سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۱۳۴۱۴۹
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۵:۵۳
رهبران آمریکا و کره شمالی ساعاتی قبل با یکدیگر دیدار و مذاکرات دو جانبه را آغاز کردند.
شعارسال: رئیس جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی در هتل کاپلا سنگاپور محل مذاکرات با یکدیگر دیدار کردند.

این دیدار در شرایطی انجام می شود که تا چند ماه قبل دو طرف به شدت یکدیگر را به حمله نظامی تهدید می کردند.

هیچ رییس جمهوری آمریکایی در دوران دولتش با یک رهبر کره شمالی دیدار نکرده است.

سال گذشته تنش میان واشنگتن و پیونگ یانگ به شدت بالا رفته بود تا جایی که دو طرف یکدیگر را به جنگ تهدید کردند.

دونالد ترامپ رهبر کره شمالی را "مردک موشکی" و "مجنون" خواند و کیم جونگ اون رهبر آمریکا را "آشفته روان" توصیف کرد.

دیدار روز سه شنبه تغییر قابل توجهی در رویکرد دو کشور نسبت به یکدیگر محسوب می شود.

دیدار "دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا با "کیم جونگ اون" رهبر کره شمالی در سنگاپور آغاز شد.

آمریکا امیدوار است دیدار دو رهبر آغاز روندی باشد که نهایتا به خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره منجر شود.

کره شمالی گفته است حاضر است به خلع سلاح هسته‌ای پایبند شود اما راه رسیدن به این هدف و یا خواسته متقابل پیونگ یانگ از آمریکا هنوز مشخص نیست.

اجلاس دو رهبر در هتل سنتوزا، جزیره ای توریستی در چند صد متری خاک سنگاپور برگزار می شود.

ترامپ شنبه شب قبل از ترک کانادا به مقصد سنگاپور، گفته بود اگر فکر کنم دیدار نتیجه ای ندارد، وقت خودم و او (رهبر کره شمالی) را تلف نخواهم کرد.

«مایک پمپئو» وزیر خارجه ایالات متحده چند ساعت پیش از این دیدار گفته بود که ایالات متحده آماده است تا در صورت قدم مثبت کره شمالی، به این کشور تضمین امنیتی بدهد.

مایک پمپئو در جمع خبرنگاران گفته بود: خواسته مشخص ما خلع سلاح کامل کره شمالی است و در مقابل حاضریم به پیونگ یانگ تضمین امنیتی بدهیم. ما تنها یک خلع سلاح کامل با امکان راستی آزمایی را می پذیریم و امکان لازم را برای اینکار داریم.

پمپئو درباره برداشتن تحریم های آمریکا علیه کره شمالی گفت ما به طور روشن گفته ایم. تا امکان هسته ای و خطر کره شمالی از بین نرود، تحریم ها برداشته نمی شود.

جزییات اخبار این نشست در ادامه به روزرسانی می شود:

پیام ترامپ پیش از دیدار با «اون»: به زودی خواهیم فهمید توافقی واقعی انجام می‎‌شود یا نه

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در یک پیام توئیتری گفت: دیدارها بین مقامات و نمایندگان آمریکا و کره شمالی خیلی خوب و سریع پیش می رود. اما اینها نهایتاً تعیین کننده به شمار نمی روند.

وی در این پیام گفت: همگی به زودی خواهیم فهمیدآیا توافقی واقعی انجام خواهد شد یا نه.

مایک پمپئو: برای امروز آماده هستیم.

ترامپ هتل محل اقامت را به سمت محل مذاکرات ترک کرده است.

در همین راستا «کیم جونگ اون» نیز هتل محل اقامت خود را به منظور شرکت در این نشست ترک کرده است. در همین حال بر اساس گزارشها رهبران آمریکا و کره شمالی وارد محل مذاکرات شده اند.

رهبران آمریکا و کره شمالی لحظاتی پیش در هتل محل مذاکرات به یکدیگر دست دادند و مذاکرات را آغاز کردند.

دونالد ترامپ در حضور اون: خیلی احساس خوبی دارم. مذاکرات بزرگی خواهیم داشت و فکر می‌کنم به طرز چشمگیری موفقیت‌آمیز خواهد بود. مایه افتخار من است و شک ندارم که روابط عالی‌ای برقرار خواهیم کرد.

کیم جونگ اون در حضور ترامپ: رسیدن به اینجا راحت نبود. گذشته و قضاوت‌های قدیمی بر سر راه مانع ایجاد کرده بود. اما بر تمام آن مسائل غلبه کردیم و الان اینجا هستیم.

دو طرف بعد از این سخنان وارد اتاق مذاکرات محرمانه شدند. در این اتاق علاوه بر ترامپ و اون، فقط مترجمان حضور دارند.

ساعاتی پیش از دیدار ترامپ و کیم جونگ اون، آنتونی گوترش دبیر کل سازمان ملل این دیدار را اتفاقی مهم برای صلح جهانی دانست.

مذاکره محرمانه میان ترامپ و اون به پایان رسیده و دو طرف دقایقی را در هتل کاپلا سنگاپور که محل مذاکرات است قدم زدند.

مذاکرات دو طرف با حضور نمایندگان رده بالای دو کشور شروع شد. این مذاکرات پشت درهای بسته در حال برگزاری است. در تیم آمریکا مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا حضور دارد. این جلسه با حضور خبرنگاران آغاز شد اما بعد از چند جمله کوتاه خبرنگاران مجبور به ترک اتاق شدند.

با اتمام این دور از مذاکرات، ناهار کاری میان دو طرف برگزار خواهد شد. در این ناهار کاری تعداد بیشتری از اعضای دو تیم مذاکره کننده حضور خواهند داشت.

خبرنگارانی که برای پوشش این دیدار به سنگاپور رفته‌اند می‌گویند فقط خبرنگاران و عکاسان رسانه‌های غربی در مراسم حاضر هستند و از کره شمالی خبرنگاری در جلسه نیست.

گفته میشود ظاهراً کیم جونگ اون از پاسخ به این سوال که آیا حاضر به خاتمه برنامه تسلیحات هسته‏ای پیونگیانگ هست، طفره رفته است حال‎‌آنکه ترامپ میگوید قرار است در همکاری با یکدیگر به این موضوع رسیدگی کرده و از پس این مشکل بزرگ یا به قول وی دوراهی بربیایند.

از سوی دیگر، کیم در وصف تاریخی بودن لحظه دیدار خود با ترامپ گفته: بسیاری از مردم جهان به این موضوع به چشم یک صحنهای از یک فیلم تخیلی نگاه می‌کنند.

وی در ادامه می‌افزاید: البته چالشهایی پیشرو است اما من آماده رویارویی با این موضوع هستم.

پایان نشست و شروع ناهار کاری

آخرین خبرها حاکی از آن است که ترامپ و کیم بالاخره به مرحله صرف ناهار کاری رسیده و مذاکره را از پشت میز غذا ادامه میدهند.

از دیگر اعضای حاضر در این ناهار کاری میتوان به «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا، «جان کلی» رئیس کارکنان کاخ سفید و «جان بولتون» مشاور امنیت ملی کاخ سفید اشاره کرد.

در میان هیأت همراه رهبر کره شمالی نیز «کیم یونگ چول» مشاور ارشد وی که چندی پیش برای مقدمه چینی مذاکرات جاری به واشنگتن سفر کرده بود؛ حضور دارد.

رهبر کره شمالی چه کسانی را با خود به سنگاپور برده است؟

هیئت بلند پایه همراه رهبر کره شمالی در سنگاپور که به منظور گفتگو با دونالد ترامپ و تیم همراه وی حضور دارند نظر بسیاری از رسانه‌ها را به خود جلب کرده است.

در این هیئت نام کیم یو جونگ، خواهر رهبر کره شمالی نیز دیده می‌شود. چو سون هوی یکی دیگر از افراد حاضر در تیم کره شمالی است. وی فردی است که پیش از این با هیئت همراه آمریکایی در منطقه غیرنظامی در مرز دو کره دیدار و گفتگو کرده بود.

سومین مقام بلند پایه کره شمالی کیم یونگ چول است که در سفری به واشنگتن در کاخ سفید با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و مایک پامپئو، وزیر خارجه این کشور دیدار کرد.

کیم چانگ سون که به صورت بالفعل رئیس ستاد رهبر کره شمالی به شمار می‌رود نیز در این تیم حضور دارد.

در طرف مقابل تیم دونالد ترامپ متشکل از مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا، جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ، جان کلی رئیس ستاد کارکنان کاخ سفید و معاون او، متئو پاتینگر مدیر بخش آسیای شورای امنیت ملی آمریکا خواهد بود که در نشست سران دو کشور حاضر خواهند شد.

علاوه بر مقامات رسمی، دنیس رادمن، بسکتبالیست مشهور آمریکایی که از دوستان قدیمی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی است نیز در این نشست حاضر شود، هرچند انتظار می‌رود که رادمن نقشی رسمی در گفتگوهای این نشست نداشته باشد. اما به طور مشخص، دختر و داماد ترامپ، یعنی ایوانکا ترامپ و جارد کوشنر، رئیس جمهوری آمریکا را در این سفر و دیدار همراهی نکرده‌اند.

توئیت ترامپ قبل از دیدار با اون

"دونالد ترامپ" رئیس جمهور آمریکا طی پیامی در توئیتر نوشت که همه ما به زودی خواهیم فهمید که آیا یک توافق واقعی که شباهتی به توافق های سابق ندارد می تواند اتفاق بیفتد یا خیر.

وی همچنین نوشت که دیدارها بین مقامات آمریکا و کره شمالی به خوبی به پیش می رود اما این دیدارها تعیین کننده نیستند.

آمریکا و کره شمالی یک سند مشترک جامع امضا کردند

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا گفت ما یک سند جامع و مهم را با کره شمالی امضا کردیم.

به نوشته خبرگزاری یونهاپ، ترامپ همچنین گفت از آنچه امروز اتفاق افتاد احساس غرور می‌کند.

رئیس جمهور آمریکا افزود «ما هر دویمان می‌خواهیم کاری در این باره انجام دهیم. ما روابط خوبی با هم برقرار کردیم».

ترامپ در ادامه خطاب به کیم جونگ اون گفت «و این افتخار بزرگی است که با شما باشم».

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از سایت خبری مشرق نیوز ، تاریخ انتشار: 22 خرداد 1397 ، کدخبر: 863807 ، www.mashreghnews.ir

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین