سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۳۱۷۶۶
تعداد نظرات: ۴ نظر
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۲
پس از اتفاقات فراوان، چندی پیش جزییات تعرفه‌های اینترنت غیرحجمی (نامحدود) اعلام شد. اما در این میان مهم‌ترین فاکتور این طرح، یعنی حجم ترافیک مصرف منصفانه نامشخص بود. برای اولین بار اطلاعاتی از حجم مصرف منصفانه به دست آمده است که در ادامه از آن مطلع خواهید شد.

شعار سال: پس از اتفاقات فراوان، چندی پیش جزییات تعرفه‌های اینترنت غیرحجمی (نامحدود) اعلام شد. اما در این میان مهم‌ترین فاکتور این طرح، یعنی حجم ترافیک مصرف منصفانه نامشخص بود. برای اولین بار اطلاعاتی از حجم مصرف منصفانه به دست آمده است که در ادامه از آن مطلع خواهید شد.

بنا بر اطلاعات بدست آمده از یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت که در اختیار شهرسخت‌افزار قرار گرفته است، میزان حجم مصرف منصفانه در سرعت‌های مختلف، طبق تصویر زیر است:

در مورد حجم‌های ارائه شده، توجه به چند نکته الزامی است:

- بنا بر مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات، در طرح اینترنت غیرحجمی، ترافیک داخلی باید حداقل دو برابر ترافیک خارجی در نظر گرفته شود. بنابراین حجمی که به عنوان «میزان استفاده منصفانه» در تصویر بالا ذکر شده است، کل ترافیک داخلی و خارجی را نشان می‌دهد. به عنوان مثال در سرعت 16Mb/s با هزینه ماهانه 80 هزار تومان، کاربران حداکثر مجاز به استفاده از 240 گیگابایت ترافیک هستند که این شامل 160 گیگابایت ترافیک داخلی و 80 گیگابایت ترافیک خارجی است. برای سایر حجم‌ها نیز همین ضریب دوبرای ترافیک داخلی برقرار است.

- با اتمام ترافیک، کاربر دو راهکار در پیش رو دارد. نخست اینکه با کف سرعت (128 کیلوبیت بر ثانیه) به استفاده از اینترنت ادامه دهد یا در روش دوم، با خرید حجم اضافه، با همان سرعت طرح خود (مثلا 16Mb/s) به وبگردی و دانلود بپردازد. اگرچه قیمت ترافیک اضافه 2000 تومان برای هر گیگابایت ذکر شده است اما انتظار می‌رود این قیمت برای حجم‌های بالا، شامل تخفیف شود و قیمت کمتری به خود بگیرد.

- تعیین حجم مصرف منصفانه فاکتوری است که کمیسیون تنظیم مقررات وزارت ارتباطات، آن را در اختیار شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت گذاشته است تا با ایجاد فضای رقابتی، سرویس ارزان‌تر و مناسب‌تری به کاربران ارائه شود. جزییات فوق نیز تنها برای یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت است که در اختیار شهرسخت‌افزار قرار گرفته است. بنابراین سایر شرکت‌ها ممکن است مقادیر متفاوتی را برای مصرف منصفانه مشترکین خود در نظر بگیرند.

بروزرسانی 1: شرکت شبدیز تعرفه‌های خود را بدین شکل تغییر داد:

باید توجه داشت این شرکت نسبت چهار به یک را برای ترافیک داخلی تعیین کرده است. به عنوان مثال در سرعت 16 مگابیت، ترافیک بین‌الملل به مقدار 160 گیگابایت در اختیار کاربر است. همچنین در این سرویس‌ها دانلود شبانه شامل هزینه جداگانه می‌شود.

بروزرسانی 2: صبانت نیز به عنوان یکی از شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت، تعرفه‌های خود را مطابق جدول زیر معرفی کرد:

نیمی از حجم‌های فوق مربوط به ترافیک بین‌المللی است و در صورت استفاده ترکیبی (ترافیک داخلی و بین‌المللی) نسبت دو به یک منظور خواهد شد.

بروزرسانی 3: شرکت های‌وب نیز طرح‌های خود را تغییر داد و تعرفه‌های جدید خود برای اینترنت غیرحجمی به صورت زیر اعلام کرد:

همان‌طور که ذکر شده است یک‌چهارم از اعداد فوق مربوط به ترافیک بین‌الملل است.

بروزرسانی 4: تعرفه‌های شرکت مخابرات ایران برای سرویس ADSL غیرحجمی در قراردادهای مختلف به شکل زیر است:

‌چنانچه مشترکی سرعت ۱۶ مگابیت با آستانه منصفانه ۳۵۰ گیگ خریده باشد و صرفاً از ترافیک داخلی استفاده نماید تا سقف ۳۵۰ و اگر از ترافیک بین الملل استفاده کند به میزان ۱۷۵ گیگ می‌تواند استفاده ترافیکی داشته باشد. در صورت استفاده ترکیبی ضریب یک به دو رعایت خواهد شد. همچنین این شرکت ترافیک اضافه خود را با این مبالغ در اختیار مشترکین قرار می‌دهد:

بروزرسانی 5: شرکت پارس‌‌آنلاین پس از تغییرات چندباره، برای بار دیگر نیز تعرفه‌های خود را تغییر داد و به صورت زیر به ارائه سرویس خواهد پرداخت:

پارس آنلاین توضیحات زیر را برای مشترکین خود ذکر کرده است:

بر اساس جدول فوق، کاربران می‌توانند به اندازه‌ی نیمی از حجم اشاره شده را برای ترافیک بین‌الملل استفاده کنند. شایان ذکر است، امکان استفاده‌ی ترکیبی از ترافیک بین‌الملل و داخلی نیز فراهم است. همچنین توجه داشته باشید:

- پس از اتمام آستانه مصرف منصفانه، سرویس شما قطع نخواهد شد بلکه‌ به سرعت مندرج در مصوبه ۲۶۶ سازمان تنظیم مقررات تغییر می‌کند.

- کاربرانی که به حجم آستانه‌ی مصرف منصفانه برسند، می‌توانند برای بازگشتن به سرعت اصلی سرویس خود، حجم اضافه خریداری کنند.

- امکان استفاده از بسته‌ های انرژی و بسته شبانه همچنان ادامه خواهد داشت.

- سرویس های ویژه بازی های آنلاین همچنان در اختیار شما قرار خواهد داشت.

بروزرسانی 6: شرکت پیشگامان تعرفه‌های خود را مطابق جدول زیر تغییر داد:.

نکته قابل توجه در تعرفه جدید پیشگامان، در نظر گرفتن حجم سه ترابایت (3000 گیگابایت) برای سرعت 16 مگابیت است که از این مقدار 1000 گیگابایت مربوط به ترافیک بین‌الملل است. شرکت پیشگامان توضیحات زیر را نیز درباره ترافیک‌های خود قید کرده است:

کلیه تعرفه ها مطابق با مصوبه ۲۶۶ سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (FUP) به روز رسانی گردیده است که در این حالت در سقف مصرف منصفانه، ترافیک داخلی یک سوم بین الملل محاسبه خواهد شد. این بدان معناست که اگر مشترک پیشگامان فقط از ترافیک داخلی استفاده کند و سرویس ۴ مگابیت را خریداری کرده باشد، ۱۸۰ گیگابایت ترافیک، و اگر صرفا از ترافیک بین الملل استفاده کند، سقف مصرف وی ۶۰ گیگابایت خواهد بود. در صورت مصرف ترکیبی هم مطابق همین فرمول عمل خواهد شد (توضیح شهرسخت‌افزار: به عبارتی دیگر، یک‌سوم اعداد جدول مربوط به ترافیک بین‌الملل است).

بروزرسانی 7: شرکت شاتل با تغییر مجدد تعرفه‌ها، جدول مربوط به طرح‌های جدید خود را منتشر کرد:

این شرکت توضیحات زیر را نیز برای کاربران خود ذکر کرده است:

بر اساس این جدول، کاربران می‌توانند به اندازه‌ی نیمی از حجم سرویس را برای ترافیک بین‌الملل استفاده کنند. چه آن که این عزیزان امکان استفاده‌ی ترکیبی از ترافیک بین‌الملل و داخلی را نیز خواهند داشت به گونه‌ای که حتی قادر خواهند بود همه‌ی ترافیک سرویس را برای ترافیک داخلی مصرف کنند.

بروزرسانی 8: شرکت فن‌آوا نیز طرح‌های جدید خود را به شکل زیر معرفی کرده است:

حجم تبادل ترافیک منصفانه ماهیانه، مجموع ترافیک بین الملل و داخل است که به ترتیب به نسبت یک به دو تقسیم خواهد شد. بطور مثال برای سرویس چهار مگابیت، 180 گیگابایت ترافیک منظور شده است که مشترک می تواند 90 گیگابایت اینترنت بین الملل مصرف یا 180 گیگابایت ترافیک داخلی مصرف کند. در صورت مصرف ترکیبی، به نسبت یک به دو محاسبه می‌شود.

همچنین شرکت فن‌آوا حداکثر سقف قابل بهره‌برداری برای ترافیک شبانه خود را مطابق جدول زیر اعلام کرده است:

بروزرسانی 9: شرکت فن‌‌آوا به عنوان اولین شرکت، کف سرعت سرویس‌های خود در زمان اتمام حجم منصفانه را از 128 کیلوبیت تغییر داده و به صورت پلکانی به شکل زیر معین کرده است:

بروزرسانی 10: شرکت آسیاتک نیز طرح‌های جدید خود را به شکل زیر معرفی کرد:

preview

باید توجه داشت که طبق اعلام آسیاتک، نیمی از حجم‌های فوق مربوط به ترافیک بین‌المللی است.

در پایان، به منظور جمع‌بندی و مقایسه کامل حجم مصرف منصفانه‌ شرکت‌های فعال در سراسر کشور، شهر سخت‌افزار اقدام به تنظیم جدول زیر کرده است. برای مشاهده در اندازه اصلی، لطفاً بر روی عکس کلیک کنید:

اما در پایان باید از شما کاربران پرسید که با توجه به قیمت‌ و حجم‌‌های اعلام‌شده برای مصرف منصفانه، آیا تعرفه‌های جدید اینترنت برای شما مناسب است و هزینه‌های شما را کاهش می‌دهد؟ تعرفه‌های کدام شرکت را مناسب‌تر می‌دانید؟

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت شهر سخت افزار، تاریخ انتشار 5 فروردین 97، کد مطلب: 15176، www.shahrsakhtafzar.com


اخبار مرتبط
خواندنیها -دانستنیها
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۰۱:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۲۶
0
0
اگر نامحدود است چرا محدودیت های حجمی گذاشته شده است
ا.ح75
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۸:۳۷ - ۱۳۹۷/۰۴/۰۵
0
0
واقعا مصرف اینترنت بالا است و اینترنت های حجمی دیگر در این روز های پر از دانلود و مجازی به کار نمیرود
ن.ف83
جلال
Iran, Islamic Republic of
۰۹:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۲
0
0
چراباید تو کشور ما هماینترنت از هم جا گرون تر باشه و هم از همه سرعتش پایین تر ن۰ف83
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۹:۵۰ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
0
0
برای کاربران اینترنت سیمکارت مثل ایرانسل و همراه اول چنین قیمتهایی ارائه نمیشه؟
س.د76
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین