سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۳۱۹۷۰
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۷
وزیر علوم از آمادگی دانشگاهیان برای مواجهه با چالش‌های بزرگ حال و آینده کشور خبر داد و گفت: توانمندی و ظرفیت‌های بزرگی در بین جامعه علمی و دانشگاهی کشور برای حل مشکلات جامعه وجود دارد، بنابراین باید در جامعه رویکرد جدیدی در خصوص استفاده از این توانمندی‌ها برای حل مشکلات و موانع ایجاد شود.

شعار سال: وزیر علوم از آمادگی دانشگاهیان برای مواجهه با چالش‌های بزرگ حال و آینده کشور خبر داد و گفت: توانمندی و ظرفیت‌های بزرگی در بین جامعه علمی و دانشگاهی کشور برای حل مشکلات جامعه وجود دارد، بنابراین باید در جامعه رویکرد جدیدی در خصوص استفاده از این توانمندی‌ها برای حل مشکلات و موانع ایجاد شود.

دکتر منصور غلامی در مراسم تجدید میثاق دانشگاهیان با بنیانگذار انقلاب اسلامی که صبح امروز با حضور جمعی از مسئولان صورت گرفت،‌ در سخنانی بر نقش دانشگاهیان در تداوم مسیر انقلاب تاکید کرد و گفت: جامعه دانشگاهیان کشور همانگونه که در طول انقلاب اسلامی و دفاع مقدس همچنین دفاع از حرم و در عرصه‌های علمی توانسته‌اند نقش‌آفرینی و از خودگذشتگی کنند هنوز هم بین امت اسلامی و جامعه انقلابی ایران وظایف خطیری را بر عهده دارند.

وی در ادامه تصریح کرد: همچنان که پیشینیان در لبیک به پیام امام عزیز پای در مسیر ایثار، جان‌فشانی برای پیروزی انقلاب و دفاع از دستاوردهای آن گذاشتند، ما نیز وظیفه داریم به عهد با امام و جانشین به حق ایشان مقام معظم رهبری لحظه‌ای از پای ننشینیم و آنچه که در توان داریم از ظرفیت‌های فردی و جمعی در عرصه‌های علمی و فناوری به کار بگیریم تا وظیفه خود را به طور کامل به انجام رسانده باشیم.

وزیر علوم همچنین تاکید کرد: امروز ما در زمانی قرار گرفتیم که انقلاب اسلامی منجر به استقرار نظام جمهوری اسلامی در ایران است. تحقق آرمان شکل‌گیری نظام بخشی از اهداف و برنامه‌های مجاهدین عرصه‌های انقلاب بوده است. حفظ، پیشبرد، ارتقای نظام و رشد کامل آن در راستای اهداف و آرمان‌های امام راحل همچنان جزء تعهدها و عهدهایی است که همه مردم بخصوص جوانان و دانشگاهیان بر پای آن ایستادند.

دکتر غلامی همچنین یادآور شد: چهل سالگی انقلاب اسلامی، مرحله‌ای پیش روی ما قرار داده که علاوه بر اندوختن تجارب علمی و اجرایی در این دوره با نمادها و ستیزهایی که بدخواهان و دشمنان انقلاب و نظام در سر داشتند نیز ما سال‌های طولانی برخورد و مبارزه کردیم. بنابراین ضرورت دارد که از این دوران به بعد بتوانیم از همه توانمندی‌های خود به نحو احسن برای گذار از شرایط زمانی خاص که ندای انقلاب اسلامی در اقصی نقاط جهان طنین انداخته، استفاده شود.

وی تاکید کرد: وظیفه ما در شرایط کنونی استفاده از ظرفیت‌هایی است که به دست می‌آید، لذا باید برای حفظ روحیه همه انقلابیون و حفظ مسیر حرکت برای بازنگری و یادآوری در آنچه که به عنوان آرمان‌های انقلاب از زبان گویای امام راحل شنیده‌ایم، استفاده کافی و وافی را ببریم.

وزیر علوم خاطرنشان کرد: یاد و خاطره امام عزیز همیشه ایجاد شور و انگیزه و شوق در همه کسانی که ایشان را رودررو و مستقیم دیده و پای سخنان‌شان نشسته‌اند و همچنین همه عاشقان این امام بزرگ ایجاد می‌کند. در واقع این شور و انگیزه یکی از زمینه‌های ایستادگی قدرتمندانه و حرکت در مسیر انقلاب بوده است.

غلامی اظهارکرد: حضرت امام (ره) در صحبت‌های مختلف خود همواره ذکری از ایام‌الله داشته‌اند و مردم را در خصوص ایام‌الله تذکر می‌دادند. در این راستا نیز روزی که ما در ادامه راه انقلاب خود مناسبتی را برای تذکر و یادآوری و همچنین دورهم نشینی و هم‌اندیشی در راستای تقویت و پیشبرد اهداف و آرمان‌های انقلاب داریم، می‌تواند از مصادیق ایام‌الله باشد و این حرکت است که می‌تواند نظام و دستاوردهای انقلاب اسلامی را حفظ و به سمت آرمان‌های بالا پیش ببرد.

دکتر غلامی تاکید کرد: امروز ما بیش از هر زمان دیگری نیازمند اتحاد در سطح ملی و در سطح جهانی هستیم و این اتحاد باید بین ملت‌های مسلمان نیز شکل بگیرد. خوشبختانه نظام جمهوری اسلامی ایران توفیقات فراوانی را در این دوره چهل ساله کسب کرده که قطعا اگر این توفیقات نبود، با تمام هجمه و تقابلی که استکبار جهانی نسبت به حرکت و پیشرفت ایران دارند،‌ خیلی زودتر باید دچار خلل و سستی در مجموعه نظام و کشور می‌شدیم.

به گفته وزیر علوم، امروزه همه دوستان و دشمنان منصف اذعان دارند، نظام جمهوری اسلامی یک نظامی پرقدرت، منسجم و تاثیرگذار در عرصه جهانی است و ما خوشبختانه جزو کشورهایی هستیم که دنیا بر روی حرکت و توانمندی آنها حساب باز می‌کند که این حفظ استقلال، توانمندی و اقتدار در درجه اول حاصل رهبری‌های هوشمندانه، عالمانه امام راحل و استمرار آن توسط رهبر معظم انقلاب بوده است.

دکتر غلامی در خصوص نقش دانشگاهیان در شکل‌دهی انقلاب اسلامی و استمرار آن نیز گفت: خوشبختانه جامعه دانشگاهی کشور از همان ایام قبل از انقلاب جزو گروه‌های مهم و تاثیرگذار در حرکت و پیروزی انقلاب و بعد از آن نیز در ساماندهی و تلاش برای استقرار جمهوری اسلامی بوده و در تداوم حرکت مقتدرانه آن حضور داشتند و خوشبختانه دستاوردهای این تلاش در همه بخش‌های کشور ما قابل مشاهده، توصیف و ارائه است. هر چند انتظار از جامعه دانشگاهی بسیار بالاتر است،‌ اما قدردانی و تقدیر از تلاش‌ها و زحمات جامعه علمی کشور نوعی شکرگزاری نعمت است که ثمره این زحمات توسط اساتید، دانشجویان، محققین، فناوران و غیره... در طول چهل سال حاصل شده است.

وی در ادامه تقویت حرکت در مسیر شتاب علمی کشور را از مهم‌ترین وظایف دانشگاهیان برای حفظ و تقویت انقلاب اسلامی عنوان کرد و گفت: کشور ما امروزه هم در سطح‌ بین‌المللی حرفی برای گفتن دارد و هم در سطح ملی دستاوردهای گرانقدر عرضه شده است. این که جایگاه ما در رتبه‌بندی‌های علمی جهان از نظر رشد شتاب علمی در جایگاه 16 قرار دارد، یعنی که با تمام محدودیت‌هایی که اجانب برای حرکت علمی ایجاد کرده بودند، جوانان ما جایگاه ویژه‌ای برای سربلندی نظام اسلامی ایجاد کرده‌اند.

وزیر علوم ادامه داد: در سطح ملی دستاوردهای بسیار مهمی در بخش‌های مختلف فناوری و پژوهشی توسط دانشگاهیان رقم خورده که براساس آن توانستیم در منطقه رتبه اول و گاهی رتبه دوم علمی را کسب نماییم. همچنین آخرین رتبه‌بندی‌های تاکید می‌کند که ایران در بین کشورهای اسلامی، رتبه اول را از نظر رشد و توسعه علمی داشته است.

دکتر غلامی با بیان اینکه حرکت‌های رشد علمی باید شدیدتر و قوی‌تر از وضعیت فعلی ادامه پیدا کند، خاطرنشان کرد: حفظ شتاب علمی کشور جزء وظایف دانشگاهیان است، اما باید به این رویکرد هم توجه داشته باشیم که جهت‌گیری‌ها به سمت ارتقاء سطح زندگی، حل مسائل و مشکلات پیش رو در جامعه باشد و نگاه ویژه‌ای هم به ماموریت‌های دانشگاه‌ها در حل مسائل کشور شکل بگیرد.

وی در پایان با بیان اینکه مراکز علمی و دانشگاهی دنیا نیز همواره در حل مشکلات جامعه خود پیشگام هستند، افزود: امروزه در دنیا، استفاده از دانش، تبدیل آن به فناوری و تولید، ظرفیت‌ها و امکانات مهمی در جوامع ایجاد می‌کند. بنابراین باید در کشور ما هم رویکرد استفاده از فناوری و دانش برای حل مشکلات تقویت شود.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشجویان ایران ، تاریخ انتشار 8خرداد 97، کدمطلب:97030803996، www.isna.ir


اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین