سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۲۹۹۰۵
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۰
سید محمد حسینی اظهار کرد: گردشگری نجوم یکی از پتانسیل‌های مطلوب در زمینه جذب گردشگران به استان مرکزی است و می‌تواند به یکی از راه‌های توانمندسازی جوامع محلی ختم شود.

شعار سال: سید محمد حسینی اظهار کرد: گردشگری نجوم یکی از پتانسیل‌های مطلوب در زمینه جذب گردشگران به استان مرکزی است و می‌تواند به یکی از راه‌های توانمندسازی جوامع محلی ختم شود. وی ادامه داد: امروزه گردشگران بسیاری به دنبال سفر به مناطق بکر طبیعی و کمتر شناخته شده هستند تا انواع این موهبت را تجربه کنند. گردشگری نجوم نیز به عنوان بخشی از گردشگری فعال در بسیاری از کشورها در حال انجام است که توانسته بازار مطلوب اقتصادی و علمی را به بار آورد.

مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی افزود: فعالیت‌هایی که گردشگر در مکان‌هایی خارج از محیط عادی زندگی خود به منظور رصد آسمان و ستاره‌ها، با هدف و انگیزه علمی، ماجراجویی، سرگرمی و آموزش انجام می‌پذیرد را گردشگری نجوم می‌گویند که یکی از جاذبه‌های مهم در رویکردهای نوین گردشگری است. در استان مرکزی نیز با توجه به پتانسیل‌ها و شرایط جغرافیایی در برخی از مناطق استان می‌توان به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری نجوم بهره برد.

حسینی اضافه کرد: برخی از مناطق روستایی که پتانسیل این نوع گردشگری را دارند و می‌توانند برای آن منطقه درآمدزایی را به همراه داشته باشد روستای هدف گردشگری «وفس» در شهرستان کمیجان است زیرا که آسمان زیبای این روستا در تلسکوپ بسیاری از ستاره‌شناسان غرب کشور جای گرفته و همواره مورد استفاده قرار می‌گیرد.وی افزود: این منطقه جهت رصد از ویژگی‌های آب و هوایی بسیار مطلوب و منحصر بفردی برخوردار است و همچنین از آلودگی هوا و آلودگی نوری که از عوامل جدی در ایجاد یک نقطه مطلوب برای رصد به شمار می‌رود، دور است. آسمان روستای وفس جزو برترین‌ آسما‌ن‌های ایران است و پتانسیل یک منطقه بکر برای این نوع گردشگری را دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی بیان کرد: این امر مهم نیازمند تلاش بیشتر و آموزش ترویج علم نجوم با همکاری موسسات رصد استان است و می‌تواند زمینه‌ساز این نوع گردشگری با توجه به پتانسیل‌های موجود باشد.

حسینی گفت: یک مجوز احداث اقامتگاه بومگردی در این روستا صادر شده تا به غیر از استقرار ستاره شناسان، امکان تجربه یک زندگی بومی و نیز استفاده از مواهب آن برای آنها ممکن شود. این امر باعت استقرار مطلوب گردشگران در این روستا و از سوی دیگر توانمند شدن جوامع محلی می‌شود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از وبلاگ گردشی در گردشگری، تاریخ انتشار 11 اردیبهشت 97 ، کد مطلب: - ، www.gardeshgard.blogfa.com


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین