سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۳۲۰۰۱
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۸
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین تأکید کرد: در تصمیم‌گیری‌های شتاب‌زده و آلوده به بسیاری از مسائل علاوه بر تخریب بافت کالبدی تاریخی شهر با هست و نیست بخشی از شهروندان بازی می‌شود.
شعار سال: مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین تأکید کرد: در تصمیم‌گیری‌های شتاب‌زده و آلوده به بسیاری از مسائل علاوه بر تخریب بافت کالبدی تاریخی شهر با هست و نیست بخشی از شهروندان بازی می‌شود.

محمدعلی حضرتی -مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین- در جلسه ستاد ساماندهی امامزاده حسین (ع) با انتقاد به تخریب صورت گرفته در محله دباغان گفت: من فکر می‌کنم باید بازنگری اساسی در طرح موسوم به ساماندهی امامزاده حسین صورت گیرد، اگر صرفاً مشکل را کالبدی ببینید و عنوان کنید که آنجا بافت فرسوده‌ای دارد نتیجه آن می‌شود، وضعیت کنونی که شبیه به سوریه و یمن است.

وی ادامه داد: این محله یک بافت زنده تاریخی داشت که عده‌ای از اصیل‌ترین مردم قزوین در آن زندگی می‌کردند و حتی زمانی که درب‌های امامزاده در ساعت 9 و 10 شب بسته می‌شد، مردم محل سخاوتمندانه و بدون هیچ چشم‌داشتی درهای خانه‌هایشان را به روی مسافران بازکرده و امکان استفاده آن‌ها از سرویس‌های بهداشتی را فراهم کرده و به میهمانان خدمات ارائه می‌کردند که باعث کمک به زیست اجتماعی در آن محل می‌شد.

حضرتی تصریح کرد: فاجعه‌ای که امروز در محله دباغان رخ‌داده علاوه بر تخریب بافت ارزشمند تاریخی، بافت اجتماعی آن محله را نیز منهدم کرده است و مردمی که خانه‌هایشان تملک شده، کسانی که در این شهر زندگی کرده و به دنیا آمده‌اند و به آن بقعه و بافت تاریخی و فرهنگی تعلق‌خاطر دارند، دیگر نمی‌توانند در قزوین خانه بخرند. اتفاق ناگوار و غیرقابل‌جبران، آسیب شدید اقتصادی و اجتماعی است که به این بخش از شهروندان قزوینی واردشده و آن‌ها را از هست و نیست ساقط کرده و برای این کار بی‌گمان هیچ مجوزی از میراث فرهنگی دریافت نشده است.

وی افزود: به لحاظ قانونی برای هر نوع مداخله در بافت تاریخی شهرها باید از میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به‌صورت کتبی مجوز گرفته شود و این اداره کل با رویکردهای سوداگرانه و مداخلات در پهنه‌های بزرگ شهری مخالف است. قطعاً نماینده این اداره کل در کمیته با اجرای این طرح اگر هم طرح موضوع شده باشد که بعید می‌دانم و مثل بسیاری از تصمیم‌گیری‌های غلط دوره قبلی به ضرب‌وزور لودر و بولدوزر انجام‌شده مخالفت کرده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تشریح کرد: معضل به وجود آمده در این محله مربوط به تخریب یک یا دو پلاک نیست بلکه تخریب یک منطقه مهم شهری و یک محله تاریخی است که حداقل هزار و 300 سال از دوران اسلامی را دیده و قدمت دارد و موضوع مهم‌تر انحراف مسیر از طرح اولیه است و که جای سؤال دارد، محدوده طرح تا کجاست و چرا بدون طی مراحل قانونی گسترش پیداکرده و هزینه‌هایی اضافه را بر مردم و نهادهای اداری تحمیل کرده است؟

وی عنوان کرد: سوداگری و تجاری‌سازی انجام‌شده و اساساً خارج از آن محدوده است. حتی در جزییات، برای اجرای پل طبقاتی هم همین فرایند طی شده، یعنی تمامی قوانین یا ضوابط را دور زده یا زیر پا گذاشته‌اند.

حضرتی یادآور شد: به لحاظ قانونی تعیین عرصه و حرائم آثار تاریخی منحصراً به عهده میراث فرهنگی است درحالی‌که در کمیسیون ماده پنج که اهلیت ندارد مصوب کرده‌اند حریم میمون قلعه و حریم امامزاده حسین (ع) از خیابان جمهوری اسلامی باید به پیاده‌رو بیاید، چه کسی این اهلیت را به کمیسیون داده است؟ متأسفانه مجموعه‌ای از تخلفات به شکل‌های مختلف درجاهای گوناگون صورت گرفته و این معضل را به وجود آورده است. باید برای اجرای این طرح به عقب برگشته و با بازنگری آن از تکرار اشتباهات بیشتر جلوگیری کنیم.

وی تأکید کرد: عرصه مدیریت شهری، عرصه آزمون‌وخطا در این مقیاس‌ها نیست. با هست و نیست بخشی از شهروندان در تصمیم‌گیری‌های شتاب‌زده و آلوده به بسیاری از مسائل بازی می‌شود و مشکل بزرگ در این محل عدم توجه به ماهیت بافت تاریخی آن است.

این مقام مسئول عنوان کرد: یکی از مدیران فرمودند که برای اجرای طرح ساماندهی امامزاده حسین (ع) باید دوطبقه پایین برویم. با چه مجوزی این کار صورت می‌گیرد؟ آنجا هسته ساسانی شهر قزوین و شهر شاپوری است، پیش از مطالعات باستان‌شناسی با چه مجوزی می‌خواهید دوطبقه پایین بروید؟ این مجوز را از کجا گرفتید؟ حتی در همان مراحل اولیه طرح که مشاور، برنامه و مطالعات خود را ارائه کرد، شورای فنی سازمان ما به‌تفصیل و شرح کامل گفتند و به سازمان بهسازی و نوسازی هم ابلاغ شد که این طرح ایراد اساسی دارد و باید در اولین گام مطالعات باستان‌شناسی در محل صورت گیرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین با اشاره به اهمیت و قدمت آثار تاریخی در این محله افزود: تصاویر دوره اواخر قاجار و آغاز پهلوی مربوط به این محله که با دوربین‌های صدسال پیش ثبت‌شده‌اند موجود است و گواهی بر وجود آثار سطحی فراوانی در محدوده جلوخان امامزاده حسین (ع) و سلامگاه می‌دهد. اصل نام این محله تاریخی «محله کهن بر» معروف و مشهور بوده که متأسفانه همه این‌ها نادیده گرفته‌شده و مشاور طرح در این چهار سالی که بنده مدیر هستم هیچ‌گونه تماسی در خصوص روند اجرای طرح نداشته‌اند.

حضرتی با ابراز تأسف تصریح کرد: چگونه ممکن است در محدوده‌ای بااهمیت تاریخی و فرهنگی و ارزش‌های میراثی این‌گونه خودسرانه و بدون لحاظ کردن ضوابط، عمل کرد؟ حتی پس از گذشت سه سال و مباحثی که در دفتر جناب مهندس بهشتی مطرح شد بازهم ترتیب اثری داده نشده و همچنان اهداف خود را پیش می‌برند که امیدوارم این مسائل موردتوجه واقع شوند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری دانشجویان ایران، تاریخ انتشار: 12 خرداد 1397، کدخبر: 97031205647 ، www.isna.ir
اخبار مرتبط
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۲۱:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۳/۱۶
0
0
امیدواریم دستگاه های مسئول بتوانند به این آسیب رسیدگی کنند و درصدد حل مشکل برایند
ا.ح75
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
۱۰:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۴/۱۹
0
0
ما فرهنگمون رو از سنت و تاریخ به امانت درایم
باید از این اثار در جهت فرهنگسازی استفاده بشه
م.ص76
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین