح کرد: روستای بره مل تا قبل از سرشماری سال 96بیش از 80خانوار داشت که بعد از سرشماری به بیش از 161 خانوار رسیده است که این نوید یک مهاجرت گسترده به روستا را نشان می دهد که لازم است ما مسئولان نیز به فکر ارائه خدمات بیشتر به این روستاها باشیم.

وی گفت: همین مهاجرت معکوس به روستا باعث شده است تا در اولین گام این روستا صاحب دهیاری شود و خدمات بیشتری در طول سال از جمله بهبود وضعیت طرح هادی روستا، جدول گذاری و سایر خدمات متناوب در آینده دریافت کند.

مرادی اظهارکرد: مشکلات روستای بره مل خیلی زیاد است از جمله جاده ارتباطی، آب آشامیدنی، ساماندهی و بازگشایی جاده ها که برای آینده برنامه های خوبی برای این روستا خواهیم داشت.


دارا کریمی نژاد بعد از بخشدار مرکزی لنده، ضمن قدرانی از صبر و همراهی مردم روستاهای بخش مرکزی لنده گفت: انعکاس مشکلات روستاها به همت اصحاب رسانه صورت می گیرد که این امر نقش مهمی در تصمیم گیری، تصمیم سازی و برنامه ریزی مسئولان خواهد داشت.

وی افزود: ما شهرستان و استانی غنی هستیم ولی مستغنی نیستیم و همین امرباعث شده است که توسعه نیافته باشیم.

فرماندار شهرستان لنده تصریح کرد: اعتقاد دارم مدیران و مردم مقصر این همه عقب افتادگی و توسعه نیافتگی ها هستیم چرا که در جاها و مناطقی هم که آسفالت شده است روستاها خالی از سکنه شده اند.

وی تاکیدکرد: بیش از 60سال است که کشورهای توسعه یافته به فکر مهاجرت معکوس به روستاها افتاده اند و در روستاها به فکر فعالیت های اقتصادی، فرهنگی، گردشگری و بوم گردی هستند.

کریمی نژاد اظهارکرد: خشک سالی و کم آبی در این سال ها باعث شده است که بیشتر روستاها خالی از سکنه شود ولی اینجا ما هم آب داریم و هم آب و هوایی مطبوع و محیط زیبا برای جذب گردشگران از سراسر جهان.

فرماندار شهرستان لنده تصریح کرد: از ظرفیت های دامداری، گردشگری و صنایع دستی در روستاها باید استفاده کنیم تا جاده ها و سایر مشکلات دیگر نیز رفع شوند.

وی تاکیدکرد: پیگیر مشکلات آب روستای دلیک از طریق آبفای روستایی و رفع مشکلات جاده ای در روستای بره مل خواهیم بود.

در پایان نیز حکم دهیار جدید روستای بره مل به اکبر اکبری اهدا شد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از وبسایت خبربان، تاریخ -، کد مطلب: 18565824: www.khabarban.com


اخبار مرتبط
برگزیده ها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین