سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۳۱۹۳۰
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۳:۳۹
AMD ماکولا را تخریب می کند. ماکولا قسمت حساس به نور شبکیه است که مسوول دید مستقیم و واضحی است که در اعمالی چون خواندن، تشخیص چهره ها، تماشای تلویزیون و رانندگی مورد نیاز است.

شعارسال: AMDماکولا را تخریب می کند. ماکولا قسمت حساس به نور شبکیه است که مسوول دید مستقیم و واضحی است که در اعمالی چون خواندن، تشخیص چهره ها، تماشای تلویزیون و رانندگی مورد نیاز است. هنگامی که سلولهای ماکولا تخریب شد یک نقطه کور در مرکزمیدان بینایی ایجاد خواهد شد اما دید محیطی بدون تغییر باقی می ماند. بیماران دچار AMD می گویند "مانند این است که یک سوراخ در میدان بینایی شما وجود دارد. شما مستقیم را خیلی خوب نخواهید دید اما لبه های میدان بینایی را واضح خواهید دید."

دو نوع AMD وجود دارد. این بیماری می تواند به عنوان نوع خشک یا مرطوب تشخیص داده شود.

AMD خشک

شایعترین نوع AMD، نوع خشک آن است و ۹۰% افرادی که برای آنها تشخیص AMD گذاشته میشود نوع خشک AMD دارند. این حالت زمانی ایجاد میشود که ذرات کوچکی به نام drusen در زیر ماکولا شروع به ته نشین شدن می کند. این ذرات ته نشین شده به تدریج باعث از بین رفتن سلولهای حساس به نور ماکولا میشود و به طور معمول باعث ایجاد دید بدشکل در یک چشم و نهایتا" در چشم دیگر می شود. بررسی مداوم AMD خشک یک ضرورت است چون می تواند به نوع شدیدتر آن که همان AMD مرطوب است تبدیل شود.

AMD مرطوب

هر چند که نوع مرطوب AMD تنها ۱۰% موارد AMD را شامل میشود ولی نوع شدیدتر AMD به حساب می آید. این نوع موقعی ایجاد میشود که عروق خونی ریز واقع در پشت شبکیه شروع به رشد به سمت ماکولا می کنند. این عروق معمولا" نشت خون و مایعات دارند که موجب صدمه به ماکولا و در نتیجه آن کاهش شدید و سریع در بینایی میشود. AMD مرطوب تقریبا" همیشه در افرادی اتفاق می افتد که AMD خشک دارند و معمولا" موجب کوری می شود.

علائم این بیماری چیست و چگونه تشخیص داده میشود؟

کاهش دید که توسط خود شخص یا یک چشم پزشک حین آزمایشات روتین تشخیص داده شود می تواند به عنوان اولین علامت باشد. نشانه های بعدی می تواند مشخص کننده مشکل ماکولا باشد. هر شخصی که علائم زیر را تجربه کرده است باید با یک چشم پزشک مشورت داشته باشد.

۱. خطوط صاف کج و ماوج به نظر برسد یا در بعضی از موارد مرکز دید نسبت به تصاویر اطراف به هم ریخته تر باشد.

۲. در مرکز دید یک منطقه تیره و تار ایجاد شود.

۳. درک رنگ تغییر کند یا کاهش یابد.

آیا درمانی برای AMD وجود دارد؟

با اینکه تاکنون درمانی برای AMD وجود ندارد ولی تحقیقات امیدوار کننده ای به طور رسیع در زمینه های درمان از طریق اشعه، تغذیه، دارو و جراحی در حال انجام است.

چه درمانهایی وجود دارد؟

در حال حاضر برای AMD خشک هیچ درمانی وجود ندارد. به افرادی که در معرض خطر ابتلا به AMD هستند پیشنهاد میشود که یک تغذیه غنی از سبزیجات ورزش منظم و توقف در کشیدن سیگار داشته باشند.

گاهی مواقع AMD مرطوب می تواند توسط لیزر درمان شود. این درمان شامل هدف گیری یک پرتو نورانی پرقدرت به کمک عروق خونی تازه رشد کرده و تخریب آنها است.

من چه کاری در جهت پیشگیری و درمان AMD می توانم انجام دهم؟

۱. انجام معاینات روتین هر سال

۲. مراجعه به چشم پزشک خود بدون تاخیر در صورت وجود هر گونه کاهش در دید.

۳. شرکت داوطلبانه در مطالعات چشم

۴. حمایت تلاش های تحقیقاتی

تخریب وابسته به سن ماکولا یا AMD یکی از علل اصلی کوری می باشد. این بیماری یک بیماری شایع مریوط به افزایش سن می باشد که به صورت تدریجی و بدون ایجاد درد باعث تخریب دید واضح و دقیق مرکزی میشود.

چه کسی احتمال بیشتری برای ابتلا به AMD دارد؟

بله، سن یک عامل در درگیری AMD می باشد. افراد بالای ۶۵ سال احتمال بیشتری برای درگیری AMD نسبت به جمعیت جوانتر دارند. همچنین زنان در معرض خطر بشتری نسبت به مردان می باشند. احتمال از دست دادن بینایی به خاطر AMD در سفید پوستان بسیار بیشتر از سیاه پوستان است. سایر عوامل خطرزای شایع برای ابتلا به AMD شامل موارد زیر است :

ابتلای یکی از بستگان به AMD

سیگار

فشار خون بالا

دوربینی

چاقی

سایت شعارسال، با اندکی اضافات و تلخیص برگرفته از سایت ایران سلامت، تاریخ انتشار: - ، کدخبر: 51329: forum.iransalamat.com


اخبار مرتبط
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین